تبلیغات

دانلود برنامه آموزش آشپزی

مطالب پیشنهادی

تبلیغات

دانلود برنامه آموزش آشپزی

اخبار پزشكي و بهداشتي سلامت

نشانگان تنفسی خاورمیانه ( مرس ) ریه ها را تحت حمله قرار می دهد

loading...

ریه ها

نشانگان تنفسی خاورمیانه یا مرس (MERS) در ابتدا ریه ها را مورد حمله قرار می دهد. بیماری سندروم نشانگان تنفسی خاورمیانه برای اولین بار در سال ۲۱۰۲ در عربستان سعودی مشاهده شد.

نشانگان تنفسی خاورمیانه یا مرس چیست ؟

مرس یک بیماری مهلک تنفسی بوده که متاسفانه طبق آمار یک سوم از مبتلایان آن جان می بازند. این بیماری علائمی از جمله تنگی نفس، تب و سرفه دارد. تاکنون این بیماری فقط در شش کشور عربی یعنی عربستان سعودی، امارات متحده عربی، قطر، عمان، یمن و کویت مشاهده شده  همچنین در هفت کشور دیگر به علت سفر به عربستان، مبتلایان به این بیماری شناسایی شدند که عبارتند از  انگلیس، فرانسه، تونس، ایتالیا، مالزی، آمریکا و کره جنوبی. این بیماری تاکنون فقط در شرق میانه ۱۵۰۰ نفر را مبتلا کرده و ۵۰۰ مرگ و میر به جا گذاشته است. از آنجایی که بیماری سختی بوده و احتمال مرگ برای مبتلایان آن بالاست محققان سرسختانه به دنبال علت بیماری و درمان آنند.

هم اکنون برخی محققان با کالبد شکافی جسد یکی از مبتلایان که در سال ۲۰۱۴ انجام شد به این نتیجه رسده اند که این بیماری ریه را مورد حمله قرار می دهد.همچنین پیش از این می گفتند می گفتند مرس از نارسایی کلیه منشا می گیرد. محققان بیمار ۴۵ ساله ای را که در اثر مرس در ۲۰۱۴ فوت کرد ۱۰ روز بعد از مرگش کالبدشکافی کردند و متوجه شدند که ریه ها هدف اصلی این بیماری بوده و آسیب اصلی متوجه ریه است. آن ها با مطالعات بیشتر متوجه شدند که ویروس های بیماری زا در ریه ی فرد اختلالاتی ایجاد کرده و همچنین حدس می زنند علت واگیر دار بودن مرس همین وجود ویروس در ریه است که باعث می شود بتواند از راه هوا به صورتی نفر به نفر منتقل شود.

به علاوه محققان با بررسی شرایط جسمی مبتلایان به مرس دریافتند که بیشتر این بیماران مبتلا به انواع حاد ناراسایی کلیه هستند و اثر این نارسایی در ادرارشان دیده می شود. به هر حال فرضیه های محققان هنوز به مرحله ی تایید نرسیده است و فقط در حد حدس و گمان است. محققان معتقدند باید برای کنترل بیماری روی ریه های بیمار تمرکز کنند.

loading...