داروهاي گياهي و طب سنتي سلامت سلامت جسمي

7 قدم برای تعادل هورمون ها به طور طبیعی

تقویم فارسی اندروید

هورمون ها از جمله استروژن، تستوسترون، آدرنالین و انسولین، پیام رسان های شیمیایی بسیار مهمی هستند که جنبه های بسیاری از سلامت کلی شما را تحت تأثیر قرار می دهند. هورمون ها توسط غدد و ارگان های مختلفی از جمله تیروئید، آدرنال، هیپوفیز، تخمدان ها، بیضه ها و لوزالمعده ترشح می شوند. کل سیستم غدد درون ریز با هم کار می کند تا سطح هورمون هایی را که در بدن شما در جریان هستند کنترل کند و اگر یک یا چند مورد حتی کمی نامتعادل باشد، می تواند باعث مشکلات گسترده سلامتی شود. درمان های معمول برای تعادل هورمون ها معمولاً شامل روش های جایگزینی هورمون های مصنوعی، قرص های ضد بارداری، تزریق انسولین، داروهای تیروئید و موارد دیگر است.

تعادل هورمون ها

متأسفانه، برای اکثر افرادی که از اختلالات هورمونی رنج می برند، اتکا به این نوع از درمان های مصنوعی اغلب سه کار انجام می دهد:

 1. این امر باعث می شود افراد به طور مداوم به مصرف داروهای نسخه ای برای زندگی خود وابسته شوند تا بتوانند علائم را تحت کنترل خود نگه دارند.
 2. این بیماری به سادگی علائم بیمار را می پوشاند اما آنها را حل نمی کند به این معنی که بیمار می تواند در حالی که این اختلال پیشرفت می کند، ناهنجاری های دیگر مناطق بدنش ادامه یابد.
 3. این امر باعث ایجاد خطر بیشتر برای عوارض جانبی جدی مانند سکته مغزی، پوکی استخوان، اضطراب، مشکلات تولید مثل، سرطان و … می شود.

خبر خوب این است که روش هایی برای متعادل کردن هورمون های شما به طور طبیعی وجود دارد. در ادامه می آموزید که چه نوع عدم تعادل هورمونی علائم خاص شما را نشان می دهد، علت اصلی مشکل هورمونی شما چیست و چگونه می توانید بدون تجربه عوارض جانبی منفی مرتبط با درمان های مصنوعی به درمان این مشکل کمک کنید.

سیستم غدد درون ریز چیست؟

سیستم غدد درون ریز مسئولیت هماهنگی رابطه بین اندام های مختلف و هورمون ها را دارد، یعنی مواد شیمیایی هستند که از سلول های موجود در غدد درون ریز شما وارد جریان خون شما می شوند.

هنگامی که هورمون های شما در گردش هستند، آنها با اتصال به گیرنده هایی که در داخل سلول یا سطح آن قرار دارند، بافت ها یا سلول های خاصی را هدف قرار می دهند. این هورمون ها به عنوان پیام رسان های شیمیایی عمل می کنند و در عملکرد روزانه بدن شما نقش اساسی دارند.

دستگاه غدد درون ریز از غده های زیادی ساخته شده است، از جمله غده هیپوفیز یا “غده اصلی” که وظیفه ارسال اطلاعات از مغز شما به غدد دیگر بدن را دارد. غده هیپوفیز همچنین بسیاری از هورمون ها را تولید می کند که در سراسر بدن حرکت می کنند و عملکردهای مهم متفاوتی دارند.

غده هیپوفیز از دو نوع بافت مختلف تشکیل شده است: هیپوفیز قدامی که هورمون های کلاسیک را سنتز و ترشح می کند و غده هیپوفیز خلفی که ترشحات عصبی هورمون هایی را که در هیپوتالاموس ساخته شده اند ترشح می کنند.

دو هورمونی که توسط غده هیپوفیز قدامی ترشح می شود، هورمون رشد است که وظیفه رشد و پیشرفت مناسب شما را دارد و همچنین پرولاکتین که همان هورمون تحریک کننده تولید شیر پس از زایمان است.

هورمون های تروپیک نیز توسط غده هیپوفیز قدامی که یک غده از غدد درون ریز است تولید و ترشح می شوند و سایر غدد درون ریز را نیز هدف قرار می دهند. این هورمون ها شامل موارد زیر است:

 • هورمون تحریک کننده تیروئید (که به آن تیروتروپین نیز گفته می شود)
 • هورمون تحریک کننده فولیکول
 • هورمون لوتئینه کننده
 • هورمون آدرنرژیک

غده هیپوفیز خلفی به خودی خود هورمون ایجاد نمی کند اما دو هورمون ساخته شده در ناحیه هیپوتالاموس، وازوپرسین و اکسی توسین را ذخیره و ترشح می کند و سپس آنها را در جریان خون آزاد می کند.

سایر غدد مهم سیستم غدد درون ریز شامل غده پینه آل، غده تیروئید، غدد پاراتیروئید، غده تیموس و غدد فوق کلیوی هستند.

دو گروه عمده هورمون وجود دارد که در بدن انسان گردش می کند: آنهایی که از اسیدهای آمینه (هورمون های پروتئین، پپتیدها و آمین ها) مشتق می شوند و آنهایی که از چربی ها (استروئیدها) مشتق می شوند. در اینجا تجزیه خلاصه این زیر گروه های هورمونی آورده شده است:

هورمون های آمینه: هورمون هایی که از اسیدهای آمینه تریپتوفان (مانند ملاتونین) و تیروزین (مانند هورمون های تیروئید و دوپامین) ساخته می شوند.

هورمون های پپتید: هورمون هایی که از اسیدهای آمینه با زنجیره کوتاه تشکیل شده اند و شامل هورمون ضد ادرار (به نام وازوپرسین) و اکسی توسین هستند.

هورمون های پروتئین: هورمون هایی که از پلی پپتیدهای بلند تر تشکیل شده اند و شامل هورمون رشد و هورمون تحریک کننده فولیکول می شوند.

هورمونهای استروئیدی: هورمون هایی که از کلسترول به دست می آیند و شامل تستوسترون، استروژن ها و کورتیزول هستند.

هنگامی که این هورمون ها پیام ارسال می کنند، آنها توسط گیرنده های هورمونی دریافت می شوند که پیام را پردازش می کنند و رویداد خاص یا مکانیسم های سلولی را آغاز می کنند که هدفش واکنش سلول است.

همانطور که مشاهده می کنید، کل سیستم غدد درون ریز با هم کار می کند تا سطح هورمون هایی که در بدن شما گردش می کنند کنترل شود. هنگامی که فقط یکی از این هورمون ها حتی کمی نامتعادل است، می تواند منجر به مشکلات گسترده سلامتی شود که بر رشد، تکامل جنسی و عملکرد شما، خواب، سوخت و ساز بدن و گرسنگی تأثیر می گذارد.

تعادل هورمون ها

علائم و نشانه های عدم تعادل هورمون ها

برخی از شایع ترین علائم و نشانه های عدم تعادل هورمون ها عبارتند از:

 • ناباروری و چرخه قاعدگی نامنظم
 • افزایش وزن یا کاهش وزن (که توضیح این امر ناشناخته است و به دلیل تغییرات عمدی در رژیم غذایی شما نیست)
 • افسردگی و اضطراب
 • خستگی
 • بی خوابی
 • میل جنسی کم
 • تغییر در اشتها
 • مسائل مربوط به هضم
 • ریزش مو و نازک شدن مو

علائم عدم تعادل هورمونی بسته به نوع اختلال یا بیماری ناشی از آن می تواند به طرز چشمگیری متغیر باشد. به عنوان مثال، استروژن بالا می تواند در بروز مشکلاتی از جمله آندومتریوز و مشکلات تولید مثل تاثیر بگذارد، در حالی که علائم دیابت اغلب شامل افزایش وزن، تغییر در اشتها، آسیب عصبی و مشکلات بینایی است.

برخی از مشکلات خاص مربوط به برخی از رایج ترین عدم تعادل هورمون ها عبارتند از:

تسلط استروژن: تغییر در الگوهای خواب، تغییر در وزن و اشتها، استرس بالاتر، متابولیسم کند

سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS): ناباروری، افزایش وزن، خطر بالاتر برای ابتلا به دیابت، آکنه، رشد غیرطبیعی مو

کمبود استروژن: تمایل جنسی کم، مشکلات تولید مثل، بی نظمی در قاعدگی، تغییر خلق و خو

کم کاری تیروئید: متابولیسم کند، افزایش وزن، خستگی، اضطراب، تحریک پذیری، مشکلات گوارشی، دوره های نامنظم قاعدگی

تستوسترون پایین: اختلال در نعوظ، از دست دادن عضلات، افزایش وزن، خستگی، مشکلات مربوط به خلق و خو

پرکاری تیروئید و بیماری گریوز: اضطراب، نازک شدن مو، کاهش وزن، سندروم روده تحریک پذیر، مشکل در خواب، ضربان قلب نامنظم

دیابت: افزایش وزن، آسیب عصبی (نوروپاتی)، خطر بالاتر برای کاهش بینایی، خستگی، مشکل تنفس، خشکی دهان، مشکلات پوستی

خستگی آدرنال: خستگی، تیر کشیدن و درد عضلانی، اضطراب و افسردگی، مشکل در خواب، مه مغزی، مشکلات تولید مثل

تعادل هورمون ها

عوامل خطرساز و علل عدم تعادل هورمون ها

عدم تعادل هورمونی ها به چند فاکتور بستگی دارد، به این معنی که آنها با ترکیبی از عواملی مانند رژیم غذایی، سابقه پزشکی، ژنتیک، سطح استرس و قرار گرفتن در معرض سموم از محیط اطراف شما ایجاد می شوند. برخی از عوامل اصلی عدم تعادل هورمون ها عبارتند از:

 • آلرژی های غذایی و مشکلات روده: زمینه گسترده ای از تحقیقات جدید نشان می دهد که سلامت روده شما نقش مهمی در تنظیم هورمون ها دارد. اگر به سندرم روده تحریک پذیر یا کمبود باکتری های پروبیوتیکی مفید که به دیواره روده شما می چسبند مبتلا هستید، مستعد ابتلا به مشکلات هورمونی از جمله دیابت و چاقی هستید. به این دلیل است که التهاب معمولاً از روده شما ناشی می شود و تقریباً در تمام جنبه های سلامت شما تأثیر می گذارد.
 • اضافه وزن یا چاق بودن
 • میزان بالای التهاب ناشی از رژیم غذایی ضعیف و سبک زندگی بی تحرک
 • حساسیت ژنتیکی
 • سموم (قرار گرفتن در معرض مواد دفع آفات، سموم، ویروس ها، سیگار، الكل بیش از حد و مواد شیمیایی مضر)
 • مقادیر زیاد استرس و کمبود خواب و استراحت کافی

اختلال عملکرد آدرنال بزرگترین علت عدم تعادل هورمونی با هورمون های جنسی است. این اتفاق وقتی می افتد که کلسترول که معمولاً به ساخت هورمون های جنسی کمک می کند، با استرس بیش از حد و آنزیم 17 ترکیب می شود سپس کورتیزول باعث عدم تعادل پروژسترون، استروژن و تستوسترون می شود که در نتیجه باعث کاهش تحریک جنسی می شود.

7 قدم برای تعادل هورمون ها به طور طبیعی

 

تعادل هورمونی

مرحله اول: جایگزین کردن کربوهیدرات ها با چربی های سالم

بدن شما برای ایجاد هورمون ها از جمله چربی های اشباع و کلسترول به انواع مختلفی از چربی ها نیاز دارد. این چربی ها نه تنها بلوک های اساسی ساختاری برای تولید هورمون هستند بلکه سطح التهاب را پایین نگه می دارند، متابولیسم شما را تقویت می کنند و کاهش وزن را به دنبال دارند. چربی های سالم تأثیر متفاوتی از کربوهیدرات های تصفیه شده دارند که منجر به التهاب می شوند و می توانند در تعادل هورمون های شما به هم ریختگی ایجاد کنند.

چهار منبع مورد علاقه اکثریت از چربی های ضد التهابی و سالم شامل: روغن نارگیل، آووکادو، کره گیاهی و ماهی سالمون آزاد است. مصرف روغن نارگیل فواید فراوانی دارد به عنوان مثال، روغن نارگیل (یا خامه و شیر نارگیل) دارای اثرات ضد باکتریایی و چربی سوزی است. فواید آووکادو شامل بهبود سلامت قلب، کاهش التهاب، کنترل اشتها و کمک به دریافت روزانه فیبر و مواد مغذی مانند پتاسیم می شود.

مصرف ماهی سالمون هم اثرات بسیار چشمگیری دارد: این یکی از بهترین منابع اسیدهای چرب امگا 3 است که به کاهش التهاب و به عملکردهای شناختی کمک می کند. اسیدهای چرب امگا 3 عنصر بزرگی از غشاهای سلول های مغزی هستند و برای ارتباط سلول به سلول در مغز مهم هستند. تحقیقات نشان می دهد که اسیدهای چرب امگا 3 به محافظت در برابر از بین رفتن نورون هیپوکامپ و کاهش پاسخ های التهابی کمک می کنند.

یک قانون وجود دارد: از روغن هایی که دارای چربی های امگا 6 (روغن گلرنگ، آفتابگردان، ذرت، پنبه دانه، کانولا، لوبیای سویا و بادام زمینی) هستند، دوری کنید و به جای آن از منابع غنی از امگا 3 طبیعی (ماهی های آزاد، تخم کتان، دانه چیا، گردو و …) استفاده کنید. همچنین می خواهیم خاطرنشان کنیم که یک نوع چربی امگا 6 وجود دارد که خوب است آن را در رژیم غذایی خود وارد کنید به نام GLA. GLA (اسید گاما لینولئیک) که می توان آن را با استفاده از روغن گل مغربی یا روغن گل گاو زبان به صورت مکمل مصرف کرد، همچنین در دانه های گیاه شاهدانه هم یافت می شود. مطالعات نشان می دهد که مکمل GLA می تواند از سطح پروژسترون سالم پشتیبانی کند.

مرحله دوم: از گیاهان آداپتوژن استفاده کنید

گیاهان آداپتوژن دسته منحصر به فردی از گیاهان درمانی است که تعادل هورمون ها را تقویت می کند و بدن را از طیف گسترده ای از بیماری ها از جمله مواردی که ناشی از استرس بیش از حد است، محافظت می کند. علاوه بر تقویت عملکرد سیستم ایمنی و مقابله با استرس، تحقیقات نشان می دهد که گیاهان آداپتوژن مختلفی از قبیل آشواگاندا (جینسینگ هندی)، قارچ های دارویی، گیاه ریشه طلایی و ریحان مقدس می توانند:

 • عملکرد تیروئید را بهبود بخشند
 • کلسترول را به طور طبیعی کاهش دهند
 • کاهش اضطراب و افسردگی
 • تخریب سلول های مغزی را کاهش دهند
 • تثبیت قند خون و انسولین خون
 • پشتیبانی از توابع غده فوق کلیوی

به طور خاص آشواگاندا می تواند در تعادل هورمون ها بسیار مؤثر باشد. آشواگاندا را می توان برای پشتیبانی از تیروئید کم کار یا پر کار استفاده کرد و همچنین می تواند به رفع خستگی آدرنال کمک کند. هنگامی که فشارهای روحی، احساسی و جسمی زیادی را تجربه می کنید، آدرنال شما دچار اضطراب می شود و منجر به اختلال در هورمون هایی مانند آدرنالین، کورتیزول و پروژسترون می شود.

ریحان مقدس که به عنوان tulsi نیز شناخته می شود، به تنظیم سطح کورتیزول کمک می کند در نتیجه به عنوان یک داروی طبیعی برای اضطراب و استرس عاطفی کار می کند. مطالعات نشان می دهد که ریحان مقدس همچنین می تواند اندام و بافت های شما را در برابر استرس شیمیایی ناشی از آلاینده ها و فلزات سنگین محافظت کند که این عوامل دیگری هستند که می توانند منجر به عدم تعادل هورمونی شوند.

مرحله سوم: تمرکز بر عدم تعادل عاطفی

طبق طب سنتی چینی، احساسات درونی تأثیر مستقیمی بر سلامت فرد دارد و برطرف کردن مشکلات تعادل عاطفی، عوامل خارجی و انتخاب سبک زندگی می تواند به جلوگیری از شرایط سلامتی ناشی از عدم تعادل هورمونی کمک کند.

پزشکان TCM معتقدند که احساس ترس باعث ایجاد بیماری در اندام های تولید مثلی، کلیه ها و آدرنال شما می شود و سطح کورتیزول را تحت تأثیر قرار می دهد. این می تواند به شرایط جدی مانند PCOS و ناباروری منجر شود. احساس ناامیدی، بی حوصلگی و عدم بخشش باعث ایجاد بیماری در کبد شما می شود که می تواند منجر به عدم تعادل استروژن شود و احساس نگرانی و اضطراب می تواند در مورد انسولین شما مشکل ایجاد کند که می تواند چندین هورمون را تحت تأثیر قرار دهد.

یکی از مؤلفه های اصلی تعادل هورمونهای شما به طور طبیعی رفع هرگونه عدم تعادل عاطفی است که با آنها سر و کار دارید. شما می توانید این کار را با کاهش سطح استرس، درگیر شدن در مسائل شخصی و صرف وقت برای خودتان انجام دهید. تمرین مدیتیشن یا دعای شفابخشی می تواند بسیار مفید باشد و به همین ترتیب می توانید تمرینات تنفس عمیق، گذراندن وقت در بیرون از منزل و ورزش هر روزه را انجام دهید. روش های طب سنتی چینی مانند طب سوزنی و ماساژ نیز می تواند به بهبود تعادل هورمونی، مبارزه با استرس و بهبود جریان خون کمک کند.

احساسات و هورمون های شما به هم متصل هستند، بنابراین با تلاش برای تعادل یکی، دیگری را تحت تأثیر قرار می دهید. اگر همیشه احساس استرس، عصبانیت، آشفتگی یا حتی ترس دارید، بدانید که این بر تعادل هورمون شما تأثیر می گذارد و می تواند به مشکلات سلامتی حتی بزرگتری نیز منجر شود. در بخشی از برنامه های روزمره خود، روی تعادل عاطفی خود نیز کار کنید.

تعادل هورمون ها به طور طبیعی

مرحله چهارم: از روغن های اساسی استفاده کنید

برای برقراری تعادل هورمون ها به طور طبیعی، مهم است که با دوری از محصولات مراقبت از بدن معمولی که با مواد شیمیایی بالقوه مضر از جمله DEA، پارابن، پروپیلن گلیکول و سدیم لوریل سولفات ساخته می شوند، سموم بدن را از بین ببرید. یک جایگزین بهترT استفاده از محصولات طبیعی ساخته شده با ترکیباتی مانند روغن های ضروری، روغن نارگیل، شی باتر و روغن کرچک است.

برای جایگزینی محصولات مراقبت از بدن و تمیز کردن بدن از سموم، از این روغن های اساسی متعادل کننده هورمون استفاده کنید:

مریم گلی: مریم گلی به تعادل سطح استروژن کمک می کند زیرا حاوی فیتواستروژن های طبیعی است. این می تواند برای تنظیم چرخه قاعدگی، تسکین علائم PMS، درمان نازایی و PCOS و حتی کاهش احتمال ابتلا به سرطان رحم و تخمدان استفاده شود. همچنین به عنوان یک درمان طبیعی برای عدم تعادل عاطفی مانند افسردگی و اضطراب عمل می کند. 3 تا 5 قطره مریم گلی را برای کمک به تعادل سطح هورمون و تسکین استرس در هوا پخش کنید. برای رفع گرفتگی و درد، 5 قطره مریم گلی را با 5 قطره روغن نارگیل روی شکم خود و هر جای دیگر بدن ماساژ دهید.

رازیانه: مشکلاتی که در سلامت روده شما وجود دارد باعث ایجاد واکنش های خود ایمنی از جمله اختلالات تیروئید می شود. از روغن اساسی رازیانه برای ریلکسی بدن، بهبود هضم و سلامت روده، تقویت سوخت و ساز بدن و کاهش التهاب استفاده کنید. می توانید 2 قطره رازیانه را روی شکم خود بمالید یا 1 تا 2 قطره را به یک لیوان آب گرم یا چای اضافه کنید.

اسطوخودوس: روغن اسطوخودوس تعادل عاطفی را تقویت می کند زیرا می تواند به درمان اضطراب، افسردگی، خلق و خو و استرس کمک کند. همچنین می توان از آن برای تقویت خواب آرام استفاده کرد که به متعادل کردن سطح هورمون شما نیز کمک خواهد کرد. 5 قطره روغن اسطوخودوس را در خانه پخش کنید، 5 قطره را به حمام آب گرم اضافه کنید یا 3 قطره موضعی را روی شقیقه، پشت یا گردن یا مچ خود بمالید.

چوب صندل: از اسانس چوب صندل می توان برای افزایش میل جنسی، کاهش استرس، تقویت آرامش، تقویت وضوح ذهنی و حتی کمک به آرامش استفاده کرد. این اسانس قدرتمند باعث ایجاد احساس آرامش می شود و منجر به كاهش كلی استرس می شود كه می تواند منجر به عدم تعادل هورمون شود. چوب صندل را مستقیماً از بطری استنشاق کنید، آن را در خانه پخش کنید یا 2 تا 3 قطره را به مچ دست و کف پای خود بزنید.

آویشن: روغن آویشن تولید پروژسترون را بهبود می بخشد و این به درمان یا رفع مشکلات بهداشتی مانند ناباروری، PCOS، یائسگی، افسردگی، فیبروم، ریزش مو و بی خوابی کمک می کند. برای کمک به متعادل کردن هورمون های خود به طور طبیعی، 2 قطره روغن آویشن را به یک وان آب گرم اضافه کنید یا 2 تا 3 قطره را با مقدار مساوی روغن نارگیل مخلوط کرده و روی شکم خود بمالید.

مرحله پنجم: مکمل برای پر کردن خلأ های تغذیه ای

برای پر کردن خلأ های تغذیه ای که منجر به عدم تعادل هورمون می شود، گاهی اوقات مصرف مکمل ضروری است. در اینجا مکمل های برتر که برای هورمون های شما توصیه می کنیم آورده شده است:

روغن گل مغربی: روغن گل مغربی حاوی اسیدهای چرب امگا 6 مانند LA و GLA است که عملکرد هورمونی کلی را پشتیبانی می کند. مصرف مکمل روغن گل مغربی، به تسکین علائم قبل از قاعدگی و PCOS کمک می کند. همچنین در ایجاد یک محیط سالم برای آبستن شدن نیز تاثیر دارد.

ویتامین D: ویتامین D تقریباً مانند هورمون در بدن عمل می کند و پیامدهای مهمی برای پایین نگه داشتن سطح التهاب دارد. به همین دلیل است که افرادی که در مناطق تاریک زندگی می کنند، اغلب دچار افسردگی فصلی و سایر مشکلات سلامتی می شوند، مگر اینکه با مکمل ویتامین D خود را تقویت کنند. آفتاب واقعاً بهترین راه برای بهینه سازی میزان ویتامین D است زیرا پوست برهنه شما در صورت مواجهه با ویتامین D به خودی خود باعث می شود نیازتان رفع شود. حتی مقادیر اندکی از نور مستقیم خورشید هم تاثیر گذار است. اگر در مناطق تاریک زندگی می کنید، یا در زمستان و در روزهایی که در معرض آفتاب نیستید، باید روزانه حدود 2000 تا 5000 IU ویتامین D3 مصرف کنید.

آب استخوان: آب استخوان دستگاه گوارش را تسکین می دهد. مصرف آب استخوان یا پودر پروتئین ساخته شده از مایع استخوانی به ویژه برای سلامتی شما مفید است زیرا حاوی ترکیبات درمانی مانند کلاژن، پرولین، گلیسین و گلوتامین است که این پودر برای تقویت سلامت کلی شماست.

پروبیوتیک: پروبیوتیک می تواند به ترمیم روده شما کمک کند که به نوبه خود می تواند هورمون های شما را متعادل کند. هنگامی که ذرات غذایی غیر قابل هضم مانند گلوتن مثلاً از طریق روده شما به جریان خون تان نشت می کنند، باعث ایجاد التهاب ناشی از بیماری می شود که بر کل بدن تأثیر می گذارد خصوصاً غددی مانند تیروئید که مستعد افزایش التهاب هستند. اکثر مبتلایان به نشتی روده، کمبود پروبیوتیک در روده دارند. پروبیوتیک ها باکتری های سالم هستند که در واقع می توانند تولید و تنظیم هورمون های کلیدی مانند انسولین، گرلین و لپتین را بهبود بخشند.

مرحله ششم: مراقب داروها و کنترل تولد باشید

آیا از عوارض دارویی خود آگاه هستید؟ برخی از آنها می توانند تعادل هورمونی شما را مختل کنند و منجر به عوارض جانبی مانند خستگی، تغییر اشتها، تغییر حالت خواب، میل جنسی پایین، غم و اندوه و حتی افسردگی شود. برخی از داروهایی که باعث تعادل هورمون شما می شوند شامل کورتیکواستروئیدها، محرک ها، استاتین ها، آگونیست های دوپامین، رکسینوئیدها و گلوکوکورتیکوئیدها هستند. مراقب داروهای خود باشید، در مورد عوارض جانبی با پزشک خود مشورت کرده و هر زمان که ممکن است در مورد گزینه های طبیعی تحقیق کنید.

قرص ضد بارداری یکی دیگر از داروهای خطرناک است که سطح هورمون را تغییر می دهد. این “قرص” نوعی از هورمون درمانی است که سطح استروژن را به حدی خطرناک می کند که می تواند عوارض بسیاری ایجاد کند. ما نمی توانیم از شما بخواهیم که مصرف قرص را متوقف کنید، به ویژه با توجه به اینکه راه های ایمن تر برای جلوگیری از بارداری ناچیز است. مطالعات نشان می دهد که خطرات سلامتی در استفاده از آنها به ویژه طولانی مدت شامل موارد زیر است:

 • پیشرفت خونریزی بین دوره های قاعدگی
 • افزایش خطر خونریزی رحم، لخته شدن خون، حمله قلبی و سکته مغزی
 • میگرن
 • افزایش فشار خون
 • افزایش وزن
 • دردهای پشت
 • تغییرات خلق و خوی
 • حالت تهوع
 • تومورهای خوش خیم کبد
 • حساسیت پستان

مرحله هفتم: بیشتر بخوابید

اگر هر شب بین 7 تا 8 ساعت نخوابید، بدن خود را مطلوب نمی یابید. کمبود خواب یا ایجاد اختلال در ریتم شبانه روزی طبیعی شما می تواند یکی از بدترین عادت ها در عدم تعادل هورمون باشد. چطور؟ چون هورمون های شما طبق برنامه کار می کنند! نکته مهم این است که کورتیزول، “هورمون استرس” اولیه در نیمه شب تنظیم می شود. بنابراین، افرادی که دیر به رختخواب می روند هرگز از خواب راحت و بدون استرس لذت نمی برند.

کمبود خواب، استفاده طولانی مدت از کورتیکواستروئیدها و استرس مزمن سه عامل مهم در افزایش سطح کورتیزول هستند. در گزارشی که در ژورنال غدد درون ریز و متابولیسم در هند منتشر شده است آمده است: “استرس می تواند منجر به تغییر در سطح سرمی بسیاری از هورمون ها از جمله گلوکوکورتیکوئیدها، کاتکول آمین ها، هورمون رشد و پرولاکتین شود.”

خواب به متعادل نگه داشتن هورمون های استرس و ایجاد انرژی کمک می کند و به بدن اجازه می دهد تا به درستی بازیابی شود. استرس بیش از حد و خواب ضعیف با سطوح بالاتر کورتیزول صبحگاهی، کاهش ایمنی، مشکل در عملکرد کار و حساسیت بیشتر در برابر اضطراب، افزایش وزن و افسردگی همراه است. برای به حداکثر رساندن عملکرد هورمون، در حالت ایده آل سعی کنید تا ساعت 10 شب به رختخواب بروید و تا حد ممکن یک چرخه منظم خواب و بیداری داشته باشید.

تعادل هورمون ها

چگونه می توان سلامت هورمون را آزمایش کرد؟

اگر نگران سلامتی هورمون خود هستید، می توانید سطح هورمون خود را به روش های زیر آزمایش کنید:

آزمایش بزاق: آزمایش بزاق سطح هورمون های بدن را در سطح سلولی اندازه گیری می کند. آزمایش بزاق می تواند میزان استروژن، پروژسترون، تستوسترون، کورتیزول و DHEA شما را اندازه گیری کند. وقتی چندین نمونه را با گذشت زمان تهیه و آزمایش می کنید، ارائه دهنده خدمات درمانی می تواند با آزمایش بزاق تغییرات نمودار در هورمون ها را تنظیم کند.

آزمایش خون: این نوع آزمایش هورمونی مستلزم بررسی خون شما در آزمایشگاه و سپس اندازه گیری سطح هورمون است. آزمایش خون می تواند سطح هورمون آزاد (یا فعال) و کل را اندازه گیری کند که آزمایش بزاق و ادرار قادر به انجام آن نیست.

آزمایش ادرار: آزمایش هورمون ادرار مستلزم جمع آوری هر قطره ادرار برای یک دوره 24 ساعته است. سپس ادرار شما آزمایش می شود تا هورمون موجود در آن روز و اسنکه در چه سطحی است مشخص شود. این وسیع ترین تست سلامتی هورمون است زیرا میزان هورمون شما را در کل روز اندازه می گیرد، به جای بررسی سطحی آن برای یک لحظه در زمان که این در مورد آزمایش خون و بزاق صدق می کند.

آزمایش هورمون تحریک کننده فولیکول: این نوع آزمایش معمولاً برای اندازه گیری وضعیت هورمونی زنان یائسه انجام می شود که شروع به تجربه علائم یائسگی می کنند.

اقدامات احتیاطی هنگام درمان عدم تعادل هورمونی

در بعضی موارد، درمان هورمونی مصنوعی (مانند انسولین یا داروی تیروئید) برای درمان عدم تعادل هورمونی ضروری خواهد بود. به عنوان مثال، بسیاری از خانم های جوان برای جلوگیری از بارداری به قرص ضد بارداری اعتماد می کنند و استفاده از کرم پروژسترون در روزهای 7 تا 21 می تواند مشکلات هورمونی را کاهش دهد.

در همین حال، برخی از زنان به پشتیبانی تیروئید احتیاج دارند زیرا همه گزینه های طبیعی عدم تعادل را اصلاح نمی کنند.

با این حال، اکثر مردم با ایجاد تغییر در سبک زندگی که در بالا توضیح داده شده، می توانند احساس بهتری داشته باشند. برای افراد مبتلا به اختلالات هورمونی تشخیص داده شده از جمله دیابت نوع 1 یا نوع 2، نارسایی آدرنال، بیماری آدیسون، بیماری گریوز و سندرم کوشینگ به عنوان مثال همیشه صحبت کردن با پزشک قبل از قطع مصرف دارو مهم است.

درمان های طبیعی فوق هنوز هم می تواند به شما در غلبه بر بیماری و کاهش علائم کمک کند اما این توصیه ها نباید به جای نظارت پزشکی باشد. از آنجا که عدم تعادل هورمون از نظر شدت علائم بسیار متفاوت است، همیشه به خاطر داشته باشید که چگونه احساسی دارید، تحقیقات خود را انجام دهید و نحوه پاسخ به درمان های مختلف را ارزیابی کنید.

نکات نهایی

عدم تعادل هورمونی بر میلیون ها انسان در سراسر جهان تأثیر می گذارد در قالب اختلالات شایع مانند دیابت، اختلالات تیروئید، بی نظمی قاعدگی، ناباروری، تستوسترون پایین و تسلط استروژن

علائم این بیماری شامل احساس اضطراب، خستگی، تحریک پذیری، افزایش یا کاهش وزن، عدم خوابیدن مناسب و تغییرات در تحریک جنسی، تمرکز و اشتهاست.

دلایل عدم تعادل هورمونی شامل ضعف سلامت روده، التهاب، مقادیر زیاد استرس، حساسیت ژنتیکی و سمیت است.

درمان های طبیعی شامل رعایت یک رژیم ضد التهاب، مصرف مقدار کافی امگا 3، خواب خوب، ورزش و کنترل استرس می باشد.

منبع:

draxe

مهاجرت به فنلاند در مقطع دبیرستان

اضافه کردن دیدگاه

اضافه کردن دیدگاه

برای ارسال نظر اینجا کلیک کنید

تبلیغات

دانلود برنامه آموزش آشپزی

مطالب پیشنهادی