بیماری ها سلامت

8 نکته برای کنترل کمر درد التهابی

تقویم فارسی اندروید

این رویکردها وضعیت کمر درد التهابی شما را درمان نمی کنند اما ممکن است به شما در مدیریت و کنترل ناراحتی و جلوگیری از آسیب های اضافی کمک کنند. ورزش منظم و یافتن راه هایی برای حفظ وضعیت خوب در حین کار می تواند به شما در مدیریت کمر درد التهابی کمک کند.

کمر درد التهابی

درمان کمر درد التهابی (IBP) معمولاً به نوعی داروی تجویز شده نیاز دارد که به طور معمول یک داروی ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAID) است.

خبر خوب این است که اگر به درمان توصیه شده توسط پزشک خود ادامه دهید می توانید ناراحتی های مرتبط با IBP را مدیریت کنید.

محمد بیتار، دکتر روماتولوژیست و استادیار پزشکی در مرکز علوم پزشکی دانشگاه تنسی در ممفیس می گوید: “پیروی از درمان پزشکی بسیار مهم است. با داروهای موجود در حال حاضر، می توان پیشرفت را متوقف کرد اما عدم تبعیت از دستورات پزشک می تواند منجر به از دست رفتن اثربخشی و در نهایت پیشرفت بیشتر بیماری شود. پیشرفت آن می تواند به عوارض جدی از جمله ناهنجاری های ستون فقرات و شکستگی منجر شود.”

به علاوه، اگر علائم شما بدتر شود، ممکن است متوجه شوید که نمی توانید به فعالیت روزمره خود برسید و مشغول به کار شوید.

علاوه بر این که به درمان های تجویز شده توسط پزشک معالج عمل می کنید، چندین راه دیگر هم وجود دارد که می توانید برای کنترل کمر درد التهاب تان استفاده کنید:

1. از نظر جسمی فعال شوید تا کمر درد التهابی را کاهش دهید

برخلاف کمر درد مکانیکی که می تواند با ورزش بدتر شود، کمر درد التهابی به طور معمول به دنبال فعالیت بدنی بهبود می یابد یعنی فعالیت بدنی مناسب می تواند موجب بهبود آن شود. پزشک باید توصیه کند که برای یادگیری تمرینات و کشش هایی که می تواند در تسکین درد و تقویت عضلات اطراف کمر شما موثر باشد، به یک فیزیوتراپی مراجعه کنید.

دکتر بیتار خاطرنشان می کند: “اگر شما کمر درد التهابی دارید، باید فعال باشید و برای حفظ وضعیت خوب ستون فقرات، در تمرینات تقویتی و عضلانی شرکت کنید. با این وجود، شما باید از تمرینات با فشار زیاد خودداری کنید که به طور بالقوه می تواند برای ستون فقرات شما مضر باشد.”

نمونه ای از کشش خوب برای IBP، کشش قفسه سینه نشسته است. برای انجام این کشش، روی یک صندلی با پشتی کوتاه بنشینید که پاهای خود را صاف روی زمین و پشت خود را مستقیماً در پشت صندلی قرار دهید. سپس دستان خود را در پشت سر خود با آرنج های خود قرار دهید (یا اگر این راحت تر است، بازوهای خود را روی سینه خود بگذارید). سر خود را همچنان ثابت نگه دارید، به آرامی به عقب تکیه دهید، بنابراین قسمت بالای ستون فقرات شما از در امتداد پشت صندلی قرار دارد. این وضعیت را به مدت 10 ثانیه نگه دارید و سپس به وضعیت اصلی برگردید.

با این حال، قبل از شروع هرگونه کشش یا ورزش، با پزشک خود صحبت کنید تا مطمئن شوید که برنامه ای دارید که به کاهش IBP شما کمک می کند.

2. برای تقویت ظرفیت ریه، تمرینات تنفس عمیق انجام دهید

ممکن است یک نوع ورزش که پزشک یا فیزیوتراپ شما توصیه می کند شامل تنفس باشد. تمرینات ساده تنفس معمولاً شامل استنشاق و بازدم عمیق مکرر است که نه تنها ظرفیت ریه شما را گسترش می دهد بلکه باعث کاهش هرگونه التهاب در مفاصل دنده شما می شود (مفاصل اتصال دهنده دنده ها به ستون فقرات).

اگر IBP شما به اسپوندیلیت آنکیلوزان تبدیل شود که در بسیاری از موارد ممکن است بر مفاصل دنده شما تأثیر بگذارد. این می تواند توانایی افزایش ظرفیت قفسه سینه شما به هنگام نفس کشیدن را کاهش دهد و کارکرد صحیح عملکرد ریه ها به خصوص در هنگام فعالیت شدید را دشوار می کند.

3. یاد بگیرید که وسایل سنگین را به درستی بلند کنید

فعال ماندن برای درد التهابی کمر بسیار عالی است اما بلند کردن اجسام سنگین مناسب نیست. پزشک شما احتمالاً به شما توصیه می کند از بلند کردن اجسام سنگین وزن خودداری کنید و اگر هم مجبورید چیزی را بلند کنید، مثلاً یک عدد مبلمان یا کیسه مواد غذایی ، باید از تکنیک های توصیه شده توسط فیزیوتراپی خود استفاده کنید مانند استفاده از ماهیچه های پا بیشتر از عضلاتی که در پشت خود دارید.

4. هنگام رانندگی مراقب باشید

عمل رانندگی به خودی خود کمر درد التهابی شما را بدتر نمی کند. با این حال اگر همیشه درگیر تصادف هستید، وضعیت شما ممکن است خطر آسیب دیدگی جدی، از جمله شکستگی ستون فقرات را افزایش دهد.

بیتار می گوید: “من همیشه به بیمارانم می گویم که هنگام رانندگی بسیار مراقب باشند و از حرکت ناگهانی گردن یا ستون فقرات خودداری کنند. هرگونه فشار چه سبک و چه قوی، می تواند منجر به مشکلات جدی شود.”

البته تصادفات اتفاق می افتد اما اگر شما دچار کمر درد التهابی هستید می توانید کارهایی را انجام دهید تا از آنها جلوگیری شود. به عنوان مثال، از رانندگی برای مدت طولانی یا مسافت های طولانی بدون استراحت خودداری کنید. نشستن در اتومبیل برای مدت طولانی می تواند درد و سفتی را بدتر کند و اگر شروع به احساس خستگی در پشت فرمان دارید، توقف کرده و استراحت کنید.

اگر نیاز به برقراری تماس تلفنی یا نوشتاری یا تنظیم مجدد GPS خود دارید، از جاده خارج شوید و وسیله نقلیه را متوقف کنید.

5. تشک مناسب را انتخاب کنید

خوابیدن بر روی تشک مناسب، IBP شما را درمان نمی کند اما ممکن است در هنگام استراحت به شما کمک کند تا حالت و وضعیت خوبی داشته باشید.

بیتار می گوید: “من خوابیدن بر روی یک تشک محکم نه خیلی سفت و نه خیلی نرم را توصیه می کنم.”

وی همچنین پیشنهاد می کند افرادی که دارای کمردرد التهابی هستند، سعی کنند هر شب به مدت تقریبی 30 دقیقه روی شکم خود بخوابند تا به حفظ وضعیت خوب بدن شان کمک کنند.

همچنین خواب کافی می تواند به شما کمک کند احساس بهتری داشته باشید. کمبود خواب در مطالعه‌ای که در ژوئیه 2019 در مجله اسکاندیناوی درد منتشر شد، با کمردرد مزمن مرتبط بود.

6. برای جلوگیری از سقوط، خانه خود را مرتب و مسطح کنید

بیتار همچنین بر اهمیت ایمن سازی خانه شما برای جلوگیری از سقوط تأکید می کند. وی خاطرنشان می کند از آنجا که کمردرد التهابی خطر شکستگی ستون فقرات را افزایش می دهد، جلوگیری از افتادن بسیار مهم است.

خانه خود را از برآمدگی، لبه های تا خورده فرش یا اتاق های درهم ریخته، دور نگه دارید و در قدم زدن و ورود و خروج از حمام یا وان مراقب باشید. گذاشتن فرش مناسب در کف حمام و آشپزخانه نیز ممکن است مفید باشد.

7. یک صندلی ارتفاع دهنده توالت فرنگی را برای راحتی در نظر بگیرید

هنگام استفاده از دستشویی، یک صندلی توالت فرنگی (ارتفاع دهنده) نیز ممکن است در رفع هرگونه ناراحتی هنگام استفاده از دستشویی کمک کند و خطر سقوط را کاهش دهد. بیتار صندلی توالت فرنگی را برای بیماران مبتلا به IBP که دارای “سختی شدید و ناهنجاری ستون فقرات” هستند، توصیه می کند.

8. فضای کاری خود را برای استقرار مناسب مهیا کنید

اگر شاغل هستید و دچار کمردرد التهابی می باشید و با توجه به اینکه این بیماری به طور معمول در حدود 40 سالگی رخ می دهد، احتمالاً دارد شما به دنبال راه هایی برای بهبود وضعیت خستگی در محل کار خود باشید. استفاده از یک میز ایستاده را در نظر بگیرید، یا از کارفرمای خود برای صندلی ارگونومیک یا هر دو درخواست کنید. ممکن است جا به جا کردن بین ایستادن و نشستن و نه فقط انجام یک یا دیگری، مفید واقع شود.

بیتار خاطرنشان می کند: “من توصیه می کنم که صندلی ها از پشت، حالت خوبی داشته باشند و در حالت صاف و راست قرار بگیرند. همچنین اگر در محل کار خود زیاد  می نشینید، باید بلند شوید و به طور مکرر حرکت کنید. از نشستن برای مدت زمان طولانی خودداری کنید، ترجیحاً بیش از 30 دقیقه در زمان معین یک جا ننشینید. ”

منبع:

everydayhealth

اضافه کردن دیدگاه

اضافه کردن دیدگاه

برای ارسال نظر اینجا کلیک کنید

تبلیغات

دانلود برنامه آموزش آشپزی

مطالب پیشنهادی