سلامت سلامت جسمي سلامت جنسي و زناشويي مطالب اختصاصي

روش هاي درمان خانگي عفونت قارچي و خارش واژن در زنان

در اين مقاله از 7 گنج ، به بررسي يكي از شايع ترين مشكلات زنانه ميپردازيم. عفونت قارچي و خارش واژن كه بي ترديد هر زني تجربه اش را دارد. با ما همراه شويد تا با علائم، روشهاي پيشگيري و درمان اين مشكل در خانه آشنا شويد...
تقویم فارسی اندروید

در اين مقاله از 7 گنج ، به بررسي يكي از شايع ترين مشكلات زنانه ميپردازيم. عفونت قارچي و خارش واژن كه بي ترديد هر زني تجربه اش را دارد. با ما همراه شويد تا با علائم، روشهاي پيشگيري و درمان اين مشكل در خانه آشنا شويد…

دكتر زنان

علایم عفونت قارچی واژن شامل موارد زیر می‌باشد:

۱- ترشحات واژن:

یکی از شایع ترین علایم عفونت قارچی، ترشحات سفیدرنگی است که از ناحیه واژن خارج می‌شود. هم چنین ممکن است به رنگ سبز یا زرد هم باشد. مقدار این ترشحات می‌تواند زیاد یا کم باشد.

۲- خارش و سوزش:

ناحیه تناسلی این بانوان معمولا متورم می‌باشد و احساس خارش و سوزش در این ناحیه دارند. سوزش این ناحیه ممکن است شدید شود و شدت سوزش در هنگام رابطه جنسی با همسر و ادرار کردن بسیار بدتر می‌شود.

۳- بوی واژن:

موقع عفونت قارچی، بوی نامطبوعی ایجاد می‌شود. البته بوی نامطبوع واژن و یا ترشحات واژن، در بیماری هایی نظیر واژینوباکتریال نیز دیده می‌شود. آزمایش ترشحات توسط پزشک متخصص، در تشخیص قطعی و دقیق بیماری به پزشک کمک می‌کند.
***تذکر: ترشحات طبیعی واژن در زنان را نباید با عفونت قارچی اشتباه گرفت. ترشحات طبیعی شبیه ترشحات زنان قبل از قاعدگی می‌باشد. اگر در مورد طبیعی یا غیر طبیعی بودن این ترشحات شک دارید، با پزشک خود مشورت نمایید.

عوامل تشدید کننده خارش در ناحیه تناسلی:

1-شستشوی بیش از اندازه با لیف و صابون :

برخی از بیماران بوجود آمدن خارش و یا سوزش و یا هر علامت دیگر در ناحیه تناسلی را به عدم رعایت بهداشت ربط داده و با شستشوی زیاد با صابون و لیف سعی در بر طرف کردن آن می کنند. این کار کاملا اشتباه بوده و منجر به تشدید خارش می شود. شستشو بعد از هر بار ادرار و مدفوع با آب خالی و سپس خشک کردن به آرامی با دستمال کاغذی برای بهداشت ناحیه تناسلی کافیست.

2-پوشیدن لباس تنگ:

پوشیدن لباسهای تنگ، چسبناک بویژه از جنس پلاستیک منجر به تشدید رطوبت شده و ناحیه را برای رشد قارچ مستعد می کند بنابراین توصیه می شود از پوشیدن لباسهای تنگ پرهیز شود.

3-خشک کردن با سشوار:

برخی از بیماران با تصور اینکه رطوبت منجر به رشد قارچ در ناحیه تناسلی می شود، با سشوار اقدام به خشک کردن ناحیه تناسلی می کنند. این کار نیز غلط است. خشک کردن با دستمال کاغذی نرم و به آرامی کفایت میکند.

4-استفاده از کرم های مختلف:

استفاده از کرمهای ضد خارش و ضد قارچ که معمولا بیماران بدون نسخه از داروخانه تهیه می کنند، خود یکی از عوامل اصلی خارش هستند. توصیه می شود حتما برای درمان خارش ناحیه تناسلی به پزشک متخصص مراجعه و تمام کرمهای موضعی را که خود از قبل استفاده می کنید قطع کنید. حداکثر می توان از وازلین خالص( بدون عطر و مواد نگهدارنده )برای تسکین خارش در ناحیه تناسلی استفاده کرد.

5-استفاده از کاندوم و ژلهای روان کننده یا لوبریکانت(درزنان):

اگر دچار خارش مزمن و طولانی مدت ناحیه تناسلی هستید بهتر است از کاندوم استفاده نکنید. همچنین ژلهایی که به عنوان ژلهای روان کننده به فروش می رسند از عوامل مهم ایجاد حساسیت، آلرژی و خارش در ناحیه تناسلی هستند. استفاده از این ژلها حتی برای کسانی که مشکل خارش هم ندارند توصیه نمی شوند.

***تذكر: 

اگر دچار خارش مزمن و طولانی در ناحیه تناسلی می باشید(در زنان) استفاده از تامپون به جای نوار بهداشتی ارجح است.البته این کار حتما باید زیر نظر پزشک انجام شود. زیرا تامپون نیز عوارض خاص خود را دارد.

داروهای خانگی برای خارش واژن

1- کمپرس سرد 

خارش واژن بخصوص در طول شب میتواند بسیار مشکل باشدو خواب شما را خراب و خستگی و بی حالی بوجود اورد برای متوقف کردن خارش اعمال یخ بطور مستقیم یا کمپری اب سرد در مهبل . این کار می تواند برای شما سخت باشد ولی خواب و استراحت کافی برای شما به ارمغان میاورد.

2- آب و نمک 

نمک کلا خاصیت ضد باکتریایی داره و میتواند باکتریها و قارچها را ازبین ببرد .شستن واژن با اب نمک غلیظ در هر زمان فورا تسکین و از تکثیر بیشتر باکتریها جلوگیری بعمل میاورد .

همچنین شما میتوانید وان  را با اب گرم پرکرده و نصف فنجان نمک بدان اضافه کنید و چمباتمبه بشینید در حین نشستن سعی کنید اب نمک بداخل واژن رفته و باکتریها بطور موثر کشته شوند.

3- سیر 

سیر نیز دارای خواص ضد باکتریایی قوی میباشد.میتواند درد را فورا کاهش دهد و فوت و فن خاصی دارد .

جویدن ۲الی ۳ حبه  در دهان و سپس قراردادن ان در واژن . شاید بوش ناراحت کننده باشه ولی یک سوپرایزره تسکین دهنده است  !

4- ماست 

استفاده از پرو بیوتیکها  به منظور از بین بردن باکتریها کار جدیدی نیست . ماست خالص و خوب درای کشتهایی است که میتواند با افزودن باکتریهای خوب باکتریهای بد رو از بین ببرد . برای درمان خارش نوشیدن ۱ فنجان کشک خالص شیرین نشده هر روز مفید است . ماستهای بز یا گوسفند بهترین درمان میباشد.

راه دیگر استفاده از ماست  قرار دادن ان بطور مستقیم در واژن است . برای این منظور میتوانید ماست اغشته با تامپون یا پنبه بمدت چند ساعت استفاده کنید . ماست منجمد نیز تسکین فوری رو به همراه دارد.

5-  برگ ریحان 

برگ ریحان خاصیت ضد میکروبی- ضد قارچی و ضد باکتری دارد . برگ ریحان را در ۲ فنجان ابجوش گذاشته دم کشیده .بمدت ۲۰ دقیقه تا قوام امده . نوشیدن این اب ۲ بار در روز برای خارش واژن مفید است .

6- برگ رزماری  

برگهای رزماری را بمدت ۱۵ دقیق در اب خیسانده با اب گرم و شستن ناحیه واژن با این داروی گیاهی

7-عسل

مقداری عسل ار به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه به ناحیه واژن خود بمالید تا علایم بیماری تسکین یابد. سپس عسل را پاک کنید و واژن را به خوبی بشویید.

8-روغن درخت چاي

چند قطره روغن درخت چای را در یک لیوان آب بریزید و سپس تامپون را به این مواد آغشته کنید و وارد ناحیه واژن کنید. اگر این کار را چند روز و روزی سه مرتبه انجام دهید، عفونت قارچی از بین خواهد رفت.

9- زغال اخته و قره قروت

– خوردن زغال اخته و یا آب قره قروت برای از بین بردن عفونت قارچی مناسب می‌باشد.

10- كاهش مصرف شيريني جات

مصرف موادغذایی شیرین و قند و شکر را کاهش دهيد. مصرف قند و شیرینی ها، رشد قارچ ها را سریع تر و بیشتر می‌کند.

11- آلوئه ورا

استفاده از آلوئه ورا و ژل آن نيزدر درمان عفونت و رفع خارش موثر است. بدين منظور از يك ساقه آلوئه ورا استفاده كنيد، پوست سبز آنرا جدا كرده و در واژن قرار دهيد. همچنين ميتوانيد مقداري از آنرا رنده كرده و با شهد به دست آمده ناحيه تناسلي را ماساژ دهيد. بهتراست قبل از خواب اینکار را انجام دهيد كه تا صبح اثر كند. مقاديري كه در واژن باقي ميماند خود به خود خارج ميشود و جاي نگراني ندارد ( تجربه كاربران سايت )

12- جوش شيرين

جوش شیرین هم در درمان قارچ واژن مفيد بوده و از خارش و سوزش واژن جلوگيري ميكند. كافي است دو قاشق جوش شیرین را در چند ليتر آب حل كرده و به مدت 20 دقيقه در محلول مورد نظر بنشينيد و سپس با آب شسته و با حوله تميز خود را خشك كنيد.  شست‌وشو با محلول آّب و جوش شیرین محدودیتی وجود ندارد و می‌توانید هر روز این کار را انجام دهید.

13 -سرکه سیب 

سرکه سیب دارای خواص ضد باکتریایی و ضد قارچ بسیار عالی میباشد.برای این کار ۲ قاشق غذاخوری سرکه سیب با اب گرم ترکیب و واژن خود را با این اب دو بار در روز بمدت ۲الی ۳ روز شستشو دهید . سرکه واژن را اسیدی و باکتریها بمدت طولانی نمی تونند در آن رشد کنند .

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگر با رعایت نکاتي که در بالا گفته شد بهبودی در وضعیتتان ایجاد نشد و همچنان خارش واژن داشتید و یا اگر بهبود حاصل شد اما پس از گذشت چند روز مجدد خارش به سراغتان آمد مشکلتان را با پزشک مطرح کنید.

تذکر:

 عفونت قارچی محدودیتی برای رابطه با همسر ایجاد نمیکند ولی بهتر است تا پایان درمان رابطه برقرار نکنید.

——————————————————————————————————

شایع ترین علل درد زیر شکم خانم ها را اینجا بخوانید:

شایع ترین علل دردهای زیر شکم در خانم ها

——————————————————————————————————

اگر در رابطه جنسی دچار درد میشوید مقاله زیر رابخوانید:

علل درد زنان در رابطه جنسی + راهکارها

——————————————————————————————————

اگر نميدانيد ميزان ترشحات واژن طبيعي است با نه اين مقاله را مطالعه كنيد:

چطور بفهميم ترشحات واژن طبيعي است يا نه ؟

——————————————————————————————————

اگر فقط خارش داريد و ميزان ترشحات افزايش نيافته اين مقاله را مطالعه كنيد:

علل خارش و سوزش واژن در زنان و روش های درمان آن

——————————————————————————————————

مطالب مرتبط:

گردآوري و تنظيم: گروه 7 گنج- اختصاصي 7 گنج

www.7ganj.ir

*** كپي برداري تنها در صورت ذکر نام ولينك فعال به7 گنج مجاز است.

413 دیدگاه

 • سلام من استفاده کردم فوق‌العاده بود من آزمایش دادم به شدت عفونت داشتم بعداز استفاده ازدارو هم آزمایش دادم عفونت نداشتم خدا پدر ومادرشو بیامرزه

 • سلام عزیز جان من تماس گرفتم اولش ترسیدم چون دارورو باید شیاف میذاشتم ولی عفونت عاصیم کرد استفاده کردم و خوب شدم عالی بود واقعا 24ساعته جواب داد

 • سلام فهیم جان خدا خیرت بده من دو هفتهست دارم دعات میکنم من سه سال عفونت داشتم که اکثر روشارو امتحان کردم ولی موقتی بود این دارو واقعا معجزه کرد الان دو هفتهست که خیلی راحت میخوابم واقعا ازت ممنون از دوستان دیگم میخوام اگه تجربه مشابهی دارن در درمان هر بیماری به بقیه هم اطلاع‌رسانی کنند تا به کمک خدا مشکلات خیلیا حل شه

  • سلام عزيزم ، ببخشيد من ميخوام به همون شماره اي كه خانم فهيم دادن تماس بگيرم و اين دارو رو تهيه كنم ، ميخواستم ببينم شما استفاده كردين واقعا نتيجه گرفتين ؟؟ يكم سخته اعتماد كردن .

 • یه کمک خداپسندانه به تمامی دوستانی که از هر نوع مشکل و بیماری رنج می برند من فقط شما رو به یک حکیم حاذق معرفی می کنم که انشاء الله تمام اطبا بی نیاز شوید و اون حکیم میرزایی هستند
  حکیم میرزایی ساکن شهر قم هستند بسیار دکتر حاذقی هستند واقعا اگه یک بار به ایشان مراجعه نمایید فک نکنم دیگه اصلا فکر دکتر دیگه ای رو بکنید خیلی از دوستان و اقواممون به ایشون مراجعه کردن و نتایج بسیاری عالی گرفتن امتیازاتش نسبت به پزشک هایی که تا الان دیدم
  بسیار منظم هستند و برای وقت بیمار ارزش قائل هستند ساعتی که برای شما نوبت می زنند حتی پنج دیقه هم تأخیر نمی کنند و سر ساعت مقرر شما ویزیت می شوید
  خیلی با حوصله وقت می ذارن تقریبا برای هر بیمار یک ساعت وقت میذارن حتی برای بعضی از بیمارها بیش از سه ساعت هم وقت می ذارند و وقت گذاشتن زیادی ایشون هیچ تأثیری روی مبلغ ویزیتش نمی ذاره (ویزیتش تا تقریبا پاییز 95 اونطور که من اطلاع دارم 40 هزار بود)
  کل مشکل بیمار را بررسی می کنند یعنی از سر شروع می کنند تا نوک انگشتان پاها فقط روی بیماریی که شما از آن شاکی هستید ذوم نمی کنند بلکه کل مشکلاتتونو بررسی می کنه
  مشکل رو خیلی خوب تشخیص می دهند و نسخه بسیار عالی می پیچند
  معمولا ویزیتش سه مرحله ای هست یعنی وقتی ویزیت نمود و نسخه داد حدودا یک ماه بعد بیمار موظف هست تا به ایشون زنگ بزند تا وضعیتش را کامل مجددا چک کند تا اگر نیاز به نسخه ی مجدد بود دوباره برایش نسخه بنویسد (فقط ویزیت اول 40 هزار دریافت می شود و نسخه دوم و سوم رایگان می باشد)
  تقریبا هر بیماری که به ایشون مراجعه نماید اگه به نسخه اش کامل عمل کند و کوتاهی نکند نتیجه بسیار عالی ای می گیرد
  ایشون بیماران شهرستانی رو به صورت تلفنی ویزیت می کنند البته از بیمار می خواهند اگه به تلگرام دسترسی دارند از صورت، زبان و چشم هایش عکس بندازد و برایش ارسال کنند
  خیلی سرتونو درد نیارم کسی یک بار به ایشون مراجعه کنه هم دعاگوش میشه و هم مبلغش
  ضمنا ایشون فقط داروهای طبیعی برای بیمارانش تجویز می کنند و هیچ داروی شیمیایی حتی واکسن رو قبول ندارند و با دلایل علمی هم رد می کنند نه با جوسازی و تعصبات بی مورد
  ایشون در کنار طبابت دارو ساز حاذقی هم هستند که واقعا بعضی از داروهایش در حد معجزه می باشد مثل پودر کلسیم ایشون که واقعا کسانی که هر مشکل استخوانی داشته باشد مثل ضعف استخوانی، پوکی استخوان، شکستگی و … با مصرف یک قوطی کاملا نتیجه اش رو می بیند

  البته ممکنه خیلی وقت ها به تماس ها نتونند جواب بدهند ولی پیام بدهید سر فرصت جواب می دهند و کانالی هم به نام کانال شمیم سلامت دارند که خودشان مدیریت می کنند. لینک شان هم mshamim95 می باشد.
  فک می کنم خیلی توضیح جامع و کامل پیرامون حکیم میرزایی داده باشم
  ببخشید که اطاله کلام کردم چون واقعا مردم خصوصا خانم ها خیلی گرفتار هستند خواستم برای رضای خدا یک طبیب جامعی معرفی کرده باشم که شما رو از همه ی اطبا بی نیاز کرده باشم شما هر مشکلی که دارید اعم از پوستی، گوارشی، خونی، اعصاب، سرطان، کم خونی، عفونت ها و …. به ایشان مراجعه کنید انشاء الله حله

 • سلام اسم دارو رو نمیدونم ولی میتونین با این شماره تماس بگیرین 09334866366 انشاءالله مشکل عفونت شماهم حل بشه فقط واسم دعا کنید

  • لطفا به منم كمك كنين هميشه عفونت دارم

 • سلام میشه این دارویی رو که میگین به صورت شیاف مصرف میشه رو معرفی کنین

 • سلام من ترشح زباد دارم و زیر شکمم درد میکنه ولی خارش ندارم
  مشگل من چیه؟؟

 • سلام دوستان این دارو بصورت شیاف داخل واژن مورد استفاده میشه وطی بیست و چهار تا چهل وهشت ساعت کل عفونت دور خودش جذب میکنه وهمینطور بدون اینکه از هم پاشیده بشه یعنی بهمون صورتی که ابتدا گذاشتین بیرون میفته وکل عفونت دورشه ،هم استفادش خیلی راحته هم عفونت برطرف میشه من خودم ده ساله هر وقت عفونت داشتم از این استفاده کردم فقط زنهای حامله نمیتونن استفاده کنن

  • سلام فهیم جان اسم شیاف چیه؟ازعطاری بگیریم؟من انقد عفونت دارم کمرم دردمیکنه،10ماهه ازدواج کردم از عفونت عاجزم دیگه نمیتونم دارو مصرف کنم معدمم حساس شده

 • واى لب نمكـ عاليه از ديروز خارش داشتم الان يه ليوان اب گرم با يه قاشق غ.خ نمكـ حل كردم خودم شستم بعد يكـ دقيقه ابكش كردم اروم شدم
  عاليه امتحان كنيد جواب ميده

 • سلام دوستان من ده ساله هر وقت عفونت دارم با یه دارو گیاهی که بصورت شیاف مورد استفاده قرار میگیره عفونتو درمان میکنم این دارو عفونتو جذب میکنه وبعد به همراه عفونت دفع میشه

 • سلام دوستان من ده ساله هر وقت عفونت دارم از یه دارو گیاهیاستفاده میکنم که بصورت شیاف باید استفاده شود عفونت داخل رحم جذب میکنه وبعدش دفع میشه و دیگه تا. مدتها عفونت نداری فقط خانمهای باردار نمیتونن استفاده کنن چون باعث سقط میشه اسمشو نمیدونم از یه ماما قدیمی میگیرم اگه خواستین میتونم بهتون ادرس بدم

413 دیدگاه

برای ارسال نظر اینجا کلیک کنید

تبلیغات

دانلود برنامه آموزش آشپزی

مطالب پیشنهادی