اخبار اجتماعی و اقتصادي اخبار پزشكي و بهداشتي اخبار داغ

جزئيات ثبت نام بيمه سلامت همگاني و پاسخ به سوالات رايج

همه افرادی که فاقد هرگونه پوشش بیمه سلامت یا بیمه درمان بوده و هویت ایرانی داشته باشند حائز ورود به برنامه پوشش بیمه سلامت همگانی هستند...

سیدمهدی میرشاه‌ولد اظهار کرد: همه افرادی که فاقد هرگونه پوشش بیمه سلامت یا بیمه درمان بوده و هویت ایرانی داشته باشند حائز ورود به برنامه پوشش بیمه سلامت همگانی هستند.

وی ادامه داد: همه افرادی که حائز شرایط ذکر شده هستند می‌توانند از  اول اردیبهشت ماه به سامانه www.bimehsalamat.ir مراجعه نموده و ثبت نام اولیه را انجام دهند.

اعلام شرایط و نحوه ثبت نام در سامانه بیمه سلامت همگانی

سخنگوی ستاد اجرایی بیمه سلامت همگانی با بیان اینکه بر اساس برنامه ریزی‌های انجام شده ثبت نام اولیه از تاریخ اول تا 31 اردیبهشت ماه تعیین شده است اظهار کرد: البته کسانی که طی این یک ماه موفق به ثبت نام نشده‌اند می‌توانند پس از آن نیز مراجعه نموده و ثبت نام خود را انجام دهند.

میر شاه‌ولد با بیان اینکه فرد پس از ورود به سامانه اطلاعات هویتی شامل نام و نام خانوادگی، کد ملی، جنسیت، تاریخ تولد، ‌وضعیت تاهل، موقعیت جغرافیایی استان یا شهر محل اقامت خود را ثبت می‌کند، گفت: پس از آن پنجره‌ای برای فرد گشوده می‌شود که فهرست دفاتر پیشخوان دولت و یا نمایندگی‌های سازمان بیمه سلامت در آن قرار دارد. بر این اساس وی نزدیکترین دفتر پیشخوان دولت به محل اقامت خود را انتخاب و شماره تلفن همراه و ثابت خود را در سامانه وارد می‌کند و در واقع ثبت نام اولیه‌اش تکمیل می‌شود.

وی افزود: سرپرستان خانوار می‌توانند افراد تحت تکفل خود را نیز در همان مرحله اول ثبت نام نمایند.

آیا باید برای ثبت نام در سامانه بیمه سلامت همگانی هزینه‌ای پرداخت کرد؟

مدیر کل روابط عمومی و امور بین الملل سازمان بیمه سلامت ایران درباره هزینه ثبت نام بیمه سلامت همگانی اظهار کرد: ثبت نام در سامانه به صورت کاملا رایگان انجام می‌شود البته توصیه ما به افرادی که اینترنت شخصی در منزل ندارند این است که حتما به مراکز IT‌ دارای مجوز یا دفاتر پیشخوان دولت مراجعه کنند. وزارت کشور تعرفه کارمزد 2000 تومانی برای ثبت نام هر خانوار مشخص کرده است که این هزینه ارتباطی با حق ثبت نام ندارد.

میرشاه‌ولد با بیان اینکه با کانون دفاتر پیشخوان دولت برای ثبت نام بیمه سلامت همگانی هماهنگی‌های لازم را انجام داده‌ایم گفت: 7000 دفتر پیشخوان دولت در سراسر کشور آماده ثبت نام از مردم هستند.

حق بیمه دفترچه‌های بیمه سلامت همگانی چقدر است؟

سخنگوی ستاد اجرایی بیمه سلامت همگانی درباره حق بیمه دفترچه بیمه سلامت همگانی نیز گفت: حق بیمه به طور کامل از طرف دولت و از محل هدفمندسازی یارانه‌ها تقبل شده است. در واقع دولت حق بیمه سالیانه تمام افرادی که تحت پوشش قرار خواهند گرفت را در این مقطع می‌پردازد. این حق بیمه حدود 258 هزار تومان برای یک سال است البته میزان حق بیمه در سال‌های آینده منوط به شرایط و تصمیمات دولت است.

تعهدات و بسته‌های خدمتی بیمه سلامت همگانی شامل چه مواردی است؟

وی درباره جزئیات بسته خدمتی این نوع از بیمه‌ها اظهار کرد: این بیمه هیچ تفاوتی با سایر بیمه‌های تحت پوشش سازمان بیمه سلامت ایران ندارد و هرآنچه در تعهد بیمه سلامت برای خدمات بستری و خدمات سرپایی باشد در این بسته نیز مورد تعهد ما خواهد بود.

میرشاه‌ولد با بیان اینکه این دفترچه به لحاظ شکل و محتوا تفاوتی با سایر دفترچه‌های سازمان بیمه سلامت ندارد، اظهار کرد: مردم می‌توانند پس از دریافت دفترچه‌های خود به تمام مراکز پاراکلینیکی، آزمایشگاه و رادیولوژی‌ها، پزشکان و بیمارستان‌های طرف قرارداد مراجعه نموده و داروهای خود را نیز بر اساس تعرفه‌های بیمه‌ای دریافت کنند. در واقع محدودیتی برای دریافت خدمات در این بیمه برای مردم وجود ندارد.

مردم چه زمانی می‌توانند دفترچه‌های خود را دریافت کنند؟

سخنگوی ستاد اجرایی بیمه سلامت همگانی در پاسخ به این پرسش که مردم چه زمانی می‌توانند دفترچه‌های خود را دریافت کنند، اظهار کرد: به محض ثبت نام مراحل استعلام اطلاعات آغاز می‌شود و پیش بینی ما این است که بتوانیم اطلاعات وارد شده را ظرف یک ماه بررسی کنیم. پس از آن برای متقاضیان پیامکی ارسال می‌شود که می‌توانند بر اساس آن برای دریافت دفترچه‌های خود به مراکز تعیین شده مراجعه کنند.

وی اضافه کرد: مردم می‌توانند با درج کد ملی و شماره تلفن همراه در سامانه بیمه سلامت از آخرین وضعیت پرونده خود با خبر شوند.

پاسخ به برخي سوالات درباره ثبت نام بيمه سلامت

چرا به هنگام ثبت نام با این پیغام که «شما نمی‌توانید در سامانه ثبت نام کنید زیرا تحت تکلف پدرتان هستید» روبرو شدم در حالی که بنده متاهل هستم؟

اگر فردی‌ قبل از ازدواج تحت تکفل پدر یا مادرش بوده، ممکن است سرپرست خانواده به اداره‌ای که مشغول به کار بوده است موضوع ازدواج فرزندش را اعلام کرده باشد و اداره دیگر حق بیمه‌ای بابت این فرزند از او کسر نمی‌کند اما اطلاعات آن فرد هنوز درسامانه بیمه وجود دارد بنابراین باید حتماً کنترل کند که ابطال دفترچه اش در سامانه صورت گرفته است یا خیر.

افرادی که چنین مشکلی دارند برای ثبت نام در سامانه بیمه سلامت باید به دفا‌تر پیش خوان دولت یا اداره بیمه شهرستان خود مراجعه و نسبت به ابطال دفترچه قبلی خود اقدام کنند.

مادرم تحت تکفل برادرم است و من و خواهرم فاقد هر گونه بیمه‌ای هستیم در چنین شرایطی می‌توانیم در سامانه بیمه سلامت ثبت نام کنیم؟

اگر این افراد بالای ۱۸ سال باشند می‌توانند هر کدام به شکل انفرادی در سامانه بیمه سلامت ثبت نام کنند اما اگر سن آن‌ها پایین ۱۸ سال است حتماً باید تحت تکفل پدر یا مادر بیمه شوند البته برادرشان که مادرش را بیمه کرده است می‌تواند خواهر و برادر خود را هم بیمه کند البته اگر زیر ۱۸ سال باشند.

بیمه آزاد بوده‌ام آیا می‌توانم در سامانه بیمه سلامت ثبت نام کنم؟

بیمه آزاد از دید ما بیمه ایرانیان و یا بیمه خویش فرمای تامین اجتماعی است که اگر فردی در حال حاضر تحت پوشش این بیمه‌ها است نمی‌تواند در سامانه بیمه سلامت ثبت نام کند.

اگر بیمه او اعتبار داشته باشد به این معنی است که اطلاعاتش در بانک اطلاعات سازمان بیمه گر موجود است و طبیعتاً زمانی که در سامانه بیمه سلامت ثبت نام کند؛ با استعلامی که انجام می‌شود این مسئله مشخص و ثبت نام او لغو خواهدشد.

آیا بیمه سلامت بعد از سی سال مستمری باز نشستگی دارد؟

بیمه بازنشستگی مقوله دیگری است، و باید تاکید کنم بیمه سلامت بعد از سی سال مستمری باز نشستگی ندارد.

سخنگوی سازمان بیمه سلامت درباره اینکه به برخی ازمتقاضیانی که بیمه نیستند این پیغام داده شده است که جهت بررسی صحت اطلاعات کد بیمه خود را که درصفحه اول دفترچه بیمه درج شده وارد کنید، گفت: ممکن است در گذشته تحت پوشش بیمه خدمات درمانی و یا بیمه خویش فرما بوده اند و تاریخ اعتبار بیمه آن‌ها تمام شده است اما به هر دلیل اطلاعات فرد در سامانه سازمان بیمه گر هنوز موجود است، این افراد اگر بیمه ایرانیان بوده‌اند می‌توانند اطلاعات بیمه‌ای خود درا وارد سامانه کنند و خود به خود سیستم آن را حذف می‌کند و امکان ثبت نام در سامانه بیمه سلامت برای آنها فرا هم می‌شود.

آیا امکان ویرایش اطلاعات درسامانه بیمه سلامت همگانی وجود دارد؟

ظرف دو هفته آینده امکان ویرایش اطلاعات برای ثبت نام کنندگان وجود دارد و افرادی که به هر دلیلی اسم، شماره ملّی و یا سایر اطلاعات خود را اشتباه وارد کرده اند می‌توانند برای تصحیح اطلاعات خود وارد سامانه شوند امّا در حال حاضر امکان ویرایش به دلیل بالا بودن حجم ثبت نام وجود ندارد.

سالهای خیلی دور بیمه بوده‌ام، و شماره بیمه خود را در اختیار ندارم، برای ثبت نام در سامانه بیمه سلامت باید چه کنم؟

اگر بیمه سلامت و یا خدمات درمانی در سنوات گذشته بوده‌اند کافی است به شهرستان خود مراجعه کنند، اسم و مشخصات آن‌ها در سیستم استعلام می‌شود و شماره بیمه آن‌ها مشخص و ابطال می‌شود و بعد از آن می‌توانند در سامانه ثبت نام کنند.

در سامانه اعلام شده است بابت هر دفترچه باید۸۰۰۰ ۸۵ ریال در سال پرداخت کنیم، مگر نگفته‌اید که این بیمه رایگان است؟

در سامانه بیمه سلامت به هیچ عنوان چنین چیزی نیامده است و فقط یکسری اطلاعات اولیه شناسنامه‌ای، تلفن همراه و ثابت و نشانی جغرافیایی استان و شهرستان از متقاضیان خواسته شده است.

به هیج عنوان مبلغی بابت حق بیمه از متقاضیان بیمه سلامت همگانی در یافت نمی‌کنیم.

مادرم بیمه زنان سرپرست خانوار است آیا بیمه سلامت شامل او می‌شود یا خیر؟

ایشان بیمه هستند و اطلاعات بیمه درمانی دارند. بنابراین در استعلام این موضوع مشخص می‌شود و ثبت نام او لغو می‌شود بنابراین بیمه سلامت شامل ایشان نمی‌شود.

بعد از ثبت نام کد رهگیری دریافت نکرده ایم، چگونه می‌توانیم بفهمیم ثبت ناممان انجام شده است؟

گوشه سمت چپ صفحه اصلی لینکی به نام رهگیری است که می‌توانند بر روی آن کلیک کنند و شماره ملی، شماره همراه و کد امنیتی خواسته شده را وارد کنند و بعد از انجام این کار‌ها پنجره‌ای برای آن‌ها باز می‌شود که وضعیت ثبت نام آن‌ها را نشان می‌دهد.

اگر ثبت نام آنها انجام شده باشد این پیغام داده می‌شود که ثبت نام در مراحل اولیه است و این اطمینان برای متقاضیان حاصل می‌شود که ثبت نام نهایی شده است.

آیا افرادی که بیمه روستایی دارند می‌توانند در سامانه بیمه سلامت ثبت نام کنند؟

آن‌ها تحت پوشش بیمه سلامت هستند بنابراین نمی‌توانند در سامانه ثبت نام کنند و اگر فرد جدیدی بخواهد به جمعیت خانواده آن‌ها اضا فه شود بدون اینکه دراین سامانه ثبت نام کنند می‌توانند به دفا‌تر پیشخوان دولت و اداره بیمه شهر خود و یا نمایندگی سازمان بیمه سلامت در همین جا مراجعه کنند و بر اساس ضوابطی که وجود دارد برای عضو جدیدخانواده دفترچه صادر می‌شود.

گزینه «عضو دیگر» در سامانه بیمه سلامت فعال نیست از همین رو اعضای خانواده را به طور جداگانه ثبت نام کرده‌ام و یکی از فرزندان جا مانده است چه کار باید کنم؟

طی ساعتهایی در قسمت «عضو دیگر» مشکلی پیش آمد که برطرف شد شاید ایشان در آن مقطع زمانی ثبت نام خود را انجام داده‌اند البته اگر افراد خانوده بالای ۱۸ سال هستند ثبت نام انفرادی آن‌ها مشکلی ندارد اما اگر فردی از ثبت نام جا مانده است می‌توانند در زمانی که امکان ویرایش وجود دارد به سامانه مراجعه و ثبت نام او را انجام دهند.

گردآوري شده توسط گروه هفت گنج

برچسب ها
تقویم فارسی اندروید

15 دیدگاه

برای ارسال نظر اینجا کلیک کنید

 • سلام خسته نباشید…من از طریق تلفن همراه خود برای بیمه سلامت ثبت نام کردم…کد رهگیری به بنده فرستادن الان یه ماه میشه که قرار بود برای من پیام بیاد که این بیمه شامل بنده میشه یا خیر…چه جوری باید پیگیر باشم ممنون میشم

 • سلام چقدر طول میکشه پیامک را ارسال کنند یک هفته هست که عضو شدیم

 • ایا برا ثبت نام مشخصات سرپرست کافیه یا نه باید اعضای خانواده هم مشخصاتش ثبت بشه؟؟؟

 • سلام.ثبت نام بیمه سلامت را انجام دادم ولی کد رهگیری ندارم باید چکار کنم.

  • سلام، نيازي به كد رهگيري نيست وقتي ثبت نام شما تاييد شد و دفترچه آماده دريافت شد با ارسال پيامك به شماره اي كه در تكميل ثبت نام داديد بهتون اطلاع ميدن…

 • اسم من تو دفترچه اشتباه ثبت شده به دفتر پیشخوان میرم کاری انجام نمیدن باید من چیکار کنم

  • دفاتر پيشخوان نماينده اين طرحند و وظيفه دارند به اشتباهات رسيدگي كنند دوباره مراجعه كنيد و اين وظيفه را گوشزد كنيد…

 • با سلام من و همسرم بیمه سلامت ثبت نام کردیم و پیامک از طرف بیمه برای ما ارسال شد ولی همسرم گوشیش گم کرده و نتوانستم بیمه دریافت کنم چیکار باید انجام بدم با سپاس

  • به آدرس باجه پستي كه در فرم ثبت نام انتخاب كرده ايد مراجعه كنيد

  • سلام
   اشکال نداره به دفتر بیمه سلامت شهرتون مراجعه کنین. منم امروز رفتم دفترچه گرفتم (سیم کارتم رو دور انداخته بودم) تو یستم چک می کنن ظرف چند دقیقه دفترچه تونو می گیرین. تو سیستم شماره تلفن جدید وارد کنین

 • سلام چناچه فرزاندانم که در دانشگاه مشغول بتحصیل بوده وتا پایان سال 94 تحت پوشش بیمه اینجانب هستند . ایا الان مجاز به ثبت نام بیمه سلامت میباشند > لطفا راهنمایی کنید متشکرم

  • سلام، تا زماني كه تحت پوشش شما هستند مجاز نيستند. لازمه تاييد اين است كه در زمان ثبت نام تحت پوشش هيچ بيمه اي نباشند…

تبلیغات

دانلود برنامه آموزش آشپزی

مطالب پیشنهادی