متفرقه مطالب اختصاصي

6 نکته برای رانندگی مطمئن در تعطیلات نوروز

تعطیلات وقت شادیست. زمانی برای تفریح کردن و فراموش کردن ناامیدی های سال گذشته که شما می توانید با سفر کردن همه بدی ها را به فراموشی بسپارید و با انرژی وارد سال جدید شوید. بدین منظور بسیاری از خانواده ها به جاده می زنند تا تعطیلات را به خوبی بگذرانند اما این خوبی و خوشی در سفر تنها با رانندگی مطمئن امکان پذیر است. به خاطر حجم بالای مسافر و رفت و آمد در جاده ها، رانندگی مطمئن گاهی سخت می شود. بهتر است نکات ایمنی را به درستی رعایت کنید تا بتوانید به بهترین شکل ممکن از تعطیلات لذت ببرید.

رانندگی مطمئن

در ادامه با یادآوری چند نکته یک رانندگی مطمئن در تعطیلات خواهید داشت:

1. اهمیت رفتار در رانندگی

سعی کنید واکنش سریعی در رانندگی داشته باشید. اگر قرار است کمی جلوتر ترمز کنید بهتر است زودتر این کار را انجام دهید. این نکته به شما کمک می کند که اگر نقصی در خودرو یا جاده احساس کردید بیشتر برای تصمیم گیری درست فرصت داشته باشید. همچنین از دیگر رفتارهای مهم در رانندگی احترام به قوانین و رعایت حقوق دیگر رانندگان است. شما به جای مقاومت در برابر خواسته های رانندگان متکبر گذشت کنید تا درس خوش رفتاری به آنها بدهید. شما با این کار رانندگی مطمئن و سلامتی را تضمین خواهید کرد.

تعطیلات نوروز

2. بیدار و گوش به زنگ

این هشدار را جدی بگیرید. اگر احساس خواب آلودگی می کنید به هیچ عنوان پشت فرمان ننشینید. بیشترین دلیل برای تصادفات رانندگی، خواب آلودگی رانندگان گزارش شده است. اینکه نیمه شب و پیش از صبح راهی جاده بشوید شاید ایده خوبی برای فرار از شلوغی و ترافیک باشد اما اگر خواب کافی نداشته اید خطرناک ترین کار ممکن است. شما در واقع با این کار جان خود، مسافران و دیگر رانندگان را در خطری جدی قرار می دهید.

رانندگی مطمئن

3. حفظ فاصله در رانندگی

سعی کنید همیشه به اندازه سه ثانیه با اتومبیل جلویی فاصله داشته باشید. این سه ثانیه به معنای عقب افتادن شما از دیگر اتومبیل ها نیست بلکه باعث می شود شما یک عمر جلو بیفتید. به یاد داشته باشید اگر هوا بارانی یا بسیار تاریک باشد بهتر است این زمان را دو برابر کرده و به شش ثانیه ارتقاء دهید. حفط فاصله با اتومبیل جلویی از ابتدایی ترین قوانین رانندگی مطمئن محسوب می شود.

تعطیلات نوروز

4. پیشبینی و جبران

همیشه چندین و چند راننده بی احتیاط در جاده ها وجود دارند و شما نمی توانید آنها را تغییر دهید اما می توانید با پیشبینی حرکت بعدی، تاثیر آنها را به حداقل رسانده و جبران کنید. اگر می بینید که راننده جلویی زیاد و ناگهانی ترمز می کند سعی کنید آمادگی آن را داشته باشید تا برخوردی میان دو اتومبیل اتفاق نیفتد. در این موارد شما با کم کردن سرعت می توانید بی احتیاطی آن ها را جبران نمایید.

رانندگی مطمئن

5. لذت بردن از سفر

به جای اینکه سعی کنید رکورد سرعت خود و دیگران را در جاده بزنید یا با دیگر راننده ها رقابت نمایید سعی کنید از سفرتان لذت ببرید. جاده هم بخشی از سفر محسوب می شود و نیازی نیست با عجله تمام آن را به اتمام برسانید. سعی کنید به دفعات و تا پیش از تاریک شدن هوا از اتومبیل پیاده شده تا هم خود و هم باقی هم سفرانتان از هوای آزاد لذت ببرید. تماشای مناظر بخش مهمی از سفر به شمار می روند و تا می توانید آن را از دست ندهید. ممکن است کمی دیرتر به مقصد برسید اما حسابی از سفرتان لذت خواهید برد. برای مثال جاده های مناطق کردستان کوهستانی و بسیار زیبا هستند و اگر نوروز امسال به کردستان سفر میکنید حتما از مناظر زیبای راه لذت ببرید.

رانندگی مطمئن

6. معاینه اتومبیل

پیش از اینکه راهی سفر شوید حتما تمام معاینات فنی خودرو خود را بررسی نمایید. شاید در جاده نتوانید مشکلات خودروتان را رفع کنید و دسترسی به هیچ چیز نداشته باشید. لوازم یدکی و تایر زاپاس را حتما به همراه داشته باشید تا در جاده گرفتار نشوید. غیر از معاینات فنی فراموش نکنید که حتما کمربند ایمنی عقب و جلو را نیز بررسی نموده و از سالم بودن آنها اطمینان حاصل کنید.

منبع : liveeco

تقویم فارسی اندروید

اضافه کردن دیدگاه

برای ارسال نظر اینجا کلیک کنید

تبلیغات

دانلود برنامه آموزش آشپزی

مطالب پیشنهادی