بیماری ها سلامت

استرس چیست و چگونه درمان می شود

استرس

این روزها عوامل کوچک و بزرگ می توانند باعث استرس شده و بدن ما را با مشکلاتی مواجه کنند. اضطراب یک واکنش طبیعی است اما آیا می دانید که چگونه باید با آن مواجه شوید؟

دلایل استرس

استرس از زمان اجداد غار نشین ما در ما وجود داشته است. آن ها نیز زمانی که در غار بودن با نشانه هایی از خطر دچار استرس می شدند و خود را برای مقابله آماده می کردند. به این ترتیب می توان استرس را یک عامل برای حفظ بقا دانست. امروزه دیگر ما در خطر حمله ی یک حیوان درنده یا حوادث ویرانگر طبیعی نیستیم اما عوامل ریز و درشت استرس زا تمام پیرامون ما را پر کرده و برای همیشه ما را تحت فشار قرار می دهند. عواملی مانند ترافیک یا شرایط سیاسی کشور یا شرایط اقتصادی می تواند استرس را در ما تشدید کند.

واکنش بدن به استرس

واکنش بدن ما به اضطراب از زمان غار نشینان تاکنون تغییر نکرده است. در زمان استرس بخش های هیپوتالاموس، هیپوفیز، آدرنال (HPA) به کار افتاده و به طور مستمر هورمون آزاد کننده کورکورتیکوتروپین (CRH)، که باعث اختلال در محور HPA را ترشح می کنند. این هورمون سطح آدرنالین و نورآدرنالین و ورتیزول را در بدن بالا می برد.
یکی از اثرات مضر و رایج استرس، افزایش وزن است. در اکثر جوامع تا 65 درصد افرادی که دچار استرس مزمن هستند اضافه وزن دارند.

همچنین 31 درصد از افرادی که به چاقی مفرط دچار هستند از استرس مزمن رنج می برند. به عبارتی باید گفت تحریک مزمن از محور HPA یک عامل خطر شایع برای سلامتی ما است. همچنین، تحقیقات نشان می دهد که کورتیزول مستقل از رژیم غذایی و ورزش  ترویج اضافه وزن، بی ثباتی قند خون و دیابت را باعث می شوند. به عبارتی استرس مزمن می تواند روی همه ی جنبه های سلامت و رفاه فرد موثر باشد. ایجاد توازن در محور HPA ما به جلوگیری در اضافه وزن و بیماری ها کمک می کند.

گزینه های تسکین دهنده استرس

تا به امروز یک مکمل طبیعی برای سرکوب تمام سطوح طبیعی محور HPA یافت شده است. lactium یک فعال زیستی است که از شیر جدا شده و در سرکوب اضطراب کمک می کند. این مکمل حساسیت هیپوتالاموس به کورتیزول را کاهش داده و به این ترتیب اضطراب کمتر می تواند روی بدن تاثیرات خود را نشان دهد.

تیامین نیز در چای سبز می تواند در کنترل اضطراب کمک کننده باشد. این ماده می تواند فعالیت مداوم beta brainwave را که باعث فعالیت بیشتر مغز و داشتن افکار مداوم می شود، کم کند. همچنین در تنظیم سروتونین و دوپامین کمک می کند.

عنصر کلیدی دیگری که در کنترل کورتیزول و اختلال HPA موثر است، می تواند با ایجاد تعادل در قند خون با خوردن پروتئین بدون چربی ایجاد شود. می توانید با خوردن غذاهایی مثل مانند ماهی، سفیده تخم مرغ، با کیفیت بالا پودر پروتئین آب پنیر بدون شیرین کننده های مصنوعی، مرغ یا بوقلمون این نوع چربی را در رژیم غذایی خود بگنجانید. هر وعده ی غذایی خود را با سبزیجات و حبوبات مغذی همراه کنید و به طور موقت مصرف کربوهیدرات ها که باعث ترشح انسولین می شود را کاهش دهید. هنگامی که بازخورد منفی در محور HPA مختل می شود، افراد دیگر اضطراب کمتری احساس کرده و آرامش بیشتری دارند. در این مواقع حساسیت به صداها یا احساس درماندگی و ناراحتی در افراد کم می شود.

تقویم فارسی اندروید

اضافه کردن دیدگاه

برای ارسال نظر اینجا کلیک کنید

تبلیغات

دانلود برنامه آموزش آشپزی

کانال یوتوب چی با چی

مطالب پیشنهادی