روانشناسي و سلامت روان سلامت

30 عادت خود مراقبتی برای داشتن ذهن، بدن و روحیه قوی و سالم

خود مراقبتی برای افراد ضعیف نیست. این یک مورد لوکس نیست و به هیچ وجه خودخواهانه نیست. هنگامی که از خود مراقبت نمی کنید، بیش از حد به بدن خود سخت می گیرید یا به نیازهای عاطفی خود اهمیت نمی دهید،پس در معرض خطر فرسودگی شغلی، مشکلات بهداشت روان مختلف از جمله اضطراب و افسردگی، آسیب جسمی هستید و بیماری مراقبت نکردن از خود همیشه درگیر شما خواهد شد. آشنا بنظر می رسد؟ شاید شما به مراقبت از خودتان نیاز دارید.

خود مراقبتی

چرا مراقبت از خود مهم است؟

مراقبت از خود به معنای واقعی کلمه مراقبت از خود است. این فقط ماساژ دادن نیست. هر اقدامی است که برای حفظ و بهبود سلامتی، خوشبختی و رضایت شما انجام می شود.

همه ما این جمله را شنیده ایم که “شما نمی توانید از یک فنجان خالی چیزی بریزید” یا “ماسک اکسیژن خود را قبل از کمک به دیگران بردارید”. اینها مراقبت از خود است. اگر ابتدا از خود مراقبت نکنید، نمی توانید از دیگران مراقبت کنید. این در هنگام مسئولیت بیشتر یك معنای كاملی جدید می یابد اگر شما همچنین یک بچه و یک خانواده دارید.

مراقبت از خود عملی است که باید انجام شود تا بتوانید متعادل و دارای انرژی باشید تا به تمام خواسته های خود از زندگی برسید. مراقبت از خود ذهن، بدن و روح شما را تغذیه می کند و به شما امکان می دهد رشد کنید. این باعث افزایش خوشبختی، توانایی موفقیت و کیفیت زندگی و روابط شما می شود.

30 راه برای مراقبت خوب از خود

خود مراقبتی

بیایید با اصول شروع کنیم. اینها اقدامات خودمراقبتی است که می توانید روزانه انجام دهید. بسیاری از آنها وقت و انرژی بسیار کمی را می گیرند و بیشتر آنها در کمتر از پنج دقیقه انجام می شود، برخی در کمتر از یک دقیقه هم امکان پذیرند.

1. نفس بکشید

تنفس عمیق با آوردن اکسیژن به عضلات و مغز باعث افزایش گردش خون می شود. این افزایش میزان اکسیژن منجر به انرژی بیشتر و سلامت عضلات، اندام ها و بافت ها می شود.

بیشتر اوقات عمیق نفس بکشید.

چه اتفاقی افتاد که شما شروع به خواندن این مقاله کردید؟ نفس عمیقی کشیدید؟ عالی است، شما در حال حاضر مراقبت از خود را تمرین می کنید.

2. خوب بخورید

بدن شما یک ماشین است و غذا سوخت شماست. به همین سادگی.

ابتدا بر خوردن غذای واقعی، کامل و غنی از مواد مغذی تمرکز کنید. از غذاهای فرآوری شده و قندهای تصفیه شده خودداری کنید.

ثانیا، آنچه را که برای شما مفید است پیدا کنید. گزینه های زیادی وجود دارد – رژیم های پالئو، مدیترانه ای، گیاهی از جمله این سالم خوری ها هستند.

3. هیدراته بمانید

بدن انسان از 50 تا 65٪ آب تشکیل شده است. بعضی از قسمت های بدن ما مانند مغز، قلب و ریه ها بیش از 70 درصدش آب است. نوشیدن آب یک روش ساده و موثر برای مراقبت از خود است.

روزانه هشت لیوان بنوشید. به هیچ وقت، انرژی و تلاش اضافی نیاز ندارید، بنابراین یک لیوان را بگیرید و شروع به آبرسانی خود کنید.

4. بخوابید

ممکن است برخی این را به عنوان نشان افتخار ببینند که زیاد نمی خوابند. با این حال، به طور فزاینده ای مطالعات بیشتری در مورد اهمیت داشتن کیفیت و میزان کافی خواب و مهمتر از آن، عواقب ناشی از عدم این کار انجام شده است. خواب را در اولویت قرار دهید. ذهن و بدن شما از شما تشکر می کنند.

5. مرتب به پزشک خود مراجعه کنید

چه مدت است که شما قرار ملاقات تان با پزشک را موکول می کنید، درد مداوم را تحمل می کنید یا با کاری روبرو می شوید که فرصت نمی کنید؟

بسیاری از موارد را می توان جلوگیری کرد اگر زود شناسایی شوند و اگر منتظر بمانید مدیریت آنها بسیار دشوارتر است. تلفن خود را بردارید، همین حالا قرار ملاقات بگذارید.

آرامش

6. ابراز قدردانی کنید

برای اینکه بتوانیم زندگی ای را که دوست داریم زندگی کنیم، ابتدا باید عاشق زندگی خود باشیم. تحقیقات همچنان درمورد علم و فواید شکرگذاری ادامه دارد.

سپاسگزار بودن یکی از ساده ترین و در عین حال قدرتمندترین کارهایی است که می توانید برای مراقبت از خود انجام دهید.

7. مکمل مصرف کنید

آنچه شما را اذیت می کند نام ببرید و تحقیق کنید یا از پزشک خود بپرسید که چه ویتامین ها، مواد معدنی یا گیاهانی می توانند از سلامتی و رفاه شما حمایت کنند. به عنوان مثال، کسانی که دارای کمبود B-12 هستند بسیار بیشتر دچار اضطراب می شوند و کمبود ویتامین D با انواع مشکلات سلامتی مرتبط است.

پزشکان برای کاهش التهاب، زردچوبه / کورکومین را توصیه می کنند و مکمل های B2 و منیزیم که توسط متخصص مغز و اعصاب برای میگرن هورمونی توصیه شده است.

همیشه اطمینان حاصل کنید که کیفیت و اثربخشی مکمل ها را بررسی کنید.

8. کودک، همسر یا حیوان خانگی خود را در آغوش بگیرید

آغوش، سطح اکسی توسین (هورمون عشق) شما را افزایش می دهد، باعث افزایش سروتونین (بالا بردن روحیه و ایجاد شادی)، تقویت سیستم ایمنی بدن، افزایش عزت نفس، کاهش فشار خون، تعادل سیستم عصبی و از بین رفتن تنش می شود. فقط چند ثانیه می تواند شما را در یک روحیه مثبت قرار دهد.

9. مدیتیشن کنید

نحوه مدیتیشن کردن را در اینجا بررسی کنید و اگر شما از آن دسته افرادی هستید که فکر می کنید نمی توانید مدیتیشن کنید اکنون دیگر بهانه ای ندارید. حتماً آن را امتحان کنید.

10. رسیدگی به بدن را فراموش نکنید

رسیدگی به بدن یک عنصر اصلی برای مراقبت از خود است. بدن ما تنش عاطفی را به روشی ذخیره می کند که ما حتی متوجه آن نیستیم و رسیدگی به بدن به ما اجازه می دهد تا این تنش را آزاد کنیم.

گزینه ها شامل عمل کایروپراکتیک، کشش، درمان خاجی جمجمه، عمل آزاد سازی میوفاسیال، استئوپاتی و رفلکسولوژی است.

11. پیاده روی کنید

همه ما از فواید ورزش می دانیم. این ممکن است پیاده روی، دویدن ، پیاده روی سریع، رفتن به باشگاه بدنسازی، یوگا یا حرکات کششی باشد. هر وقت انجامش می دهید، خون و بدن خود را تحریک می کنید.

احساس می کنید وقت ندارید؟ این تمرینات کوتاه 10 دقیقه ای را امتحان کنید.

12. با کسانی که دوستشان دارید وقت بگذرانید

یک شب قرار ملاقات با شریک زندگی خود، یک روز خاص با دوست یا یک ساعت خوش با خانواده خود تنظیم کنید. ما از نظر بیولوژیکی سخت گیر در روابط و ارتباط هستیم.

مطالعات ثابت می کند افرادی که بیشتر معاشرت می کنند اغلب از سطح شادی بالاتری برخوردار هستند. این لازم نیست که رو در رو باشد؛ بعضی اوقات یک تماس تلفنی تمام چیزی است که شما نیاز دارید.

13. تعطیلات

بیش از 50٪ آمریکایی ها از تمام روزهای تعطیلات خود استفاده نمی کنند. از زندگی روزمره مرخصی بگیرید. زمانی را برای تفریح​، بازیابی و ایجاد مجدد نیرو اختصاص دهید.

یوگا

14. کاری را فقط برای سرگرمی انجام دهید

آخرین بار کی کاری را انجام داده اید که سرگرم کننده بوده یا به شما شادی بخشیده است؟ نه به این دلیل که منفعت ملموسی داشته است؟

با موسیقی برقصید. با بچه هایتان بخندید. به سالن بولینگ بروید. یک بازی انجام دهید. بنویسید. گل بخرید. احساسات خود را دنبال کنید. در یک مراسم سرگرم کننده شرکت کنید.

اینگونه خود بهترتان، با انرژی و شادتر خواهید بود.

15. با خود و بدن خود خوب رفتار کنید

وقتی قیافه ات خوب است، حالت خوب است!

موهای خود را کوتاه کنید، ناخن های خود را تمیز کنید، از مانیکور یا پدیکور ناخن لذت ببرید. وقتی مراقب ظاهر خود هستیم از نظر احساسی احساس بهتری پیدا می کنیم.

16. وقت تان را در طبیعت بگذرانید

مطالعات نشان داده است که گذران وقت در طبیعت دارای طیف وسیعی از مزایای سلامتی از جمله کاهش سطح هورمون استرس است.

بیرون بروید. به جنگل بروید، به ساحل بروید یا پیاده روی کنید. پیاده روی با پای برهنه می تواند به ویژه خاصیت درمانی داشته باشد.

17. چیزهای سمی و منفی را از بین ببرید

تلاش آگاهانه داشته باشید تا با افرادی که روح شما را تغذیه می کنند و به شما احساس انرژی و زنده بودن می دهند، معاشرت کنید. مدت زمانی را که با افراد می گذرانید که شرایط خستگی شما را گسترش می دهد، حذف کنید یا کاهش دهید.

خود را با عشق، تشویق و انرژی مثبت محاصره کنید.

18. آب تنی کنید

این یک روش ساده و ارزان برای مراقبت از خودتان است.

کمی نمک اپسوم، روغن های اساسی یا بمب حمامی را به وان حمام اضافه کنید. شمع روشن کنید، آرام بنشینید، آرام شوید و ریلکس شوید.

19. خوداندیشی را تمرین کنید

خوداندیشی در واقع برداشتن قدمی به عقب و تأمل در زندگی، رفتار و اعتقادات خود است.

مرتباً وقت بگذارید و بیندیشید. به آنچه در حال انجام است و کارهایی که نکرده اید فکر کنید، به پیروزی ها و موفقیت های خود اعتراف کنید. مشخص کنید چه چیزی را باید نگه دارید و چه چیزی باید تغییر کند.

روزانه نویسی را امتحان کنید یا نکاتی را برای بازتاب خود بررسی کنید.

20. ذهن خود را تغذیه کنید

چیز جدیدی یاد بگیرید! ما به عنوان انسان نیاز به استفاده از ظرفیت شناختی خود به طور کامل داریم. ما برای رشد و تکامل اینجا هستیم و یادگیری قطعه عظیمی از ما است که با آن احساس انرژی و زنده بودن می کنیم.

در یک کلاس یا دوره آنلاین شرکت کنید. کتاب بخوانید و به پادکست گوش دهید.

21. به دیگران کمک کنید

ما همچنین نیاز به اهمیت، مشارکت و ایجاد تغییر داریم. در میان بسیاری از مزایای دیگر، نشان داده شده است که داوطلبانه به افراد کمک کردن باعث می شود احساس سلامتی و شادی بیشتری داشته باشند.

آرامش

22. چمدان ذهنی گذشته خود را باز کنید

مراقبت از خود مراقبت از کل خود شماست. غالباً این به معنای مقابله با آسیب های عاطفی، حوادث گذشته یا باورهای محدود کننده است.

به یک درمانگر مراجعه کنید. با یک مربی صحبت کنید مکالمه ای را که باید با آن شخصی که دهه ها از او عصبانی بوده اید انجام دهید. راهی برای حرکت به جلو پیدا کنید.

23. ماجراجو باشید

از منطقه راحتی خود خارج شوید. شجاع باشید. خودت را به چالش بکشید.

یک سفر تنها با یک کوله پشتی داشته باشید، یک فعالیت جدید را امتحان کنید یا اینکه خود را از نظر جسمی یا روحی تحت فشار قرار دهید، در هر صورت احساس غرور، اعتماد به نفس و قدرت می کنید.

24. مرتب شوید!

دلیلی وجود دارد که ماری کوندو (مشاور مرتب سازی در توکیو) به یک سبک زندگی تبدیل شده است. وقتی به دنبال به حداقل رساندن شلوغی در خانه ها، برنامه ها و زندگی خود هستیم، احساس آرامش بیشتر و استرس کمتری خواهیم داشت.

سعی کنید یک قسمت از زندگی خود را ساده کنید و سطح جدیدی از آرامش را تجربه کنید. کتاب ماری کوندو را بخوانید ممکن است الهام زیادی به شما بدهد!

25. روح خود را تغذیه کنید

چگونه روح خود را تغذیه می کنید؟ این می تواند هر چیزی باشد که مربوط به احساس الهام شما باشد.

با چیزی که باعث می شود شما به چیزی عمیق تر، بزرگتر، بالاتر نزدیک شوید یا احساس ارتباط بیشتری با خود داشته باشید، ارتباط برقرار کنید. این ممکن است شامل مراقبه، مطالعه معنوی یا مذهبی باشد.

26. خلاق باشید

همه ما نیاز به رشد، استفاده از خلاقیت و بیان کامل داریم. خروجی خلاقیتتان را پیدا کنید. نقاشی، رقص یا عکس بگیرید.

از نظر هنری خلاق نیستید؟ سوال بپرسید، مسئله ای را حل کنید یا چیزی بسازید.

ببینید کودکان وقتی کاری خلاقانه انجام می دهند چگونه به طور محسوسی خوشحال تر و با اعتماد به نفس بیشتری می شوند.

27. با خود صادق باشید

آگاهی از خود و وفاداری به خود برای زندگی یک امر اساسی است. زندگی شاد ، کامل و موفق عناصر حیاتی مراقبت از خود هستند.

به صدای درونی خود گوش فرا دهید. آنچه را که نیاز دارید شناسایی کنید. وقتی با خودمان همسویی نداریم، بیشتر تحت فشار قرار می گیریم، خسته می شویم و در معرض خطر بیشتری برای مسائل بهداشتی هستیم.

28. مرزها را تعیین کنید

این برای روابط سالم، احساس قوی عزت نفس و زندگی سالم مهم است. شما باید بدانید چه چیزی را قبول خواهید کرد و چه چیزی را قبول نخواهید کرد.

مشخص کنید که انرژی از زندگی شما به کجا نشت می کند. اگر هنگامی که چیزی برای دادن ندارید به دادن ادامه دهید یا وقتی منظور شما “نه” است بگویید “بله”، همچنان رنج خواهید برد.

محدودیت ها و نبایدهای خود را بشناسید، تصدیق کنید و احترام بگذارید و یاد بگیرید از نظر جسمی و احساسی چگونه می توان زندگی خود را با مرزهای بهتر کنترل کرد.

29. فرار

در حالی که اجتناب و بی اعتنایی کردن می تواند مضر باشد اما کمی فرار می تواند به شارژ مجدد باتری شما کمک کند.

بنابراین آن برنامه تلویزیونی که دوست دارید را بدون احساس گناه تماشا کنید، آخرین فیلم را ببینید، در آن رمان فرو بروید یا به سمت موزه بروید. چه چیزی شما را غرق می کند و به طور کامل اجازه می دهد تا خاموش شوید؟

30. با خودتان خوب باشید

مهربان، صبور و با درک باشید. مثل یک دوست صمیمی با خود رفتار کنید. همانطور که با شخصی که دوستش دارید صحبت می کنید.

شما کافی هستید شما به اندازه کافی کار می کنید. کمی به خودتان استراحت دهید، کمی عشق بیشتر و دلسوزی بیشتری داشته باشید.

شما در حال انجام یک کار عالی هستید – وقت آن است که به خود بگویید.

رژیم غذایی سالم

از همین حالا مراقبت از خود را شروع کنید!

اکنون شما 30 راه برای مراقبت از خود دارید! با این حال، ممکن است هنوز در پشت سرتان افکار ناخوشایند داشته باشید که چرا نمی توانید.

بهانه های خود را کنار بگذارید

در اینجا متداول ترین بهانه هایی آمده است که معمولاً آنها را می شنویم:

من وقت آن را ندارم

چند ساعت در روز به تماشای تلویزیون یا شبکه های اجتماعی می پردازید؟ برخی مطالعات نشان می دهد که به طور میانگین بزرگسالان بیش از چهار ساعت را به تماشای تلویزیون و بیش از دو ساعت را در شبکه های اجتماعی می گذرانند. چه می شود اگر فقط نیمی از آن را برای مراقبت از خود می گذاشتید؟ همه ما در یک شبانه روز 24 ساعت یکسان وقت داریم.

این کاری است که شما انتخاب می کنید با آن زمان انجام دهید مهم است. بسیاری از پیشنهادهای فوق اصلاً به زمان نیاز ندارند. نفس بکشید، یک لیوان آب اضافی بنوشید، با خود خوب صحبت کنید، یک سیب بخورید.

من نیازی به آن ندارم

اگر اکنون از خود مراقبت نمی کنید، اگر قبلاً این کار را نکرده اید، روزی نه چندان دور پشیمان خواهید شد.

برای حل آنچه که خراب شده زمان و انرژی بیشتری صرف خواهد شد تا مراقبت از آن در طول راه. شما وظیفه دارید این کار را برای خود انجام دهید.

خیلی خسته ام

یک چرت بزنید و به همین راحتی شما مراقبت از خود را برای آن روز انجام داده اید.

غالباً وقتی خسته هستیم، قهوه می نوشیم، به یک میان وعده شیرین پناه می بریم یا راه دیگری برای حواس پرتی خود پیدا می کنیم.

مراقبت از خود روز به روز متفاوت است. بعضی روزها سخت تر از روزهای دیگر است. هر یک از موارد موجود در این لیست به شما انرژی می دهند نه اینکه آن را از شما بگیرند. اینکه شما بعد از یکی از این اعمال چقدر احساس انرژی و بیداری بیشتری خواهید کرد شگفت زده خواهید شد.

این خیلی سخت است

یک دلیل بزرگ برای شروع نکردن مردم این است که فکر می کنند کار سختی خواهد بود. در این دام نیفتید که اصلاً کاری نکنید.

کاری را انتخاب کنید که انجام آن ساده و آسان باشد و آن را انجام دهید. هیچ قدمی خیلی کوچک وجود ندارد.

انگیزه خود را بشناسید

این مهمترین عملکرد مراقبت از خود نیست. این مربوط به چیزی است که با مراقبت از خود به دست می آورید.

ارزش واقعی یا اهمیت مراقبت از خود در زندگی شما چیست؟

می خواهید مادر بهتری باشید، زیبا به نظر برسید، سالم تر باشید، انرژی بیشتری داشته باشید، سطح استرس خود را کاهش دهید، احساس بهتری داشته باشید، ببینید مادربزرگ هایتان از دانشگاه فارغ التحصیل شده اند، ارتقا شغلی را کسب کنید، کسب و کاری را که می سازید حفظ کنید، بهترین عملکرد را داشته باشید؟

دلیل خود را بدانید تا بتوانید انگیزه مراقبت از خود را در دست بگیرید. اگر این کار را انجام می دهید زیرا “باید” انجام شود، این اتفاق نمی افتد یا پایدار نخواهد بود. شما باید این کار را انجام دهید زیرا ارزش، هدف و مزایای آن را در سطحی مشاهده می کنید.

نکات نهایی

“از بدن خود مراقبت کنید، این تنها مکانی است که باید در آن زندگی کنید”

خودمراقبتی عبارت است از انجام آنچه احساس خوبی را در شما ایجاد می کند – ذهن، بدن و روح.

اگر فقط یک چیز را به یاد بسپارید:

بیشتر مواردی که باعث می شود احساس خوبی داشته باشید، انرژی و شادی برای شما به ارمغان بیاورد و کارهای کمتری می طلبد را انجام دهید.

اگر در اواخر نوجوانی و اوایل بیست سالگی از خود مراقبت می کردید، ممکن است از عمل جراحی زانو، شکستگی، استرس و آرتروز جلوگیری می کردید. اگر در سی سالگی از خود مراقبت بهتری می کردید، شاید می توانستید از اضطراب جلوگیری کنید.

بنابراین اکنون هر چه که قبلا اتفاق افتاده است را کنار بگذارید و به خودمراقبتی توجه و تمرین کنید.

منبع:

lifehack

تقویم فارسی اندروید

اضافه کردن دیدگاه

برای ارسال نظر اینجا کلیک کنید

تبلیغات

دانلود برنامه آموزش آشپزی

کانال یوتوب چی با چی

مطالب پیشنهادی