سلامت سلامت جسمي سلامت جنسي و زناشويي مطالب اختصاصي

روش هاي درمان خانگي عفونت قارچي و خارش واژن در زنان

در اين مقاله از 7 گنج ، به بررسي يكي از شايع ترين مشكلات زنانه ميپردازيم. عفونت قارچي و خارش واژن كه بي ترديد هر زني تجربه اش را دارد. با ما همراه شويد تا با علائم، روشهاي پيشگيري و درمان اين مشكل در خانه آشنا شويد...
تقویم فارسی اندروید

در اين مقاله از 7 گنج ، به بررسي يكي از شايع ترين مشكلات زنانه ميپردازيم. عفونت قارچي و خارش واژن كه بي ترديد هر زني تجربه اش را دارد. با ما همراه شويد تا با علائم، روشهاي پيشگيري و درمان اين مشكل در خانه آشنا شويد…

دكتر زنان

علایم عفونت قارچی واژن شامل موارد زیر می‌باشد:

۱- ترشحات واژن:

یکی از شایع ترین علایم عفونت قارچی، ترشحات سفیدرنگی است که از ناحیه واژن خارج می‌شود. هم چنین ممکن است به رنگ سبز یا زرد هم باشد. مقدار این ترشحات می‌تواند زیاد یا کم باشد.

۲- خارش و سوزش:

ناحیه تناسلی این بانوان معمولا متورم می‌باشد و احساس خارش و سوزش در این ناحیه دارند. سوزش این ناحیه ممکن است شدید شود و شدت سوزش در هنگام رابطه جنسی با همسر و ادرار کردن بسیار بدتر می‌شود.

۳- بوی واژن:

موقع عفونت قارچی، بوی نامطبوعی ایجاد می‌شود. البته بوی نامطبوع واژن و یا ترشحات واژن، در بیماری هایی نظیر واژینوباکتریال نیز دیده می‌شود. آزمایش ترشحات توسط پزشک متخصص، در تشخیص قطعی و دقیق بیماری به پزشک کمک می‌کند.
***تذکر: ترشحات طبیعی واژن در زنان را نباید با عفونت قارچی اشتباه گرفت. ترشحات طبیعی شبیه ترشحات زنان قبل از قاعدگی می‌باشد. اگر در مورد طبیعی یا غیر طبیعی بودن این ترشحات شک دارید، با پزشک خود مشورت نمایید.

عوامل تشدید کننده خارش در ناحیه تناسلی:

1-شستشوی بیش از اندازه با لیف و صابون :

برخی از بیماران بوجود آمدن خارش و یا سوزش و یا هر علامت دیگر در ناحیه تناسلی را به عدم رعایت بهداشت ربط داده و با شستشوی زیاد با صابون و لیف سعی در بر طرف کردن آن می کنند. این کار کاملا اشتباه بوده و منجر به تشدید خارش می شود. شستشو بعد از هر بار ادرار و مدفوع با آب خالی و سپس خشک کردن به آرامی با دستمال کاغذی برای بهداشت ناحیه تناسلی کافیست.

2-پوشیدن لباس تنگ:

پوشیدن لباسهای تنگ، چسبناک بویژه از جنس پلاستیک منجر به تشدید رطوبت شده و ناحیه را برای رشد قارچ مستعد می کند بنابراین توصیه می شود از پوشیدن لباسهای تنگ پرهیز شود.

3-خشک کردن با سشوار:

برخی از بیماران با تصور اینکه رطوبت منجر به رشد قارچ در ناحیه تناسلی می شود، با سشوار اقدام به خشک کردن ناحیه تناسلی می کنند. این کار نیز غلط است. خشک کردن با دستمال کاغذی نرم و به آرامی کفایت میکند.

4-استفاده از کرم های مختلف:

استفاده از کرمهای ضد خارش و ضد قارچ که معمولا بیماران بدون نسخه از داروخانه تهیه می کنند، خود یکی از عوامل اصلی خارش هستند. توصیه می شود حتما برای درمان خارش ناحیه تناسلی به پزشک متخصص مراجعه و تمام کرمهای موضعی را که خود از قبل استفاده می کنید قطع کنید. حداکثر می توان از وازلین خالص( بدون عطر و مواد نگهدارنده )برای تسکین خارش در ناحیه تناسلی استفاده کرد.

5-استفاده از کاندوم و ژلهای روان کننده یا لوبریکانت(درزنان):

اگر دچار خارش مزمن و طولانی مدت ناحیه تناسلی هستید بهتر است از کاندوم استفاده نکنید. همچنین ژلهایی که به عنوان ژلهای روان کننده به فروش می رسند از عوامل مهم ایجاد حساسیت، آلرژی و خارش در ناحیه تناسلی هستند. استفاده از این ژلها حتی برای کسانی که مشکل خارش هم ندارند توصیه نمی شوند.

***تذكر: 

اگر دچار خارش مزمن و طولانی در ناحیه تناسلی می باشید(در زنان) استفاده از تامپون به جای نوار بهداشتی ارجح است.البته این کار حتما باید زیر نظر پزشک انجام شود. زیرا تامپون نیز عوارض خاص خود را دارد.

داروهای خانگی برای خارش واژن

1- کمپرس سرد 

خارش واژن بخصوص در طول شب میتواند بسیار مشکل باشدو خواب شما را خراب و خستگی و بی حالی بوجود اورد برای متوقف کردن خارش اعمال یخ بطور مستقیم یا کمپری اب سرد در مهبل . این کار می تواند برای شما سخت باشد ولی خواب و استراحت کافی برای شما به ارمغان میاورد.

2- آب و نمک 

نمک کلا خاصیت ضد باکتریایی داره و میتواند باکتریها و قارچها را ازبین ببرد .شستن واژن با اب نمک غلیظ در هر زمان فورا تسکین و از تکثیر بیشتر باکتریها جلوگیری بعمل میاورد .

همچنین شما میتوانید وان  را با اب گرم پرکرده و نصف فنجان نمک بدان اضافه کنید و چمباتمبه بشینید در حین نشستن سعی کنید اب نمک بداخل واژن رفته و باکتریها بطور موثر کشته شوند.

3- سیر 

سیر نیز دارای خواص ضد باکتریایی قوی میباشد.میتواند درد را فورا کاهش دهد و فوت و فن خاصی دارد .

جویدن ۲الی ۳ حبه  در دهان و سپس قراردادن ان در واژن . شاید بوش ناراحت کننده باشه ولی یک سوپرایزره تسکین دهنده است  !

4- ماست 

استفاده از پرو بیوتیکها  به منظور از بین بردن باکتریها کار جدیدی نیست . ماست خالص و خوب درای کشتهایی است که میتواند با افزودن باکتریهای خوب باکتریهای بد رو از بین ببرد . برای درمان خارش نوشیدن ۱ فنجان کشک خالص شیرین نشده هر روز مفید است . ماستهای بز یا گوسفند بهترین درمان میباشد.

راه دیگر استفاده از ماست  قرار دادن ان بطور مستقیم در واژن است . برای این منظور میتوانید ماست اغشته با تامپون یا پنبه بمدت چند ساعت استفاده کنید . ماست منجمد نیز تسکین فوری رو به همراه دارد.

5-  برگ ریحان 

برگ ریحان خاصیت ضد میکروبی- ضد قارچی و ضد باکتری دارد . برگ ریحان را در ۲ فنجان ابجوش گذاشته دم کشیده .بمدت ۲۰ دقیقه تا قوام امده . نوشیدن این اب ۲ بار در روز برای خارش واژن مفید است .

6- برگ رزماری  

برگهای رزماری را بمدت ۱۵ دقیق در اب خیسانده با اب گرم و شستن ناحیه واژن با این داروی گیاهی

7-عسل

مقداری عسل ار به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه به ناحیه واژن خود بمالید تا علایم بیماری تسکین یابد. سپس عسل را پاک کنید و واژن را به خوبی بشویید.

8-روغن درخت چاي

چند قطره روغن درخت چای را در یک لیوان آب بریزید و سپس تامپون را به این مواد آغشته کنید و وارد ناحیه واژن کنید. اگر این کار را چند روز و روزی سه مرتبه انجام دهید، عفونت قارچی از بین خواهد رفت.

9- زغال اخته و قره قروت

– خوردن زغال اخته و یا آب قره قروت برای از بین بردن عفونت قارچی مناسب می‌باشد.

10- كاهش مصرف شيريني جات

مصرف موادغذایی شیرین و قند و شکر را کاهش دهيد. مصرف قند و شیرینی ها، رشد قارچ ها را سریع تر و بیشتر می‌کند.

11- آلوئه ورا

استفاده از آلوئه ورا و ژل آن نيزدر درمان عفونت و رفع خارش موثر است. بدين منظور از يك ساقه آلوئه ورا استفاده كنيد، پوست سبز آنرا جدا كرده و در واژن قرار دهيد. همچنين ميتوانيد مقداري از آنرا رنده كرده و با شهد به دست آمده ناحيه تناسلي را ماساژ دهيد. بهتراست قبل از خواب اینکار را انجام دهيد كه تا صبح اثر كند. مقاديري كه در واژن باقي ميماند خود به خود خارج ميشود و جاي نگراني ندارد ( تجربه كاربران سايت )

12- جوش شيرين

جوش شیرین هم در درمان قارچ واژن مفيد بوده و از خارش و سوزش واژن جلوگيري ميكند. كافي است دو قاشق جوش شیرین را در چند ليتر آب حل كرده و به مدت 20 دقيقه در محلول مورد نظر بنشينيد و سپس با آب شسته و با حوله تميز خود را خشك كنيد.  شست‌وشو با محلول آّب و جوش شیرین محدودیتی وجود ندارد و می‌توانید هر روز این کار را انجام دهید.

13 -سرکه سیب 

سرکه سیب دارای خواص ضد باکتریایی و ضد قارچ بسیار عالی میباشد.برای این کار ۲ قاشق غذاخوری سرکه سیب با اب گرم ترکیب و واژن خود را با این اب دو بار در روز بمدت ۲الی ۳ روز شستشو دهید . سرکه واژن را اسیدی و باکتریها بمدت طولانی نمی تونند در آن رشد کنند .

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگر با رعایت نکاتي که در بالا گفته شد بهبودی در وضعیتتان ایجاد نشد و همچنان خارش واژن داشتید و یا اگر بهبود حاصل شد اما پس از گذشت چند روز مجدد خارش به سراغتان آمد مشکلتان را با پزشک مطرح کنید.

تذکر:

 عفونت قارچی محدودیتی برای رابطه با همسر ایجاد نمیکند ولی بهتر است تا پایان درمان رابطه برقرار نکنید.

——————————————————————————————————

شایع ترین علل درد زیر شکم خانم ها را اینجا بخوانید:

شایع ترین علل دردهای زیر شکم در خانم ها

——————————————————————————————————

اگر در رابطه جنسی دچار درد میشوید مقاله زیر رابخوانید:

علل درد زنان در رابطه جنسی + راهکارها

——————————————————————————————————

اگر نميدانيد ميزان ترشحات واژن طبيعي است با نه اين مقاله را مطالعه كنيد:

چطور بفهميم ترشحات واژن طبيعي است يا نه ؟

——————————————————————————————————

اگر فقط خارش داريد و ميزان ترشحات افزايش نيافته اين مقاله را مطالعه كنيد:

علل خارش و سوزش واژن در زنان و روش های درمان آن

——————————————————————————————————

مطالب مرتبط:

گردآوري و تنظيم: گروه 7 گنج- اختصاصي 7 گنج

www.7ganj.ir

*** كپي برداري تنها در صورت ذکر نام ولينك فعال به7 گنج مجاز است.

مهاجرت به فنلاند در مقطع دبیرستان

413 دیدگاه

 • سلام….
  من 2 روزه که ترشحاتی ابکی و زرد رنگ دارم خیلی هم درد دارم… انگار اونجام میخواد کنده شه…….رفتم داروخونه قرص مترانیدازول بهم داد گفت سه وعده مصرف کنم…. ایا مصرف کنم؟؟؟
  این ترشحات که خطرناک نیس؟؟؟؟

 • سلام 23سالمه یکساله ازدواج کردم از برج دو خارش شدید داشتم و بوی ماهی میداد واژنم یه چهارماه بعدش دکتر زنان رفتم بهم پماد برای خارش بیرونس داد و قرص ازیترودو افلوکساسین ومترونیدازول و قرص واژینال تریپل سولفا داروهامو کامل مصرف کردم بجز قرص تریپا سولفا ک خیلی ازارم میداد موقع گذاشتن ولباسمم کثیف میکرد وقتی حل میشد الان یه چندماهی گذشته و عفونتم برگشته بطوری ک خارشم کمتر شده خبلی کمتر ولی ترشحاتم خیلی زیاد بطوری ک ببخشیدا موقع رابطه همه ی بدن همسرم پر از این ترشحات میشه امشب توی اب نمک و سرکه نشستپ وسعی کردم باانگشت ابو داخل واژنم بفرستم وقتی بیرون اومدم وجلوی اینه. خودم دیدم ترشحات سبز که به سغید میزد تموم واژنو گرفنه و انگشتمو کمی داخل کردم متوجه شدم تموم دیواره بالایی واژنم ازاین ترشحاته.ایا درمان خانگی برای من جوابگو ههست?.

 • سلام من خارش خییییلی شدید دارم.ترشحات و بوی بد.دلم گاهی ضعف میره از بس میخارونم.میترسم.از یخ هم استفاده کردم یکمی میسوزه ولی فعلا ک خوب بوده.در ضمن من درقسمت مقعدم گاهی دونه ای درمیاد ک زخم میشه و درد بدی داره.میشه راهنماییم کنید.ممنون میشم

  • میشه پاسخ سوالات ما رو بدید؟؟؟الان نزدیکه دو ماهه کسی جواب سوال منو نداد

 • سلام خسته نباشید من یه سوال داشتم اینبار که نزدیکی کردم دل درد شدیدی گرفتم وبعد پام دستم درد گرفته وزیر دلمم درد میکنه دلم سمت چپ بیشتر درد میکنه ترشح بدبو هم ندارم لطفا راهنماییم کنید چی کار کنم

  • اگر این دردی که می گویید در زیر شکم و در سمت چب احساسش می کنید مقطعی بود و همیشه برای شما عارض نمی شد جای نگرانی نداشت اما بروز این درد به صورت روزانه یا هر چند روز یکبار نوعی زنگ هشدار است. شما به معاینه دقیق، سونوگرافی و حتی آزمایش خون بسته به دستور پزشک معالجتان نیاز دارید. دلیل این بروز چنین دردهایی در خانم ها می تواند عفونت واژن و دهانه رحم باشد که نیاز به بررسی دقیق و درمان به موقع دارد. از طرفی ممکن است که فیبروم یا کیستی در رحم و تخمدان داشته باشید و التهاب رحمی برایتان ایجاد شده که باعث بروز چنین دردهای شکمی می شود. گاهی نیز خشکی رحم حین نزدیکی دلیل بروز این دردهاست. اگر مشکلی خشکی باشد که با ژل های مخصوص قابل حل است در غیر این صورت باید طبق نظر پزشک معالج خود رفتار کنید و اصلا بروز درد را سرسری نگیرید؛ چون اگر عارضه ای مانند عفونت یا کیست و… باعث بروز درد در شکم شما شده باشد، می تواند روی روند باروری تان تاثیر بگذارد و برای بچه دار شدن ملزم به درمان علت درد و رفع آن شوید.

 • سلام .خیلی ممنون از نکته های خوب شما واقعا عالی بود.باتشکر از دکتر عزیز.

 • سلام من یک زن متاهل هستم مدت هفت ماه هست که هم خارش دارم همزخم دهانه رحم ویک زخم هم داخل رحمم داشتم کهمنجمد کردم وبهمدت چهار ماه تحت نظر پزشک بودم داروهارو استفاده کردم درحین مصرف دارو خوب بودم ولی وقتی دارو هام تمام میشه دوباره تمام دردم شروع می شودخواهش میکنم بگید کدوم روش بهترکه من استفاده کنم

 • سلام. قرص کوآمککسی کلاو ممکنه باعث تشدید عفونت و افزایش سوزش واژن بشه ؟ من برای درمان سوزش ادراد از این قرص استفاده کردم اما همزمان با استفاده از اون شدیدا سوزش واژن پیدا کردم.

 • سلام، زنی 35 ساله هستم، مدت چند ماهه که برخی اوقات در مقعد و اطراف آن تا بالا خارش دارم بطوری که در بالا کمی پوسته پوسته شده، با مراجعه ه متخصص داروی گیاهی گفتد عفونت دارم و عرق خارخاسک برای رفع عفونت ادراری و مایعی برای شستشوی مقعد بهم دادن که با استفاده کمی بهتر شد ولی با قطع دارو برگشت و مجبور شدم دوباره استفاده کنم، الان سه هفته است دارو استفاده میکنم اما خوب نشده، از طرفی استفاده از عرق خارخاسک باعث ایجاد جوشهایی در اطراف مقعد میشه که فکر میکنم گرمی اند، چه راهکاری رو پیشنهاد میکنین؟
  آیا ممکنه این عفونت واژن رو هم درگیر کنه؟ من هنوز بچه ندارم و سه سال از ازدواجم میگذزه و در ان مورد نگرانم که منجر به نازایی نشه؟ ترشحات واژن برخی مواقع زیاده ولی بدبو نیست و سفیده، آیا اونو درگیر شده؟
  لطفا راهنمای کنید. ممنون

  • سلام ٬ شما باید جهت راهنمایی به پزشک زنان مراجعه کنید تا معاینه بشید .

 • سلام..ممنون بابت سایت خوبتون..من 18سالمه مجرد
  من عفونت قارچی دارم چند وقت پیش رفتم دکتر پماد دیپروکل بهم داد من متاسفانه مرتب مصرف نکردم ولی کلا الان چند روزه ک مرتب مصرف میکنم بهتر شدن رو میبینم ولی سوالم اینجاست ک بعد از ردن پماد بعد از دو یا سه ساعت با اب گرم خومدمو میشورم ولی خیلی دست میکشم ب واژنم تا پاک بشه کرم اشکالی ایجاد میکنه این؟؟
  2حس میکنم یه جاهای از پوست واژنم دونه های ریز مثه جوش زده چیه؟خطرناکه؟بخاطر استفاده از کرم نیست؟چیکار کنم؟
  3ودیگه اینکه حس میکنم پوست واژنمن ینی لبه ا و بالای کلیتوریسم خیلی قرمریه زیادی داره ..خیلی نگران این هم شدم:(
  4ببخشید این یکی رو یکم واضح میگم چون واقعا نگرانم کرده:((لبه ای واژنم ک روی هم میاد تا سوراخ واژنو تشکیل بده بالاش ینی دقیق پایین کلیتوریسم من حس میکنم این دوتا لبه ک اومده کنار هم توی یه نقطه مثه که این دو لبه بهم رسیدن یه دایره ی گوچیک تیره رنگه وجود داره..متوجه میشید چجوری میگم؟طبیعیه؟؟؟
  ببخشید طولانی شد..
  خیلی لطف میکنید جوابا سوالامو یکی یکی بگید..خدا خیرتون بده..بهترینا رو براتون ارزو میکنم

  • سلام ٬ در مورد سوال اولتون زیاد نگران نباشید.
   در مورد سوال دومتون اگر اخیرا این جوش ها بوجود آمده اند ٬ حتما به پزشکتون مراجعه کنید و موضوع رو مطرح کنید.
   در مورد سوال سوم و چهارم ٬ اگر اخیرا این تغییرات ایجاد شده ٬ حتما جهت معاینه به پزشک زنان مراجعه کنید و معاینه بشید.
   تشکر

 • سلام
  من چندروزي هست كه دچار خارش شديدن واژن شدم، و احساس ميكنم ترشحاتي روي قسمت بالاي واژن جا خوش كردن يعني هرچقدر ميشورم پاك نميشن،
  خارش و سوزش همزمان با ترشحات غير عادي،
  البته من براي درمان جوش هام يك هفته انتي بيوتيك خوردم و دوره ش رو تموم كردم، ايا عفونت منم قارچيه؟
  با تشكر از سايت بسيار خوبتون

 • سلام خدمت دكتر گرامي

  من چند روزي هست سوزش وخارش در واژن دارم و ادرارم بو ميدهد. نشانه ي عفونته؟ هم اينكه فرموديد از كاندوم و ژل لوبريكانت استفاده نشه در صورتيكه من بدون اينها در نزديكي خيلي خيلي اذيت ميشم و از هر جفتش استفاده ميكنم.چه كار بايد بكنم؟

  ژل مترونيدازول و قرصش رو خريدم كه مصرف كنم.

  • سلام. به ماما یا متخصص زنان مراجعه کنید.

 • سلام من نزدیکی واژنم پوست پوست شده خارش ندارم سوزش ندارم اما مایعی خارج میشود ک پنیری نیست اما سفید رنگ است بطور سه هفته از پنی سلین استفاده میکردم.عفونت دارم ؟اگ داروهارو قطع کنم برطرف میشه یا باید ب دکتر مراجعه کنم؟

 • خيلي ممنون از سايت خوب تون دخترم بعد از سه هفته الان حالش كاملا خوبه بسيار ممنونم ❤️❤️????
  سايت تون باعث شد حال دخترم خيلي خوب شده ديكه سوزش نداره.

 • خيلي ممنون از سايت خوب تون دخترم بعد از سه هفته الان حالش كاملا خوبه بسيار ممنونم ❤️❤️????

413 دیدگاه

برای ارسال نظر اینجا کلیک کنید

تبلیغات

دانلود برنامه آموزش آشپزی

مطالب پیشنهادی