ازدواج دانستنی های بعد از ازدواج

همسویی عاطفی چیست و چرا مهم است؟

تقویم فارسی اندروید

انسان ها موجوداتی اجتماعی هستند و اکثریت قریب به اتفاق ما برای خوشبختی واقعی نیاز به روابط با یکدیگر داریم اما همه روابط – روابط خانوادگی، مانند روابط بین والدین و فرزندان و بین خواهر و برادر، پیوندهایی که با دوستان خود دارید، آشنایی با همکاران و روابط عاشقانه – نیازمند تلاش از سوی همه افراد درگیر برای شادی و رضایت است تا به پتانسیل کامل خود برسند. به گفته گاتمن و سیلور، نویسندگان هفت اصل برای ایجاد ازدواج، برای ایجاد روابط شاد و رضایت بخش، درک علم ایجاد رابطه از طریق همسویی عاطفی حیاتی است.

بنابراین چگونه هماهنگی و همسویی عاطفی در روابط عاشقانه ما نقش دارد؟ مقاله زیر را بخوانید تا متوجه شوید.

همسویی عاطفی

همسویی عاطفی به چه معناست؟

هماهنگی و همسویی عاطفی به سادگی به معنای درک احساسات اساسی طرف مقابل در رابطه شماست. این بدان معنی است که بدانید آنچه انجام می دهند و می گویند همیشه دقیقاً منعکس کننده احساسات آنها نیست و صبور بودن و درک او مهم است.

به این موضوع فکر کنید – ممکن است روز بدی در محل کارتان داشته باشید، در ترافیک گیر کرده باشید و قهوه را روی پیراهن مورد علاقه خود ریخته باشید. وقتی به خانه می‌ آیید، ممکن است مثل همیشه با خوشحالی به همسرتان سلام نکنید. ممکن است خشن باشید و آنقدر گرم نباشید.

شما می دانید که آنچه اتفاق افتاد به هیچ وجه تقصیر او نبود، با این حال وضعیت عاطفی شما به طور ناخودآگاه تا حدودی، کوچک یا بزرگ، بر نگرش شما منعکس می شود.

اگر شریک زندگی‌ تان رفتار غیرعادی شما را کم‌کم می‌ پذیرد، اهمیتی نمی‌ دهد و فعالانه تلاش می‌ کند تا احساس بهتری در شما ایجاد کند، به این معنی است که او می‌ داند که اعمال شما به دلیل احساسات زیربنایی شماست. این نشان می دهد که او از نظر احساسی با شما هماهنگ است.

چگونه از همسویی عاطفی برای ایجاد روابط بهتر استفاده کنیم

هر رابطه‌ ای که بدون پایه‌ ای قوی ساخته شود، در نهایت فرو می‌ پاشد. بهترین راه برای درست کردن آن این است که از همان ابتدا در مورد انتظارات خود صادق باشید.

برای ایجاد هماهنگی عاطفی، اجرای مجموعه‌ ای از استراتژی‌ های رفتاری ضروری است که به شما در درک بهتر طرف مقابل کمک می‌ کند و به شما کمک می‌ کند حالت عاطفی زیربنایی او را بشناسید.

1. کنشمند باشید و از شکست در ذهن خودداری کنید

کنشمند باشید و حقیقت رابطه خود را کشف کنید. به تمام جنبه ها فکر کنید – احساسات و افکار خود، احساسات شخص مقابل و زمینه بیرونی. صرف نظر از نوع رابطه ای که شروع می کنید، چه متعارف یا غیر متعارف، برخی چیزها تقریباً جهانی هستند.

بهتر است همین الان با حقیقت روبرو شوید و به آن بپردازید نه اینکه اجازه دهید در درازمدت رابطه شما را خراب کند. مسائل حل نشده راهی برای بازگشت به سوی ما پیدا می کنند. اجازه ندهید مشکلات قابل اجتناب به رابطه ای پایدار و رضایت بخش آسیب برساند.

همچنین به یاد داشته باشید که یکی از بزرگترین خطرات در روابط نزدیک این است که فرض کنید طرف مقابل در احساسات و افکارش مانند شما است. اغلب اوقات، خود عاطفی ما نمی‌ خواهد بپذیرد که فردی که به او نزدیک هستیم واقعاً با ما متفاوت است – گاهی اوقات بسیار متفاوت است.

به یاد داشته باشید که به عنوان انسان، همه ما منحصر به فرد هستیم. مهم نیست که چقدر چیزهای مشترک دارند، حتی بهترین دوستان، بزرگترین عاشقان و معتمدترین شرکا هم چیزهایی خواهند داشت که با آنها مخالفت خواهند کرد.

این بد نیست زیرا از ما افراد واقعی با شخصیت های متمایز می سازد. چیزهایی که واقعاً در مورد شریک زندگی تان دوست دارید بسیار مهم تر از چیزهایی هستند که دوست ندارید. به انتخاب های او احترام بگذارید، به تلاش های خود ادامه دهید و تصویر بزرگ (یعنی رابطه خود) را در ذهن داشته باشید.

2. موانع ارتباطی را حذف کنید، از فرهنگ بگویید و اعتماد ایجاد کنید

برای اینکه ارتباط آزاد و صادقانه کار کند، باید موانع ارتباطی را از بین ببرید. هر چیزی که مانع از راحت بودن طرفین با یکدیگر شود، مانع ارتباطی محسوب می شود.

هیچ زمانی برای ایجاد یک تفاهم قوی تر از همان ابتدای رابطه وجود ندارد. راحت بودن به شما اطمینان می دهد که ایده روشنی از آنچه هر دو از رابطه انتظار دارید داشته باشید، چه چیزهای کوچکی مانند ترجیحات سرگرمی و انتخاب سبک زندگی باشد چه چیزهای بزرگتر مانند زندگی مشترک، اهداف شغلی، ازدواج و بچه دار شدن.

همیشه دانستن این موارد مفید است تا شما و شریک زندگی تان بتوانید دوام طولانی مدت رابطه خود را بسنجید.

ترجیحات ارتباطی فردی خود را مشخص کنید و سپس در مورد چیزی که برای هر دوی شما خوب است مصالحه کنید.

یک راه عالی برای انجام این کار استفاده از Tell Culture است. Tell Culture یک استراتژی ارتباطی است که در آن شما در مورد احساسات و افکار خود در مورد آنچه که با شما می گذرد رک و صادق باشید، موانع خود را کاهش دهید و انعطاف پذیر باشید.

این به همان اندازه برای تمام روابط مهم زندگی شما، به ویژه روابط با شریک عاشقانه خود و همچنین خانواده و دوستان، صدق می کند. چیزهایی را در مورد خودتان به او بگویید که فکر می کنید او دوست دارد بداند تا پیوند اعتماد بین شما تقویت و قوی تر شود.

با این حال، برای اینکه Tell Culture کار کند، برای شما حیاتی است که انتظار انجام فوری درخواست خود را نداشته باشید. به یاد داشته باشید، این یک درخواست احساسی است، نه یک فرمان.

این استراتژی‌ ها به شما کمک می‌ کنند تا اعتماد ایجاد کنید که تحقیقات نشان می‌ دهد کلید داشتن روابط شاد و پایدار است. از آنجایی که مرحله آشنایی آغاز رابطه شماست، ایجاد یک رابطه قابل اعتماد با شریک زندگی شما برای آینده بسیار مفید خواهد بود.

اگر می خواهید یک رابطه پایدار داشته باشید، کارهایی را برای ایجاد اعتماد و سنجش میزان اعتماد طرف مقابل انجام دهید. انعطاف پذیری و صراحت را نشان دهید، اسرار را به اشتراک بگذارید و در پیشنهادات خود برای سازش سخاوتمند باشید.

اگر طرف مقابل ثابت کرد که قابل اعتماد است، تعهد را افزایش دهید. اگر نه، تعهد خود را مجدداً ارزیابی کنید زیرا این رابطه احتمالاً دوام نخواهد داشت.

3. مرزها، حریم خصوصی و حل تعارض

یکی از جنبه های کلیدی نشان دادن اعتماد، اجازه دادن به یکدیگر برای تعیین مرزها و اجازه دادن برای داشتن حریم خصوصی است. پیشرفت های تکنولوژیکی ارتباط مداوم را برای ما بسیار آسان می کند.

فقط به این دلیل که می توانیم دائماً در تماس باشیم به این معنی نیست که انجام این کار سالم است. شما هنوز در حال عادت کردن به یکدیگر و زندگی تا حد زیادی جداگانه هستید و ضروری است که فضای مورد نیاز برای اطمینان از یک رابطه پایدار و شاد را به یکدیگر بدهید.

به طور مشابه، این زمان بسیار خوبی برای ایجاد مرزها است. با یکدیگر صحبت کنید و ایده های خود را در مورد آنچه که با آن راحت هستید و نیستید به اشتراک بگذارید. این شما را از اختلافات دردناک و بالقوه دائمی در آینده نجات می دهد و اطمینان حاصل می دهد که هر دوی شما تصور دقیقی از انتظارات یکدیگر دارید.

اجازه دادن به یکدیگر برای داشتن فضا در صورت نیاز، در کنار پرهیز از فشار آوردن به یکدیگر، به ایجاد شادی طولانی مدت کمک می کند. احترام به مرزها و اجازه دادن به حریم خصوصی برای ایجاد اعتماد متقابل معجزه می کند.

اگر با این انتظار وارد رابطه ای شوید که هرگز نباید دعوا کنید، شکست خواهید خورد زیرا اولین دعوا ممکن است به رابطه پایان دهد. درعوض، راهبردهایی را برای حل تعارض سالم بیاموزید و قبل از واقعیت در مورد آنها با شریک رابطه خود صحبت کنید.

از آنجایی که هر دو شما دیدگاه‌ ها، ایده‌ ها و برداشت‌ های فردی خود را دارید، به ناچار مواردی وجود خواهند داشت که باعث ناراحتی شما می‌ شوند. همانطور که رابطه خود را آغاز می کنید، هر دو طرف باید عهد کنند که از فرضیات خودداری کنند و همیشه در هنگام مواجهه با شک و تردید، رو در رو صحبت کنند.

اگر متوجه شدید کاری که طرف مقابل انجام می دهد باعث آزار یا اشتباه است، به آرامی به او بگویید که از کاری که انجام داده خوشتان نیامده و دلیل آن را دوست نداشته اید. هرگونه درگیری را با برجسته کردن میزان اهمیت دادن به طرف مقابل و رابطه شروع کنید.

از سرزنش کردن پرهیز کنید و در تفسیر اعمال طرف مقابل سخاوتمند باشید. اگر متوجه شدید که اشتباهی مرتکب شده اید، سریع و شدید عذرخواهی کنید. اگر متوجه می‌ شوید که به گذشته فکر می‌ کنید، به سمت رفتار بهتر در آینده بروید.

روی پیوند مجدد و بازسازی پیوندهای عاطفی که در اثر تعارض متشنج شده اند، تمرکز کنید.

4. به یاد داشته باشید که دو نفر یک زوج را تشکیل می دهند

به یاد داشته باشید که شما در رابطه هستید تا نیاز خود را به همراهی برآورده کنید. بنابراین، زمانی که درگیر هر رابطه ای هستید، اهداف خود را در ذهن داشته باشید.

اجازه ندهید زندگی شما را به حدی از بین ببرد که خود را فراموش کنید. ایده ها، شغل، اهداف و جهت گیری شما در زندگی به اندازه ایده های شریک زندگی شما مهم است.

احترام گذاشتن به انتخاب های او راهی است که باید طی شود اما شما حق دارید که از او نیز همین انتظار را داشته باشید. وقتی وارد یک رابطه می‌ شوید، این موارد را برای شریک زندگی‌ تان روشن کنید تا هر دوی شما تصور درستی از آنچه دارید داشته باشید. اجازه ندهید نیازها و خواسته های طرف مقابل شما را تحت تأثیر قرار دهد.

طبق قوانین Tell Culture بازی کنید و در مورد نیازها و خواسته های خود صادق باشید و رک باشید. او را هم تشویق کنید که همینطور باشد.

در غیر این صورت، خطر ایجاد رنجش و ناامیدی هم برای خود و هم برای شریک عاشقانه تان وجود دارد که به چشم انداز یک رابطه شاد و طولانی مدت آسیب می رساند.

5. سازش بهترین دوست شماست

هنگامی که قرار ملاقات را شروع می کنید، به یاد داشته باشید که زندگی و تصمیمات شما اکنون نقش مهمی در زندگی شخص دیگری ایفا می کند و بالعکس. در برآورده شدن نیازهای خود و در عین حال برآورده شدن نیازهای او نیز تعادل برقرار کنید.

به دنبال یک مصالحه سودمند متقابل در هر زمینه ای که اختلاف نظر وجود دارد، باشید. ترفند این است که به یاد داشته باشید که کدام نبردها باید انجام شود و کدامیک نباید انجام شود. درک یکدیگر و احترام به احساسات اساسی یکدیگر، کلید سازش موفق است.

توانایی سازش برای ایجاد روابط شاد و پایدار ضروری است.

تمرین همسویی عاطفی

همانطور که با یکدیگر ارتباط برقرار می کنید، به جای گوش دادن به صحبت های طرف مقابل، سعی کنید احساسات زیر کلمات را درک کنید. توجه کنید که آیا او تحت فشار، غمگین، ناامید، گیج، خوشحال، عصبانی و غیره به نظر می رسد یا خیر.

هنگامی که در یک رابطه جدید هستید و هنوز در مورد شریک زندگی خود یاد می گیرید، ممکن است همیشه آن را درست انجام ندهید و او نیز چنین خواهند بود. با این حال، با گذشت زمان، شما شروع به درک بهتر یکدیگر خواهید کرد و رابطه شما با صبر و تلاش بهتر خواهد شد.

به لحن صدا، زبان بدن، آنچه گفته نمی شود و محتوای کلمات توجه کنید. چنین همسویی عاطفی توانایی شما را برای درک طرف مقابل و پاسخ به روش هایی که منجر به روابط شاد و طولانی مدت می شود، افزایش می دهد.

جامعه امروزی بر فردیت تاکید دارد اما برای اینکه هر رابطه ای جواب دهد، باید از پوسته خودمحور خارج شویم و خود را به جای دیگران بگذاریم و دیدگاه، افکار و احساسات او را درک کنیم.

نتیجه

همانطور که یک رابطه را شروع می کنید، همسویی عاطفی می تواند تضمین کند که رابطه شما یک موفقیت پایدار خواهد بود. برای انجام این کار، باید استراتژی های مختلفی را برای سناریوهای مختلفی که با هم روبرو خواهید شد، اعمال کنید.

صبر، سازش و همدلی با یکدیگر کمک زیادی به این امر می کند که شما و شریک زندگی تان اوقات بسیار شاد و رضایت بخشی را با یکدیگر داشته باشید.

منبع:

lifehack

اضافه کردن دیدگاه

اضافه کردن دیدگاه

برای ارسال نظر اینجا کلیک کنید

تبلیغات

دانلود برنامه آموزش آشپزی

مطالب پیشنهادی