روانشناسي و سلامت روان سلامت

8 راه برای داشتن احساس بهتر بعد از جدایی

تقویم فارسی اندروید

همه ما در مقطعی از زندگی‌ مان آن را تجربه کرده ایم- آن روزهای وحشتناک بعد از جدایی و پایان یک رابطه، زمانی که تنها کاری که می‌ خواهید انجام دهید این است که در رختخواب بخوابید و پتو را روی سر خود بکشید. از این گذشته، جدایی از همدیگر هرگز آسان نیست، صرف نظر از اینکه شما او را کنار گذاشته باشید یا او این کار را انجام داده است.

بعد از جدایی

و اگر شما هم مانند بسیاری از مردم هستید، احتمالاً با جدایی‌ ها به سالم‌ترین روش‌ ها برخورد نمی‌ کنید. شاید شما برای فراموش کردن غم و اندوه خود به غذا یا نوشیدنیمتوسل شوید. یا شاید نتوانید از سرزنش خود برای هر چیزی که اشتباه رخ داده است دست بردارید. مکانیسم‌ های مقابله‌ ای فعلی شما هر چه که هستند، احتمالاً از خود می‌ پرسید که آیا راه بهتری برای عبور از این درد قلبی وجود دارد یا خیر.

برای اینکه به شما کمک کنیم گذشته را پشت سر بگذارید و به راه خود ادامه دهید، فهرستی از هشت کاری که می توانید همین الان انجام دهید تا احساس بهتری داشته باشید و به ترمیم قلب شکسته خود کمک کنید، جمع آوری کرده ایم. بنابراین، یک ثانیه دیگر را برای غلتیدن در گذشته هدر ندهید و همین الان برای احساس بهتر گام بردارید.

احساسات خود را تصدیق کنید

در حالی که این طبیعی است که بخواهید احساس بهتری داشته باشید، نباید وجود احساسات خود را انکار کنید. بخشی از روند بهبودی این است که احساس خود را بپذیرید و به خود اجازه دهید که غمگین شوید. این روند به ویژه اگر برای مدت طولانی در رابطه بوده اید بسیار مهم است. حتی اگر رابطه مملو از مشکلات باشد، باز هم ممکن است احساس کنید که بخشی از وجود شما گم شده است.

همچنین مهم است که به خودتان زمان و مکان برای گریه کردن بدهید. باور کنید یا نه، گریه کردن باعث بهبود خلق و خوی شما می شود و به شما کمک می کند در دراز مدت احساس بهتری داشته باشید. در نتیجه، باید چند روز یا شاید حتی یک هفته به خودتان اجازه دهید تا اتفاقات رخ داده را پردازش کنید، اما پس از آن زمان آن است که خودتان را جمع کنید و روی ادامه دادن زندگی تمرکز کنید.

این بدان معنا نیست که غم و اندوه اینجا و آنجا شما را غافلگیر نمی کند، اما گریه کردن برای روزها و روزها می تواند در روند درمان اثر معکوس داشته باشد. اگر متوجه شدید که نمی توانید گریه خود را متوقف کنید یا بدون دلیلی گریه می کنید، باید با پزشک یا مشاور خود صحبت کنید. گاهی اوقات یک جدایی آسیب‌ زا می‌ تواند باعث افسردگی در برخی افراد شود یا یک مشکل سلامت روان را دوباره شعله‌ ور کند.

یادآوری های شریک سابق خود را حذف کنید

زمانی که جدایی را پشت سر می گذارید، یکی از اولین کارهایی که باید انجام دهید این است که خانه یا آپارتمان خود را از همه یادآوری های قبلی خود پاکسازی کنید. از این گذشته، اگر هنوز عکس همسر یا شریک سابق خود را روی میز خواب داشته باشید یا با پیراهن قدیمی او بخوابید، ادامه دادن و بهبودی از جدایی سخت است. در نتیجه، وقت بگذارید و همه یادآوری‌های آن‌ ها را از خانه‌ تان حذف کنید.

البته، این بدان معنا نیست که شما باید وسایل آنها را بسوزانید، وسایل آنها را به خیابان بیندازید یا هر چیزی را که به شما داده اند بفروشید، اما حداقل باید این وسایل را در جعبه ای قرار دهید. در صورت تمایل هر چیزی که متعلق به آنهاست را برگردانید یا به خیریه اهدا کنید. انتخاب باشماست.

اما توجه داشته باشید که داشتن یادآوری هایی از شریک سابق خود که به راحتی در دسترس باشد، مانع پیشرفت شما می شود. بنابراین، به خودتان لطف کنید و حداقل آن را در انبار قرار دهید. همچنین باید شریک سابق خود را نیز از حساب های رسانه های اجتماعی خود حذف کنید.

اگرچه ممکن است در مورد آنچه که آنها می خواهند کنجکاو باشید، دریافت یادآوری های مداوم از طریق عکس ها و پست ها شما را در گذشته نگه می دارد. همچنین اگر شریک سابق خود را با یک شریک جدید ببینید ممکن است دردناک باشد. بنابراین، تا آنجا که ممکن است انجام دادن آن سخت باشد، هر چه زودتر دوستی قبلی خود را لغو کرده و او را آنفالو کنید. حتی ممکن است بخواهید آنها را از دیدن پست ها و به روز رسانی های خود بلاک کنید. هرچه ارتباطات کمتری با یکدیگر داشته باشید، ادامه کار آسان تر خواهد بود.

راه پایان دادن را پیدا کنید

گاهی اوقات قطع همه تماس ها برای کمک به ادامه کار کافی نیست. گاهی اوقات، شما به چیزی نیاز دارید که مردم اغلب از آن به عنوان پایان دادن یاد می کنند. کلیدش این است که شما به روشی سالم، پایان دادن رابطه را پیدا کنید. به عبارت دیگر، خوردن قهوه با هم برای صحبت یا دور هم جمع شدن به عنوان دوست حتی به بهانه یافتن پایان، سالم نیست. در واقع، فقط شما را به شریک سابق خود متصل نگه می دارد اما به روشی واقعاً ناسالم.

درعوض، باید راه‌ های دیگری برای پایان دادن پیدا کنید. یکی از راه حل های ممکن این است که نامه ای به شریک سابق خود بنویسید و تمام چیزهایی را که فرصت گفتن نداشتید بنویسید. فقط آن را پست نکنید یا برای آنها ارسال نکنید. این فرآیند ریختن احساسات خود بر روی کاغذ است که به شما کمک می کند تا رابطه را ببندید نه اینکه آن را برای او ارسال کنید و امیدوار باشید که او آن را بخواند و احساس خاصی داشته باشد.

به علاوه، اگر در نهایت یک نامه احساسی ارسال کنید، ممکن است بعداً از آن پشیمان شوید. همچنین این احتمال وجود دارد که زمان زیادی را صرف این سوال کنید که آیا او نامه را خوانده است، نظر او در مورد نامه چیست و آیا قرار است پاسخ دهد یا خیر. در عوض، نامه را بیشتر برای خودتان بنویسید و اگر احساس می‌ کنید باید آن را با کسی به اشتراک بگذارید، اجازه دهید یک دوست مورد اعتماد آن را بخواند یا به مشاور خود اجازه دهید آن را بخواند.

فهرستی از ایرادات شریک سابق خود تهیه کنید

بسیاری از اوقات بعد از جدایی، افراد به تمام چیزهایی که در مورد شریک سابق خود از دست خواهند داد فکر می کنند. به جای اینکه آنها را همانطور که واقعا بودند به خاطر بسپارند، فقط ویژگی های خوب را می بینند اما انجام این کار می تواند برای بهبودی شما مضر باشد. از این گذشته، اگر می خواهید ادامه دهید، باید به خود یادآوری کنید که چرا شما دو نفر مناسب هم نیستید.

به همین دلیل، کمی وقت بگذارید و همه چیزهایی را که در مورد شریک سابقتان آزارتان می دهد، یادداشت کنید. شامل چیزهای بزرگ و چیزهای کوچک. به عنوان مثال، اگر شریک سابق شما با خیانت دست و پنجه نرم می کرد یا علاقه ای به صحبت در مورد آینده نداشت، این موارد را به خودتان یادآوری کنید که چرا هرگز به هیچ وجه رابطه تان موثر نبوده است.

همچنین می‌ توانید مشکلات کوچکی مانند رفتارهای بد روی میز غذاخوری یا تنبل بودن را یادداشت کنید. این تمرین به شما کمک می کند تا همه چیز را در چشم انداز نگه دارید و همچنین یادآوری می کند که چرا بهتر است با هم نباشید.

مراقب خودتان باشید

کلید احساس بهتر بعد از جدایی ریشه در مراقبت از خودتان دارد. به عبارت دیگر، مطمئن شوید که درست غذا می خورید، به طور منظم ورزش می کنید، به طور مداوم دوش می گیرید و خواب کافی دارید. همچنین ممکن است به شما کمک کند تا کمی خود را نیز نوازش کنید. ماساژ، صورت یا مانیکور را در نظر بگیرید، به خصوص اگر فکر می کنید که روحیه شما را تقویت می کند.

فقط از ایجاد هر گونه تغییر شدید در ظاهر خود خودداری کنید، مانند رنگ کردن موهایتان به رنگ متفاوت یا کوتاه کردن همه آنها. چیزی که امروز ممکن است ایده خوبی به نظر برسد، ممکن است در نهایت به چیزی تبدیل شود که در زمانی که احساسی ندارید، پشیمان شوید. درعوض، روی چیزهایی تمرکز کنید که بدون انجام کاری غیرقابل برگشت یا دائمی، احساس بهتری در شما ایجاد می کنند.

همچنین می‌ توانید راه‌ های دیگری را برای مراقبت از خود امتحان کنید، مانند شرکت در کلاس یوگا، یادداشت‌ برداری یا آزمایش ذهن آگاهی. حتی کمی اغراق کردن می تواند یک تقویت کننده واقعی خلق و خو باشد، مانند غرق کردن خود در یک کتاب خوب و سفارش غذای بیرون از رستوران مورد علاقه تان. حتی می توانید با یک لباس جدید، یک جفت کفش جدید یا جدیدترین گجت از خودتان پذیرایی کنید. به چیزهایی فکر کنید که شما را خوشحال می کند و سعی کنید آنها را در زندگی خود بگنجانید.

با افراد دیگر ارتباط برقرار کنید

در حالی که ممکن است وسوسه انگیز باشد که در اتاق خواب خود بمانید و غرق در حسرت های خود شوید، اما این پاسخ سالمی به جدایی نیست. در عوض، برای برقراری ارتباط با افراد دیگر هدف گذاری کنید. برای تماس با خانواده و دوستان وقت بگذارید. حتی برای گذراندن وقت با هم دست پیش بگیرید. هرگز قدرت خندیدن و انجام یک کار سرگرم کننده با افرادی که شما را دوست دارند و از شما حمایت می کنند را دست کم نگیرید. نه تنها یک راه عالی برای بهبودی است، بلکه به شما کمک می کند تا ذهن خود را از همسر سابق خود دور نگه دارید.

همچنین باید یک لیست تماس اضطراری از افرادی تهیه کنید که می توانید در لحظات ضعف با آنها تماس بگیرید. به عبارت دیگر، در آن شب‌ هایی که وسوسه می‌ شوید با همسر سابق خود تماس بگیرید و در مورد ملاقات مجدد بپرسید، به جای آن با فردی در لیست اضطراری خود تماس بگیرید. در حالت ایده‌آل، آن‌ ها در آنجا خواهند بود تا به شما کمک کنند تا از هر ایده دیوانه‌ کننده‌ ای که در ساعت ۲ بامداد دریافت می‌کنید، خلاص شوید.

به همین ترتیب، صحبت کردن با افراد حامی در مورد جدایی می تواند تا حدودی دلچسب باشد. بنابراین، در حالت ایده آل شما یک دوست یا یکی از اعضای خانواده را دارید که می توانید با او صحبت کنید. اگر این کار را نمی کنید، به جای آن با یک مشاور صحبت کنید. ایده این است که صحبت کردن در مورد احساسات خود در رابطه با جدایی به شما کمک می کند تا احساسات خود را پردازش کنید و با آنچه اتفاق افتاده کنار بیایید.

فقط به این واقعیت حساس باشید که اگر تمام صحبت شما در مورد این باشد، دوستان و اعضای خانواده ممکن است خسته شوند. پس سعی کنید در بحبوحه بحران دوست خوبی باشید.

یک ماجراجویی انفرادی را برنامه ریزی کنید

پس از گذراندن زمان به عنوان یک زوج، یادگیری مجرد بودن دوباره دشوار است و در حالی که فکر انجام کاری انفرادی ممکن است در ابتدا کمی دلهره آور به نظر برسد، همچنین می تواند بسیار رهایی بخش باشد. البته، لازم نیست برای یک تجربه کامل برنامه ریزی کنید، اما باید برنامه ریزی کنید تا دوباره به گذراندن زمان تنهایی عادت کنید.

خواه این به معنای گذراندن یک عصر آرام به تنهایی باشد یا پیاده روی در کوهستان یا برنامه ریزی برای یک استراحت کوتاه، نکته کلیدی این است که به تنهایی با خود عادت کنید. اگر در ایده پردازی با مشکل مواجه هستید، کاری را انتخاب کنید که شریک سابق شما هرگز انجام نمی داد و شما واقعاً می خواستید انجام دهید.

در نهایت تجربه ای را که می خواستید به دست خواهید آورد و انجام کاری که او هرگز با انجام آن موافقت نمی کرد می تواند احساس آرامش بخشی داشته باشد. این فرصت عالی برای جبران زمان از دست رفته است. به علاوه، ممکن است به عنوان یک یادآوری برای اینکه چرا شما برای یکدیگر مناسب نیستید، مفید باشد.

قبول کنید که تمام شده است

در حالی که وسوسه انگیز است که امیدوار باشید با شریک سابق خود دوباره متحد شوید، در بیشتر موارد، احتمال وقوع آن اندک است. در نتیجه باید بپذیرید که رابطه به پایان رسیده است و زمان آن فرا رسیده است که زندگی خود را ادامه دهید. اگر قبول نکنید که همه چیز تمام شده است، در انتظار در برزخ گیر خواهید کرد و امیدوارید که همسر سابقتان به اشتباه خود پی ببرد و بخواهد دوباره با هم زوج شوید. بیشتر اوقات، این اتفاق نمی افتد.

به همین ترتیب، زمان زیادی را صرف تجزیه و تحلیل بیش از حد کارهایی که اشتباه کرده اید یا اینکه چگونه می توانید تغییرش دهید تا همسر سابق خود را در اطراف خود نگه دارید، نکنید. در حالی که این یک ایده خوب برای درس گرفتن از اشتباهات خود است، فکر کردن مداوم به آنچه می توانستید انجام دهید یا باید انجام می دادید، احتمالاً شما را در چرخه های مختلف نگه می دارد. در عوض، آنچه را که می توانید از رابطه یاد بگیرید اما به حرکت رو به جلو ادامه دهید. هر قدمی که به جلو برمی دارید، به شفا و حرکت نزدیکتر می شوید.

بدانید که اکنون ماموریت شما این است که بپذیرید که رابطه به پایان رسیده است. هر چند باید با خودتان صبور باشید. بهبودی پس از جدایی راه حل سریعی نیست. مدتی طول می کشد تا قلب شما با واقعیت شرایط کنار بیاید اما زمانی که به کار خود ادامه دهید به آنجا خواهید رسید.

حرف آخر

چه شما آغازگر جدایی بودید و چه کاملاً بی تقصیر بودید، مهم این است که گذشته را پشت سر بگذارید و ادامه دهید. اینکه دقیقاً چگونه این کار را انجام می دهید کاملاً به شما بستگی دارد. نکته کلیدی این است که شما تلاشی هماهنگ برای ادامه کار انجام دهید.

این بدان معنا نیست که شما هر روز را به خوبی اداره خواهید کرد اما تا زمانی که تصمیمات آگاهانه ای برای انتخاب گزینه های سالم در زندگی خود می گیرید، به زودی احساس بهتری خواهید داشت و قلب شکسته شما بهبود خواهد یافت.

منبع:

verywellmind

اضافه کردن دیدگاه

اضافه کردن دیدگاه

برای ارسال نظر اینجا کلیک کنید

تبلیغات

دانلود برنامه آموزش آشپزی

مطالب پیشنهادی