سلامت سلامت پوست، مو و ناخن مطالب اختصاصي

علل و عادت هايي که باعث نازک شدن مو می شوند

ضخامت مو تاحدی بستگی به ژنتیک افراد دارد و شما نمی توانید چیزی را که با آن به دنیا آمده اید را تغییر دهید اما باید توجه داشت که عادات غذایی و نحوه ی زندگی نامناسب باعث نازک شدن مو می شود. با ما در 7 گنج همراه شويد و با رعايت نكات زير به سلامت و زيبايي موهايتان كمك كنيد...
تقویم فارسی اندروید

ضخامت مو تاحدی بستگی به ژنتیک افراد دارد و شما نمی توانید چیزی را که با آن به دنیا آمده اید را تغییر دهید اما باید توجه داشت که عادات غذایی و نحوه ی زندگی نامناسب باعث نازک شدن مو می شود. با ما در 7 گنج همراه شويد و با رعايت نكات زير به سلامت و زيبايي موهايتان كمك كنيد…

علل نازك شدن مو
علل نازك شدن مو
این یک تصور غلط است که فقط   مردان ا ز نازک شدن مو رنج می برند . نازکی مو یک مشکل است که در آن هر دو جنس مواجه هستند و آن   پایین آوردن اعتماد به نفس خود  و  دید منفی خود  تاثیر می گذارد.

برخی از دلایل که ممکن است بر نازک شدن مو تاثیر بگذارند عبارتند از:

1 . استفاده از مواد دارویی

اگر  به طور منظم از مواد مخدر مانند قرص های ضد بارداری ، داروهای ضد انعقاد ، قرص های رژیم غذایی، داروهای تیروئید ، داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی ، داروهای پایین آورنده کلسترول ، داروهای آرتروز ، داروهای زخم ، و غیره،  ممکن است بر نازک شدن مو تاثیر بگذارند همچنین، این نازک شدن مو نیز ممکن است با شیمی درمانی ایجاد  شود.

 

2 . رژیم غذایی  فاقد ویتامینها

اگر رژیم غذایی شما فاقد ویتامین ها و مواد مغذی لازم ، باشد بر رشد مو تاثیر میگذارد . مخصوصا ، اگر  مقدار مناسب از ویتامین B و آهن  نداشته باشید  موها آسیب  می بیند. همچنین، اگر رژیم غذایی  سرشار از چربی داشته باشید ،منجر به چربی خون بالا و  نازک شدن عروق خونی منجر شود. این به نوبه خود مانع رسیدن  اکسیژن و مواد غذایی مناسب به موهای شما می شود .

 

 

3 . PCOS

ریزش مو می تواند یکی از نشانه های سندرم تخمدان پلی کیستیک باشد (PCOS) . دلیل این است که این تعادل هورمونی منجر به سطوح بالاتر آندروژن می شود . در نتیجه، شما ممکن است  رشد مو در صورت و بدن خود  داشته باشید ، در حالی که مو بر روی پوست سر بسیار نازک تراست.

 

4. دلایل هورمونی

یکی از دلایل اصلی ریزش مو و نازک شدن مو در خانم ها عدم تعادل هورمونی است.  قرصهای جلوگیری از بارداری، بارداری، هورمونهای تیروئید، هورمون درمانی، و غیره باعث می شود که موهای شما رشد نازکی داشته باشد. همچنین، این نازک شدن مو می تواند ژنتیکی باشد. اگر سابقه خانوادگی از بستگان موهای نازک داشته باشید، شما نیز ممکن است موهای نازکی داشته باشید

 

5. سالمندی

سالمندی نقش مهمی بازی در نازک شدن مو دارد. همانطور که شما با افزایش سن، موی کم حجم می شود. این حجم کلی مو تأثیر منفی دارد . همچنین،با بالا رفتن سن روند رشد مو شما را کند میکند. همراه با این، تولید استروژن در زنان در سن  بالا کاهش می یابد. این بیشتر به نازک شدن مو می افزاید.

 

6-  قرار گرفتن بيش از حد در آفتاب 

اشعه uv نه تنها به پوست بدن تان آسیب می رساند، بلکه به موهای تان نیز صدمه می زند. قرارگرفتن در معرض اشعه uv به مدت طولانی باعث ضعیف شدن و حتی ریزش مو می شود. پس زمانی که در معرض نور خورشید قرار دارید با یک کلاه یا روسری موهای تان را بپوشانید.

غير از علل بالا ، برخي اشتباهات و عادت ها هم هستند كه موجب نازك شدن مو ميشوند:

1- محکم بستن موها

محکم بستن موها به شکل دم اسبی یا بافت های محکم، باعث از بین رفتن فولیکول مو و آسیب های غیرقابل ترمیم به مو می شود. سعی کنید موهای تان را شل و به سمت پایین ببندید یا به راحتی آن را باز بگذارید. محکم بستن موها به مدت طولانی باعث یک نوع ریزش غیرقابل برگشت به نام traction alopecia می شود.

2-حمام داغ

با آب داغ دوش نگیرید؛ زیرا گرمای زیاد باعث خشکی و شکنندگی مو می شود و در نهایت به موخوره می انجامد. هم چنین آب داغ، روغن طبیعی مو را از بین می برد که این امر موجب آسیب و ریزش مو می شود.

3- بازی کردن و ور رفتن با موها

آیا شما نیز زمانی که مضطرب هستید با موهای تان ور می روید و آن را دور انگشتان تان می پیچانید؟ این کار منجر به نازک شدن و آسیب رساندن به مو می شود. یا با موهای تان ور نروید یا مجبورید با یک سر تاس و بدون مو زندگی کنید.

4-منظم نشستن موها

نشستن مو به مدت طولانی باعث ضعیف شدن موها می شود. اگر موهای تن را به طور منظم نشویید، محصولاتی که روی موهای تان استفاده کرده اید و همچنین سلول های مرده باعث مسدودشدن فولیکول مو و کند شدن رشد مو می شود.

5- رژیم های سخت

رژیم های سرسخت همان طور که کمرتان را باریک می کند، موهای تان را نیز نازک می کند. موهای شما به تغذیه نیاز دارد و اگر به آن ها نرسید، دچار ریزش مو می شوید. درواقع یکی از علائم بیماری بی اشتهایی عصبی، ریزش مو است.

6- درست رفتار نکردن با موهای خیس

موی خیس بسیار شکننده تر و حساس تر از موی خشک است، پس با ملایمت موهای خیس تان را خشک کنید. به آرامی با یک حوله، آب موهای تان را بگیرید؛ زیرا محکم کشیدن حوله بر سر باعث شکستن ساقه های مو و صدمه دیدن فولیکول مو می شود.

7- استفاده از محصولات نگهدارنده ی حالت مو

تافت ها و ژل هایی که مو را به مدت طولانی خشک می کند، مو را سفت و انعطاف پذیر می کند که در این حالت مو بسیار شکننده تر است. اگر در این حالت موهای تان را شانه کنید، مطمئن باشید که آن را از ریشه در می آورید.

8- خراشیدن سر

اگر در ناحیه پوست سرتان احساس خارش می کنید، شامپوی تان را عوض کنید و از شامپویی استفاده کنید که حاوی روغن درخت چای است. اگر مشکل خارش سرتان برطرف نشد به پزشک مراجعه کنید. هرگز پوست سرتان را نخراشید زیرا این کار باعث آسیب رساندن به فولیکول مو می شود.
پيشنهاد ويژه ما:

روشهای موثر در تقویت و بهبود ضخامت مو

گردآوری و تنظیم: گروه ۷ گنج

www.7ganj.ir

منابع: مجله زیبایی سالم – دانشنامه سلامت

اضافه کردن دیدگاه

اضافه کردن دیدگاه

برای ارسال نظر اینجا کلیک کنید

تبلیغات

دانلود برنامه آموزش آشپزی

مطالب پیشنهادی