روانشناسی سبك زندگي

6 نوع رابطه و تأثیر آنها بر زندگی شما

تقویم فارسی اندروید

روابط بین فردی بخش بزرگ و حیاتی زندگی شما را تشکیل می دهد. این روابط می تواند از نزدیک و صمیمی تا دور و چالش برانگیز باشد. صرف نظر از ماهیت رابطه، انواع مختلف روابط به ایجاد شبکه حمایت اجتماعی کمک می کند که برای سلامت جسمی و روانی شما بسیار مهم است. برای درک بهتر، بحث دقیق درباره این روابط می‌ تواند مفید باشد و در مورد 6 نوع رابطه که یک فرد می‌ تواند داشته باشد بیشتر بدانید.

نوع رابطه

رابطه چیست؟

رابطه هر گونه ارتباط بین دو نفر است که می تواند مثبت یا منفی باشد. شما می توانید با طیف وسیعی از افراد از جمله خانواده و دوستان رابطه داشته باشید. عبارت “در یک رابطه بودن”، اگرچه اغلب با روابط عاشقانه مرتبط است، می تواند به ارتباط های مختلفی اشاره کند که یک فرد با دیگری دارد.

“در رابطه بودن” همیشه به این معنا نیست که صمیمیت فیزیکی، وابستگی عاطفی و یا تعهد در میان است. افراد درگیر انواع مختلفی از روابط می شوند که ویژگی های منحصر به فردی دارند.

انواع اساسی روابط

روابط معمولاً در یکی از چندین دسته مختلف قرار می گیرند (اگرچه گاهی اوقات ممکن است همپوشانی داشته باشند):

 • روابط خانوادگی
 • دوستی ها
 • آشنایان
 • روابط عاشقانه
 • روابط جنسی
 • روابط کاری
 • روابط موقعیتی

این اشکال مختلف روابط می توانند از نظر نزدیکی بسیار متفاوت باشند و همچنین انواع فرعی متفاوتی از روابط در هر یک از این انواع اساسی وجود دارد. برخی از انواع مختلف روابطی که ممکن است در مقطعی از زندگی خود تجربه کنید شامل موارد زیر است.

روابط افلاطونی

رابطه افلاطونی نوعی دوستی است که شامل یک پیوند نزدیک و صمیمی بدون رابطه جنسی یا عاشقانه است. این روابط معمولاً با موارد زیر مشخص می شوند:

 • نزدیکی
 • علاقه
 • فهم
 • توجه
 • مراقبت
 • پشتیبانی
 • صداقت
 • پذیرش – پذیرفته شدن

روابط افلاطونی می تواند در طیف وسیعی از موقعیت ها رخ دهد و می تواند شامل دوستی های همجنس یا مخالف باشد. ممکن است با یک همکلاسی یا همکارتان رابطه افلاطونی برقرار کنید یا ممکن است با فردی در محیط دیگری مانند باشگاه، فعالیت ورزشی یا سازمان داوطلبانه که در آن مشارکت دارید، ارتباط برقرار کنید.

این نوع رابطه می تواند نقش اساسی در ارائه حمایت اجتماعی ایفا کند که برای سلامتی و رفاه شما ضروری است. تحقیقات نشان می دهد که دوستی های افلاطونی می تواند به کاهش خطر ابتلا به بیماری، کاهش خطر افسردگی یا اضطراب و تقویت ایمنی شما کمک کند.

روابط افلاطونی آنهایی است که شامل صمیمیت و دوستی بدون رابطه جنسی است. گاهی اوقات روابط افلاطونی می تواند در طول زمان تغییر کند و به یک رابطه عاشقانه یا جنسی تبدیل شود.

روابط عاشقانه

روابط عاشقانه آنهایی هستند که با احساس عشق و جذابیت برای شخص دیگر مشخص می شوند. در حالی که عشق رمانتیک می تواند متفاوت باشد، اغلب شامل احساس شیفتگی، صمیمیت و تعهد می شود.

کارشناسان راه های مختلفی را برای توصیف چگونگی تجربه و ابراز عشق افراد ارائه کرده اند. به عنوان مثال، روانشناس رابرت استرنبرگ سه جزء اصلی عشق را عنوان می کند: اشتیاق، صمیمیت، و تعهد. او توضیح می دهد که عشق رمانتیک ترکیبی از شور و صمیمیت است.

روابط عاشقانه به مرور زمان تغییر می کند. در شروع یک رابطه، افراد معمولاً احساسات قوی تری از اشتیاق را تجربه می کنند. در طول این دوره شیفتگی اولیه، مغز انتقال دهنده های عصبی خاص (دوپامین، اکسی توسین و سروتونین) را آزاد می کند که باعث می شود افراد احساس سرخوشی و “عاشق بودن” کنند.

با گذشت زمان، این احساسات شروع به کاهش از شدت خود می کنند. همانطور که رابطه بالغ می شود، افراد سطوح عمیق تری از صمیمیت عاطفی و درک پیدا می کنند.

روابط عاشقانه اغلب در ابتدا داغ هستند. در حالی که احساسات اولیه اشتیاق معمولاً با گذشت زمان از قدرتش کاسته می شود، احساس اعتماد، صمیمیت عاطفی و تعهد قوی تر می شود.

روابط وابسته

رابطه وابسته نوعی رابطه نامتعادل و ناکارآمد است که در آن یک شریک به طرف مقابل اتکای عاطفی، فیزیکی یا ذهنی دارد.

همچنین متداول است که هر دو طرف به طور متقابل به یکدیگر وابسته باشند. هر دو ممکن است به نوبت نقش مراقب را ایفا کنند و به طور متناوب بین مراقب و گیرنده مراقبت عمل کنند.

ویژگی های یک رابطه وابسته عبارتند از:

 • عمل به عنوان بخشنده در حالی که شخص دیگر به عنوان گیرنده عمل می کند.
 • برای جلوگیری از درگیری با طرف مقابل، تمام تلاش خود را می کنید.
 • احساس می کنید باید برای انجام کارها اجازه بگیرید.
 • نیاز به نجات فرد مقابل از اعمال خودش
 • انجام کارهایی برای خوشحال کردن کسی حتی اگر باعث ناراحتی شما شود.
 • احساس می کنید که نمی دانید در رابطه چه کسی هستید.
 • بالا بردن طرف مقابل حتی اگر کاری برای جلب حسن نیت و تحسین شما انجام نداده باشد.

با این حال، همه روابط وابسته یکسان نیستند. آنها می توانند از نظر شدت متفاوت باشند. وابستگی می تواند بر انواع مختلف روابط از جمله روابط بین شرکای عاشقانه، والدین و فرزندان، دوستی، سایر اعضای خانواده و حتی همکاران تأثیر بگذارد.

روابط وابسته با هم ساخته می شوند. در حالی که ممکن است یکی از شریک‌ ها «نیازمندتر» به نظر برسد، شریک دیگر ممکن است احساس راحتی بیشتری داشته باشد.

برای مثال، کسی که احساس می‌ کند به نیازهایش راحت‌ تر است، ممکن است با انتخاب شریکی که دائماً به آنها نیاز دارد، از تمرکز بر نیازهای خود اجتناب کند.

روابط اتفاقی

روابط گاه به گاه اغلب شامل روابط دوستیابی است که ممکن است شامل رابطه جنسی بدون انتظار تک پارتنری یا تعهد باشد. با این حال، کارشناسان معتقدند که این اصطلاح مبهم است و برای افراد مختلف می تواند معانی مختلفی داشته باشد.

به گفته نویسندگان یک مطالعه منتشر شده در ژورنال Canadian Journal of Human Sexuality، روابط گاه به گاه می تواند موقعیت هایی مانند موارد زیر باشد:

 • روابط یک شبه
 • تماس های شهوانی
 • دوستی برای رابطه جنسی
 • دوستی با مزایا

چنین روابطی اغلب در سطوح فراوانی تماس، نوع تماس، میزان افشای شخصی، بحث در مورد رابطه و درجه دوستی متفاوت است. این مطالعه نشان داد که افراد با تجربه جنسی بیشتر در مقایسه با افرادی که تجربه جنسی کمتری داشتند، بهتر می‌ توانستند تعاریف این برچسب‌ ها را شناسایی کنند.

روابط گاه به گاه اغلب در میان بزرگسالان جوان رایج است. تا زمانی که روابط گاه به گاه با ارتباط و رضایت مشخص شوند، می توانند چندین مزیت مثبت جنسی داشته باشند. آنها می توانند نیاز به رابطه جنسی، صمیمیت، ارتباط و همراهی را بدون نیاز عاطفی و تعهد انرژی یک رابطه جدی تر برآورده کنند.

روابط گاه به گاه در میان بزرگسالان جوان تر رایج تر است، اما افراد در هر سنی می توانند در این نوع رابطه شرکت کنند. رضایت و ارتباط بسیار کلیدی است.

روابط باز

یک رابطه باز نوعی از رابطه توافقی غیر تک همسری است که در آن یک یا چند شریک با افراد دیگر رابطه جنسی یا رابطه دارند. هر دو نفر موافق رابطه جنسی با افراد دیگر در یک رابطه باز هستند اما ممکن است شرایط یا محدودیت های خاصی داشته باشند.

روابط باز می تواند در هر نوع رابطه عاشقانه رخ دهد، خواه گاه به گاه، قرار ملاقات یا ازدواج.

تمایل به انگ وجود دارد که در مورد روابط غیر تک همسری وجود دارد. با این حال، تحقیقات نشان می دهد که حدود 21 تا 22 درصد از بزرگسالان در مقطعی از زندگی خود درگیر نوعی رابطه باز خواهند بود.

احتمال درگیر شدن در یک رابطه باز به جنسیت و گرایش جنسی نیز بستگی دارد. مردان گزارش دادند که در مقایسه با زنان تعداد بیشتری از روابط باز را دارند. افرادی که خود را همجنس‌ گرا و دوجنس‌ گرا می‌ شناسند نسبت به کسانی که خود را دگرجنس‌ گرا می‌ شناسند، بیشتر احتمال دارد که درگیری در روابط باز را گزارش کنند.

چنین روابطی می تواند مزایایی داشته باشد، از جمله افزایش آزادی جنسی و عدم مشکلاتی مانند حسادت و درد عاطفی. روابط باز زمانی موفقیت آمیزتر است که زوجین مرزهای شخصی، عاطفی و جنسی را تعیین کنند و به وضوح احساسات و نیازهای خود را با یکدیگر در میان بگذارند.

روابط باز شکلی از عدم تک همسری توافقی است. در حالی که یک ارتباط اولیه عاطفی و اغلب فیزیکی بین دو نفر در رابطه وجود دارد، آنها متقابلاً موافق صمیمیت با سایر افراد خارج از رابطه هستند. کسانی که به تک زوجی و تعهد اعتقاد دارند اصلاً چنین رابطه ای را درست نمی دانند.

روابط سمی

رابطه سمی هر نوع رابطه بین فردی است که در آن رفاه عاطفی، فیزیکی یا روانی شما به نوعی تضعیف یا تهدید می شود. چنین روابطی اغلب باعث می شود شما احساس شرم، تحقیر، سوء تفاهم یا عدم حمایت کنید.

هر نوع رابطه می تواند سمی باشد از جمله دوستی، روابط خانوادگی، روابط عاشقانه یا روابط در محل کار.

روابط سمی با موارد زیر مشخص می شود:

 • عدم حمایت
 • سرزنش کردن
 • رقابت پذیری
 • کنترل رفتارها
 • بی احترامی
 • بی صداقتی
 • گاز لایتینگ
 • خصومت
 • حسادت
 • رفتارهای منفعل-تهاجمی
 • ارتباط ضعیف
 • استرس

گاهی همه افراد در یک رابطه در ایجاد این مسمومیت نقش دارند. به عنوان مثال، اگر همیشه به طور مداوم نامهربان، انتقادپذیر، ناامن و منفی باف باشید، ممکن است در ایجاد مسمومیت نقش داشته باشید.

در موارد دیگر، یک فرد در یک رابطه ممکن است به گونه‌ ای رفتار کند که احساسات سمی ایجاد کند. این ممکن است عمدی باشد اما در موارد دیگر، افراد ممکن است به طور کامل درک نکنند که چگونه بر دیگران تأثیر می‌ گذارند. به دلیل تجربیات گذشته خود در روابط، اغلب در خانه خود، آنها ممکن است راه دیگری برای رفتار و برقراری ارتباط ندانند.

این فقط نارضایتی ایجاد نمی کند. روابط سمی می تواند آسیب جدی به سلامتی شما وارد کند. به عنوان مثال، طبق یک مطالعه، استرس ناشی از روابط منفی تأثیر مستقیمی بر سلامت قلب و عروق دارد. احساس انزوا و درک نادرست در یک رابطه نیز می‌ تواند منجر به تنهایی شود که نشان داده شده است تأثیرات مخربی بر سلامت جسمی و روانی دارد.

روابط سمی می تواند استرس زا، مضر و حتی توهین آمیز باشد. اگر با کسی در زندگی خود رابطه مسموم دارید، روی ایجاد مرزهای قوی برای محافظت از خود کار کنید. با یک متخصص سلامت روان صحبت کنید یا اگر به شما آسیب می رساند، رابطه را قطع کنید.

حرف آخر

مهم نیست که چه نوع رابطه ای با شخص یا افراد دیگری دارید، مهم است که آن رابطه سالم باشد. روابط سالم با اعتماد، احترام متقابل، صراحت، صداقت و محبت مشخص می شود. ارتباط خوب همچنین نشانه یک رابطه سالم است.

اقداماتی وجود دارد که می توانید برای بهبود روابط خود با دیگران انجام دهید. اطمینان از اینکه به دیگران اطلاع می دهید که به او اهمیت می دهید و نشان دادن قدردانی خود دو استراتژی هستند که می توانند مفید باشند.

اما اگر رابطه‌ ای باعث استرس می‌ شود یا نشانه‌ هایی از سمی بودن را نشان می‌ دهد، به دنبال راه‌ هایی برای ایجاد مرزهای واضح باشید، با یک درمانگر صحبت کنید یا حتی اگر رابطه خیلی ناسالم است، به آن پایان دهید.

روابط اجتماعی مهم هستند و انواع مختلفی دارند. داشتن روابط متنوع با افراد مختلف می تواند تضمین کند که شما از حمایت و ارتباطاتی که برای سلامت عاطفی و رفاه خود نیاز دارید برخوردار خواهید بود.

منبع:

verywellmind

اضافه کردن دیدگاه

اضافه کردن دیدگاه

برای ارسال نظر اینجا کلیک کنید

تبلیغات

دانلود برنامه آموزش آشپزی

مطالب پیشنهادی