سبك زندگي موفقيت در زندگي

9 استراتژی خواندن موثر برای درک مطلب سریع

تقویم فارسی اندروید

چه شما برای خواندن یک پیشکسوت هستید یا تازه برای اولین بار شروع به مطالعه می کنید، می دانید که خواندن و درک مطلب کاملاً مثل قبل نیست. ممکن است زمان بیشتری برای پردازش مطالبی که می خوانید طول بکشد یا شاید به دنبال سرعت بخشیدن به مطالعه خود هستید. به هر حال ممکن است، چیزی که شما را از رسیدن به سرعت مناسب خواندن منع می کند فقدان استراتژی مطالعه است.

شما می توانید یک استراتژی درک مطلب را تدوین کنید تا بتوانید سریعتر از گذشته مسائل را بفهمید و بخوانید.

در اینجا نه استراتژی خواندن موثر برای درک مطلب سریع آورده شده است:

درک مطلب

1. با یک هدف مطالعه کنید

اولین استراتژی که پیشنهاد می شود و استفاده از آن مناسب است، خواندن با یک هدف است. این استراتژی اصلی برای درک سریع است. زندگی بسیار سریع است و خواندن کتاب به شما اجازه می دهد سرعت خود را کاهش دهید، اگر فارغ از ژانر کتاب کاملاً خود را غرق در کتاب کنید.

اگر مغز شما حواس پرت شود یا نتواند اطلاعات ارائه شده را پردازش کند، آن اطلاعات را از دست خواهید داد.

راه دیگری که می توانید به این موضوع نگاه کنید خواندن با هدف است. اگر برای مطالعه بر آن هدف تمرکز نکنید، این اطلاعات را از دست خواهید داد.

دانستن نحوه خواندن با یک هدف، بر اساس دسته بندی کتاب ها در سه دسته است:

  • کتابهایی که یک مهارت را تقویت می کنند – این کتابها مملو از دانش تلفیقی در طی سالیان گذشته است که می توانید به سرعت به آنها دسترسی پیدا کنید.
  • کتابهایی که داستان های موفقیت را به اشتراک می گذارند و به شما امکان می دهند از مبارزات و شکست های یک شخص یاد بگیرید – حتی اگر شرایط شما متفاوت است، خواندن درباره یک نام بزرگ در زمینه ای که به آن علاقه دارید، فرآیندی را که اکنون طی می کنید حقیقی تر می کند.
  • کتاب هایی که به شما امکان می دهند زندگی را به روشی متفاوت از زندگی خود تجربه کنید – این کتاب ها بینشی عمیق در مورد سایر تجربیات زندگی را فراهم می کنند و به شما کمک می کنند مردم را در سطح عمیق تری درک کنید.

با گروه بندی کتاب ها در این دسته ها، شما هدف مشخصی برای خواندن هر کتاب و پردازش اطلاعات به آن روش دارید.

2. پیش نمایش

اگر زیاد کتاب خوانده باشید چیزی که به سرعت خواهید فهمید این است که بسیاری از نویسندگان – به خصوص در کتاب های غیر داستانی – درباره مفاهیم مشابه صحبت خواهند کرد. اگرچه دیدگاه نویسنده متفاوت خواهد بود اما برخی از مفاهیم در کل با هم مطابقت دارند.

این جایی است که این استراتژی واقعاً می درخشد زیرا این همه مربوط به پیش نمایش یک متن و بهره برداری از آنچه قبلاً درباره موضوع می دانید است. در حالی که یک کتاب یا مقاله می تواند دانش شما را در مورد چیزی گسترش دهد، این می تواند باعث افزایش سرعت مطالعه و درک شما شود زیرا نویسنده در مورد چیزی صحبت می کند که شما از قبل با آن آشنا هستید.

خواندن چیزی که قبلاً می دانید هیچ فایده ای ندارد، بنابراین راحت تر و سریعتر می توانید به چگونگی استفاده نویسنده از آن اطلاعات بپردازیم.

درس خواندن

3. پیش بینی

با گسترش پیش نمایش، ایده این است که شما پیش بینی می کنید که کتاب یا مقاله ای که می خواهید بخوانید چگونه است. اینگونه انتظارات را تنظیم می کنید.

به عنوان مثال، وقتی عنوان این پست را می خوانید، انتظار می رود استراتژی های خواندن را برای سهولت درک مطلب بخوانید. شما به غیر از این انتظار دیگری ندارید.

همین مفهوم در مورد هر کتابی که بخوانید صدق می کند. مطمئناً، هنگام مطالعه پیش بینی خود را تنظیم خواهید کرد اما مانند پیش نمایش، هنوز اطلاعاتی را که قبلاً با آنها آشنایی دارید یا انتظار دارید در آنجا قرار بگیرید در ذهن دارید.

4. شناسایی نقطه اصلی

هر کتاب دارای خلاصه ای برای فریب خوانندگان است اما شما می توانید خلاصه ای عمیق تر از فصل های کتاب ارائه دهید. اگر به دنبال درک سریعتر یک کتاب هستید، باید ایده اصلی کتاب را به شما ارائه دهد.

نکته اصلی کتاب نیز می تواند در بخش مقدمه توضیح داده شود. بیشتر کتاب های غیر داستانی به گونه ای تنظیم شده اند که نکات بحث برانگیز خود را درباره اینکه چرا چیزی مهم است و چرا باید به خواندن ادامه دهید، توضیح می دهند. در آنجا، آنها درباره آنچه که این کتاب در بر دارد، بحث خواهند کرد.

غالباً، نکته اصلی در آنجاست و می توانید از آن به عنوان بیانیه ای برای بقیه کتاب استفاده کنید. دانستن نکته اصلی کتاب به شما امکان می دهد اطلاعات را در متن قرار دهید. آنها در حال توضیح این مفهوم هستند زیرا این موضوع به موضوع اصلی که آنها سعی در انتقال آن دارند مرتبط است.

این باعث می شود که در خواندن وقت زیادی صرفه جویی کنید زیرا اگر حتی تا حدودی با موضوع آشنایی دارید، می توانید اطلاعات را با روش های دیگر مرور کنید. علاوه بر این، شما می توانید این اطلاعات را حفظ کنید.

5. سوال کردن

در حالی که شما برای خواندن کتاب آماده می شوید، یک استراتژی اصلی دیگر برای خواندن این است که سوالاتی در ذهن داشته باشید. این ممکن است شما را ملزم کند که به طور خلاصه کتاب را مرور کرده و بر اساس آنچه در ذهن دارید، از خود سوال کنید. سوالات می توانند از جملات مختلف یا حتی عناوین دیگری که نویسندگان استفاده می کنند نشأت گرفته باشد.

با ایجاد سوال ها، شما تمرکز خود را روی پاسخ دادن به این سوالات می گذارید. طبیعتاً این سریعاً درک مطلب را به همراه دارد زیرا کتاب باید برای پاسخگویی به این سوالات مجهز باشد.

نحوه پرسیدن این سوال ها به خود شما بستگی دارد. می توانید به آنها فکر کنید و آنها را در ذهن نگه دارید یا اینکه می توانید آنها را در حاشیه سمت راست صفحه ای که این سوال را دریافت کرده اید بنویسید. همانطور که کتاب را می خوانید، می توانید جواب را در حاشیه سمت چپ ذکر کنید یا زیر آن را خط بزنید و شماره صفحه را در زیر سوالی که پرسیدید یادداشت کنید.

6. استنباط

این در مورد خواندن بین سطرها است – مهارتی که افراد زیادی در استفاده از آن ندارند یا در استفاده از آن مردد هستند. استنباط یک استراتژی خواندن است که به نظر می رسد نتیجه معکوس داشته باشد زیرا تفسیر مردم از چیزی می تواند چیزی نباشد که نویسنده قصد دارد انتقال دهد اما این از حقیقت فراتر است زیرا استنباط یک فرآیند یادگیری است و چیزی است که می توانید با گذشت زمان توسعه دهید.

اگر در مواردی اشتباه کنید، خوب است زیرا استنباط بیشتر به کشف و جذب اطلاعات در سطح عمیق تر کمک می کند. این به طور طبیعی درک شما از یک موضوع را افزایش می دهد.

در پایان، استنتاج همه چیز در مورد نتیجه گیری خود است. یک نویسنده اطلاعاتی را ارائه می دهد که می توانید برای خود استنباط کنید و انواع سوالات را ایجاد کنید. منظورشان از این چیست؟ چگونه این با هر چیز دیگری که تاکنون گفته اند سازگار است؟

باز هم، حتی اگر در جواب این سوال ها در کتاب اشتباه کرده باشید، باز هم باید دانش کسب کرد. پاسخ هایی که پیدا کرده اید می تواند سوالات یا درک جدیدی ایجاد کند و وقتی نویسنده چیزی متفاوت از شما ارائه می دهد، دانش شما با توجه به این نکته همچنان گسترش می یابد.

اگر اتفاقاً حق با شما باشد، پس یک توضیح طولانی در خود ذخیره می کنید که باعث کاهش زمان خواندن و درک مطلب می شود.

7. تجسم کردن

تجسم جنبه خلاقانه مسائل را پوشش می دهد و یکی از روش های هیجان انگیز درک مطلب سریع است. حتی اگر کتاب یا مقاله غیر داستانی می خوانید، تجسم همچنان یک ابزار مفید است.

ایده این است که از اطلاعاتی که در اختیار دارید، طراحی کنید یا نقاشی کنید. اگر نویسنده سیستمی را برای استفاده شما ترسیم کرده است، به جنبه های مختلف آن سیستم نگاه کنید. با انجام این اقدامات خاص خود را تجسم کنید. مواردی از این دست باعث می شود که شما در یادگیری و درک بیشتر سرمایه گذاری کنید زیرا از هر دو طرف مغز برای هضم اطلاعات استفاده می کنید.

تجسم همچنین باعث می شود شما سرمایه گذاری کنید زیرا به این سوال پاسخ می دهد، “این چگونه به من مربوط می شود؟” ما به دلایل خاص احساسی یا شخصی کتاب می خوانیم و تجسم می تواند به شما در پاسخ به این سوال کمک کند، به ویژه اینکه چگونه آن را در زندگی خود مناسب می دانید.

8. نظارت / شفاف سازی

ناشی از استنباط و پیش بینی، نظارت / شفاف سازی به عنوان یک استراتژی خواندن و مقایسه آنها با آنچه در واقع می خوانید است. در بسیاری از موارد، درک شما از چیزی می تواند متفاوت از آنچه نویسنده بیان کرده است باشد و از آن درک عمیق تری از اطلاعات حاصل می شود. این امر همچنین می تواند از استراتژی های سوال ناشی شود زیرا شما در این پاسخ ها به دنبال وضوح هستید.

9. جستجو

استراتژی خواندن نهایی ناشی از سوال در جایی است که به دنبال پاسخ می گردید – مشابه توضیح دادن. تفاوت جستجو و روشنگری در این است که روشنگری برای درک عمومی طراحی شده است.

برای جستجو، باید اطلاعاتی را پیدا کنید که از آنچه می خواهید درباره آن یاد بگیرید پشتیبان تهیه و آن را تقویت می کند. این شما را در موقعیتی قرار می دهد که در حال تعریف مواردی هستید که نسبت به آنها اطمینان ندارید و به شما امکان می دهد مشکلاتی را که هنوز با متن دارید حل کنید.

حرف آخر

درک آنچه می خوانید شامل داشتن یک سیستم استراتژی خواندن است که می توانید به راحتی از آن استفاده کنید. خوانندگان موثر برای درک سریع مطالبی که می خوانند، چندین مورد از این راهکارها را به کار می گیرند.

به همین ترتیب، شدیداً شما را به استفاده از این روش ها و آزمایش شان تشویق می کنیم. بدانید چه چیزی برای شما مفید است و یک استراتژی مطالعه که برای شما مناسب است، تدوین کنید.

منبع:

lifehack

اضافه کردن دیدگاه

اضافه کردن دیدگاه

برای ارسال نظر اینجا کلیک کنید

تبلیغات

دانلود برنامه آموزش آشپزی

مطالب پیشنهادی