سلامت سلامت جنسي و زناشويي

13 علائم و نشانه یائسگی 

تقویم فارسی اندروید

یائسگی دوره ای است که همه زنان بالاخره روزی آن را تجربه می کنند. آیا احساس می کنید دچار تغییراتی در سطح هورمون های خود شده اید؟ دوره های ماهانه تان نامنظم شده و یا تغییراتی در آن ها حس می کنید. اگر این نشانه ها را دارید و در سنین یائسگی هم هستید احتمالا دچار آن شده اید. در این مقاله با 7گنج همراه باشید تا علاوه بر مرور 14 نشانه ابتلا به یائسگی شما را با این بیماری و راه های کنار آمدن با آن آشنا کنیم.

13 نشانه یائسگی 

یائسگی چیست؟

یائسگی یک دوره طبیعی در زندگی یک زن است که درتغییرات مختلفی را تجربه می کند. با این که این یک دوره طبیعی در زندگی یک زن است اما تحمل آن هم همیشه آسان نیست. خیلی از زنان معمولا در طول یائسگی رنج می برند با اینکه برخی از آن ها هم می دانند که چگونه با این وضعیت کنار بیایند. حتی ممکن است این دوره برای برخی از زنان نشانه و عوارض خاصی نداشته باشد.

بسیاری از زنان یائسگی را در شروع 40 سالگی خود تجربه می کنند اما ممکن است حتی در اوایل یا اواسط 30 سالگی هم این مرحله در زندگی زنان شروع شود. برخی از زنان نیز تا 60 سالگی یائسه نمی شوند. سن متوسط یائسگی را 51 سال می دانند. وقتی یک زن یائسه می شود تا یک سال ممکن است تغییراتی در عادت های ماهانه خود تجربه کند و بعد آن از دیگر هرگز پریود نشود.

علائم یائسگی

این دوره از زندگی می تواند علائم بسیاری داشته باشد. برخی از زنان تمام این علائم را دارند در حالی که عده دیگری تنها یک یا دو مورد آن را تجربه می کنند. علائم اصلی یائسگی به شرح زیر است.

 1. بی نظمی های قاعدگی: ممکن است تغییراتی در فاصله بین عادت های ماهانه تان تجربه کنید و یا مدت زمان پریودتان تغییر کند. این جریان می تواند کم یا شدید باشد و به مرور رخ بدهد. همچنین تخمک گذاری هم ممکن است نامنظم شود. به علاوه شاید به خاطر دوره های سنگین و خونریزی شدید دچار کم خونی شوید.
 2. گرگرفتگی و تعریق شبانه: بین 75 تا 85 درصد از زنان در طول یائسگی گرگرفتگی را تجربه می کنند. فرکانس و مدت زمان آن در هر کس متفاوت است.
 3. مشکلات خواب: اغلب گرگرفتگی سبب اختلالات خواب و در نتیجه خستگی های در طول روز می شود.
 4. تغییرات خلقی: نوسانات هورمونی می توان سبب تغییرات خلقی و افسردگی و تحریک پذیری و اضطراب شود.
 5. مشکلت واژنی: به دلیل کاهش استروژن بافت های واژن ممکن است کشسانی خود را از دست داده و همچنین خشک شوند. در نتیجه رابطه جنسی برای زنان دردناک خواهد بود.
 6. مشکلات مثانه: کاهش سطح استروژن ممکن است به عفونت دستگاه ادراری یا از دست دادن بافت در این ناحیه منجر شود که می تواند بی اختیاری در ادرار را در پی داشته باشد.
 7. کاهش باروری: از آنجا که تخمک گذاری کمتر رخ می دهد توانایی باروری نیز در زنان کمتر خواهد بود. اما با داشتن دوره های منظم بارداری امکان پذیرتر خواهد بود.
 8. کاهش میل جنسی: برانگیختگی میل جنسی در طول یائسگی کم کم کاهش یافته و این امر می تواند یک تنش در زندگی شخصی باشد و فرد را مضطرب کند. در این مواقع درک آقایان از وضعیت همسرشان در کم شدن استرس آن ها کمک کننده است.
 9. تغییرات پوستی و اندام ها: توده عضلانی در بدن کمتر شده و توده چربی افزایش می یابد. این از عوارض افت هورمون استروژن است. چربی شکمی نیز افزایش یافته و تناسب اندام فرد از بین می رود. انجام ورزش منظم می تواند با این اثرات مقابله کند. پایین بودن سطوح استروژن در پوست هم اثر گذاشته و آن را نازک تر می کند. همچنین انعطاف پذیری آن نیز کمتر می شود.
 10. از دست دادن توده استخوانی: سطح استروژن کاهش یافته و استخوان ها سریع تر از بین می روند. این موضوع می تواند سبب افزایش خطر پوکی استخوان شود. داشتن ورزش، وزن مناسب و یک رژیم غنی از کلسیم و دیگر مواد معدنی و همچنین ویتامین D به شما در داشتن استخوان های قوی تر کمک می کند.
 11. تغییر سطح کلسترول: کاهش استروژن ممکن است در افزایش LDL و در نیتجه افزایش خطر ابتلا به بیماری های قلبی موثر باشد. مصرف مواد غذایی سرشار از میوه ها و سبزیجات و حبوبات و غلات می تواند به نرمال نگه داشتن سطح کلسترول کمک کند.
 12. درد در ناحیه سینه: بعضی از زنان درد سینه را تنها در قبل یا بعد از دوره های ماهانه تجربه می کنند در حالی که عده دیگری مدام دچار آن هستند.
 13. میگرن: میگرن نوعی سردرد شدید است که اغلب با درد یک چشم و تاری دید و تهوع و استفراغ همراه است.
 14. خیلی از زنان علائم دیگری هم در دوران یائسگی خود دارند مثل دیدن خواب دوران بارداری و یا فکر کردن دائم در مورد نوزادان و تهوع و گرسنگی.
 15. یائسگی یک بیماری نیست بلکه یک تجربه است که برای هر زنی اتفاق می افتند منتها با جزئیات متفاوت. حال اگر علائم ناراحت کننده و دردناکی که در بالا ذکر شد را تجربه کردید و یه یائسگی مشکوک شدید بهتر است سطح هورمون های تان را چک کنید.
 16. در نظر داشته باشید که حتما لازم نیست تمام علائم بالا را تجربه کنید بلکه چندتا از آن ها هم باید مثل یک آژیر خطر برای تان عمل کند. این بین با برخی درمان های دارویی یا طبیعی مثل هورمون درمانی یا توصیه های طب سنتی می توانید ابتلا به یائسگی را حتی تا 60 سالگی هم به تعویق بیندازید. همچنین می توانید این دوره را برای خودتان آسان تر کرده و علائم آن را کاهش دهید.

اضافه کردن دیدگاه

اضافه کردن دیدگاه

برای ارسال نظر اینجا کلیک کنید

تبلیغات

دانلود برنامه آموزش آشپزی

مطالب پیشنهادی