سلامت سلامت جسمي سلامت جنسي و زناشويي مطالب اختصاصي

روش هاي درمان خانگي عفونت قارچي و خارش واژن در زنان

در اين مقاله از 7 گنج ، به بررسي يكي از شايع ترين مشكلات زنانه ميپردازيم. عفونت قارچي و خارش واژن كه بي ترديد هر زني تجربه اش را دارد. با ما همراه شويد تا با علائم، روشهاي پيشگيري و درمان اين مشكل در خانه آشنا شويد...
تقویم فارسی اندروید

در اين مقاله از 7 گنج ، به بررسي يكي از شايع ترين مشكلات زنانه ميپردازيم. عفونت قارچي و خارش واژن كه بي ترديد هر زني تجربه اش را دارد. با ما همراه شويد تا با علائم، روشهاي پيشگيري و درمان اين مشكل در خانه آشنا شويد…

دكتر زنان

علایم عفونت قارچی واژن شامل موارد زیر می‌باشد:

۱- ترشحات واژن:

یکی از شایع ترین علایم عفونت قارچی، ترشحات سفیدرنگی است که از ناحیه واژن خارج می‌شود. هم چنین ممکن است به رنگ سبز یا زرد هم باشد. مقدار این ترشحات می‌تواند زیاد یا کم باشد.

۲- خارش و سوزش:

ناحیه تناسلی این بانوان معمولا متورم می‌باشد و احساس خارش و سوزش در این ناحیه دارند. سوزش این ناحیه ممکن است شدید شود و شدت سوزش در هنگام رابطه جنسی با همسر و ادرار کردن بسیار بدتر می‌شود.

۳- بوی واژن:

موقع عفونت قارچی، بوی نامطبوعی ایجاد می‌شود. البته بوی نامطبوع واژن و یا ترشحات واژن، در بیماری هایی نظیر واژینوباکتریال نیز دیده می‌شود. آزمایش ترشحات توسط پزشک متخصص، در تشخیص قطعی و دقیق بیماری به پزشک کمک می‌کند.
***تذکر: ترشحات طبیعی واژن در زنان را نباید با عفونت قارچی اشتباه گرفت. ترشحات طبیعی شبیه ترشحات زنان قبل از قاعدگی می‌باشد. اگر در مورد طبیعی یا غیر طبیعی بودن این ترشحات شک دارید، با پزشک خود مشورت نمایید.

عوامل تشدید کننده خارش در ناحیه تناسلی:

1-شستشوی بیش از اندازه با لیف و صابون :

برخی از بیماران بوجود آمدن خارش و یا سوزش و یا هر علامت دیگر در ناحیه تناسلی را به عدم رعایت بهداشت ربط داده و با شستشوی زیاد با صابون و لیف سعی در بر طرف کردن آن می کنند. این کار کاملا اشتباه بوده و منجر به تشدید خارش می شود. شستشو بعد از هر بار ادرار و مدفوع با آب خالی و سپس خشک کردن به آرامی با دستمال کاغذی برای بهداشت ناحیه تناسلی کافیست.

2-پوشیدن لباس تنگ:

پوشیدن لباسهای تنگ، چسبناک بویژه از جنس پلاستیک منجر به تشدید رطوبت شده و ناحیه را برای رشد قارچ مستعد می کند بنابراین توصیه می شود از پوشیدن لباسهای تنگ پرهیز شود.

3-خشک کردن با سشوار:

برخی از بیماران با تصور اینکه رطوبت منجر به رشد قارچ در ناحیه تناسلی می شود، با سشوار اقدام به خشک کردن ناحیه تناسلی می کنند. این کار نیز غلط است. خشک کردن با دستمال کاغذی نرم و به آرامی کفایت میکند.

4-استفاده از کرم های مختلف:

استفاده از کرمهای ضد خارش و ضد قارچ که معمولا بیماران بدون نسخه از داروخانه تهیه می کنند، خود یکی از عوامل اصلی خارش هستند. توصیه می شود حتما برای درمان خارش ناحیه تناسلی به پزشک متخصص مراجعه و تمام کرمهای موضعی را که خود از قبل استفاده می کنید قطع کنید. حداکثر می توان از وازلین خالص( بدون عطر و مواد نگهدارنده )برای تسکین خارش در ناحیه تناسلی استفاده کرد.

5-استفاده از کاندوم و ژلهای روان کننده یا لوبریکانت(درزنان):

اگر دچار خارش مزمن و طولانی مدت ناحیه تناسلی هستید بهتر است از کاندوم استفاده نکنید. همچنین ژلهایی که به عنوان ژلهای روان کننده به فروش می رسند از عوامل مهم ایجاد حساسیت، آلرژی و خارش در ناحیه تناسلی هستند. استفاده از این ژلها حتی برای کسانی که مشکل خارش هم ندارند توصیه نمی شوند.

***تذكر: 

اگر دچار خارش مزمن و طولانی در ناحیه تناسلی می باشید(در زنان) استفاده از تامپون به جای نوار بهداشتی ارجح است.البته این کار حتما باید زیر نظر پزشک انجام شود. زیرا تامپون نیز عوارض خاص خود را دارد.

داروهای خانگی برای خارش واژن

1- کمپرس سرد 

خارش واژن بخصوص در طول شب میتواند بسیار مشکل باشدو خواب شما را خراب و خستگی و بی حالی بوجود اورد برای متوقف کردن خارش اعمال یخ بطور مستقیم یا کمپری اب سرد در مهبل . این کار می تواند برای شما سخت باشد ولی خواب و استراحت کافی برای شما به ارمغان میاورد.

2- آب و نمک 

نمک کلا خاصیت ضد باکتریایی داره و میتواند باکتریها و قارچها را ازبین ببرد .شستن واژن با اب نمک غلیظ در هر زمان فورا تسکین و از تکثیر بیشتر باکتریها جلوگیری بعمل میاورد .

همچنین شما میتوانید وان  را با اب گرم پرکرده و نصف فنجان نمک بدان اضافه کنید و چمباتمبه بشینید در حین نشستن سعی کنید اب نمک بداخل واژن رفته و باکتریها بطور موثر کشته شوند.

3- سیر 

سیر نیز دارای خواص ضد باکتریایی قوی میباشد.میتواند درد را فورا کاهش دهد و فوت و فن خاصی دارد .

جویدن ۲الی ۳ حبه  در دهان و سپس قراردادن ان در واژن . شاید بوش ناراحت کننده باشه ولی یک سوپرایزره تسکین دهنده است  !

4- ماست 

استفاده از پرو بیوتیکها  به منظور از بین بردن باکتریها کار جدیدی نیست . ماست خالص و خوب درای کشتهایی است که میتواند با افزودن باکتریهای خوب باکتریهای بد رو از بین ببرد . برای درمان خارش نوشیدن ۱ فنجان کشک خالص شیرین نشده هر روز مفید است . ماستهای بز یا گوسفند بهترین درمان میباشد.

راه دیگر استفاده از ماست  قرار دادن ان بطور مستقیم در واژن است . برای این منظور میتوانید ماست اغشته با تامپون یا پنبه بمدت چند ساعت استفاده کنید . ماست منجمد نیز تسکین فوری رو به همراه دارد.

5-  برگ ریحان 

برگ ریحان خاصیت ضد میکروبی- ضد قارچی و ضد باکتری دارد . برگ ریحان را در ۲ فنجان ابجوش گذاشته دم کشیده .بمدت ۲۰ دقیقه تا قوام امده . نوشیدن این اب ۲ بار در روز برای خارش واژن مفید است .

6- برگ رزماری  

برگهای رزماری را بمدت ۱۵ دقیق در اب خیسانده با اب گرم و شستن ناحیه واژن با این داروی گیاهی

7-عسل

مقداری عسل ار به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه به ناحیه واژن خود بمالید تا علایم بیماری تسکین یابد. سپس عسل را پاک کنید و واژن را به خوبی بشویید.

8-روغن درخت چاي

چند قطره روغن درخت چای را در یک لیوان آب بریزید و سپس تامپون را به این مواد آغشته کنید و وارد ناحیه واژن کنید. اگر این کار را چند روز و روزی سه مرتبه انجام دهید، عفونت قارچی از بین خواهد رفت.

9- زغال اخته و قره قروت

– خوردن زغال اخته و یا آب قره قروت برای از بین بردن عفونت قارچی مناسب می‌باشد.

10- كاهش مصرف شيريني جات

مصرف موادغذایی شیرین و قند و شکر را کاهش دهيد. مصرف قند و شیرینی ها، رشد قارچ ها را سریع تر و بیشتر می‌کند.

11- آلوئه ورا

استفاده از آلوئه ورا و ژل آن نيزدر درمان عفونت و رفع خارش موثر است. بدين منظور از يك ساقه آلوئه ورا استفاده كنيد، پوست سبز آنرا جدا كرده و در واژن قرار دهيد. همچنين ميتوانيد مقداري از آنرا رنده كرده و با شهد به دست آمده ناحيه تناسلي را ماساژ دهيد. بهتراست قبل از خواب اینکار را انجام دهيد كه تا صبح اثر كند. مقاديري كه در واژن باقي ميماند خود به خود خارج ميشود و جاي نگراني ندارد ( تجربه كاربران سايت )

12- جوش شيرين

جوش شیرین هم در درمان قارچ واژن مفيد بوده و از خارش و سوزش واژن جلوگيري ميكند. كافي است دو قاشق جوش شیرین را در چند ليتر آب حل كرده و به مدت 20 دقيقه در محلول مورد نظر بنشينيد و سپس با آب شسته و با حوله تميز خود را خشك كنيد.  شست‌وشو با محلول آّب و جوش شیرین محدودیتی وجود ندارد و می‌توانید هر روز این کار را انجام دهید.

13 -سرکه سیب 

سرکه سیب دارای خواص ضد باکتریایی و ضد قارچ بسیار عالی میباشد.برای این کار ۲ قاشق غذاخوری سرکه سیب با اب گرم ترکیب و واژن خود را با این اب دو بار در روز بمدت ۲الی ۳ روز شستشو دهید . سرکه واژن را اسیدی و باکتریها بمدت طولانی نمی تونند در آن رشد کنند .

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگر با رعایت نکاتي که در بالا گفته شد بهبودی در وضعیتتان ایجاد نشد و همچنان خارش واژن داشتید و یا اگر بهبود حاصل شد اما پس از گذشت چند روز مجدد خارش به سراغتان آمد مشکلتان را با پزشک مطرح کنید.

تذکر:

 عفونت قارچی محدودیتی برای رابطه با همسر ایجاد نمیکند ولی بهتر است تا پایان درمان رابطه برقرار نکنید.

——————————————————————————————————

شایع ترین علل درد زیر شکم خانم ها را اینجا بخوانید:

شایع ترین علل دردهای زیر شکم در خانم ها

——————————————————————————————————

اگر در رابطه جنسی دچار درد میشوید مقاله زیر رابخوانید:

علل درد زنان در رابطه جنسی + راهکارها

——————————————————————————————————

اگر نميدانيد ميزان ترشحات واژن طبيعي است با نه اين مقاله را مطالعه كنيد:

چطور بفهميم ترشحات واژن طبيعي است يا نه ؟

——————————————————————————————————

اگر فقط خارش داريد و ميزان ترشحات افزايش نيافته اين مقاله را مطالعه كنيد:

علل خارش و سوزش واژن در زنان و روش های درمان آن

——————————————————————————————————

مطالب مرتبط:

گردآوري و تنظيم: گروه 7 گنج- اختصاصي 7 گنج

www.7ganj.ir

*** كپي برداري تنها در صورت ذکر نام ولينك فعال به7 گنج مجاز است.

413 دیدگاه

 • سلام.خسته.نباشید.آیا.برای.زخم.دهانه.رحم.درمان.خانگی. هم هست؟

  • سلام خدمت شما دوست عزيز… در مورد زخم دهانه رحم تنها درمان خانگي اي كه ميتواند موثر باشد استفاده از عسل به صورت واژينال است. و در صورت عدم بهبود بايد به پزشك مراجعه شود.

 • سلام. لطف میکنید بفرمایید کدوم یکی ازین روش ها واسه دخترها مشکل نداره؟ چون من شنیدم سرکه سیب بدلیل اسیدی بودن برای دخترهای باکره خوب نیست. ممنون

  • سلام، استفاده از سير و سركه سيب تا حدي سوزش ايجاد ميكنند … ولي استعمال به صورت خارجيست و استفاده از آن براي دختران نيز مشكلي ايجاد نميكند.

 • من. سوزش. وخارش. وحشتناک. دارم. آب نمک. ارامترش. کرد. ولی. از بین. نرفت. ممنونم. ولی. قسمتهاي. بیرونی. سوزش. وحشتناک. دارم. ممنون. میشم. کمکم. کنید

  • دوست عزيز سوزش حاصل از استفاده از آب نمك و موارد مشابه طبيعيه و با يكبار استفاده هم مشكل حل نميشه …بايد به بهداشت شخصيتون توجه كنيد و در كنارش از اين روشها استفاده كنيد تا انشاء الله مشكل حل بشه

 • 17سالمه دارم دیوونه میشم.میخام الان برم از روش نمک استفاده کنم..خداکنه موثر باشه.تابعد..

 • ﺍﯾﻦ ﺁﺏ ﻧﻤﮑﻪ ﺧﯿﻠﯽ ﺧﻮﺑﻪ ﺗﻨﻬﺎﭼﯿﺰﺩﺳﺘﺮﺳﻢ ﻫﻤﻮﻥ ﺑﻮﺩﻣﻤﻨﻮﻧﻢ ﺍﺯﺗﻮﻥ ﻓﻌﻼﮐﻪ ﺧﯿﻠﯽ ﺑﻬﺘﺮﻡ ﺣﺎﻻﻓﺮﺩﺍﺭﺍﻫﻬﺎﯼ ﺩﯾﮕﺮﻭﺍﻣﺘﺤﺎﻥ ﻣﯽ‌ﮐﻨﻢ ﻣﻦ ۱۷ﺳﺎﻟﻤﻪ ﮐﻠﯽ ﺍﺳﺘﺮﺱ ﺩﺍﺷﺘﻢ ﺁﺧﻪ ﻫﺮﺭﻭﺷﻮﯾﺎﺩﺍﺭﻭﯾﯽ ﺑﺮﺍﺩﺧﺘﺮﺍﻣﻨﺎﺳﺐ ﻧﯿﺴﺖ

 • سلام منم الان این مشکل رودارم ازعسل استفاده کردم امیدوارم تاثیرداشته باشه تجربموبهتون میگم.

 • سلام من 28 هفته باردار هستم در هفته16 امینوسنتز شدم از بعد از اون همش ترشح سبز بد بود صبح ها کع بیدار می شم همین طوری می ریزه گاهی هم تکه تکه ازم می افته از کرم وکپسول داخل واژن به دستور دکتر استفاده کردم تاثیر نداره می تونم از این روشهای خانگی استفاده کنم با توجه به اینکه باردارم مرسی

  • سلام، عوارض خاصي براي مصرف اين روشها ذكر نشده .. با توجه به اينكه بيشتر اين روشها هم به صورت موضعي هستند قاعدتا نميتونن تاثيري بر جنين بذارن ولي باز هم بهتره اول با پزشكتون مشورت كنيد …

 • جوش شیرین هم خیلی موثره واز خارش و سوزش به سرعت جلوگیری میکنه .دو قاشق جوش شیرین با اب مخلوط بشه و داخل محلول بشینن بمدت 20دقیقه و بعد با اب بشورن و با حوله خشک کنن خودشون رو .

  • واقعا واسه من جوش شیرین…. وماست هم خوب جواب داد الی بود ممنونم

 • باسلام
  من 2عدد سیر را بارنده خرد کردم اما زمانی که در ناحیه واژن گذاشتم سوزش و حرارت غیرقابل تحملی رو احساس کردم و حتی قادر به تحمل 1 ثانیه آن را نداشتم. میخواهم بدانم که ین موضوع امری طبیعی است یانه؟
  با تشکر از شما

  • سلام خدمت شما ؛ بله طبيعي است و بسته به تندي سير ، ميزان سوزش متفاوت است.

  • به نظر من استفاده از سیر به روش موضعی اصلا مناسب نیست چون بافت نازک ناحیه تناسلی رو کاملا له میکنه و اگر خیلی اصرار دارید از این روش استفاده کنید بهتره فقط با ماست مخلوط بشه. ولی بازم استفاده از روش های دیگه بهتره چون واقع بافت بدن رو له میکنه.

 • سلام
  میخواستم راجع به گیاه آلوورا بپرسم.من از این گیاه استفاده کردم و حس میکنم تاثیر خوبی برای من داشته. مدت یک هفته هم شهد شو رو ماساژ دادم و هم یه قطعه از ژلشو استفاده کردم .تاثیری که برام داشته این بوده بوی بد نداشتم و درد موقع رابطه روبرام خیلی کم کرده. میخواستم بدونم نظرتون راجه بهش چیه. چون هیچ کسی ننوشته از این گیاه استفاده کرده یا برای عفونت قارچی خوبه.

  • با سلام خدمت شما، از اينكه مشكلتون حل شد خوشحالم… در مورد گياه آلوئه ورا عرض كنم كه لاکتات منیزیم موجود در آلوئه‌ورا ميتونه به عنوان یک ضد خارش عمل كنه و همينطور آلوئه ورا و ژل آن داراي خواص ضد قارچی و ضد میکروبی هم هست و به همين علت تونسته مشكل شما رو حل كنه… ولي من هم مثل شما جايي با كاربردش در اين زمينه برخورد نكردم… حالا كه تجربه موفقي در اين زمينه داشتين روش استفاده دقيقش رو در صورت امكان برامون ضميمه كنيد تا با ديگران هم به اشتراك بگذاريم…

  • خواهش میکنم.
   روش خاصی نداره تنها کار خریدن یه ساقه قطور از آلوورا ست یه قطعه حدودا10 سانتی رو جداکنید پوست سبزشو بگیرید بعد حدود 2 سانتیمترو شدا کنید بعد حالت دراز کشیده داخل کنید .چون خیلی سر و لیز هست براحتی و بدون درد وارد میشه.میتونید یه مقدار از ژله بیزنگ (پوست گرفته)هم رنده کنید که کلی شهد بهتون میده و باهاش ماساز بدید . بهتره قبل از خواب اینکارو بکنید. البته اگه یه پد روزانه هم بذارید بهتره .بیرون اوردنش هم کاری نداره. صبح بعد از بیدار شدن از خواب موقع دستشویی رفتن خودش براحتی برون میاد

 • عالی ممنون.الان این مشکلو دارم انشالله با راهنماییهای شما خوب بشم

  • من دخترم 19سالمه، یک سال بود عفونت قارچی داشتم به متخصص هم من مراجعه کردم و ایشون همون ترشحاتی که حالت افت دهانی داشتن و دور لوب کوچیکم بودن رو دیدین گفتن فقط ترشحه چیز خاصی نیست.ولی من بعد از دکتر هم خارش و سوزش مداوم داشتم و یکم التهاب بعضی وقتا هم سوزش شدید میشد.مترونیدازول هم تاثیر خاصی نداشت.الان دو روزه روزی دو بار با اب نمک و یک بار با اب و سرکه سیب شستشو میدم البته من نمیشینم تو آب، اب رو اروم و کم کم میریزم روی محل عفونتم خییییییییییلی بهتر شده نمیدونم کامل جواب میده و دائمی هست یا نه ولی خییییلی بهتر شدم.بعد یه سال راحت شدم.واقعا ممنونم از راه های خوبی که گفتین.

 • سلام دکتر جان شبتون بخیر.ترشح دارم و زیر دلم درد میکنه انگار سرما هم خوردم انتهای کمرم هم درد میکنه.ببخشیدا اما نگار رگهای سینمم در د میکنه لطفه راهنمایی بفرمایید

413 دیدگاه

برای ارسال نظر اینجا کلیک کنید

تبلیغات

دانلود برنامه آموزش آشپزی

مطالب پیشنهادی