سلامت سلامت جسمي سلامت جنسي و زناشويي مطالب اختصاصي

روش هاي درمان خانگي عفونت قارچي و خارش واژن در زنان

در اين مقاله از 7 گنج ، به بررسي يكي از شايع ترين مشكلات زنانه ميپردازيم. عفونت قارچي و خارش واژن كه بي ترديد هر زني تجربه اش را دارد. با ما همراه شويد تا با علائم، روشهاي پيشگيري و درمان اين مشكل در خانه آشنا شويد...
تقویم فارسی اندروید

در اين مقاله از 7 گنج ، به بررسي يكي از شايع ترين مشكلات زنانه ميپردازيم. عفونت قارچي و خارش واژن كه بي ترديد هر زني تجربه اش را دارد. با ما همراه شويد تا با علائم، روشهاي پيشگيري و درمان اين مشكل در خانه آشنا شويد…

دكتر زنان

علایم عفونت قارچی واژن شامل موارد زیر می‌باشد:

۱- ترشحات واژن:

یکی از شایع ترین علایم عفونت قارچی، ترشحات سفیدرنگی است که از ناحیه واژن خارج می‌شود. هم چنین ممکن است به رنگ سبز یا زرد هم باشد. مقدار این ترشحات می‌تواند زیاد یا کم باشد.

۲- خارش و سوزش:

ناحیه تناسلی این بانوان معمولا متورم می‌باشد و احساس خارش و سوزش در این ناحیه دارند. سوزش این ناحیه ممکن است شدید شود و شدت سوزش در هنگام رابطه جنسی با همسر و ادرار کردن بسیار بدتر می‌شود.

۳- بوی واژن:

موقع عفونت قارچی، بوی نامطبوعی ایجاد می‌شود. البته بوی نامطبوع واژن و یا ترشحات واژن، در بیماری هایی نظیر واژینوباکتریال نیز دیده می‌شود. آزمایش ترشحات توسط پزشک متخصص، در تشخیص قطعی و دقیق بیماری به پزشک کمک می‌کند.
***تذکر: ترشحات طبیعی واژن در زنان را نباید با عفونت قارچی اشتباه گرفت. ترشحات طبیعی شبیه ترشحات زنان قبل از قاعدگی می‌باشد. اگر در مورد طبیعی یا غیر طبیعی بودن این ترشحات شک دارید، با پزشک خود مشورت نمایید.

عوامل تشدید کننده خارش در ناحیه تناسلی:

1-شستشوی بیش از اندازه با لیف و صابون :

برخی از بیماران بوجود آمدن خارش و یا سوزش و یا هر علامت دیگر در ناحیه تناسلی را به عدم رعایت بهداشت ربط داده و با شستشوی زیاد با صابون و لیف سعی در بر طرف کردن آن می کنند. این کار کاملا اشتباه بوده و منجر به تشدید خارش می شود. شستشو بعد از هر بار ادرار و مدفوع با آب خالی و سپس خشک کردن به آرامی با دستمال کاغذی برای بهداشت ناحیه تناسلی کافیست.

2-پوشیدن لباس تنگ:

پوشیدن لباسهای تنگ، چسبناک بویژه از جنس پلاستیک منجر به تشدید رطوبت شده و ناحیه را برای رشد قارچ مستعد می کند بنابراین توصیه می شود از پوشیدن لباسهای تنگ پرهیز شود.

3-خشک کردن با سشوار:

برخی از بیماران با تصور اینکه رطوبت منجر به رشد قارچ در ناحیه تناسلی می شود، با سشوار اقدام به خشک کردن ناحیه تناسلی می کنند. این کار نیز غلط است. خشک کردن با دستمال کاغذی نرم و به آرامی کفایت میکند.

4-استفاده از کرم های مختلف:

استفاده از کرمهای ضد خارش و ضد قارچ که معمولا بیماران بدون نسخه از داروخانه تهیه می کنند، خود یکی از عوامل اصلی خارش هستند. توصیه می شود حتما برای درمان خارش ناحیه تناسلی به پزشک متخصص مراجعه و تمام کرمهای موضعی را که خود از قبل استفاده می کنید قطع کنید. حداکثر می توان از وازلین خالص( بدون عطر و مواد نگهدارنده )برای تسکین خارش در ناحیه تناسلی استفاده کرد.

5-استفاده از کاندوم و ژلهای روان کننده یا لوبریکانت(درزنان):

اگر دچار خارش مزمن و طولانی مدت ناحیه تناسلی هستید بهتر است از کاندوم استفاده نکنید. همچنین ژلهایی که به عنوان ژلهای روان کننده به فروش می رسند از عوامل مهم ایجاد حساسیت، آلرژی و خارش در ناحیه تناسلی هستند. استفاده از این ژلها حتی برای کسانی که مشکل خارش هم ندارند توصیه نمی شوند.

***تذكر: 

اگر دچار خارش مزمن و طولانی در ناحیه تناسلی می باشید(در زنان) استفاده از تامپون به جای نوار بهداشتی ارجح است.البته این کار حتما باید زیر نظر پزشک انجام شود. زیرا تامپون نیز عوارض خاص خود را دارد.

داروهای خانگی برای خارش واژن

1- کمپرس سرد 

خارش واژن بخصوص در طول شب میتواند بسیار مشکل باشدو خواب شما را خراب و خستگی و بی حالی بوجود اورد برای متوقف کردن خارش اعمال یخ بطور مستقیم یا کمپری اب سرد در مهبل . این کار می تواند برای شما سخت باشد ولی خواب و استراحت کافی برای شما به ارمغان میاورد.

2- آب و نمک 

نمک کلا خاصیت ضد باکتریایی داره و میتواند باکتریها و قارچها را ازبین ببرد .شستن واژن با اب نمک غلیظ در هر زمان فورا تسکین و از تکثیر بیشتر باکتریها جلوگیری بعمل میاورد .

همچنین شما میتوانید وان  را با اب گرم پرکرده و نصف فنجان نمک بدان اضافه کنید و چمباتمبه بشینید در حین نشستن سعی کنید اب نمک بداخل واژن رفته و باکتریها بطور موثر کشته شوند.

3- سیر 

سیر نیز دارای خواص ضد باکتریایی قوی میباشد.میتواند درد را فورا کاهش دهد و فوت و فن خاصی دارد .

جویدن ۲الی ۳ حبه  در دهان و سپس قراردادن ان در واژن . شاید بوش ناراحت کننده باشه ولی یک سوپرایزره تسکین دهنده است  !

4- ماست 

استفاده از پرو بیوتیکها  به منظور از بین بردن باکتریها کار جدیدی نیست . ماست خالص و خوب درای کشتهایی است که میتواند با افزودن باکتریهای خوب باکتریهای بد رو از بین ببرد . برای درمان خارش نوشیدن ۱ فنجان کشک خالص شیرین نشده هر روز مفید است . ماستهای بز یا گوسفند بهترین درمان میباشد.

راه دیگر استفاده از ماست  قرار دادن ان بطور مستقیم در واژن است . برای این منظور میتوانید ماست اغشته با تامپون یا پنبه بمدت چند ساعت استفاده کنید . ماست منجمد نیز تسکین فوری رو به همراه دارد.

5-  برگ ریحان 

برگ ریحان خاصیت ضد میکروبی- ضد قارچی و ضد باکتری دارد . برگ ریحان را در ۲ فنجان ابجوش گذاشته دم کشیده .بمدت ۲۰ دقیقه تا قوام امده . نوشیدن این اب ۲ بار در روز برای خارش واژن مفید است .

6- برگ رزماری  

برگهای رزماری را بمدت ۱۵ دقیق در اب خیسانده با اب گرم و شستن ناحیه واژن با این داروی گیاهی

7-عسل

مقداری عسل ار به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه به ناحیه واژن خود بمالید تا علایم بیماری تسکین یابد. سپس عسل را پاک کنید و واژن را به خوبی بشویید.

8-روغن درخت چاي

چند قطره روغن درخت چای را در یک لیوان آب بریزید و سپس تامپون را به این مواد آغشته کنید و وارد ناحیه واژن کنید. اگر این کار را چند روز و روزی سه مرتبه انجام دهید، عفونت قارچی از بین خواهد رفت.

9- زغال اخته و قره قروت

– خوردن زغال اخته و یا آب قره قروت برای از بین بردن عفونت قارچی مناسب می‌باشد.

10- كاهش مصرف شيريني جات

مصرف موادغذایی شیرین و قند و شکر را کاهش دهيد. مصرف قند و شیرینی ها، رشد قارچ ها را سریع تر و بیشتر می‌کند.

11- آلوئه ورا

استفاده از آلوئه ورا و ژل آن نيزدر درمان عفونت و رفع خارش موثر است. بدين منظور از يك ساقه آلوئه ورا استفاده كنيد، پوست سبز آنرا جدا كرده و در واژن قرار دهيد. همچنين ميتوانيد مقداري از آنرا رنده كرده و با شهد به دست آمده ناحيه تناسلي را ماساژ دهيد. بهتراست قبل از خواب اینکار را انجام دهيد كه تا صبح اثر كند. مقاديري كه در واژن باقي ميماند خود به خود خارج ميشود و جاي نگراني ندارد ( تجربه كاربران سايت )

12- جوش شيرين

جوش شیرین هم در درمان قارچ واژن مفيد بوده و از خارش و سوزش واژن جلوگيري ميكند. كافي است دو قاشق جوش شیرین را در چند ليتر آب حل كرده و به مدت 20 دقيقه در محلول مورد نظر بنشينيد و سپس با آب شسته و با حوله تميز خود را خشك كنيد.  شست‌وشو با محلول آّب و جوش شیرین محدودیتی وجود ندارد و می‌توانید هر روز این کار را انجام دهید.

13 -سرکه سیب 

سرکه سیب دارای خواص ضد باکتریایی و ضد قارچ بسیار عالی میباشد.برای این کار ۲ قاشق غذاخوری سرکه سیب با اب گرم ترکیب و واژن خود را با این اب دو بار در روز بمدت ۲الی ۳ روز شستشو دهید . سرکه واژن را اسیدی و باکتریها بمدت طولانی نمی تونند در آن رشد کنند .

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگر با رعایت نکاتي که در بالا گفته شد بهبودی در وضعیتتان ایجاد نشد و همچنان خارش واژن داشتید و یا اگر بهبود حاصل شد اما پس از گذشت چند روز مجدد خارش به سراغتان آمد مشکلتان را با پزشک مطرح کنید.

تذکر:

 عفونت قارچی محدودیتی برای رابطه با همسر ایجاد نمیکند ولی بهتر است تا پایان درمان رابطه برقرار نکنید.

——————————————————————————————————

شایع ترین علل درد زیر شکم خانم ها را اینجا بخوانید:

شایع ترین علل دردهای زیر شکم در خانم ها

——————————————————————————————————

اگر در رابطه جنسی دچار درد میشوید مقاله زیر رابخوانید:

علل درد زنان در رابطه جنسی + راهکارها

——————————————————————————————————

اگر نميدانيد ميزان ترشحات واژن طبيعي است با نه اين مقاله را مطالعه كنيد:

چطور بفهميم ترشحات واژن طبيعي است يا نه ؟

——————————————————————————————————

اگر فقط خارش داريد و ميزان ترشحات افزايش نيافته اين مقاله را مطالعه كنيد:

علل خارش و سوزش واژن در زنان و روش های درمان آن

——————————————————————————————————

مطالب مرتبط:

گردآوري و تنظيم: گروه 7 گنج- اختصاصي 7 گنج

www.7ganj.ir

*** كپي برداري تنها در صورت ذکر نام ولينك فعال به7 گنج مجاز است.

413 دیدگاه

 • من خودم نزدیک 1 سال درگیر عفونت بودم. به دکتر های خیلی خوبی مراجعه کردم و هر بار مقطعی خوب شدم ولی خیلی زود برگشت. متاسفانه تو این مدت 5 دوره انتی بیوتیک برای عفونتم مصرف کردم ولی همین انتی بیوتیک خودش خیلی بیشتر ضرر داره.و نه تنها خوب نمیشی بلکه هر روز بدنت ضعیف تر میشه و دیگه به آنتی بیوتیک عادت میکنه و اثری نمیذاره.دکتر بار آخر به من وقت برای فیریز کردن داد.ولی من نمیخواستم انجام بدم
  تا اینکه خودم به کمک طب سنتی و با عسل درمانی خودمو خوب کردم.با عسل 100 طبیعی. اگر خواستید تو خصوصی براتون توضیح میدم. و در کنار عسل درمانی دمنوش آویشن مصرف میکردم.(عفونت را از بدن خارج میکند) و به مقدار زیاد مصرف ماست پروبیوتیک و نوشیدنی کفیر
  و الان کاملا خوب شدم. بار آخر که رفتم دکتر گفت عفونت نداری. زخمم نداری. و حرفای دکتر خیلی کمکم کرد.
  1. اصلا نباید شلوار تنگ بپوشی.
  2. در خانه دامن و ترجیحا بدون لباس زیر بپوشید.
  3.گرمی مصرف نکنید.حتی خرما ،عسل(من خودمو بستم به خنکی و واقعا معجزه میکنه،ماست،خیار،دوغ،مرکبات،عرق کاسنی،خیلی مصرف کنید،خیلی خیلی زیاد)اگه این نکته رو رعایت کنید خیلی زود میبینید عفونتتون خوب میشه.
  4.ماست پروبوتیک، دوغ کفیر هر روز میل کنید.(پروبیوتیک خیلی مفیده، در موردش در اینترنت مطالعه کنید. در آمریکا تمامی خانم ها مصرف میکنن، به صورت کپسول هم وجود داره و حتما باید در یخچال نگهداری شود)
  5. ناحیه تناسلی خود را با هیچ محلولی شست و شو ندهید(جوش شیرین ، سرکه و امثال این ها بسیار مضر است)و فقط با آب بشویید. و چربی مفید و باکتری های مفید واژن را باشست شو از بین نبرید.(باید همیشه بگذارید اون حالت چربی وازن باقی بمونه)
  6. برای خشک کردن دستمال را روی ناحیه تناسلی گذاشته و بردارید(از کشیدن دستمال به صورت جلو و عقب خود داری کنید،آهسته گذاشته و برداشته)
  7. و در آخر فقط خنکی بخورید(تاکید تاکید تاکید) لطفا در مورد طبع مواد غذایی(گرم و خنک بودن) در اینترنت مطالعه کنید و مواد غذایی با طبع سرد و خنک میل کنید. انقدر این نکته مهمه که من خیلی تاکید میکنم. چون قارچ ها (عفونت) از مواد قندی و گرم تغذیه میکنن.
  چند ماه این نکات رو رعایت کنید. دکتر رفتن فقط تاثیر کوتاه مدت در درمان داره.من اینو در خیلی ها دیدم.هیچ کس برای طولانی مدت درمان نشده.اونم با آنتی بیوتیک که بسیار ضرر داره.
  من چون خودم خیلی اذیت شدم دوست دارم شما هم خوب بشید

 • سلام خانمهاے عزیز
  یکے از بهترین داروهاے خانگے کہ در رفع عفونتهاے بانوان کاربرد داره رازیانه هست کہ بعضے به اون راجونه یا بادیان هم میگن.
  به اندازه یہ قاشق چایخورے(آسیاب شده) داخل 1 لیوان آب دم داده و هرروز بخورید کہ هم تنظیم کننده هورمونهاے زنانه هست هم براے رفع عفونتها عالیہ و هم باعث ازدیاد شیر مادر میشه .
  دوره درمان حدود یک ماه تا دو ماهه اما توصیہ میشه همیشه انجام بدین.
  این درمان رو همه پزشکان گیاهے استان کرمان پیشنهاد میدن.و به قول ما استان کرمونیا آب رو آتیشه.
  نکته مهم اینه کہ آقایون استفاده نکنن چون یہ داروے تنظیم هورمون زنانه هست میگن استفاده در آقایون به مرور زمان باعث عقیم شدن میشه.

 • سلام
  تجربه خودمو در مورد عفونت های مکرر قارچی و همچنین ادراری میگم چندین بار به دکتر مراجعه کردم اما باز دوباره دچار میشدم و باز دکترها آزمایش و طبق معمول پماد و ..
  چیزی که خودم تجربه کردم خوردن لیموی تازه یا قرص جوشان ویتامین ث و شستشو با ژل مخصوص شستشو مخصوصا Laminin
  از هر راهی بهتره

 • یه پیشنهاد عالی براتون دارم همیشه سعی کنید شرت بزرگ بپوشید البته روزهایی که پریود نیستید این کار باعث میشه که شورت به بدنتون نچسبه و هوا راحت تر جریان داشته باشه و خیالتون هم راحت باشه

 • سلام
  من حدودا 5 ،6 بار هس که طی چند ماه دچار هفونت قارچی میشم.دکتر رفتم دارو هامو استفاده کردم،بهتر شد ،اما دوباره باز هم سوزش و خارشم شرو شده،نمیدونم دیگخ چی کار کنم لطفا راه نماییم کنید

  • سلام يك راه ديگه اينه كه شورت نپوشى با اين كار يكى از شرايطى كه باعث رشد ميكروب ميشه رو حذف ميكنى

 • سلام وقت به خیر
  ۳۶سالمه،یه زایمان داشتم
  هفته قبل سوالی پرسیدم ولی جواب نگرفتم،میشه من رو راهنمایی کنید:ترشحات رنگی وبد بو دارم،بعداز مقاربت جنسی هم سوزش ادرار بسیار بسیار بسیارشدیددارم،
  قرص واژینال هم تجویز شد استفاده کردم ولی جواب نگرفتم
  ممنون ازراهنماییتون

 • سلام و وقت بخیر
  من از روش سیر استفاده کردم
  و مفید بود
  اما بار اخری ک سیر گذاشتم بعدش داخل واژنم نبود.من له نکروم و نصف ی سیرو گذاشتم
  امکان داره ک بالا رفته باشه؟
  اخه الان ک سیکا پریودیم هست ۴ روز دیرتر پریود شدم و اصلا خونریزی ندارم..دوروزه ک مریود شدم دو تا لکه کوچولو.یعنی بخاطر سیر بوده؟؟
  یعنی سیر داخل رحممه!!!؟؟؟
  تورو خدا ج بدین دارم از استرس میمیرم

 • سلام.مدتی میشه هر دو رانم (اطراف واژن)حساسیت پیدا کردم .خودم میدونم به مایع منی چون یبار تنبلی کردم خودمو نشستم خوابیدم دقیقا از روز بعدش تا الان این مشکلودارم فک نمیکنم قارچ باشه. چون یزه خارش داره اما اگه دست نزنم بهش قابل تحمله.. فقط مشکلم اینه هر روز تیره تر میشه.. اون قسمت پوستم خشک شده.دستم بزنم خارش پیدامیکنم. توروخدا بگین من چیکار کنم؟؟

 • سلام دکتر. من 48سالمه تخمدان چپ وراستم چندساله کیسد تولید می کرد لا قرص الدی برطرف میشد متاسفانه پارسال تخمدان چپم را در اوردن الان تخمدان راستم کیسد ساخته. من می تونم قرص الدی بخورم؟؟؟؟

 • سلام من ۱۹سالمه مدت ۳سال میشه پریودم نامنظمه قبلا اینطور نبود ولی یک سال میشه سوزش دارم موقع پریود و بعضی وقتا موقع حمام بنظر شما عفونت دارم اگه دارم با همین روش خانگی حل میشه.

 • سلام من ۱۸سالمه لبه های واژنم قسمتیش تیره شده؟!دلیلش چیه؟!
  چیکار کنم مث قبل شه
  لطفا جواب بدید

 • سلام خسته نباشید
  من سوزش ادراری گرفتم پریودم هستم تو موقع پریود میشه از راهکارهای بالا استفاده کرد؟

 • من ميخواستم بدونم مني ميتونه به عنوان ماده الرژن براي واژن باشه يا خير. چون بعد انزال همسرم جوش ميزنه واژن و كليتوريسم

413 دیدگاه

برای ارسال نظر اینجا کلیک کنید

تبلیغات

دانلود برنامه آموزش آشپزی

مطالب پیشنهادی