سبك زندگي موفقيت در زندگي

درباره انواع جذابیت چه می دانید؟

تقویم فارسی اندروید

جذابیت نقش مهمی در جذب ما به سوی افراد دیگر دارد. در حالی که تصور جذابیت در زمینه جنسی معمول است اما در واقع انواع مختلفی از جاذبه وجود دارد که افراد در طول زندگی خود تجربه می کنند.

جاذبه را می توان به عنوان تمایل به چیزی یا شخصی تعریف کرد. می تواند عاشقانه باشد اما می تواند احساسی، افلاطونی، فیزیکی، جنسی یا فکری نیز باشد.

این مقاله به برخی از انواع مختلف جذابیت و تأثیری که این نوع جذابیت می‌ تواند بر زندگی و روابط شما داشته باشد، می پردازد.

جذابیت

انواع جاذبه

هنگامی که مردم کلمه جذابیت را می شنوند، اغلب به طور خودکار تصور می کنند که به جاذبه جنسی و جاذبه عاشقانه اشاره دارد. آنها همچنین فرض می کنند که این دو شکل از جاذبه با هم همپوشانی دارند یا اساساً یک چیز هستند.

مهم است که بدانیم افراد می توانند گیرایی را به روش های مختلف تجربه کنند. درک گیرایی و آنچه که احساس می کنید می تواند به شما کمک کند تا احساس قوی تری از خودآگاهی داشته باشید و درک بهتری از آنچه در روابط خود با افراد دیگر نیاز دارید، داشته باشید.

تحقیقات نشان می‌ دهد که جذابیت یکی از عواملی است که نقش مهمی در شیمی بین فردی یا ارتباطی که هنگام ملاقات با کسی برای اولین بار احساس می‌ کنید بازی می‌ کند.

جاذبه فیزیکی

جاذبه فیزیکی شامل تمایل به لمس کردن یا لمس شدن است. اغلب بر تمایل به بودن در کنار افراد دیگر و نشان دادن عشق و محبت از طریق لمس فیزیکی متمرکز است.

جذابیت فیزیکی با جاذبه جنسی یکسان نیست، اگرچه این دو شباهت‌ هایی دارند.

در حالی که جاذبه جنسی بر درگیر شدن در رابطه جنسی متمرکز است، جاذبه فیزیکی بر سایر اشکال لمس تمرکز دارد که لزوماً جنسی نیستند. در آغوش گرفتن، بوسیدن و سایر اشکال فیزیکی محبت جسمانی چند نمونه از نحوه بیان این نوع جذابیت است.

جاذبه عاطفی

جاذبه عاطفی شامل تمایل به فرد دیگر بر اساس شخصیت یا سایر ویژگی های درونی اوست. وقتی از نظر عاطفی جذب کسی می‌ شوید، اغلب به خاطر شخصیتی که دارد و نه به خاطر ظاهر فیزیکی‌ اش، تمایل دارید درباره او بیشتر بدانید.

این نوع جاذبه در انواع روابط نزدیک بین فردی از جمله روابط دوستانه و عاشقانه نقش مهمی دارد.

تحقیقات نشان می دهد که جاذبه عاطفی می تواند نقشی اساسی در موفقیت روابط عاشقانه داشته باشد. یک مطالعه نشان داد که در دسترس بودن از نظر عاطفی مهمتر از در دسترس بودن جنسی است. زوج هایی که فاقد این ارتباط عاطفی بودند، بیشتر احتمال داشت از هم جدا شوند.

جذب عاطفی به افراد دیگر نیز می تواند به شکل گیری و حفظ روابط در دراز مدت کمک کند. وقتی از نظر عاطفی بیشتر روی شخص دیگری سرمایه گذاری می کنید، به احتمال زیاد سؤال می کنید و به چیزی که به آن علاقه دارد توجه می کنید.

وقتی انرژی بیشتری را برای یک رابطه سرمایه گذاری می کنید، به احتمال زیاد صمیمیت عمیق تری ایجاد می کنید که از یک ارتباط عمیق تر و طولانی تر پشتیبانی می کند.

جاذبه عاشقانه

جذابیت رمانتیک نوعی جذابیت است که در آن افراد تمایل به رابطه عاشقانه با شخص دیگری دارند. این همان جذابیت جنسی نیست، اگرچه این دو اغلب می توانند همزمان رخ دهند. جذابیت رمانتیک نیز می تواند بدون تمایل به تماس فیزیکی یا جنسی رخ دهد.

به عنوان مثال، فردی که رمانتیک است، جذابیت عاشقانه کمی را برای دیگران تجربه می کند. اصطلاح آلورمانتیک برای توصیف افرادی استفاده می شود که جذابیت رمانتیک را تجربه می کنند. دمیرومانتیک اصطلاحی است که به شخصی گفته می شود که فقط تحت شرایط خاصی جاذبه های عاشقانه را تجربه می کند.

جذابیت جنسی

کشش جنسی، جاذبه ای است که بر اساس میل به انجام فعالیت جنسی با فرد دیگری بنا شده است. می تواند احساسات برانگیختگی و شهوت را القا کند و لزوماً محدود به زندگی واقعی نیست. همچنین می‌ تواند شامل تخیلات یا کشش جنسی برای افرادی باشد که به نظر شما جذاب و برانگیزاننده هستند اما هرگز با آنها تماس صمیمی نخواهید داشت (مثل علاقه به افراد مشهور مورد علاقه خود).

در حالی که جذابیت فیزیکی و جاذبه عاشقانه اغلب با کشش جنسی همپوشانی دارند، تنوع زیادی از نظر آنچه افراد از نظر جذابیت عاشقانه و جنسی تجربه می کنند، وجود دارد.

به عنوان مثال، افرادی که آسکشوال هستند تمایلی به داشتن رابطه جنسی با افراد دیگر ندارند اما ممکن است همچنان جذابیت رمانتیک را تجربه کنند و از درگیر شدن در روابط عاشقانه لذت ببرند.

مدل جذابیت اسپلیت، راهی برای درک اینکه چگونه جذابیت جنسی ممکن است با جاذبه عاشقانه متفاوت باشد.

– بر اساس این چارچوب، جنسیت افرادی که فرد به صورت عاشقانه به آنها جذب می شود ممکن است لزوماً با جنسیت افرادی که از نظر جنسی به آنها جذب می شود یکسان نباشد.

خلاصه

جذابیت جنسی شامل تمایل به درگیری جنسی با شخص دیگری است. در حالی که اغلب در کنار جذابیت عاشقانه رخ می دهد، این دو یکسان نیستند. کشش جنسی می تواند بدون جذابیت عاشقانه رخ دهد و بالعکس.

جاذبه زیبایی شناختی

جذابیت زیبایی شناختی شامل باور به اینکه چیزی زیبا و از نظر بصری جذاب است می شود اما عدم نیاز به دنبال کردن هر نوع رابطه فیزیکی، عاشقانه، افلاطونی یا جنسی است.

ممکن است افرادی را در زندگی خود ببینید که احساس می کنید بسیار زیبا هستند، چه افرادی که می شناسید و چه افراد مشهوری که در رسانه های محبوب می بینید. این نوع جذابیت شامل احساس جذابیت یا تمایل به ظاهر بصری و زیبایی شناختی آن شخص است اما به هیچ نوع تماس یا رابطه ای گسترش نمی یابد.

جذابیت زیبایی شناختی می تواند در مورد سایر اشیاء بصری که با آنها روبرو می شوید نیز اعمال شود. این نوع جذابیت بر نوع محصولاتی که برای خرید انتخاب می‌ کنید و نوع دکوراسیونی که در خانه یا محل کار خود استفاده می‌ کنید، تأثیر می‌ گذارد.

جاذبه ذهنی

جذابیت عقلانی به این اشاره دارد که افکار یا عقل کسی را جذاب بدانیم. این نوع جذابیت ممکن است باعث شود که بخواهید در مورد یک شخص بیشتر بدانید، نظر او را در مورد موضوعات مختلف دریافت کنید یا چیزهای جدیدی از او بیاموزید.

در حالی که جذابیت ذهنی غیر فیزیکی و غیرجنسی است، برخی از افراد متوجه می شوند که قبل از اینکه بتوانند نوع دیگری از جاذبه را ایجاد کنند، چه جسمی، عاطفی یا جنسی، باید از نظر فکری به یک فرد جذب شوند.

خلاصه

انواع دیگر جذابیت فراتر از جاذبه فیزیکی، عاشقانه و جنسی شامل جاذبه زیبایی شناختی و فکری است. جذابیت زیبایی شناختی شامل یافتن چیزی جذاب از نظر بصری است، در حالی که جذابیت ذهنی شامل یافتن جذابیت ذهن، ایده ها و افکار دیگران است.

تاثیر جاذبه

انواع مختلف جذابیت می تواند رفتار شما را به طرق مختلف تحت تاثیر قرار دهد. تحقیقات نشان داده است که وقتی افراد فرد دیگری را جذاب می دانند، انتظارات مثبتی در مورد سایر ویژگی ها از جمله هوش و شخصیت آنها ایجاد می کند.

به عبارت دیگر، اگر فردی را از نظر فیزیکی جذاب می‌ یابید، احتمالاً فکر می‌ کنید که او همچنین باهوش، بامزه، مهربان است و مجموعه‌ ای از ویژگی‌ های مثبت دیگر را دارد.

این پدیده نمونه ای از چیزی است که به عنوان اثر هاله ای شناخته می شود. این تمایل می‌ تواند در درک شما از افراد در زمینه‌ های مختلف نقش داشته باشد، چه آنها را به‌ عنوان یک چشم‌ انداز عاشقانه ارزیابی کنید یا اینکه در فکر استخدام آنها برای یک شغل باشید.

در یک مطالعه، افرادی که از نظر جسمی جذاب‌ تر ارزیابی شده‌ اند، بیشتر دارای ویژگی‌ های شخصیتی مثبتی مانند موفق بودن و وظیفه‌ شناسی هستند.

انواع جذابیت و روابط

جذب همیشه آسان نیست و گاهی اوقات ممکن است گیج کننده باشد. این احتمال وجود دارد که در طول زندگی خود انواع مختلفی از جاذبه را تجربه کنید. توانایی تشخیص نوع جذابیتی که احساس می کنید می تواند به شما کمک کند روابط خود را به طور مؤثرتری هدایت کنید.

برای مثال، ممکن است متوجه شوید که در زندگی‌ تان مجذوب کسی شده‌ اید اما این بدان معنا نیست که همیشه آسان است که دقیقاً آنچه را که احساس می‌ کنید مشخص کنید. از آنجایی که مردم اغلب جذابیت را با جذابیت عاشقانه یا جنسی یکی می دانند، به راحتی می توان فرض کرد که این علاقه باید به این معنا باشد که شما می خواهید با آن شخص رابطه صمیمی داشته باشید.

آگاهی بیشتر از آنچه احساس می‌کنید و نحوه تجربه انواع مختلف جاذبه می‌ تواند به شما کمک کند تا معنای آن را بهتر بشناسید. آیا تمایلی به درگیری جنسی با آنها دارید؟ یا می خواهید با آنها وقت بگذرانید و درباره آنچه آنها فکر می کنند بیشتر بدانید؟ یا اینکه احساسات شما بیشتر به تحسین فکری مربوط می شود؟

درک جاذبه

کارهایی وجود دارد که می توانید انجام دهید تا در شناخت نوع جاذبه ای که تجربه می کنید بهتر شوید.

  • خودآگاهی خود را تقویت کنید: زمانی را صرف تمرکز بر احساسات خود کنید تا بتوانید آنچه را که دوست دارید و برایتان مهم است، بشناسید.
  • ایجاد و حفظ مرزها: یادگیری بیشتر در مورد خود و نحوه تجربه جذابیت نیز می تواند به شما کمک کند تا مرزهای عاشقانه و جنسی در مورد آنچه که مایل به پذیرش در یک رابطه هستید ایجاد کنید.
  • انگیزه های خود را درک کنید: به آنچه از یک رابطه می خواهید فکر کنید. آیا به یک تعهد طولانی مدت علاقه مند هستید یا به دنبال چیزی معمولی تر هستید؟ آیا فقط عشق می خواهید، فقط رابطه جنسی یا به دنبال هر دو هستید؟ صمیمیت عاطفی چه نقشی در نیازهای شما دارد؟
  • به یاد داشته باشید که یک روش “قطعی” برای تجربه جذابیت وجود ندارد: یکی از انواع جذابیت بهتر یا معتبرتر از هر نوع دیگری نیست. درک نیازها و خواسته های خود می تواند به شما کمک کند تا رابطه ای را پیدا کنید که از آنچه در حال حاضر به دنبال آن هستید پشتیبانی می کند.
  • جذابیت می تواند تغییر کند: همچنین مهم است به یاد داشته باشید که جاذبه بر سنگ حکاکی نشده است. نیازها و خواسته های شما می توانند در طول زمان تغییر کنند. برای مثال، ممکن است با تمایل به درگیر شدن در یک موقعیت شروع کنید، اما به تمایل به تعهد عاطفی پایدار تغییر کنید. نکته کلیدی این است که یک خط ارتباط باز با شریک زندگی خود حفظ کنید و مایل باشید در مورد آنچه احساس و تجربه می کنید صحبت کنید.

خلاصه

ایجاد خودآگاهی و ایجاد مرزها می تواند به شما کمک کند تا جذابیت خود را در روابط حس کنید. به این فکر کنید که از روابط خود چه می خواهید و به یاد داشته باشید که این نیازها و احساس جذابیت شما می تواند در طول زمان تغییر کند.

چه زمانی باید کمک گرفت

اگر در تلاش برای درک مسائل مربوط به جذابیت هستید یا اگر از روابط یا وابستگی‌ های خود ناراضی هستید، ممکن است بخواهید با یک متخصص سلامت روان صحبت کنید. یک درمانگر می تواند به شما کمک کند تا آنچه را که احساس می کنید شناسایی کنید و از اینکه چگونه احساسات شما از جذابیت ممکن است بر روابط شما با سایر افراد تأثیر بگذارد آگاه تر شوید.

اگر در رابطه فعلی خود با مشکلاتی روبرو هستید، ممکن است بخواهید زوج درمانی را در نظر بگیرید. با همکاری یکدیگر در درمان، می توانید در مورد نیازها و خواسته های یکدیگر اطلاعات بیشتری کسب کنید. همچنین می تواند راهی موثر برای همکاری با یکدیگر برای ایجاد یک رابطه عاطفی، عاشقانه یا جنسی قوی باشد که می تواند رابطه شما را از راه های مثبت بهبود بخشد.

حرف آخر

جاذبه پیچیده است و انواع مختلفی از جاذبه وجود دارد که ممکن است در مقاطع مختلف زندگی خود تجربه کنید. حتی در طول یک رابطه، اشکال جذابیتی که تجربه می کنید می تواند در طول زمان تغییر کند.

یادگیری بیشتر در مورد تجربه خود از جاذبه می تواند به شما در درک بهتر خود، نیازها و خواسته هایتان کمک کند. این می تواند به شما کمک کند تا روابطی را شکل دهید و حفظ کنید که نیازها و انتظارات یکدیگر را درک کنید.

منبع:

verywellmind

مهاجرت به فنلاند در مقطع دبیرستان

اضافه کردن دیدگاه

اضافه کردن دیدگاه

برای ارسال نظر اینجا کلیک کنید

تبلیغات

دانلود برنامه آموزش آشپزی

مطالب پیشنهادی