سلامت سلامت جنسي و زناشويي

مشکلات جنسی زنان و روش هایی برای درمان و جلوگیری از آنها

تقویم فارسی اندروید

مشکلات جنسی زنان رایج است و زنان باید نگرانی های خود را با همسر و پزشک خود در میان بگذارند. اختلال عملکرد جنسی یک نگرانی رایج است که در بسیاری از خانم ها مشترک می باشد. ممکن است در هر مرحله از چرخه واکنش جنسی (هیجان، فلات، ارگاسم و ثبات) مشکل ایجاد شود که مانع از رضایت یک زن می شود. بسیاری از خانم ها به بحث در مورد مشکلات جنسی خود تمایلی ندارند و خجالت می کشند اما مهم است که به پزشک خود بگویید که چه چیزی را تجربه می کنید زیرا بیشتر موارد نقص عملکرد جنسی زنان قابل درمان است. اختلال عملکرد جنسی زنان ممکن است مشکلات مربوط به میل، برانگیختگی، ارگاسم، هورمون ها یا درد را در بر بگیرد.

مشکلات جنسی زنان

علائم اختلال عملکرد جنسی زنان ممکن است از مشکلات جسمی یا روانی ناشی شود.

چه عواملی باعث ایجاد مشکلات جنسی در زنان می شود؟

اختلال عملکرد جنسی زنان می تواند دلایل جسمی یا روانی داشته باشد. دلایل جسمی شامل دیابت، بیماری های قلبی، بیماری های عصبی، عدم تعادل هورمونی، یائسگی، بیماری های مزمن مانند بیماری کلیوی یا نارسایی کبد، عفونت ادراری، الکلیسم، سوء مصرف دارو و عوارض جانبی داروها از جمله داروهای ضد افسردگی می شود. نوسانات هورمونی که در دوران بارداری، بعد از زایمان و یائسگی اتفاق می افتد نیز ممکن است نقش داشته باشد. دلایل روانشناختی اختلال عملکرد جنسی می تواند شامل استرس، اضطراب، نگرانی از عملکرد جنسی، مشکلات رابطه، افسردگی، احساس گناه و اثرات یک آسیب جنسی در گذشته باشد.

علائم اختلال عملکرد جنسی زنان و مردان را تحت تأثیر قرار می دهد.

چه کسانی تحت تأثیر مشکلات جنسی قرار دارند؟

هم مردان و هم زنان می توانند از اختلال عملکرد جنسی رنج ببرند. این مشکلات در سالمندان ممکن است بیشتر دیده شود که احتمالاً به دلیل کاهش سلامت مرتبط با پیری است. مردان ممکن است دچار انزال زودرس یا دیر انزالی، مشکل در بروز یا حفظ نعوظ یا مشکلات ناشی از تستوسترون پایین باشند. مانند زنان، مردان نیز ممکن است با کمبود تمایل جنسی دچار مشکل شوند.

چگونه مشکلات جنسی بر زنان تأثیر می گذارد؟

انواع متداول اختلال عملکرد جنسی در زنان شامل موارد زیر است:

  • فقدان میل جنسی
  • عدم توانایی برانگیختن یا تحریک جنسی
  • عدم ارگاسم (آنورگاسمی)
  • مقاربت دردناک

نوسانات هورمونی هم ممکن است در اختلال عملکرد جنسی زنان نقش داشته باشد.

عدم وجود رابطه جنسی ناشی از عوامل زیادی از جمله تغییرات هورمونی و خستگی است.

فقدان میل جنسی

عدم تمایل جنسی یا عدم علاقه به رابطه جنسی مانع از میل جنسی می شود. این می تواند دلایل زیادی از جمله تغییرات هورمونی، شرایط و معالجات خاص پزشکی، افسردگی، بارداری، استرس، خستگی، تأثیرات شیوه زندگی مانند استرس شغلی یا مراقبت از کودک و حتی بی حوصلگی داشته باشد. اگر فکر می کنید عوارض دارویی در عدم تمایل شما نقش دارد، با پزشک خود صحبت کنید. اگر عدم تمایل یک مشکل باشد ممکن است تغییر روال زندگی تان به شما کمک کند. برقراری رابطه جنسی در مکان های جدید، در زمان های مختلف روز یا تلاش برای موقعیت های مختلف جنسی ممکن است به ترغیب مجدد میل تان کمک کند.

عدم برانگیختگی علامت شایع اختلال عملکرد جنسی در زنان است.

عدم برانگیختگی یا تحریک جنسی

روان کنندگی نا کافی واژن در زنان ممکن است باعث عدم توانایی تحریک جسمی در حین فعالیت جنسی شود. مشکلات جریان خون به واژن و کلیتوریس نیز ممکن است بر روان کنندگی و برانگیختگی تأثیر بگذارد. روان کننده های مصنوعی ممکن است به زنان کمک کنند تا راحت تر برانگیخته شوند. اگر یک زن یائسه باشد، ممکن است کرم استروژن نیز کمک کند.

آنورگاسمی می تواند در اثر اضطراب، بی تجربگی و سایر عوامل ایجاد شود.

کمبود ارگاسم (آنورگاسمی)

عدم وجود اوج جنسی (ارگاسم) آنورگاسمی نامیده می شود. عوامل زیادی می توانند در بروز آنورگاسمی نقش داشته باشند که از جمله می توان به مهار جنسی، بی تجربگی یا عدم آگاهی اشاره کرد. دلایل روانشناختی در آنورگاسمی ممکن است شامل احساس گناه، اضطراب، یا آسیب جنسی در گذشته یا سوءاستفاده باشد. عدم تحریک کافی، داروها و بیماری های مزمن نیز می توانند منجر به عدم ارگاسم شوند. تمرینات کگل یکی از درمان های بالقوه برای عدم ارگاسم است.

مشکلات ارگاسم را می توان به 2 نوع تقسیم کرد:

اولیه – هنگامی که یک زن هرگز ارگاسم نداشته است

ثانویه – هنگامی که یک زن در گذشته ارگاسم داشته است اما اکنون نمی تواند

برخی از خانم ها برای لذت بردن از رابطه جنسی نیازی به ارگاسم ندارند اما ناتوانی در رسیدن به ارگاسم می تواند برای برخی از زنان و شرکای آنها مشکل ایجاد کند.

تحقیقات در مورد شرایط بهداشتی خاصی انجام شده است که تأثیر خون و عصب به کلیتوریس را تحت تأثیر قرار می دهد تا ببیند آیا این بر ارگاسم تأثیر دارد یا خیر.

روان درمانی جنسی ممکن است به زن در رفع مشکلات ارگاسم کمک کند. این شامل کاوش در مورد احساسات او در مورد خودش، جنسیتش و رابطه او است.

مقاربت دردناک می تواند نتیجه ای از روان کنندگی ضعیف، واژینیت (التهاب واژن) و… باشد.

رابطه دردناک

مقاربت دردناک می تواند نتیجه برخی از مشکلات مانند اندومتریوز، توده لگن، کیست تخمدان، واژینیت، روان کنندگی ضعیف، خشکی واژن، وجود بافت اسکار از عمل جراحی یا بیماری مقاربتی باشد. اسپاسم دردناک و غیر ارادی عضلات اطراف ورودی واژن وضعیتی به نام واژینیسموس است که ممکن است در زنانی که ترس از دخول دارند رخ دهد، دردناک باشد، فوبیای جنسی یا تجربیات آسیب زای قبلی یا دردناک جنسی داشته باشد. dyspareunia درد در حین مقاربت یا فعالیت جنسی دیگر است که شامل دخول یا تلاش برای دخول است. درد ممکن است سطحی یا عمیق باشد.

واژینیسموس، درد در طول رابطه جنسی است که به آن dyspareunia نیز گفته می شود.

واژینیسموس هنگامی رخ می دهد که عضلات داخل یا اطراف واژن اسپاسم شوند و این امر روابط جنسی را دردناک یا غیرممکن می کند و می تواند بسیار ناراحت کننده باشد.

همچنین می تواند ناشی از مشکلات روابط، ترس از بارداری یا شرایط دردناک واژن و محیط اطراف باشد.

بسته به علت، ممکن است با تمرکز روی آموزش جنسی، مشاوره و استفاده از ترمینات واژینال که از طریق دیلاتور انجام می شوند، درمان شود.

دیلاتورها اشکال استوانه ای هستند که داخل واژن وارد می شوند. یک زن به تدریج از اندازه های بزرگتر استفاده می کند تا اینکه بزرگترین اندازه راحت وارد شود. ممکن است برخی از خانم ها بخواهند به جای آن از انگشتان خود استفاده کنند.

مشکلات جنسی از طریق معاینه جسمی و سایر عوامل مؤثر ارزیابی می شود.

ختنه کردن دستگاه تناسلی زن

زنانی که ختنه کردن دستگاه تناسلی زنانه (FGM) را تجربه کرده اند، می توانند رابطه جنسی دشوار و دردناکی داشته باشند.

FGM یعنی دستگاه تناسلی زن عمدا بریده، زخمی یا تغییر می یابد اما هیچ دلیل پزشکی برای این کار وجود ندارد.

همچنین می تواند منجر به کاهش میل جنسی و عدم احساس لذت شود.

اگر مشکل جنسی دارید که احساس می کنید ممکن است نتیجه FGM باشد با یک پزشک معالج صحبت کنید. آنها می توانند شما را به یک درمانگر ارجاع دهند که می تواند کمک کند.

چگونه یک مشکل جنسی زنانه تشخیص داده می شود؟

اختلال عملکرد جنسی در زنان با معاینه بدنی و سابقه علائم تشخیص داده می شود. احتمالاً پزشک معاینه لگن را با استفاده از پاپ اسمیر انجام می دهد تا از نظر سرطان یا تغییرات پیش سرطانی در دهانه رحم بررسی شود. آزمایش های دیگر ممکن است برای رد شرایط پزشکی که ممکن است باعث اختلال عملکرد جنسی شود، سفارش داده شود. همچنین ممکن است از شما در مورد رابطه جنسی، آسیب جنسی در گذشته یا سوءاستفاده، مشکلات در روابط شما یا الکل و سوء مصرف مواد مخدر سؤال شود تا به شما در تعیین اینکه آیا این عوامل روانشناختی در اختلال عملکردتان تاثیر گذاشته، کمک کند. سن زن در تشخیص احتمالی اختلال عملکرد جنسی اش نقش دارد. پزشک ممکن است آزمایشات آزمایشگاهی را برای جستجوی مسائل جسمی احتمالی که منجر به اختلال عملکرد جنسی می شوند، سفارش دهد.

درمان اختلال عملکرد جنسی زن، پزشکان و درمانگران را درگیر می کند.

مشکلات جنسی زنان چگونه درمان می شوند؟

با پرداختن به مشکلات اساسی جسمی یا روانی، بسیاری از انواع مشکلات جنسی قابل درمان است. معمولاً این شامل همکاری بین زن، پزشکان و درمانگران است. درگیری شریک جنسی زن هم ممکن است بخشی از روند درمان باشد.

آموزش بهداشت جنسی ممکن است به زن در رفع اضطراب کمک کند.

ارائه آموزش

آموزش بیماران برای کمک به آنها در غلبه بر اضطراب در مورد عملکرد جنسی شان بسیار مهم است. آگاهی از رفتارهای جنسی و واکنش های عادی ممکن است اضطراب را کاهش دهد. دانستن در مورد آناتومی طبیعی، عملکرد جنسی، تغییراتی که در دوران پیری رخ می دهد و تغییراتی که در دوران بارداری و یائسگی رخ می دهد، ممکن است به کاهش ترس زن کمک کند. زنان باید بدانند که آنها اجازه لذت بردن از رابطه جنسی و تجربه های جنسی را دارند.

مواد وابسته به عشق شهوانی ممکن است به تقویت تحریک جنسی کمک کند.

تقویت تحریک جنسی

برای کمک به یک زن در رفع برخی از اختلالات جنسی ممکن است تقویت تحریکات جنسی لازم باشد. استمناء، تغییر روال همیشگی جنسی یا استفاده از فیلم ها یا کتاب های وابسته به عشق شهوانی ممکن است کمک کند. با بدن خود و آنچه در شما احساس خوبی ایجاد می کند آشنا شوید. به شریک زندگی خود آنها را بگویید. موقعیت های مختلف جنسی را امتحان کنید، در ساعات مختلف روز رابطه جنسی برقرار کنید و در مکان های جدید رابطه جنسی برقرار کنید. رابطه جنسی را برنامه ریزی کرده و برای آن زمان و انرژی لازم را بگذارید تا احساس خستگی و تکرار نکنید.

تکنیک های حواس پرتی می تواند آرامش تان را افزایش داده و اضطراب را از بین ببرد.

ارائه تکنیک های حواس پرتی

اضطراب ممکن است با حواس پرتی کاهش یابد. خیالات وابسته به عشق شهوانی یا غیر شهوانی می تواند مفید باشد. موسیقی، فیلم یا تلویزیون همچنین می تواند حواس شما را پرت کند و به شما در یافتن آرامش کمک کند. انقباض و آرامش عضلات لگن، مشابه حرکاتی که در طی تمرینات کگل انجام می شود، همچنین می تواند یک روش منحرف کننده حواس پرتی باشد.

از رفتارهای غیر جنسی می توان برای افزایش ارتباط بین شرکا استفاده کرد.

درمان جنسی

درمان جنسی می تواند کمک کند. با شریک زندگی خود در مورد مشکل خود صحبت کنید و در صورت امکان با یک پزشک درمانی دیدن کنید. خجالت نکشید. بسیاری از افراد اختلال عملکرد جنسی را تجربه می کنند و روش هایی برای کمک به شما وجود دارد.

پزشک معالج شما می تواند شما را به یک درمانگر ارجاع دهد یا می توانید یکی را به صورت خصوصی ببینید. به دنبال یک درمانی باشید که از متخصصین رابطه جنسی باشد.

این بدان معناست که آنها کاملاً واجد شرایط و قادر به مشاوره در مورد عوامل جسمی، روانی و پزشکی هستند که می توانند بر بهزیستی جنسی تأثیر بگذارند.

رفتارهای غیر جنسی

رفتارهای دیگری که شامل مقاربت نمی شود مانند ماساژ احساسی ممکن است به زن کمک کند احساس راحتی بیشتری در رابطه جنسی داشته باشد و در مورد فعالیت جنسی فشار و اضطراب کمتری احساس کند. ماساژ احساسی می تواند به زن کمک کند احساس راحتی کند و بهتر با شریک زندگی خود ارتباط برقرار کند.

موقعیتهای جنسی که امکان کنترل بیشتر زن را فراهم می کند در تسکین درد کمک می کند.

به حداقل رساندن درد

اگر اختلال عملکرد جنسی به دلیل درد باشد، بعضی اوقات تغییر موقعیت های جنسی ممکن است به حداقل رساندن یا از بین بردن درد کمک کند. روان کننده های واژن ممکن است درد ناشی از اصطکاک را تسکین دهند و آرامش قبل از مقاربت (با حمام گرم یا مراقبه) ممکن است درد را کاهش دهد. جلوگیری از فشار عمیق هم ممکن است کمک کند. پزشک ممکن است توصیه کند که زن قبل از مقاربت، داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) مصرف کند تا درد را به حداقل برساند.

موفقیت در درمان اختلال عملکرد جنسی به علت اصلی بستگی دارد.

آیا مشکلات جنسی قابل درمان است؟

درمان اختلال عملکرد جنسی در زنان بستگی به این دارد که آیا علت اصلی آن قابل درمان است یا خیر. اگر اختلال عملکرد جنسی به یک وضعیت جسمی قابل درمان مربوط باشد، نتیجه اغلب مثبت است. هنگامی که اختلال عملکرد به دلایل روانی است، اغلب با موفقیت با مشاوره، آموزش و بهبود ارتباط بین شرکا قابل درمان است. اگر ترکیبی از عوامل به اختلال عملکرد جنسی زنان کمک می کند، برای رسیدن به نتیجه خوب باید به همه آنها رسیدگی شود.

تغییرات هورمونی بر عملکرد جنسی تأثیر می گذارد.

چگونه هورمون ها بر عملکرد جنسی تأثیر می گذارند؟

هورمون ها نقش زیادی در عملکرد جنسی زنان دارند. با افزایش سن، هورمون استروژن کاهش می یابد که می تواند به روان کنندگی ضعیف واژن و کاهش احساس درد در دستگاه تناسلی منجر شود. سطح پایین هورمون تستوسترون در زنان نیز ممکن است در کاهش برانگیختگی جنسی، احساس درد ناحیه تناسلی و ارگاسم نقش داشته باشد. تا زمانی که منع مصرف نشود، درمان با جایگزینی هورمون ممکن است به زنان در بهبود عملکرد جنسی شان کمک کند. استروژن با آتروفی ادراری، اختلالات خلقی یائسگی و علائم وازوموتور مانند گرگرفتگی مبارزه می کند که می تواند بر عملکرد جنسی زنان تأثیر بگذارد.

هیسترکتومی ممکن است بر عملکرد جنسی زنان تأثیر بگذارد.

هیسترکتومی چه تاثیری بر عملکرد جنسی دارد؟

هیسترکتومی (جراحی برداشتن رحم) ممکن است باعث اختلال عملکرد جنسی در بسیاری از زنان شود. زنانی که رحم خود را برای تومور خوش خیم برداشته اند ممکن است دچار افزایش 30 درصدی در پاسخگوئی جنسی شوند. تغییرات هورمونی همراه با برداشتن تخمدان ها می تواند منجر به از بین رفتن میل جنسی و کاهش ترشحات روان کننده واژن شود. همچنین ممکن است اعصاب و رگ های خونی که در عملکرد جنسی نقش دارند آسیب ببینند. سرانجام، برخی از خانم ها ممکن است دچار افسردگی شوند و یا احساس عزت نفس خود را از خارج شدن رحم خود از دست بدهند، این امر باعث می شود تبعیت از انجام عمل جنسی برای آنها دشوار باشد.

یائسگی می تواند به کاهش علاقه زن به رابطه جنسی بیفزاید.

یائسگی چگونه می تواند بر عملکرد جنسی زن تأثیر بگذارد؟

یائسگی و از بین رفتن استروژن می تواند بر عملکرد جنسی زنان تأثیر بگذارد. سایر جنبه های عاطفی یائسگی ممکن است منجر به از بین رفتن علاقه به رابطه جنسی یا عدم توانایی برانگیختگی شود. از بین رفتن استروژن باعث نازک شدن و از بین رفتن خاصیت ارتجاعی واژن می شود. شیاف های استروژن ممکن است به این مشکل کمک کنند.

با این حال، بسیاری از زنان یائسه افزایش رضایت جنسی را تجربه کرده اند. تصور می شود این امر به دلیل اضطراب کمتر در مورد باردار شدن یا داشتن وقت استراحت و لذت بردن از صمیمی بودن با شرکای خود باشد.

درد در زمان رابطه جنسی پس از یائسگی شایع است زیرا سطح استروژن کاهش می یابد و باعث خشک شدن واژن می شود.

این می تواند تمایل زن به رابطه جنسی را تحت تأثیر قرار دهد اما کرم های روان کننده ای وجود دارد که می توانند کمک کنند. از پزشک عمومی یا داروساز سؤال کنید.

در صورت ادامه مشکلات جنسی با پزشک خود مشورت کنید.

چه موقع باید با پزشک خود درمورد مشکلات جنسی تماس بگیرم؟

مشکلات جنسی در زنان رایج است و تقریباً هر زن به مناسبت های مختلف آنها را تجربه می کند. اگر مشکلات همچنان ادامه داشته باشند، می توانند برای زن بسیار ناراحت کننده باشند و می توانند بر روابط او با همسر خود تأثیر بگذارند. اگر به طور مرتب هرگونه مشکل جنسی را تجربه می کنید، با پزشک خود صحبت کنید. لازم نیست در سکوت رنج بکشید و لذت جنسی را فراموش کنید.

منبع:

onhealth

اضافه کردن دیدگاه

اضافه کردن دیدگاه

برای ارسال نظر اینجا کلیک کنید

تبلیغات

دانلود برنامه آموزش آشپزی

مطالب پیشنهادی