بیماری ها سلامت

9 دلیل غیره منتظره برای داشتن حالت تهوع

مهاجرت به فنلاند در مقطع دبیرستان

دلایل زیادی وجود دارد که ممکن است احساس تهوع کنید و استراتژی ها و درمان های مختلف مدیریتی هم وجود دارد که ممکن است به شما کمک کند. حالت تهوع ناگهانی احتمالاً ذهن شما را درگیر می کند. شما ممکن است شروع به یادآوری هر یک از غذاها و نوشیدنی هایی کنید که اخیراً مصرف کرده اید و سعی کنید یک عاملی برای آن پیدا کنید. یا شاید اگر امکان بارداری برای شما وجود داشته باشد، ممکن است به تقویم نگاه کنید تا آخرین زمان پریود خود را به خود یادآوری کنید. اما اگر قطعاً باردار نیستید و چیز بدی نخورده اید، طبیعی است تعجب کنید که چه خبر است.

به نظر می رسد بسیاری از چیزهای دیگر هم می توانند معده شما را آشفته کنند که هیچ ربطی به نوزادان یا غذای بد ندارد. در اینجا نه مورد غیر منتظره وجود دارد که ممکن است باعث ایجاد حالت تهوع در شما شود به علاوه آنچه شما می توانید برای رسیدن به حالت عادی انجام دهید.

حالت تهوع

حالت تهوع چیست؟

این احتمال بسیار زیاد است که شما در برخی از مراحل زندگی خود احساس تهوع کرده باشید اما بازبینی اساسی ترین اصول هرگز ضرری ندارد. حالت تهوع یک احساس ناراحت کننده در معده است که اغلب با استفراغ همراه است.

هر کسی می تواند حالت تهوع را تجربه کند اگرچه در شرایط خاصی شایع تر است، مانند زمانی که فردی تحت شیمی درمانی قرار می گیرد یا باردار است. درک این نکته ضروری است که حالت تهوع به خودی خود یک بیماری یا وضعیت سلامتی نیست در عوض، یک علامت بالقوه یک بیماری، شرایط یا وضعیت جسمی دیگر است.

علائم تهوع

توضیح علائم تهوع کمی دشوار است در نهایت معده شما درست کار نمی کند. اما برای دقیق تر شدن، علائم تهوع احتمالی را که ممکن است تجربه کنید در اینجا آورده شده است:

 • احساس عجیبی در قفسه سینه، بالای شکم یا پشت گلو
 • تعریق
 • ناراحتی معده
 • کمبود اشتها
 • انقباضات غیرقابل کنترل ماهیچه های تنفسی و شکمی
 • احساس می کنید در حال استفراغ هستید
 • واقعاً استفراغ می کنید
 • بزاق بیش از حد

علل تهوع

در اینجا برخی از رایج ترین دلایل احساس تهوع آمده است که دانستن آنها همیشه خوب است.

1. شما احساس استرس یا اضطراب می کنید

اگرچه استرس یک احساس است اما باعث ایجاد تغییرات فیزیکی در بدن شما می شود. رندی وکسلر متخصص داخلی در مرکز پزشکی وکسنر دانشگاه ایالتی اوهایو از تغییرت در مناطق دیگر بدن از جمله در روده که به احساسات منفی بسیار حساس است خبر می دهد.

روده شما مملو از اعصابی است که دچار انبساط و انقباض می شوند تا غذا را از طریق دستگاه گوارش شما هل دهد اما وقتی استرس دارید یا مضطرب هستید، مغز شما ممکن است سیگنال هایی را به آن اعصاب ارسال کند که باعث انقباضات اضافی می شود. به این حالت گاستری می گویند. همه این انقباضات ریتم طبیعی روده شما را به هم می زند که می تواند باعث ایجاد حالت تهوع در شما شود. نیازی نیست که تا حد زیادی ناراحت باشید تا آثار آن را احساس کنید. دکتر وکسلر می گوید حتی استرس جزئی هم می تواند باعث ایجاد حالت تهوع در شما شود.

مکث برای چند نفس عمیق می تواند به شما در آرامش بیشتر کمک کند که می تواند حالت تهوع شما را کاهش دهد. یک گزینه دیگر این است که یک فنجان چای زنجبیل بنوشید یا یک تکه زنجبیل شیرین شده بجوید. این ریشه تند دارای خواصی است که تصور می شود حالت تهوع را کاهش می دهد و اگر به طور معمول احساس می کنید به دلیل استرس یا اضطراب در معده خود احساس بیماری دارید، صحبت با یک روانشناس برای کمک ایده خوبی است.

2. ممکن است گرسنه باشید یا خیلی سریع غذا می خورید

وقتی چندین ساعت بدون غذا می مانید، قند خون شما بسیار پایین می آید (به خصوص اگر آخرین چیزی که خوردید بیشتر کربوهیدرات بود، مانند یک شیرینی ساده یا کلوچه). دکتر آرتور می گوید که این می تواند شما را دچار سرگیجه و حالت تهوع کند.

چگونه رفع می شود؟ از چیزهایی مانند یک لیوان آب میوه، یک تکه میوه تازه یا خشک یا نان استفاده کنید. ورود قند به سیستم شما قند خون شما را به حالت طبیعی باز می گرداند، بنابراین احساس بهتری دارید. (از خوردن غذاهای سرشار از چربی یا پروتئین خودداری کنید. آنها قند خون شما را بالا نمی برند و در واقع می توانند جذب کربوهیدرات ها را کند کنند.)

از طرف دیگر، ممکن است احساس تهوع کنید زیرا ناگهان مقدار زیادی غذا خوردید. اگر فکر می کنید به همین دلیل احساس تهوع می کنید، می توانید از داروهای خانگی ضد درد معده بدون نسخه استفاده کنید.

3. ممکن است لازم باشد کمی آب بنوشید

احساس تهوع ممکن است فقط معده ناآرام شما باشد که به شما می گوید که به خودتان H20 بیشتری برسانید و ما در مورد بی آبی در بیابان بی آب صحبت نمی کنیم. دکتر وکسلر می گوید برای برخی افراد، حتی کم آبی خفیف می تواند باعث معده درد شود

اگر شما هم احساس تشنگی می کنید، احتمالاً می دانید که کم آبی باعث تهوع شما می شود یا خیر. بنابراین اگر چنین است، آب بنوشید. دکتر وکسلر می گوید معمولاً آب ساده خوب است. اما اگر علائم کم آبی شدید دارید مانند خستگی، سرگیجه یا گیجی فوراً به پزشک مراجعه کنید.

همچنین شایان ذکر است: کم آبی بدن و قند خون پایین که می تواند همراه با خماری باشد ممکن است باعث تهوع نیز شود.

4. ممکن است از داروهای شما باشد

داروهای فراوان حتی مکمل ها و داروهای بدون نسخه می توانند باعث ایجاد حالت تهوع در شما شوند. گاهی اوقات خوردن یک مسکن بدون نسخه (مانند ایبوپروفن، استامینوفن یا NSAID) با معده خالی می تواند در واقع باعث ایجاد حالت تهوع در شما شود. دکتر وکسلر می گوید، بدون داشتن مقداری غذا در شکم، اجزای برخی از قرص ها می توانند برای مخاط معده تحریک کننده باشند. مکمل هایی مانند ویتامین C و E و آهن می توانند تأثیر مشابهی داشته باشند.

اگر از آخرین وعده غذایی خود بیش از یک یا دو ساعت می گذرد، می توانید با خوردن غذایی کوچک از ناراحتی جلوگیری کنید. دکتر وکسلر می گوید: “اغلب فقط یک تکه نان یا چند کراکر کافی است.” فقط مطمئن شوید که قبل از مصرف ویتامین ها یا داروهای خود، میان وعده خود را میل کنید تا بتواند روی شکم شما را بپوشاند. دکتر وکسلر می گوید غذا خوردن بعد از آن معمولاً کمکی نمی کند.

5. ممکن است از میگرن باشد

اگر میگرن به اندازه کافی بد نباشد، می تواند باعث ایجاد حالت تهوع در برخی افراد شود. کارشناسان به طور کامل درک نمی کنند که چرا میگرن می تواند این احساس را در شما ایجاد کند. آنها چه می دانند؟ میگرن می تواند باعث سرگیجه و تاری دید شود که می تواند حالت تهوع ایجاد کند.

دکتر آرتور می گوید: اگر احساس می کنید میگرن در حال بروز است، مصرف مسکن OTC ممکن است کمک کننده باشد. (فقط مطمئن شوید که آن را با یک میان وعده کوچک مانند کراکر میل کنید و مقدار زیادی آب بنوشید زیرا کم آبی بدن می تواند سردرد و حالت تهوع را بدتر کند.) و اگر داروهای ضد درد OTC موثر واقع نشد، با پزشک خود مشورت کنید. آنها می توانند داروهای تجویزی میگرن را تجویز کنند که ممکن است مفیدتر باشد.

6. ممکن است اشکال از معده باشد

این ارزش بحث به عنوان یک علت بالقوه در پشت ماجرای حالت تهوع را دارد. دو مساله بهداشتی مهم وجود دارد که باید در اینجا بدانید: مسمومیت غذایی و آنفولانزای معده. مسمومیت غذایی زمانی اتفاق می افتد که دستگاه گوارش شما بر اثر غذا یا نوشیدنی آلوده دچار تحریک یا عفونت می شود. آنفولانزای معده یا گاستروانتریت ویروسی، به طور خاص زمانی اتفاق می افتد که ویروسی سیستم گوارشی شما را آلوده می کند. مشکلات، همراه با سایر علائم ناراحتی مانند اسهال و گرفتگی شکم همراه خواهند بود.

7. ممکن است از عفونت گوش باشد

این ممکن است شگفت آور باشد اما اگر در گوش خود همراه با حالت تهوع احساس فشار می کنید، ممکن است عفونت گوش باشد. خبر خوب این است که این مشکل کاملا قابل درمان است. کانال های داخل گوش شما نقش مهمی در حفظ تعادل شما ایفا می کنند. دکتر آرتور می گوید اما عفونت می تواند باعث تغییر در سطح طبیعی مایع در گوش شود. هنگامی که این اتفاق می افتد، مغز شما سیگنالی دریافت می کند که فشار در گوش آلوده شما با فشار در گوش سالم شما متفاوت است و این سیگنال های ترکیبی می توانند باعث ایجاد حالت تهوع و سرگیجه در شما شوند.

چگونه می توانید تشخیص دهید که آیا عفونت گوش باعث تهوع شما می شود؟ دکتر آرتور می گوید: “به طور معمول، عفونت گوش باعث درد گوش، احساس فشار در گوش، تغییر در شنوایی، احتقان بینی، سردرد و تب می شود.” در صورت مشاهده این علائم، به پزشک خود مراجعه کنید. آنها آنتی بیوتیک هایی را برای مبارزه با عفونت تجویز می کنند و شما در عرض چند روز احساس بهتری خواهید داشت.

8. ممکن است مربوط به بارداری باشد

ما بی توجهیم اگر به این یکی اشاره نکنیم! به دلیل نوسانات هورمونی، بارداری یک علت شایع تهوع است به ویژه در اوایل بارداری. معمولاً قبل از نه هفته بارداری شروع می شود و اگرچه به طور معمول تا 14 هفته عقب می افتد اما برخی از زنان باردار در طول بارداری بیش از این حالت تهوع و استفراغ را تجربه می کنند. این حالت معمولاً “بیماری صبحگاهی” نامیده می شود اما حقیقت تاسف بار این است که این حالت می تواند در هر زمان از روز (یا شب) رخ دهد. شایان ذکر است که در حالی که برخی از حالت تهوع و استفراغ می توانند در دوران بارداری کاملاً طبیعی (هرچند بسیار ناخوشایند) باشند اما اگر به حدی رسید که به شدت بر زندگی شما تأثیر می گذارد یا شما را می ترساند، باید با پزشک خود صحبت کنید. تهوع و استفراغ شدید در دوران بارداری تحت عنوان hyperemesis gravidarum شناخته می شود و می تواند منجر به مشکلاتی مانند کم آبی بدن شود.

9. ممکن است حمله قلبی باشد

این علت بالقوه احساس تهوع ممکن است شما را شگفت زده کند اما حقیقت این است که علائم حمله قلبی می تواند فراتر از درد قفسه سینه باشد مخصوصاً برای زنان. در حالی که درد قفسه سینه که برای چند دقیقه ادامه می یابد یا کاهش می یابد و هنوز هم شایع ترین علامت حمله قلبی است صرف نظر از جنسیت فرد، زنان به احتمال زیاد علائم سکته قلبی کمتر شناخته شده ای را تجربه می کنند که شامل 10 مورد می شود:

 • حالت تهوع
 • استفراغ
 • عرق سرد
 • درد شانه یا بازو
 • درد پشت، گردن یا فک
 • تنگی نفس که ممکن است با درد قفسه سینه همراه باشد یا نباشد

درمان های تهوع

علاوه بر درمان های تهوع خاص ذکر شده در بالا، می توانید این درمان های عمومی را برای کاهش احساس تهوع امتحان کنید:

 • نوشیدنی های شفاف یا سرد بنوشید.
 • غذاهای سبک و ملایم مانند کراکر شور یا نان ساده بخورید.
 • از غذاهای سرخ شده، چرب و شیرین خودداری کنید.
 • به آرامی غذا بخورید و وعده های غذایی کوچک و مکرر داشته باشید.
 • غذاهای سرد و گرم را مخلوط نکنید.
 • به آرامی نوشیدنی بنوشید.
 • بعد از غذا خوردن از فعالیت اجتناب کنید.
 • بعد از غذا خوردن از مسواک زدن خودداری کنید.
 • غذاها را از همه گروه های غذایی انتخاب کنید تا بتوانید آنها را تحمل کنید.

چگونه از حالت تهوع جلوگیری کنیم

برای جلوگیری از بروز حالت تهوع، می توانید چند کار را انجام دهید. می توانید این استراتژی ها را امتحان کنید:

 1. خوردن وعده های غذایی کوچک در طول روز به جای سه وعده غذایی بزرگ
 2. آهسته غذا خوردن
 3. پرهیز از غذاهایی با هضم سخت
 4. خوردن غذاهای سرد یا در دمای اتاق مانده برای جلوگیری از حالت تهوع ناشی از بوی غذاهای گرم
 5. استراحت بعد از غذا خوردن
 6. اگر حالت تهوع صبحگاهی مطرح است، قبل از اینکه از رختخواب بیرون بیایید کراکر بخورید یا قبل از خواب یک میان وعده پروتئینی بالا مانند گوشت بدون چربی یا پنیر میل کنید.
 7. نوشیدن مایعات بین وعده های غذایی به جای غذا

اگر مستعد تهوع هستید، سعی کنید از برخی عوامل محرک مانند بوی غذا و پخت و پز، عطر، دود، اتاق های گرفته، گرما، رطوبت، چراغ های سوسو کننده و رانندگی در صورت امکان خودداری کنید.

زمان مراجعه به پزشک

با استفاده از روش های خانگی که در بالا ذکر شد، ممکن است به راحتی با حالت تهوع مقابله کنید اما برخی از این دلایل تهوع – مانند کم آبی شدید یا عفونت گوش – شما را ملزم به مراجعه به پزشک می کند اما آیا علائم گویایی وجود دارد که نشان می دهد باید به پزشک خود مراجعه کنید؟ بله.

از آنجا که حالت تهوع معمولاً با استفراغ همراه است، هرگونه تهوع و استفراغ که برای بزرگسالان بیش از دو روز، برای کودکان زیر دو سال 24 ساعت یا برای نوزادان 12 ساعت طول بکشد، باید به مراقبت های پزشکی مراجعه شود. حتی اگر حالت تهوع یا استفراغ شما چند روز طول نکشد اگر دوره هایی دارید که بیش از یک ماه ادامه دارد، قطعاً باید به پزشک خود مراجعه کنید.

علائم دیگری که باید به دنبال مراقبت پزشکی باشید عبارتند از: درد قفسه سینه، درد و گرفتگی شدید معده، تاری دید، گیجی، تب، سفتی گردن یا اگر استفراغ شما حاوی خون باشد.

حتی اگر با هیچ یک از این مسائل سر و کار ندارید، اگر احساس تهوع می کنید، برای وضوح بیشتر با پزشک خود تماس بگیرید. دریافت کمی آرامش و مشاوره پزشکی ممکن است باعث از بین رفتن بلافاصله حالت تهوع نشود اما حداقل ممکن است به شما کمک کند تا از نظر روحی خیالتان راحت شود.

منبع:

self

تقویم فارسی اندروید

اضافه کردن دیدگاه

اضافه کردن دیدگاه

برای ارسال نظر اینجا کلیک کنید

تبلیغات

دانلود برنامه آموزش آشپزی

مطالب پیشنهادی