تغذيه سالم سلامت

7 اتفاقی که با خوردن نمک زیاد برای بدن شما رخ می دهد

تقویم فارسی اندروید

این واقعیت که اکثر آمریکایی ها از توصیه های روزانه مصرف سدیم و خوردن نمک تجاوز می کنند، احتمالاً تعجب آور نیست. “کاهش سدیم” و کاهش مصرف نمک” در چندین دهه گذشته پیام‌ های بهداشتی ثابتی بوده است که به مردم کمک می‌ کند تا بیش از 2300 میلی‌ گرم یا 1 قاشق چای‌ خوری در روز مصرف نکنند. غالباً برای اکثر افراد اولویت اصلی نمک رژیم غذایی نیست مگر اینکه فشار خون آنها نگران کننده باشد (در این صورت توصیه حتی کمتر از 1500 میلی گرم است).

7 اتفاقی که با خوردن نمک زیاد برای بدن شما رخ می دهد

خوردن نمک

1. احساس پف کردگی و نفخ می کنید

آب همیشه به دنبال سدیم است و کلیه ها از این اصل برای کمک به تنظیم دقیق حجم خون و مایعات در بدن استفاده می کنند. بنابراین، هنگامی که مقدار زیادی نمک می خورید (که باعث افزایش سطح سدیم خون می شود)، کلیه ها با حفظ مایعات برای متعادل کردن و عادی سازی سطوح، جبران می کنند.

این اثرات معمولاً خفیف و موقتی اما همچنان آزاردهنده هستند: چیزهایی مانند شلوار جین کمی تنگ تر در ناحیه کمر، صورت پف کرده یا افزایش اندک وزن در طول شب روی ترازو. راه حل چیست؟ به نظر می رسد غیر شهودی است اما شما باید مقدار زیادی آب بنوشید (و از غذاهای پر سدیم اجتناب کنید).

2. شما نمی توانید تشنگی خود را رفع کنید

آیا بعد از خوردن یک وعده غذایی بیرون از خانه، کمی بیشتر از حد معمول به دنبال یک بطری آب هستید؟ وعده‌ های غذایی رستوران‌ ها به دلیل داشتن سدیم بالاتر شناخته شده‌ هستند اما این تأثیر به همبرگر در غذاخوری محلی شما محدود نمی‌ شود. هر وعده غذایی پر نمک می تواند تشنگی شدید را تحریک کند. احساس افزایش سدیم خون، گیرنده های کلیه و مغز باعث ایجاد احساس تشنگی می شود. بدن از تشنگی به عنوان یک مکانیسم محافظتی استفاده می کند، بنابراین شما به سمت هیدراته کردن و کاهش غلظت سدیم هدایت می شوید.

3. سردرد می گیرید

اگر سردردهای گاه به گاه یا منظم دارید، مصرف بیش از حد نمک می تواند مقصر باشد. خوردن نمک باعث افزایش تقریباً فوری فشار خون در برخی افراد می شود و سردرد یکی از علائم رایج فشار خون بالا است اما رژیم غذایی پر نمک نیز می تواند افراد با فشار خون طبیعی را مستعد ابتلا به سردرد کند. در مطالعه‌ ای در سال 2014 روی 400 نفر، محققان دریافتند افرادی که بالاترین میزان نمک را مصرف می‌ کنند، بیشترین دفعات سردرد را دارند. هنگامی که مصرف نمک کاهش یافت، هم افراد با فشار خون طبیعی و هم فشار خون بالا، سردرد کمتری داشتند.

4. شما بیشتر مستعد ابتلا به اگزما هستید

این ایده که نمک ممکن است تأثیر مستقیمی بر تحریکات پوستی مانند اگزما داشته باشد در ابتدا دور از ذهن به نظر می رسید – تا اینکه ارتباط پوست با سیستم ایمنی را درک کردند. در حالی که این داده ها محدود است، به نظر می رسد نمک اضافی در رژیم غذایی باعث تحریک سیستم ایمنی برای آزادسازی سلول های T می شود. تحقیقات نشان می دهد که این آزاد شدن منجر به یک نوع واکنش بیش التهابی می شود که با اگزما و همچنین سایر شرایط التهابی مانند آرتریت و آسم مشاهده می شود. تصور این است که نمک بیش از حد باعث التهاب می‌ شود و اگزما را تشدید می‌ کند، مشابه آنچه آلرژن‌ ها و محرک‌ های رژیم غذایی انجام می‌ دهند.

5. خطر ابتلا به سرطان معده ممکن است افزایش یابد

سرطان معده یکی از شش نوع شایع سرطان است و سومین نوع مرگبار در سراسر جهان است. خوردن نمک زیاد یک عامل خطرساز برای ابتلا به سرطان معده است. محققان ارتباط بین نمک و سرطان را به طور کامل درک نمی دانند و مشخص نیست که آیا همه غذاهای سرشار از سدیم خطر یکسانی دارند یا خیر. شواهدی وجود دارد مبنی بر اینکه این خطر ممکن است در درجه اول ناشی از گوشت هایی باشد که پخته شده اند یا غذاهای دریایی و سبزیجات نمک زده و تخمیر شده برای نگهداری بیشتر.

6. ممکن است احتمال بیشتری برای ابتلا به سنگ کلیه وجود داشته باشد

مصرف منظم نمک بیش از حد می تواند شما را مستعد تشکیل سنگ کلیه کند. زیرا نمک اضافی باعث افزایش کلسیم در ادرار می شود. سنگ کلیه زمانی تشکیل می شود که کلسیم با اگزالات یا اسید اوریک در ادرار ترکیب می شود و شروع به تشکیل کریستال می کند. همانطور که این کریستال ها بزرگتر می شوند، تبدیل به سنگ هایی می شوند که می توانند به دستگاه ادراری حرکت کرده و آنجا گیر کنند. نتیجه معمولاً درد شدید است تا زمانی که آن سنگ از بین برود.

7. خوردن نمک زیاد ممکن است خطر ابتلا به زوال عقل را افزایش دهد

به نظر می رسد سطوح بالای نمک باعث افزایش سطح یک ترکیب التهابی در مغز می شود که منجر به آسیب اکسیداتیو می شود و جریان خون را مختل می کند. این بر اساس یک مطالعه در سال 2018 است که در آن رژیم غذایی پر نمک با ایجاد زوال عقل در موش ها مرتبط بود. و محققان معتقدند که این اثرات ممکن است در مورد زوال عقل در انسان مشابه باشد.

نحوه کاهش مصرف نمک

برای کمک به کاهش سدیم اضافی از رژیم غذایی خود، سعی کنید تا حد امکان در خانه غذا بخورید. وعده های غذایی رستوران مملو از سدیم هستند و پخت و پز در خانه به شما کمک می کند تا میزان نمک موجود در غذا را کنترل کنید.

و اگر برای صرف غذا بیرون می روید، غذای خود را بدون نمک بخواهید (اگر می خواهید خودتان آن را روی میز به غذا اضافه کنید). همچنین می توانید سس را در کنار غذا بخواهید و به جای ریختن آن روی غذا، چنگال خود را در آن فرو کنید. برای کمک به صرفه جویی در مصرف سدیم، پروتئین های کبابی را به جای سرخ شده انتخاب کنید و سبزیجات یا سالاد را به عنوان غذای جانبی خود انتخاب کنید.

حرف آخر

توجه به توصیه های مصرف نمک چندان سخت نیست، به خصوص اگر اغلب غذاهای بسته بندی شده یا غذاهای رستورانی می خورید. همانطور که گفته شد، نمک یکی از اجزای بسیار مهم طعم دهی است، بنابراین مقداری از آن اشکالی ندارد. فقط غذاهای کامل را بیشتر انتخاب کنید و خودتان در صورت امکان نمک اضافه کنید تا میزان مصرف آن در هر وعده غذایی را بهتر کنترل کنید. گیاهان و ادویه ها نیز بدون نیاز به نمک اضافی طعم غذاها را تقویت می کنند و در آخر، فشار خون خود را سالانه توسط پزشکتان چک کنید تا مطمئن شوید که در محدوده سالم است.

منبع:

healthline

اضافه کردن دیدگاه

اضافه کردن دیدگاه

برای ارسال نظر اینجا کلیک کنید

تبلیغات

دانلود برنامه آموزش آشپزی

مطالب پیشنهادی