سلامت سلامت جنسي و زناشويي

8 نکته درباره دیسپارونیا یا رابطه جنسی دردناک که باید بدانید

مهاجرت به فنلاند در مقطع دبیرستان

تصورات جنسی از فرهنگ عامه به طور معمول بر روی بعد عاشقانه یا شرم آور آن تمرکز می کند اما یکی از مواردی که هنوز به ندرت به آن اشاره می شود درد هنگام رابطه جنسی (که به عنوان دیسپارونیا نیز شناخته می شود) یا شرم و گیجی و انگی است که اغلب با آن همراه است و ما در مورد نوع خوب و رضایت از درد در هنگام رابطه جنسی صحبت نمی کنیم ما در مورد رابطه جنسی دردناک صحبت می کنیم که وقتی قصدش را ندارید باعث درد می شود.

در حالی که دیسپارونیا ممکن است در بسیاری از بحث های مربوط به سلامت جنسی وجود نداشته باشد، این امر نادر نیست و مطمئناً چیزی برای شرمساری نیست. در اینجا، پزشکان آنچه را که آرزو دارند مردم بیشتر در مورد رابطه جنسی دردناک بدانند، به ما عنوان می کنند:

رابطه جنسی دردناک

1. متأسفانه، درد هنگام مقاربت نادر نیست و در واقع این بسیار معمول است

به گفته کالج متخصصان زنان و زایمان آمریکا (ACOG)، تقریباً 75 درصد از زنان در مقطعی از زندگی خود در طول رابطه جنسی دچار درد می شوند. گاهی اوقات، این درد یک بار اتفاق می افتد. در مواقع دیگر، مداوم تر خواهد بود.

2. نکته این است که رابطه جنسی نباید صدمه بزند مگر آنکه بخواهید

برخی از افراد رابطه جنسی دردناک را به عنوان یک هنجار می پذیرند اما اینطور نیست. آنتونیو پیزارو، متخصص زنان و زایمان مستقر در لوئیزیانا، متخصص پزشکی لگن و جراحی ترمیمی می گوید: “مهمترین چیزی که زنان باید بدانند این است که درد در حین رابطه جنسی یا پس از آن هرگز واقعاً خوب نیست.” البته شرایطی وجود دارد که ممکن است شخصی در حین رابطه جنسی به دنبال سطحی از درد باشد اما بین خواسته جنسی و درد ناخواسته، شدید یا مداوم در فرج، واژن یا لگن تفاوت وجود دارد.

3. درد جزئی در طول یا بعد از رابطه جنسی و درد شدید و مزمن یکسان نیستند

ناتاشا چین متخصص زنان و زایمان در نیوجرسی می گوید: دلایل زیادی وجود دارد که ممکن است بعد از رابطه جنسی درد داشته باشید. اینها شامل روان کردن ناکافی، نفوذ یک جسم یا قسمتی از بدن به خصوص بزرگ، و رابطه جنسی که به خصوص خشن یا سریع باشد.

اگر اینها مسائل کوچکی هستند که هر از چند گاهی با آنها روبرو می شوید، دکتر چین می گوید شما معمولاً می توانید علت مشکل را مشخص کرده و به تنهایی آن را برطرف کنید (از روان کننده بیشتری استفاده کنید، اسباب بازی های جنسی کوچکتر را جستجو کنید، یا رابطه جنسی آرام تر و با خشونت کمتری داشته باشید. ) (البته در صورت تمایل می توانید مستقیماً به پزشک مراجعه کنید.)

اما اگر مشکل شما هر چند وقت یکبار نیست چه باید کرد؟ اگر این مسائل هر بار که رابطه جنسی دارید اتفاق می افتد یا بیشتر از گذشته اتفاق می افتد، ممکن است علت جنسی دردناک شما پیچیده تر باشد.

4. متأسفانه، بسیاری از شرایط بهداشتی مانند اندومتریوز، عفونت گردن رحم و واژینیسموس وجود دارد که می تواند منجر به رابطه جنسی دردناک شود.

برخی از این موارد عبارتند از:

 • درماتیت تماسی: یک نام پزشکی فانتزی برای واکنش آلرژیک بر روی پوست است و این شامل پوست فرج شما هم می شود. این می تواند در صورتی رخ دهد که مثلاً پوست ظریف اطراف واژن شما در برابر صابون، شستشو دهنده بدن یا شوینده ای که استفاده می کنید واکنش خوبی نشان ندهد. درماتیت تماسی می تواند پوست شما را ترک خورده و ناراحت کند و به احتمال زیاد هر نوع رابطه جنسی وقتی که در حال تجربه این واکنش هستید بسیار دردناک خواهد بود.
 • عفونت گردن رحم: وضعیتی که در آن دهانه رحم یا انتهای پایین رحم که به واژن متصل می شود ملتهب می شود و معمولاً به دلیل عفونت مقاربتی روی می دهد. در حالی که اغلب بدون علائم ظاهر می شود، دکتر پیزارو هشدار می دهد که گاهی اوقات باعث درد هنگام ادرار یا مقاربت می شود.
 • آندومتریوز: وضعیتی است که با درد لگن، پریودهای دردناک و درد در طول یا بعد از رابطه جنسی همراه است. در حالی که علت دقیق اندومتریوز به خوبی شناخته نشده است، به نظر می رسد که این امر ناشی از رشد بافت آندومتر (یا بافت مشابهی است که قادر به ایجاد استروژن خود است) در خارج از رحم که می تواند باعث درد، زخم و التهاب شود. این می تواند منجر به دردی شود که گاهی اوقات در دوران قاعدگی، هنگام رفتن به دستشویی و حتی در هنگام رابطه جنسی بدتر می شود.
 • کیست تخمدان: کیسه های پر از مایع در داخل یا روی تخمدان ها یافت می شود. گاهی اوقات هیچ علامتی ایجاد نمی کنند، اما گاهی اوقات پاره می شوند و باعث درد و خونریزی می شوند، از جمله در هنگام رابطه جنسی.
 • بیماری التهابی لگن (PID): این بیماری معمولاً زمانی ایجاد می شود که باکتری های عفونت منتقله از راه جنسی به اندام های تناسلی گسترش یابد. در صورت عدم درمان PID می تواند باعث ایجاد درد در شکم یا لگن، درد در هنگام ادرار، درد هنگام مقاربت و حتی ناباروری شود.
 • فیبروم رحمی: رشد غیر سرطانی در داخل یا روی رحم. فیبروئیدها اغلب علائم ایجاد نمی کنند اما می توانند خود را از طریق خونریزی شدید قاعدگی و فشار یا درد لگن، در طول رابطه جنسی یا موارد دیگر، آشکار کنند.
 • واژینیسموس: وضعیتی که باعث اسپاسم و انقباض ماهیچه های واژن می شود. این می تواند منجر به درد در هنگام رابطه جنسی شود یا حتی هر نوع نفوذ به واژن را غیرممکن کند، خواه جنسی باشد یا فقط قرار دادن تامپون.
 • واژینیت: یک اصطلاح برای اختلالات التهابی ناحیه واژن است. به عنوان مثال می توان به واژینوز باکتریایی و عفونت های مخمری اشاره کرد که هر دو زمانی رخ می دهند که تعادل میکروارگانیسم ها در واژن از بین می رود و باعث نوعی رشد بیش از حد باکتریایی یا قارچی می شود. اشکال دیگر واژینیت عفونت های مقاربتی مانند تریکومونیازیس (STI ناشی از انگل) ، کلامیدیا و سوزاک است. هر سه این عفونت ها با تغییر در ترشحات واژن، سوزش واژن و در برخی موارد درد هنگام مقاربت مشخص می شوند.
 • ولوودینیا: بیماری که با درد مزمن در باز شدن واژن مشخص می شود. دکتر چین می گوید علائم رایج شامل سوزش، سختی، گزش، خارش و درد در هنگام رابطه جنسی است و می تواند ویران کننده باشد. طبق گفته کلینیک مایو، ولوودینیا شامل دردی است که حداقل سه ماه طول می کشد و هیچ دلیل قابل تشخیص دیگری ندارد.

دکتر چین می گوید که زنان یائسه نیز ممکن است در طول رابطه جنسی به دلیل خشکی واژن که به دلیل سطح پایین استروژن اتفاق می افتد، احساس درد کنند.

دکتر چین می گوید افرادی که به تازگی زایمان کرده اند نیز ممکن است هنگام رابطه جنسی با ناراحتی دست و پنجه نرم کنند. بهبودی واژن پس از بیرون راندن نوزاد زمان می برد و بافت اسکار می تواند ایجاد شود و رابطه جنسی را دردناک کند.

5. بسیاری چیزهای دیگر وجود دارد که می تواند واکنش جنسی شما را مختل کرده و رابطه جنسی را ناراحت کننده یا دردناک کند

به گفته ACOG، هرگونه احساسات منفی – مانند شرم، استرس، احساس گناه، ترس، هر چیزی – می تواند آرامش را در حین رابطه جنسی دشوارتر کرده و برانگیختگی و روانکاری واژن را دچار مشکل کند.

دکتر پیزارو می گوید، البته منبع این احساسات منفی در افراد مختلف متفاوت است. برای برخی، این موضوع مربوط به سلامت روان است. احساس ناراحتی در بدن یا مشکلات مربوط به رابطه نیز ممکن است در این امر دخیل باشد.

در شرایطی مراقبت از خود به طرق مختلف مانند استفاده از داروهای ضد افسردگی، داروهای فشار خون، داروهای آلرژی یا برخی از قرص های ضد بارداری، همچنین می تواند باعث مشکلاتی در روانکاری شود که به رابطه جنسی دردناک تبدیل می شود.

6. شما نباید از مسکن یا داروی بی حس کننده برای مقابله با رابطه جنسی دردناک استفاده کنید

این ممکن است بهترین راه برای کنترل درد شما به نظر برسد اما دکتر پیزارو در برابر آن هشدار می دهد. بدن شما به دلایلی گیرنده های درد دارد و با بی حس کردن آنها، می توانید بدن خود را بدون آسیب متوجه آسیب کنید که می تواند درد شما را بیشتر کند.

7. اگر هنوز آمادگی ملاقات با پزشک را ندارید، ابتدا باید چند مورد را در خانه امتحان کنید

طبق گفته های ACOG، چند روش درمانی ممکن است علائم شما را کاهش دهد:

 • از روان کننده استفاده کنید، مخصوصاً اگر احساس می کنید مشکل شما ناشی از خشکی واژن است.
 • یک کیسه یخ پیچیده در حوله را روی فرج خود بگذارید تا در صورت لزوم احساس سوزش را کم کند.
 • با شریک خود در مورد آنچه به شما آسیب می رساند و احساسی که دارید صحبت کنید. به او اطلاع دهید که چه چیزی باعث ناراحتی شما می شود، چه احساسی دارد و آنچه شما در حال حاضر به آنها احتیاج دارید چیست خواه استراحت از برخی اعمال جنسی باشد، زمان بیشتری برای گرم شدن قبل از رابطه جنسی یا هر چیز دیگری باشد.
 • سعی کنید رفتارهای جنسی که شامل دخول نمی شود را امتحان کنید، مانند خودارضایی متقابل و رابطه دهانی که ممکن است به شما در جلوگیری از برخی از دردهایی که معمولاً تجربه می کنید کمک کند.

دکتر پیزارو می گوید آزمایش این موارد کاملاً طبیعی است، به خصوص اگر آنها به شما کمک کنند رابطه جنسی را با چیزهای مثبت مرتبط کنید. اما این تاکتیک ها نمی تواند و نباید جایگزین مراقبت های حرفه ای شود.

8. اگر مرتباً رابطه جنسی دردناک را تجربه می کنید، باید با پزشک مشورت کنید

این واقعا به شما بستگی دارد که چه زمانی به پزشک در مورد رابطه جنسی دردناک مراجعه کنید. دکتر پیزارو می گوید: “مثل سرماخوردگی است.” “اگر کمی سرفه کرده اید، ممکن است خوب باشید. اما اگر سرفه و تب دارید که پس از چند روز برطرف نشده است، ممکن است بخواهید به پزشک مراجعه کنید.” در صورت شک، نگرانی های خود را به پزشک خود بگویید، به ویژه اگر هر یک از این موارد برای شما آشنا به نظر برسد:

 • رابطه جنسی همیشه برای شما دردناک بوده است.
 • رابطه جنسی همیشه دردناک بوده اما به نظر می رسد به مرور هم بدتر می شود.
 • رابطه جنسی معمولاً بدون درد است اما اخیراً شروع به آسیب رساندن کرده است
 • شما مطمئن نیستید آنچه که تجربه می کنید طبیعی است یا نه اما کنجکاو هستید که در مورد رابطه جنسی دردناک بیشتر بدانید.

هنگامی که به پزشک خود مراجعه می کنید، او احتمالاً در مورد سابقه پزشکی شما سوال می کند و معاینه لگن و یا سونوگرافی را انجام می دهد. دکتر پیزارو می گوید: “برای پزشکان مهم است که سوالات مناسب را بپرسند و بیماران نگرانی خود را در مورد مسائل بیان کنند.”

از آنجا که پزشک شما باید برای درمان نگرانی های جسمی، عاطفی و موقعیتی یک رویکرد جامع را در نظر بگیرد. دکتر چین می گوید: “شما واقعاً باید به همه افراد نگاه کنید.” گزینه های درمانی برای رابطه جنسی دردناک بسیار متفاوت است زیرا دلایل بالقوه زیادی وجود دارد اما نکته این است که شما گزینه هایی دارید. دکتر پیزارو می گوید: “بسیاری از مردم تصور می کنند که تجربه درد هنگام مقاربت قابل قبول است.” “البته از قضاوت خود استفاده کنید اما احتمالاً قابل قبول نیست و احتمالاً می توان آن را بهتر کرد.”

منبع:

self

تقویم فارسی اندروید

اضافه کردن دیدگاه

اضافه کردن دیدگاه

برای ارسال نظر اینجا کلیک کنید

تبلیغات

دانلود برنامه آموزش آشپزی

مطالب پیشنهادی