سبك زندگي مطالب اختصاصي هنر در خانه

روش كاشت سبزه روي كوزه + نكات مهم و نمونه هاي سبزه كوزه اي

در اين پست از 7 گنج، طرز تهيه سبزه روي كوزه را به همراه نكات مهم و چند نمونه تزيين سبزه روي كوزه به علاقمندان آموزش ميدهيم. با ما همراه شويد...

در اين پست از 7 گنج، طرز تهيه سبزه روي كوزه را به همراه نكات مهم و چند نمونه تزيين سبزه روي كوزه به علاقمندان آموزش ميدهيم. با ما همراه شويد…

سبزه كوزه اي
سبزه كوزه اي

جهت مشاهده روش تهيه سبزه براي عيد نوروز اينجا كليك كنيد

تهیه کوزه سبز نیز بسیار جالب است. با استفاده از یک کوزه سفالی و مقداری بذر شاهی يا خرفه و خاكشير ( بذرهاي لعاب دار)  می‏ توانیم سبزه کوزه ‏ای درست کنیم.

ابتدا کوزه را از آب پر می‏ کنیم و برای مدت یک شبانه ‏روز آن را همان‏طور پر از آب نگه می‏ داریم تا جدار کوزه کاملاً خیس شود.

مرحله بعدی ایجاد سطح اتکا و یا سطحی مناسب برای رشد ریشه‌های بذرها است.

اگرچه بذرهایی مانند شاهی و خاکشیر لعاب دارند، اما این لعاب تا مدتی وجود دارد و بعد از آن سبزه باید به‌واسطه رشد ریشه‌هایش روی دیواره کوزه دوام بیاورد.

به همین دلیل باید سطحی برای ریشه‌ها ایجاد کرد تا در لابه‌لای آن فرو روند و بذرها پایین نریزند.

بدین منظور روی کوزه یک جوارب نایلونی يا  همان جوراب هاي زنانه (ترجیحا به رنگ کرم) می‌کشیم، به طوری که کف کوزه در قسمت نوک پنجه جوراب و سر جوراب نیز در قسمت دهانه کوزه قرار گیرد.

اضافه جوراب را نیز می‌توان داخل دهانه کوزه وارد کوزه کرد.

برخی افراد به جای جوراب (که ساده‌ترین گزینه است) از پارچه‌های نازک و نخی و البته درشت بافت که به نام تنظیف معروف است استفاده می‌کنند و کوزه را در لایه‌ای از این پارچه می‌پیچند. البته این کار نسبت به جوراب نایلونی حوصله بیشتری نیاز دارد، زیرا کناره‌های پارچه را باید با نخ و سوزن دوخت و طوری پارچه را در اطراف کوزه محکم کرد که طی قراردهی و جوانه‌زنی بذرها دچار چین‌خوردگی نشود.

سپس بذرها را که قبلا مرحله خیس شدن را طی کرده‌اند به‌آرامی و با انگشتان دست روی دیواره کوزه قرار می‌دهیم، به طوری که در مورد بذر شاهی فقط یک لایه نسبتا نازک و در مورد مخلوط خرفه و خاکشیر لایه نسبتا ضخیم‌تری به شکل یکنواخت تمامی سطح کوزه را بپوشاند و به جوراب یا پارچه موجود روی سطح کوزه بچسبد.

از آن‌جا که آب کوزه روزانه مقداری تبخیر می‌شود، به طور مرتب سطح آب را بررسی کنید و در صورت لزوم مجددا در کوزه آب بریزید.

وجود آب، رطوبت مورد نیاز بذرها را تامین می‌کند. البته گاهی اسپری آب نیز به تامین رطوبت و شادابی بذرها کمک می‌نماید.

نكات مهم:

  • در این روش حتما باید از بذرهای لعاب‌دار استفاده کرد، زیرا همان‌طور که قبلا گفته شد وجود لعاب باعث چسبندگی و ماندگاری بذرها روی دیواره عمودی کوزه می‌شود. بنا بر این در این روش یا از بذر شاهی (که لعاب بسیار خوبی تولید می‌کند) و یا از مخلوط حجم مساوی تخم خرفه و خاکشیر استفاده کنید.
  • مقدار آبی که روی بذر می ریزیم باید به اندازه ای باشد که حالت ژله ای به خود بگیرد چون اگر رقیق شد بین دانه ها فاصله می افتد و سبزه ها کم پشت می شود.
  • برای این کار باید از کوزه سفالی و بدون لعاب استفاده کرد. وجود لعاب مانع از مرطوب شدن مناسب دیواره کوزه می‌شود.
  • درون کوزه باید همیشه پر آب باشد و ظرف زیر کوزه نیز هر روز باید خالی شود
  • چون هر روز مقداری از آب کوزه تبخیر می‏ شود باید به طور مرتب در آن آب بریزیم
  • کوزه را در محل پر نور قرار دهید و گاه گداری آن را بچرخانید تا نور به همه جای آن برسد.
  • بعد از چند روز کوزه سبز شده و از تماشای آن لذت خواهید برد.
  • میتوانید برای زیبایی بیشتر درون کوزه اب چند شاخه گل قرار دهید.
  • بهتر است مراحل تهيه اين سبزه را حدودا 10 روز قبل از عيد شروع كنيد. اگر مراحل را زودتر شروع كنيد بعد از گذشت چند روز از سال جديد بذرهاي روي كوزه بلند و نامرتب ميشوند.

 اين مطلب را هم بخوانيد: آموزش روش درست کردن سبزه ی دورنگ برای عید نوروز به 2 روش

سبزه روي كوزه
سبزه روي كوزه
سبزه كوزه اي
سبزه كوزه اي
سبزه كوزه اي
سبزه كوزه اي

مطالب مرتبط:

آموزش سبز کردن سبزه عید

زیباترین مدل های تزیین سبزه عید نوروز

گردآوري و تنظيم: گروه 7 گنج

www.7ganj.ir

*** كپي برداري بدون لينك فعال به 7 گنج مجاز نيست.

تقویم فارسی اندروید

تبلیغات

دانلود برنامه آموزش آشپزی

کانال یوتوب چی با چی

مطالب پیشنهادی