سلامت سلامت جسمي سلامت جنسي و زناشويي مطالب اختصاصي

روش هاي درمان خانگي عفونت قارچي و خارش واژن در زنان

در اين مقاله از 7 گنج ، به بررسي يكي از شايع ترين مشكلات زنانه ميپردازيم. عفونت قارچي و خارش واژن كه بي ترديد هر زني تجربه اش را دارد. با ما همراه شويد تا با علائم، روشهاي پيشگيري و درمان اين مشكل در خانه آشنا شويد...
تقویم فارسی اندروید

در اين مقاله از 7 گنج ، به بررسي يكي از شايع ترين مشكلات زنانه ميپردازيم. عفونت قارچي و خارش واژن كه بي ترديد هر زني تجربه اش را دارد. با ما همراه شويد تا با علائم، روشهاي پيشگيري و درمان اين مشكل در خانه آشنا شويد…

دكتر زنان

علایم عفونت قارچی واژن شامل موارد زیر می‌باشد:

۱- ترشحات واژن:

یکی از شایع ترین علایم عفونت قارچی، ترشحات سفیدرنگی است که از ناحیه واژن خارج می‌شود. هم چنین ممکن است به رنگ سبز یا زرد هم باشد. مقدار این ترشحات می‌تواند زیاد یا کم باشد.

۲- خارش و سوزش:

ناحیه تناسلی این بانوان معمولا متورم می‌باشد و احساس خارش و سوزش در این ناحیه دارند. سوزش این ناحیه ممکن است شدید شود و شدت سوزش در هنگام رابطه جنسی با همسر و ادرار کردن بسیار بدتر می‌شود.

۳- بوی واژن:

موقع عفونت قارچی، بوی نامطبوعی ایجاد می‌شود. البته بوی نامطبوع واژن و یا ترشحات واژن، در بیماری هایی نظیر واژینوباکتریال نیز دیده می‌شود. آزمایش ترشحات توسط پزشک متخصص، در تشخیص قطعی و دقیق بیماری به پزشک کمک می‌کند.
***تذکر: ترشحات طبیعی واژن در زنان را نباید با عفونت قارچی اشتباه گرفت. ترشحات طبیعی شبیه ترشحات زنان قبل از قاعدگی می‌باشد. اگر در مورد طبیعی یا غیر طبیعی بودن این ترشحات شک دارید، با پزشک خود مشورت نمایید.

عوامل تشدید کننده خارش در ناحیه تناسلی:

1-شستشوی بیش از اندازه با لیف و صابون :

برخی از بیماران بوجود آمدن خارش و یا سوزش و یا هر علامت دیگر در ناحیه تناسلی را به عدم رعایت بهداشت ربط داده و با شستشوی زیاد با صابون و لیف سعی در بر طرف کردن آن می کنند. این کار کاملا اشتباه بوده و منجر به تشدید خارش می شود. شستشو بعد از هر بار ادرار و مدفوع با آب خالی و سپس خشک کردن به آرامی با دستمال کاغذی برای بهداشت ناحیه تناسلی کافیست.

2-پوشیدن لباس تنگ:

پوشیدن لباسهای تنگ، چسبناک بویژه از جنس پلاستیک منجر به تشدید رطوبت شده و ناحیه را برای رشد قارچ مستعد می کند بنابراین توصیه می شود از پوشیدن لباسهای تنگ پرهیز شود.

3-خشک کردن با سشوار:

برخی از بیماران با تصور اینکه رطوبت منجر به رشد قارچ در ناحیه تناسلی می شود، با سشوار اقدام به خشک کردن ناحیه تناسلی می کنند. این کار نیز غلط است. خشک کردن با دستمال کاغذی نرم و به آرامی کفایت میکند.

4-استفاده از کرم های مختلف:

استفاده از کرمهای ضد خارش و ضد قارچ که معمولا بیماران بدون نسخه از داروخانه تهیه می کنند، خود یکی از عوامل اصلی خارش هستند. توصیه می شود حتما برای درمان خارش ناحیه تناسلی به پزشک متخصص مراجعه و تمام کرمهای موضعی را که خود از قبل استفاده می کنید قطع کنید. حداکثر می توان از وازلین خالص( بدون عطر و مواد نگهدارنده )برای تسکین خارش در ناحیه تناسلی استفاده کرد.

5-استفاده از کاندوم و ژلهای روان کننده یا لوبریکانت(درزنان):

اگر دچار خارش مزمن و طولانی مدت ناحیه تناسلی هستید بهتر است از کاندوم استفاده نکنید. همچنین ژلهایی که به عنوان ژلهای روان کننده به فروش می رسند از عوامل مهم ایجاد حساسیت، آلرژی و خارش در ناحیه تناسلی هستند. استفاده از این ژلها حتی برای کسانی که مشکل خارش هم ندارند توصیه نمی شوند.

***تذكر: 

اگر دچار خارش مزمن و طولانی در ناحیه تناسلی می باشید(در زنان) استفاده از تامپون به جای نوار بهداشتی ارجح است.البته این کار حتما باید زیر نظر پزشک انجام شود. زیرا تامپون نیز عوارض خاص خود را دارد.

داروهای خانگی برای خارش واژن

1- کمپرس سرد 

خارش واژن بخصوص در طول شب میتواند بسیار مشکل باشدو خواب شما را خراب و خستگی و بی حالی بوجود اورد برای متوقف کردن خارش اعمال یخ بطور مستقیم یا کمپری اب سرد در مهبل . این کار می تواند برای شما سخت باشد ولی خواب و استراحت کافی برای شما به ارمغان میاورد.

2- آب و نمک 

نمک کلا خاصیت ضد باکتریایی داره و میتواند باکتریها و قارچها را ازبین ببرد .شستن واژن با اب نمک غلیظ در هر زمان فورا تسکین و از تکثیر بیشتر باکتریها جلوگیری بعمل میاورد .

همچنین شما میتوانید وان  را با اب گرم پرکرده و نصف فنجان نمک بدان اضافه کنید و چمباتمبه بشینید در حین نشستن سعی کنید اب نمک بداخل واژن رفته و باکتریها بطور موثر کشته شوند.

3- سیر 

سیر نیز دارای خواص ضد باکتریایی قوی میباشد.میتواند درد را فورا کاهش دهد و فوت و فن خاصی دارد .

جویدن ۲الی ۳ حبه  در دهان و سپس قراردادن ان در واژن . شاید بوش ناراحت کننده باشه ولی یک سوپرایزره تسکین دهنده است  !

4- ماست 

استفاده از پرو بیوتیکها  به منظور از بین بردن باکتریها کار جدیدی نیست . ماست خالص و خوب درای کشتهایی است که میتواند با افزودن باکتریهای خوب باکتریهای بد رو از بین ببرد . برای درمان خارش نوشیدن ۱ فنجان کشک خالص شیرین نشده هر روز مفید است . ماستهای بز یا گوسفند بهترین درمان میباشد.

راه دیگر استفاده از ماست  قرار دادن ان بطور مستقیم در واژن است . برای این منظور میتوانید ماست اغشته با تامپون یا پنبه بمدت چند ساعت استفاده کنید . ماست منجمد نیز تسکین فوری رو به همراه دارد.

5-  برگ ریحان 

برگ ریحان خاصیت ضد میکروبی- ضد قارچی و ضد باکتری دارد . برگ ریحان را در ۲ فنجان ابجوش گذاشته دم کشیده .بمدت ۲۰ دقیقه تا قوام امده . نوشیدن این اب ۲ بار در روز برای خارش واژن مفید است .

6- برگ رزماری  

برگهای رزماری را بمدت ۱۵ دقیق در اب خیسانده با اب گرم و شستن ناحیه واژن با این داروی گیاهی

7-عسل

مقداری عسل ار به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه به ناحیه واژن خود بمالید تا علایم بیماری تسکین یابد. سپس عسل را پاک کنید و واژن را به خوبی بشویید.

8-روغن درخت چاي

چند قطره روغن درخت چای را در یک لیوان آب بریزید و سپس تامپون را به این مواد آغشته کنید و وارد ناحیه واژن کنید. اگر این کار را چند روز و روزی سه مرتبه انجام دهید، عفونت قارچی از بین خواهد رفت.

9- زغال اخته و قره قروت

– خوردن زغال اخته و یا آب قره قروت برای از بین بردن عفونت قارچی مناسب می‌باشد.

10- كاهش مصرف شيريني جات

مصرف موادغذایی شیرین و قند و شکر را کاهش دهيد. مصرف قند و شیرینی ها، رشد قارچ ها را سریع تر و بیشتر می‌کند.

11- آلوئه ورا

استفاده از آلوئه ورا و ژل آن نيزدر درمان عفونت و رفع خارش موثر است. بدين منظور از يك ساقه آلوئه ورا استفاده كنيد، پوست سبز آنرا جدا كرده و در واژن قرار دهيد. همچنين ميتوانيد مقداري از آنرا رنده كرده و با شهد به دست آمده ناحيه تناسلي را ماساژ دهيد. بهتراست قبل از خواب اینکار را انجام دهيد كه تا صبح اثر كند. مقاديري كه در واژن باقي ميماند خود به خود خارج ميشود و جاي نگراني ندارد ( تجربه كاربران سايت )

12- جوش شيرين

جوش شیرین هم در درمان قارچ واژن مفيد بوده و از خارش و سوزش واژن جلوگيري ميكند. كافي است دو قاشق جوش شیرین را در چند ليتر آب حل كرده و به مدت 20 دقيقه در محلول مورد نظر بنشينيد و سپس با آب شسته و با حوله تميز خود را خشك كنيد.  شست‌وشو با محلول آّب و جوش شیرین محدودیتی وجود ندارد و می‌توانید هر روز این کار را انجام دهید.

13 -سرکه سیب 

سرکه سیب دارای خواص ضد باکتریایی و ضد قارچ بسیار عالی میباشد.برای این کار ۲ قاشق غذاخوری سرکه سیب با اب گرم ترکیب و واژن خود را با این اب دو بار در روز بمدت ۲الی ۳ روز شستشو دهید . سرکه واژن را اسیدی و باکتریها بمدت طولانی نمی تونند در آن رشد کنند .

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگر با رعایت نکاتي که در بالا گفته شد بهبودی در وضعیتتان ایجاد نشد و همچنان خارش واژن داشتید و یا اگر بهبود حاصل شد اما پس از گذشت چند روز مجدد خارش به سراغتان آمد مشکلتان را با پزشک مطرح کنید.

تذکر:

 عفونت قارچی محدودیتی برای رابطه با همسر ایجاد نمیکند ولی بهتر است تا پایان درمان رابطه برقرار نکنید.

——————————————————————————————————

شایع ترین علل درد زیر شکم خانم ها را اینجا بخوانید:

شایع ترین علل دردهای زیر شکم در خانم ها

——————————————————————————————————

اگر در رابطه جنسی دچار درد میشوید مقاله زیر رابخوانید:

علل درد زنان در رابطه جنسی + راهکارها

——————————————————————————————————

اگر نميدانيد ميزان ترشحات واژن طبيعي است با نه اين مقاله را مطالعه كنيد:

چطور بفهميم ترشحات واژن طبيعي است يا نه ؟

——————————————————————————————————

اگر فقط خارش داريد و ميزان ترشحات افزايش نيافته اين مقاله را مطالعه كنيد:

علل خارش و سوزش واژن در زنان و روش های درمان آن

——————————————————————————————————

مطالب مرتبط:

گردآوري و تنظيم: گروه 7 گنج- اختصاصي 7 گنج

www.7ganj.ir

*** كپي برداري تنها در صورت ذکر نام ولينك فعال به7 گنج مجاز است.

413 دیدگاه

 • سلام من سه ساله ازدواج کردمو21سالمه یکماهه که عفونت قارچی دارم داروی خاصی مصرف نکردم لطفا راهنمایی کنیدممنون

 • سلام من شانزده ساله هستم.از چهارشنبه بیست و ششم اسفند 1394 دچار خارش شدید شدم از دو روز پیش ترشح و سوزش هم دارم . دو بار از نمک استفاده کردم که خیلی موثر نبود میخواستم بدانم به استفاده از نمک ادامه بدم یا نه؟ سوال دونم هم در رابطه با این است که استفاده از آب گرم حداقل تا دو سه ساعت از خارش شدید جلوگیری می کند استفاده از آب گرم در درمان تاثیر می گذارد و استفاده از آن ضرری ندارد؟؟

 • سلام من 32سالمه و 16ساله ازدواج کردم از ماه اول ازدواجم حالا عفونت قارچی داشتم و آزمایش پاپسمیر هم دادم که مشخص شد فقط عفونت قارچی و ورم دهانه رحم داشتم و ترشحات سبز تیره هم دارم لطفا منو راهنمایی کنید

 • سلام.من هم از جوش شیرین استفاده کردم که نتیجش عالی بود وهم از لیمو ترش تازه .خارش امونمو بریده بود از لیمو استفاده کردم ولی خیلی میسوزونه فقط باید تحمل کرد بعد کلا خارش تموم میشه و احساس سبکی میکنیم .من هر وقت که عفونت میکنم لباس زیرمو با آب جوش جوش میشورم واتو میزنم در حالت معمول هم اینکارو میکنم نتیجش خیلی خوبه .
  ولی من فکر میکنم بیشتر این مشکلات خانما بی بهداشتی آقایونه . تا نظر دوستان چی باشه؟؟؟؟؟

 • سلام من خارش اطراف واژن دارم ولی پریود م چیکار کنم توروخدا راهنمایی کنین خیلی شدیده ممنون

 • سلام راهکارهای شما خیلی آسان و مفید هستند.ممنون وخسته نباشید.

 • سلام من ترشحات سفید رنگ گاهی اوقات سبزدیازرد میشود وخارش بیش از اندازه وهیچ گونه احساسی در رابطه جنسی ندارم بنظر شما من چکارکنم تاحفونت و خارشم اندام تناسلی من ازبین برود ؟؟

 • سلام من الان چهار دفعه است که پریودم مثل ترشحات همیشگیم یکم بیشتره و به رنگ قهوه ای تیره گاهی هم روشنه و چسبندگی زیادی داره من خیلی نگرانم اگه میشه جواب رو به ایمیلم بفرستید ممنون از سایت خوبتون

 • سلام 6ماه بعد ازدواج مبتلا به زگیل تناسلی شدم.همسرم هیچ زایده ای روی التش نداره.به دکتر مراجعه کردم که پیشنهاد استفاده از نوعی اسید توسط خودشون وبعد فریز کردن رو داد.من خیلی دچار وسواس شدم ،چطور میتونم واژنمو بشورم ،میترسم دست زدن باعث انتقال ب جاهای دبگه بشه،چکار کنم؟؟

 • با سلام
  من 31 سالمه و دوساله که ازدواج کردم. تو این مدت به خاطر درد در و خشکی واژن زمان نزدیکی اغلب از ژل لوبریکانت استفاده می کردم. بهداشت رو هر دو خیلی رعایت میکنیم. ولی دوماهه که ترشحاتم سفید رنگ و مداومه. ولی غلیظ و پنیری نیست.قبلا رقیق و شفاف بود. اما یکی دوروز سفید رنگ میشد.( نزدیک پریودم)
  سوزش و درد داخلی هم ندارم.
  اما دو ماهه که گهگاه زیر دلم درد میگیره. مخصوصا زمان پریود دل درد دارم که قبلا نداشتم. امکان عفونت دارم؟ یا کیست؟

  ممنونم از راهنماییتون.

 • سلام خسته نباشید 18سالمه دخترم باهيچ کس رابطه نداشتم چند وقته خارش شدید دارم همراه با ترشح شدید بوی خیلی بدی داره لطفا راهنماييم کنید ممنون اگه مقدوره به ايميلم جواب بدین

 • با سلام. ،، فرمودید که شستن واژن با صابون خودش مشکل سازه، در استحمام برای شست وشو از چی استفاده کنیم؟؟؟ با تشکر

 • سلام ترشح خیلی کمی دارم ولی بوی خیلی بدی میده یاید چیکارکنم؟

 • با سلام و خسته نباشید.
  خانمی هستم 26 ساله و 2 ساله متاهلم.
  حدود 7.8 ساله یا بیشتر تکرر ادرار دارم با حجم زیاد و گاهی احتباس ادرار
  قبلا که دکتر میرفتم میگفتن مثانت پرکاره.
  جدیدا سونو دادم و عکس رنگی و …مشکلی نداشتم .
  گفتن احتمالا اعصاب مثانه ت درگیره. قرص تولرین دادن و گفتن اگه حل نشه بابد سونوی سر بدی.

  البته یکی از دکترام گفت که دیورتیکول مثانه س و مشکوک به ام اس. اما دکتر بعدیم ردش کرد. لطفا راهنماییم کنید

413 دیدگاه

برای ارسال نظر اینجا کلیک کنید

تبلیغات

دانلود برنامه آموزش آشپزی

مطالب پیشنهادی