خواص مواد غذايي سلامت

برای سلامت چشم تخم مرغ بخورید

برای سلامت چشم تخم مرغ بخورید

دژنراسیون ماکولا یک بیماری است که منجر به تاری دید و حتی کوری می شود. تصور می شود که در حفظ سلامت چشم تخم مرغ می تواند موثر باشد و از این بیماری پیشگیری کند. تخم مرغ صبحانه می توان فوایدی بیش از آنچه تصور می کنید داشته باشد. حتما تابه حال زیاد شنیده اید که هویچ برای چشم خوب است اما تخم مرغ چطور؟ تخم مرغ هم می تواند در حفظ سلامت چشم موثر باشد
رنگدانه ای که در زرده ی تخم مرغ وجود دارد می تواند در برابر اشعه ی خورشید از چشم شما محافظت کند. شبکیه ی چشم در پشت یک سری سلول حساس به نور قرار دارد که در مجموع بینایی را برای ما به ارمغان می آورد. در وسط منطقه ای به نام ماکولا، لایه ای از سلول های متراکم تر وجود دارد. این منطقه مرکزی بسیار متراکم بوده و بسیار آسیب پذیر نیز هستند. این بخش می تواند به مرور شروع به مرگ خاموش کرده و از بین برود. به ویژه در افراد بالای 65 سال اثرات ناشی از اشعه ی UV در نور خورشید  به شدت این بخش را مورد تهدید قرار می دهد. مرگ خاموش این ناحیه بسیار آرام و به مرور انجام شده و حتی در ظاهر چشم خودش را نشان نمی دهد.

چگونه تخم مرغ باعث حفظ سلامت چشم می شود؟

شواهد نشان می دهد که افزایش میزان آنتی اکسیدان در رژیم غذایی می تواند یک اثر محافظتی در برابر بیماری های چشمی داشته باشد. زرده ی تخم مرغ سرشار از آنتی اکسیدان هایی مانند لوتئین و زیگزانتین می باشد که به شدت برای سلامت چشم مفید هستند. البته این آنتی اکسیدان ها در منابع غذایی دیگری مثل اسفناج، ذرت یا فلفل هم یافت می شود اما دانشمندان کشف کرده اند که آنتی اکسیدان های موجود در زرده تخم مرغ سریع تر و با سهولت بیشتری وارد بدن می شود. همچنین تخم مرغ حاوی مواد مغذی دیگری مثل ویتامین های A، D و E است که در حفظ سلامت چشم موثر هستند.

آیا تخم مرغ کلسترول بالایی دارد؟

تخم مرغ حاوی مقادیر بالایی کلسترول است. متخصصان تغذیه قبلا توصیه می کردند که این خوراکی را حداقل برای 3 عدد در هفته مصرف کنید. اما این روزها تصور می شود که پردازش کلسترول ناشی از مصرف تخم مرغ در بدن می تواند کمی پیچیده تر باشد. در سال 2006 در دانشگاه ماساچوست مشاهده شد که افرادی که در هفته 1 تخم مرغ مصرف می کردند به مدت 5 روز سطح لوتئین و زیگزانتین بدن آن ها بالا رفت اما تاثیری در سطح کلسترول مشاهده نشد.  به این ترتیب توصیه می شود که اگر می خوهید برای حفاظت از بیماری دژنراسیون ماکولا تخم مرغ مصرف کنید قبل از آن با پزشک تان در خصوص میزان کلسترول موجود در آن صحبت کنید. همچنین توصیه می شود که برای محافظت از چشم به طور منظم به چشم پزشک مراجعه کنید، چشمان خود را از نور خورشید حفاظت کنید و همچنین مقدار زیادی آجیل و سبزیجات مصرف کنید.

تقویم فارسی اندروید

اضافه کردن دیدگاه

برای ارسال نظر اینجا کلیک کنید

تبلیغات

دانلود برنامه آموزش آشپزی

مطالب پیشنهادی