تبلیغات

دانلود برنامه آموزش آشپزی

مطالب پیشنهادی

تبلیغات

دانلود برنامه آموزش آشپزی

سبك زندگي مطالب اختصاصي هنر در خانه

روش کاشت سبزه روی کوزه + نکات مهم و نمونه های سبزه کوزه ای

در اين پست از 7 گنج، طرز تهيه سبزه روي كوزه را به همراه نكات مهم و چند نمونه تزيين سبزه روي كوزه به علاقمندان آموزش ميدهيم. با ما همراه شويد...
loading...

در این پست از ۷ گنج، طرز تهیه سبزه روی کوزه را به همراه نکات مهم و چند نمونه تزیین سبزه روی کوزه به علاقمندان آموزش میدهیم. با ما همراه شوید…

سبزه کوزه ای
سبزه کوزه ای

جهت مشاهده روش تهیه سبزه برای عید نوروز اینجا کلیک کنید

تهیه کوزه سبز نیز بسیار جالب است. با استفاده از یک کوزه سفالی و مقداری بذر شاهی یا خرفه و خاکشیر ( بذرهای لعاب دار)  می‏ توانیم سبزه کوزه ‏ای درست کنیم.

ابتدا کوزه را از آب پر می‏ کنیم و برای مدت یک شبانه ‏روز آن را همان‏طور پر از آب نگه می‏ داریم تا جدار کوزه کاملاً خیس شود.

مرحله بعدی ایجاد سطح اتکا و یا سطحی مناسب برای رشد ریشه‌های بذرها است.

اگرچه بذرهایی مانند شاهی و خاکشیر لعاب دارند، اما این لعاب تا مدتی وجود دارد و بعد از آن سبزه باید به‌واسطه رشد ریشه‌هایش روی دیواره کوزه دوام بیاورد.

به همین دلیل باید سطحی برای ریشه‌ها ایجاد کرد تا در لابه‌لای آن فرو روند و بذرها پایین نریزند.

بدین منظور روی کوزه یک جوارب نایلونی یا  همان جوراب های زنانه (ترجیحا به رنگ کرم) می‌کشیم، به طوری که کف کوزه در قسمت نوک پنجه جوراب و سر جوراب نیز در قسمت دهانه کوزه قرار گیرد.

اضافه جوراب را نیز می‌توان داخل دهانه کوزه وارد کوزه کرد.

برخی افراد به جای جوراب (که ساده‌ترین گزینه است) از پارچه‌های نازک و نخی و البته درشت بافت که به نام تنظیف معروف است استفاده می‌کنند و کوزه را در لایه‌ای از این پارچه می‌پیچند. البته این کار نسبت به جوراب نایلونی حوصله بیشتری نیاز دارد، زیرا کناره‌های پارچه را باید با نخ و سوزن دوخت و طوری پارچه را در اطراف کوزه محکم کرد که طی قراردهی و جوانه‌زنی بذرها دچار چین‌خوردگی نشود.

سپس بذرها را که قبلا مرحله خیس شدن را طی کرده‌اند به‌آرامی و با انگشتان دست روی دیواره کوزه قرار می‌دهیم، به طوری که در مورد بذر شاهی فقط یک لایه نسبتا نازک و در مورد مخلوط خرفه و خاکشیر لایه نسبتا ضخیم‌تری به شکل یکنواخت تمامی سطح کوزه را بپوشاند و به جوراب یا پارچه موجود روی سطح کوزه بچسبد.

از آن‌جا که آب کوزه روزانه مقداری تبخیر می‌شود، به طور مرتب سطح آب را بررسی کنید و در صورت لزوم مجددا در کوزه آب بریزید.

وجود آب، رطوبت مورد نیاز بذرها را تامین می‌کند. البته گاهی اسپری آب نیز به تامین رطوبت و شادابی بذرها کمک می‌نماید.

نکات مهم:

  • در این روش حتما باید از بذرهای لعاب‌دار استفاده کرد، زیرا همان‌طور که قبلا گفته شد وجود لعاب باعث چسبندگی و ماندگاری بذرها روی دیواره عمودی کوزه می‌شود. بنا بر این در این روش یا از بذر شاهی (که لعاب بسیار خوبی تولید می‌کند) و یا از مخلوط حجم مساوی تخم خرفه و خاکشیر استفاده کنید.
  • مقدار آبی که روی بذر می ریزیم باید به اندازه ای باشد که حالت ژله ای به خود بگیرد چون اگر رقیق شد بین دانه ها فاصله می افتد و سبزه ها کم پشت می شود.
  • برای این کار باید از کوزه سفالی و بدون لعاب استفاده کرد. وجود لعاب مانع از مرطوب شدن مناسب دیواره کوزه می‌شود.
  • درون کوزه باید همیشه پر آب باشد و ظرف زیر کوزه نیز هر روز باید خالی شود
  • چون هر روز مقداری از آب کوزه تبخیر می‏ شود باید به طور مرتب در آن آب بریزیم
  • کوزه را در محل پر نور قرار دهید و گاه گداری آن را بچرخانید تا نور به همه جای آن برسد.
  • بعد از چند روز کوزه سبز شده و از تماشای آن لذت خواهید برد.
  • میتوانید برای زیبایی بیشتر درون کوزه اب چند شاخه گل قرار دهید.
  • بهتر است مراحل تهیه این سبزه را حدودا ۱۰ روز قبل از عید شروع کنید. اگر مراحل را زودتر شروع کنید بعد از گذشت چند روز از سال جدید بذرهای روی کوزه بلند و نامرتب میشوند.

 این مطلب را هم بخوانید: آموزش روش درست کردن سبزه ی دورنگ برای عید نوروز به ۲ روش

سبزه روی کوزه
سبزه روی کوزه
سبزه کوزه ای
سبزه کوزه ای
سبزه کوزه ای
سبزه کوزه ای

مطالب مرتبط:

آموزش سبز کردن سبزه عید

زیباترین مدل های تزیین سبزه عید نوروز

گردآوری و تنظیم: گروه ۷ گنج

www.7ganj.ir

*** کپی برداری بدون لینک فعال به ۷ گنج مجاز نیست.

loading...