سلامت سلامت جنسي و زناشويي

6 دلیل برای درد واژن بعد از رابطه جنسی + راه های تسکین آن

مهاجرت به فنلاند در مقطع دبیرستان

آیا بعد از رابطه جنسی واژن شما احساس درد می کند؟ دلایل مختلفی وجود دارد که ممکن است اتفاق بیفتد و خوشبختانه چندین روش برای تسکین درد واژن وجود دارد.

درد واژن

وقتی صحبت از دردهای بدن می شود، کشیدن دندان عقل و درد واژن زخمی در رده های بالا قرار می گیرد. خوب، شاید هم اینطور نباشد اما واقعاً ناراحت کننده است و برخلاف آنچه شما ممکن است باور نکنید، رابطه جنسی نباید دردناک باشد (ما در مورد درد توافقی در هنگام رابطه جنسی صحبت نمی کنیم – منظور ما نوعی رابطه جنسی است که شما نمی خواهید صدمه ببینید). در حالی که بسیاری از افراد از رابطه جنسی خشن که باعث ایجاد برخی از ناراحتی ها می شود لذت می برند، تحت اکثر شرایط واژن شما نباید بعد از رابطه جنسی یا در طول آن آسیب ببیند. بنابراین اگر یک گرفتگی شدید را هر بار تجربه می کنید شما احتمالاً باید با شریک زندگی خود یا متخصص زنان (یا هر دو) گفتگو کنید.

گفته شده، گاهی اوقات رابطه جنسی صدمه می زند و منجر به زخم واژن می شود. اگر چنین اتفاقی بیفتد، به این معنی نیست که شما باید احساس شرمندگی از عدم عملکرد مناسب کنید. این بدان معنا نیست که شما باید تا آخر عمر با رابطه جنسی دردناک کنار بیایید. دلایل زیادی وجود دارد که واژن شما بعد از رابطه جنسی درد می گیرد و شش مورد از دلایل اصلی و شایع در زیر توضیح داده شده است.

از این مقاله این را بخاطر بسپارید: اگر مقاربت به شما آسیب می رساند، با متخصص زنان خود صحبت کنید. با پزشک خود کار کنید تا دلیل آن را بفهمید، زیرا مقاربت باید احساس راحتی، لذت و بدون درد داشته باشد. (خودتان را مجبور نکنید که چیزی را تحمل کنید!) این مقاله یک نقطه شروع عالی است که می تواند به شما در درک آنچه ممکن است اتفاق بیفتد کمک کند اما هرگز نباید جایگزین گفتگوی صادقانه با یک متخصص شود.

1. روان کننده کافی نبود

یکی از مهمترین دلایل درد واژن در حین یا بعد از مقاربت که می تواند منجر به زخم واژن شود، روانکاری ناکافی است. هر کس مقدار مختلفی از روان کننده طبیعی را تولید می کند و دلایل زیادی وجود دارد که میزان آن کاهش می یابد. سن، کنترل بارداری و برخی داروها، فقط چند مورد هستند.

هنگامی که در حین رابطه جنسی واژن شما به درستی روغن کاری نشود، اصطکاک می تواند باعث ایجاد پارگی های ریزی در پوست شما شود. این پارگی ها می توانند شما را مستعد ابتلا به عفونت کنند و همچنین می توانند به واژن شما بعد از رابطه جنسی صدمه بزنند.

چگونه احساس بهتری داشته باشیم: ادریس عبدالرحمان پزشک در گروه پزشک ویستا، توصیه می کند کمی روان کننده در واژن خود قرار دهید حتی پس از رابطه جنسی. او آن را به قرار دادن لوسیون روی پوست شما هنگام احساس خشکی تشبیه می کند. برای رطوبت رسانی به پوست شما خیلی دیر نیست و در واقع می تواند یک اثر تسکین دهنده داشته باشد. گفته شده شما باید از هر گونه روان کننده ای که در آن الکل وجود دارد، دوری کنید. مواد محصولی که می خرید را به دقت بررسی کنید تا مطمئن شوید تلاش شما برای تسکین در نتیجه پارگی پوست شما نیست.

چگونه از بروز درد در آینده جلوگیری کنیم: برای مبتدیان باید گفت اطمینان حاصل کنید که زمان کافی را برای عشق بازی و استفاده از مقادیر کافی روان کننده در اختیار دارید. این مراحل آسان برای تولید طبیعی تر و تکمیل روان کننده واژن مهم است. در مورد آنچه اتفاق می افتد با متخصص زنان خود صحبت کنید. همانطور که گفتم، دلایل زیادی وجود دارد که شما ممکن است ترشح زیادی به عنوان روان کننده طبیعی تولید نکنید و متخصص زنان می تواند به شما کمک کند تا بفهمید مشکل شما چیست.

2. شریک زندگی شما به طور جدی از موهبت خوبی برخوردار است

عبدالرحمن می گوید: اگر آلت تناسلی مرد، بسیار بزرگ باشد، ممکن است در هنگام نفوذ به دهانه رحم شما برخورد کند. نیازی به گفتن نیست که احساس خوبی ندارد. به گفته عبدالرحمان، این درد ممکن است مانند گرفتگی قاعدگی باشد.

چگونه احساس بهتری داشته باشیم: عبدالرحمان می گوید بهترین گزینه شما حمام گرم، پد گرمایشی یا مسکن بدون نسخه (مانند موترین یا ایبوپروفن) است. همه این موارد دارای اثرات ضد التهابی هستند که می توانند مقداری از درد را تسکین دهند. علاوه بر آن، فقط به آن وقت دهید. مدت زیادی طول نمی کشد تا درد فروکش کند و در صورت عدم موفقیت، با پزشک خود صحبت کنید.

چگونه از بروز درد در آینده جلوگیری کنیم: عشق بازی برای اولین قدم عالی است. به گفته عبدالرحمان، واژن در حین عشق بازی گسترش می یابد (بزرگتر، طولانی تر و وسیعتر می شود) که نفوذ عمیق تر و راحت تری را امکان پذیر می کند. عشق بازی همچنین روان شدن واژن با ترشحات طبیعی را افزایش می دهد که نفوذ را کمی راحت تر می کند. افزودن لوبریکنت یا روان کننده در صورت لزوم نیز کمک خواهد کرد.

باید به موقعیت خود فکر کنید. عبدالرحمان می گوید: هر موقعیتی که صاحب واژن کنترل بیشتری برای نفوذ داشته باشد، مطمئن تر است. به طور مثال اینکه شما در بالا قرار بگیرید. از موقعیت هایی که نفوذ را به حداکثر می رسانند مانند پوزیشن سگی یا هر پوزیشنی که پاهای صاحب واژن در هوا قرار دارد، خودداری کنید. این موقعیت ها به احتمال زیاد منجر به زخم واژن می شوند.

سرانجام، وقت مناسبی را اختصاص دهید. کند و ملایم باشید و در مورد هر مشکلی با شریک زندگی خود ارتباط برقرار کنید.

3. رابطه جنسی شما بسیار خشن یا سریع بود

اصطکاک و سایش می تواند عالی باشد! اما زیاد از حد آن قطعاً می تواند به واژن شما پس از رابطه جنسی صدمه بزند که بیشتر به دلیل عدم روان کنندگی کافی است.

چگونه احساس بهتری داشته باشیم: اگر بعد از رابطه جنسی، ناحیه رحم (یا دهانه واژن) شما واقعاً صدمه دیده یا متورم شود، عبدالرحمان می گوید می توانید یک یا دو تکه یخ را در یک پارچه ضخیم یا یک کیسه پلاستیکی قرار دهید و یخ ها را درون آن قرار دهید. به مدت 10 تا 15 دقیقه در بیرون از لباس زیر خود قرار دهید. یخ را داخل واژن خود قرار ندهید – این فقط باعث تحریک بیشتر آن می شود. باز هم وقت بگذارید و اگر بعد از چند روز هنوز زخم واژن دارید با پزشک خود صحبت کنید.

چگونه از بروز درد در آینده جلوگیری کنیم: برای اطمینان از روانکاری کافی هر اقدامی را می توانید انجام دهید. عشق بازی یک روش عالی برای دادن زمان برای گرم شدن واژن است و لیز  شدنش نیز به شما کمک می کند. آهسته پیش بردن کارها نیز مهم است حداقل در ابتدا. به آرامی و با ملایمت شروع کنید و سپس به رابطه جنسی خشن تر و سریعتر (با فرض این که مورد علاقه شماست) بروید.

4. به لاتکس حساس هستید

برخی از افراد به لاتکس حساسیت دارند و همین می تواند عامل درد واژن باشد. میریام گرین پزشک می گوید: اگر شما یکی از این افراد باشید و از کاندوم لاتکس استفاده کرده باشید، ممکن است باعث تحریک و درد واژن خود شوید.

چگونه احساس بهتری داشته باشیم: قرار دادن کیسه یخ در بیرون لباس زیر برای آرام کردن فرج 10 تا 15 دقیقه، بهترین گزینه و همچنین وقت دادن به آن است.

چگونه از بروز درد در آینده جلوگیری کنیم: با متخصص زنان مشورت کنید تا سوء ظن خود نسبت به آلرژی یا حساسیت به لاتکس را تأیید کنید. اگر حساس هستید، در آینده از کاندوم لاتکس خودداری کنید. این بدان معنا نیست که کلاً از کاندوم منصرف شوید – گزینه های زیادی مانند کاندوم های پلی اورتان وجود دارد که هنوز هم می توانید برای جلوگیری از بیماری و بارداری استفاده کنید.

نکته سریع: طبق گفته مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC)، کاندوم های پلی اورتان گرچه لاتکس نیستند و از بروز بیماری و بارداری جلوگیری می کنند اما میزان لغزش و پارگی آنها نسبت به کاندوم های لاتکس بیشتر است. کاندوم زنانه فاقد لاتکس نیز موجود است اما در جلوگیری از بارداری کمی کمتر از کاندوم لاتکس موثر است. می توانید با متخصص زنان خود مشورت کنید تا چیزی پیدا کنید که هم برای شما و هم برای شریک زندگی شما مفید باشد.

5. به عفونت مبتلا هستید

اگر احساس ناراحتی می کنید که فراتر از کمی درد باشد مانند خارش، سوزش یا ترشحات غیرطبیعی – ممکن است دچار عفونت شده باشید. این می تواند یک عفونت مخمری، واژینوز باکتریایی، STI یا هر چیز دیگری باشد و بهترین اقدام صحبت با متخصص زنان است.

چگونه احساس بهتری داشته باشیم: تشخیص را به خودتان واگذار نکنید یا خود درمانی نکنید. عبدالرحمان می گوید به دکتر بروید. بسته به عفونت، ممکن است به داروهای تجویزی نیاز داشته باشید. بنابراین هرچه زودتر بتوانید به مطب متخصص زنان خود برسید، بهتر است.

چگونگی از بروز درد در آینده جلوگیری کنم: روش های پیشگیری بسته به نوع عفونت بسیار متفاوت خواهد بود و می توانید با متخصص زنان خود مشورت کنید تا توصیه های خاص آنها را در مورد اقدامات لازم در آینده دریافت کنید. با این وجود، چند قانون خوب وجود دارد. حتماً از کاندوم استفاده کنید. همانطور که قبلاً می دانید، کاندوم می تواند در محافظت از شما در برابر بیماری های مقاربتی به شما کمک کند. نکته بعدی اینکه بعد از رابطه جنسی ادرار کنید تا خطر ابتلا به UTI کاهش یابد و سرانجام از دوش گرفتن خودداری کنید. به گفته عبد الرحمان، دوش می تواند تعادل pH واژن شما را مختل کند که می تواند شما را مستعد ابتلا به عفونت کند و اگر واژن شما واقعاً زخم شده است، سعی کنید حوله سرد را روی واژن خود قرار دهیدکه برای فرج آرامش بخش است.

6. شما یک مشکل پزشکی دارید

اگر در حین یا بعد از رابطه جنسی مرتباً احساس درد می کنید، ممکن است بیماری پزشکی داشته باشید مانند:

آندومتریوز: طبق گفته  کلینیک مایو، این اتفاق زمانی می افتد که بافت داخلی رحم شما به جای داخل رحم، خارج از رحم رشد کند. معمولاً روی تخمدان ها، لوله های رحمی و بافت پوشاننده لگن رشد می کند (و در موارد نادر می تواند از ناحیه لگن تا شکم یا ریه ها گسترش یابد).

فیبروم رحم: طبق گفته کالج متخصص زنان و زایمان آمریکا (ACOG)، این غذهها خوش خیم (نه سرطانی) هستند که در رحم و روی آن ایجاد می شوند.

ولوودینیا: این یک درد مزمن واژن است که علت مشخصی ندارد و حداقل سه ماه ادامه دارد، اگرچه بسیاری از مردم در مورد آن صحبت نمی کنند، ولوودینیا در واقع بسیار رایج است. علائم آن علاوه بر واژن دردناک، سوزش، گزگز و رابطه جنسی دردناک است. این درد ممکن است مداوم یا گاه به گاه باشد و شما فقط ممکن است آن را هنگام لمس ناحیه احساس کنید یعنی بعد از رابطه جنسی.

بیماری التهابی لگن (PID): این اتفاق زمانی می افتد که باکتری های منتقله از طریق واژن به سایر اندام های تولید مثل (از جمله رحم، لوله های رحمی یا تخمدان ها) منتقل می شوند و باعث عفونت می شوند.

واژینیسموس: این زمانی است که عضلات واژن شما به طور غیر ارادی منقبض شده یا اسپاسم می شوند و باعث می شوند نفوذ (چه از طرف همسر و چه حتی تامپون) دردناک باشد.

طبق گفته های کلینیک مایو، رابطه جنسی دردناک همچنین می تواند نشانه ای از وارونگی رحم، سیستیت (معمولاً عفونت ادراری)، سندرم روده تحریک پذیر، بواسیر یا کیست تخمدان باشد.

چگونه احساس بهتری داشته باشیم: قرار ملاقات با متخصص زنان را تنظیم کنید.

چگونه می توان از بروز آن در آینده پیشگیری کرد: در مورد احساس درد خود با متخصص زنان خود صحبت کنید و از بهترین روش برای به حداقل رساندن درد در حین رابطه با آنها مشاوره بگیرید. بسته به شرایط شما، بعضی از موقعیت ها ممکن است راحت تر از موقعیت های دیگر باشند و مراقب شما می تواند به شما کمک کند تا بفهمید چه چیزی برای شما بهتر است.

منبع:

self

تقویم فارسی اندروید

اضافه کردن دیدگاه

اضافه کردن دیدگاه

برای ارسال نظر اینجا کلیک کنید

تبلیغات

دانلود برنامه آموزش آشپزی

مطالب پیشنهادی