بارداري و زايمان سلامت

زنان باردار باید از مصرف شیر و فراورده های لبنی اجتناب کنند

تقویم فارسی اندروید

زنان باردار
غذاهای با منشا حیوانی به طور طبیعی حاوی هورمون هستند و شیر گاو نیز خود نگرانی های خاصی را ایجاد می کند. هورمون هایی در شیر گاو یافت می شود که به نظر می توانند خطرناک باشند. مطالعات اخیر روابطی را بین محصولات لبنی و بیماری های انسان مانند آکنه، برخی سرطان ها و اختلالات اندام تناسلی را ایجاد می کند. مصرف شیر خطر ابتلا به بلوغ زودرس و سرطان آندومتر در زنان یائسه را افزایش می دهد. به علاوه مطالعات نشان می دهد که سطوح خاصی از هورمون می تواند سلامت جمعیت های آسیب پذیر مانند کودکان و یا زنان باردار را تحت تاثیر قرار دهد. در این افراد حتی مصرف مقدار کمی هورمون می تواند سوخت و ساز بدن آن ها را به کلی تغییر دهد.

کودکان به هورمون های جنسی تا حد زیادی حساس هستند و تنها مقدار کمی از این هورمون را در بدن خود دارند. به همین علت است که تغییر کوچکی در سطح این هورمون داخل بدن آن ها می تواند به یک تغییر عمده در کل فعالیت های سوخت و ساز بدن آن ها منجر شود. از آن جایی که بدن آن ها برای سطح پایینی از استروژن آمادگی دارند باید در خصوص این هورمون احتیاط شده و مقدار زیادی از آن در بدن شان آزاد نشود.

به نظر می رسد که کودکانی که اضافه وزن دارند اکثرا روزی 3 لیوان شیر می نوشند و باید به این توجه کنید که حیوانات علف خواری که در معرض شکار هستند باید در عرض چند ماه وزنشان بالا رفته و به فروش برسند. همین علت باعث می شود تا غذاهای آن ها با سطح اضافی هورمون فراوری شود.

از طرفی عواقب طولانی مدت قرار گرفتن در معرض هورمون های رشد داخل شیر مشخص نشده است. شیر غلظت فاکتور سرمی رشد شبه انسولین 1 را که به سرطان پروستات و دیگر بیماری ها مربوط است افزایش می دهد. به علاوه در روش های صنعتی گاو های شیرده در تمام مراحل زندگی خود در بارداری فعال و آمادگی برای بچه دار شدن بوده و در نتیجه سطح بالایی از هورمون های جنسی در شیرشان وجود دارد.

گاو های باردار حجم قابل توجهی از هورمون های جنسی را در شیر خود آزاد می کنند که پس از مصرف به بدن مصرف کننده وارد شده و وی را در معرض خطر قرار می دهد. به علاوه این هورمون ها فقط در محصولات لبنی یافت نمی شوند بلکه در تمام محصولات گوشتی و یا دیگر فراوری های آن ها یافت می شود. با این حال سطح بیشتری از این هورمون ها در محصولات لبنی و شیر گاو وجود دراد. در محصولات لبنی مهم هورمون های جنسی در تمام بافت های جانور نفوذ کرده و شما می توانید در بافت های آن ها نیز تجمع استروژن را شاهد باشید. به همین علت است که در یک مطالعه مشاهده شد که سطح هورمون های جنسی در بدن زنانی که گیاه خوار بودند بسیار کمتر از دیگران بود.

از طرفی بارداری دوره ی حساسی است که فرد را به شدت آسیب پذیر کرده و می تواند مشکلات زیادی برای او ایجاد کند. بسیاری از پزشکان و افراد عوارض و عواقب منفی بارداری را دست کم گرفته و به آن توجه نمی کنند. اما زنان حامله خطرات متعددی را برای خود و نوزادانشان باید پشت سر بگذارند. حتی این عواقب می تواند منجر به مرگ نوزادان آن ها شود. به همین علت است که توصیه می شود زنان باردار باید از مصرف شیر و فراورده های لبنی اجتناب کنند

یک دیدگاه

  • دقیقا چیکارکنیم؟
    یه بار مینویسید ماست فراموش نشه و لبنیات بخورید.یه جا میگید نخورید؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟چیکارکنیم دقیقا؟؟؟؟

یک دیدگاه

برای ارسال نظر اینجا کلیک کنید

تبلیغات

دانلود برنامه آموزش آشپزی

مطالب پیشنهادی