روانشناسی سبك زندگي

6 نوع از عواطف و احساسات اساسی و تأثیر آنها بر رفتار انسان

تقویم فارسی اندروید

انواع مختلفی از احساسات وجود دارد که بر نحوه زندگی و تعامل ما با دیگران تأثیر می گذارد. گاهی ممکن است به نظر برسد که این احساسات اساسی بر ما حاکم می شوند. انتخاب‌ هایی که انجام می‌ دهیم، اقداماتی که انجام می‌ دهیم و برداشت‌ هایی که داریم، همگی تحت تأثیر احساساتی هستند که در هر لحظه تجربه می‌ کنیم.

روانشناسان همچنین سعی کرده اند انواع مختلفی از احساسات را که افراد تجربه می کنند شناسایی کنند. چند نظریه مختلف برای دسته بندی و توضیح احساساتی که افراد احساس می کنند پدید آمده است.

احساسات اساسی

احساسات اولیه

در طول دهه 1970، روانشناس پل اکمن شش احساس اساسی را شناسایی کرد که به عقیده او در همه فرهنگ های بشری به طور جهانی تجربه شده است. احساساتی که او شناسایی کرد شادی، غم، انزجار، ترس، تعجب و خشم بود. او بعداً فهرست احساسات اساسی خود را به مواردی مانند غرور، شرم، خجالت و هیجان گسترش داد.

ترکیب احساسات

روانشناس رابرت پلاچیک “چرخه احساسات” را ارائه داد که چیزی شبیه چرخه رنگ بود. حس ها را می توان برای ایجاد احساسات مختلف ترکیب کرد، درست مانند رنگ ها که می توانند برای ایجاد سایه های دیگر ترکیب شوند.

بر اساس این نظریه، احساسات اساسی تر چیزی شبیه به بلوک های سازنده عمل می کنند. احساسات پیچیده تر، گاهی اوقات ترکیبی از این احساسات اساسی تر است. به عنوان مثال، احساسات اولیه مانند شادی و اعتماد را می توان برای ایجاد عشق ترکیب کرد.

یک مطالعه در سال 2017 نشان می دهد که احساسات اساسی بسیار بیشتر از آنچه قبلاً تصور می شد وجود دارد. در مطالعه منتشر شده در مجموعه مقالات آکادمی ملی علوم، محققان 27 دسته مختلف از احساسات را شناسایی کردند.

با این حال، به جای اینکه کاملاً متمایز باشند، محققان دریافتند که افراد این احساسات را در یک شیب تجربه می کنند. بیایید نگاهی دقیق تر به برخی از انواع اساسی احساسات بیندازیم و تأثیر آنها بر رفتار انسان را بررسی کنیم.

شادی

از بین انواع مختلف احساسات، شادی بیشتر از همه برایش تلاش می شود. شادی اغلب به عنوان یک حالت عاطفی خوشایند تعریف می شود که با احساس لذت، شادی، خوشنودی، رضایت و رفاه مشخص می شود.

تحقیقات در مورد شادکامی از دهه 1960 در تعدادی از رشته ها، از جمله شاخه روانشناسی به نام روانشناسی مثبت گرا افزایش یافته است. گاهی اوقات این نوع احساسات از طریق موارد زیر شناخته می شوند:

 • حالات چهره: مانند لبخند زدن
 • زبان بدن: مانند حالت آرام
 • لحن صدا: روشی شاد و خوشایند برای صحبت کردن

در حالی که شادی یکی از احساسات اساسی انسان در نظر گرفته می شود، چیزهایی که ما فکر می کنیم شادی را ایجاد می کنند، به شدت تحت تأثیر فرهنگ هستند. به عنوان مثال، تأثیرات فرهنگ عامه بر این امر تأکید دارد که دستیابی به چیزهای خاصی مانند خرید خانه یا داشتن یک شغل پردرآمد باعث شادی می شود.

واقعیت‌ هایی که در واقع به شادی کمک می‌ کنند، اغلب بسیار پیچیده‌ تر و به شدت فردی‌ تر هستند. مردم مدت‌ ها بر این باور بودند که شادی و سلامتی به هم مرتبط هستند و تحقیقات از این ایده حمایت می‌ کند که شادی می‌ تواند در سلامت جسمی و روانی نقش داشته باشد.

شادی با پیامدهای مختلفی از جمله افزایش طول عمر و افزایش رضایت زناشویی مرتبط است. برعکس، ناراحتی با انواع پیامدهای سلامت ضعیف مرتبط است.

به عنوان مثال، استرس، اضطراب، افسردگی و تنهایی با مواردی مانند کاهش ایمنی، افزایش التهاب و کاهش امید به زندگی مرتبط است.

غم و اندوه

غم نوع دیگری از احساسات اساسی است که اغلب به عنوان یک حالت عاطفی گذرا تعریف می شود که با احساس ناامیدی، اندوه، سرخوردگی، بی علاقگی و خلق و خوی ضعیف مشخص می شود.

مانند سایر احساسات، غم و اندوه چیزی است که همه افراد هر از گاهی آن را تجربه می کنند. در برخی موارد، افراد ممکن است دوره های طولانی و شدید غمگینی را تجربه کنند که می تواند به افسردگی تبدیل شود. غم و اندوه را می توان به روش های مختلفی بیان کرد که عبارتند از:

 • گریه
 • خلق و خوی تضعیف شده
 • بی حالی
 • سکوت
 • کناره گیری از دیگران

نوع و شدت غم و اندوه بسته به علت اصلی ممکن است متفاوت باشد و نحوه کنار آمدن افراد با چنین احساساتی نیز می تواند متفاوت باشد.

غم و اندوه اغلب می تواند افراد را به سمت سازوکارهای مقابله ای مانند اجتناب از دیگران، خود درمانی و نشخوار افکار منفی سوق دهد. چنین رفتارهایی در واقع می تواند احساس غم و اندوه را تشدید کند و طول مدت آن را طولانی کند.

ترس

ترس یک احساس قدرتمند است که می تواند نقش مهمی در بقا نیز داشته باشد. هنگامی که با نوعی خطر روبرو می شوید و ترس را تجربه می کنید، آنچه را که به عنوان پاسخ مبارزه یا فرار شناخته می شود، پشت سر می گذارید.

ماهیچه های شما منقبض می شوند، ضربان قلب و تنفس شما افزایش می یابد و ذهن شما هوشیارتر می شود و بدن شما را آماده می کند که یا از خطر فرار کند یا بایستد و بجنگد.

این پاسخ به شما کمک می کند تا اطمینان حاصل کنید که برای مقابله موثر با تهدیدات موجود در محیط خود آماده هستید. ظاهر این نوع احساسات می تواند شامل موارد زیر شود:

 • حالات چهره: مانند گشاد کردن چشم ها و عقب کشیدن چانه
 • زبان بدن: تلاش برای پنهان شدن یا فرار از تهدید
 • واکنش های فیزیولوژیکی: مانند تنفس سریع و ضربان قلب

البته ترس را همه به یک شکل تجربه نمی کنند. برخی از افراد ممکن است نسبت به ترس حساس‌ تر باشند و موقعیت‌ ها یا اشیاء خاص ممکن است این احساس را تحریک کنند.

ترس پاسخ احساسی به یک تهدید فوری است. ما همچنین می‌ توانیم واکنشی مشابه به تهدیدات پیش‌ بینی‌ شده یا حتی افکارمان در مورد خطرات احتمالی داشته باشیم و این همان چیزی است که ما معمولاً آن را اضطراب می‌ دانیم. برای مثال، اضطراب اجتماعی شامل ترس پیش‌ بینی شده از موقعیت‌ های اجتماعی است.

از سوی دیگر، برخی افراد در واقع به دنبال موقعیت های ترس آور هستند. ورزش‌ های شدید و سایر هیجان‌ ها می‌ توانند ترس‌ آور باشند اما به نظر می‌ رسد برخی از افراد پیشروی می‌ کنند و حتی از چنین احساساتی لذت می‌ برند.

قرار گرفتن مکرر در معرض یک شی یا موقعیت ترس می تواند منجر به آشنایی و سازگاری شود که می تواند احساس ترس و اضطراب را کاهش دهد.

این ایده پشت مواجهه درمانی است که در آن افراد به تدریج در معرض چیزهایی قرار می گیرند که آنها را به شیوه ای کنترل شده و ایمن می ترساند. در نهایت، احساس ترس شروع به کاهش می کند.

انزجار

انزجار یکی دیگر از شش احساس اصلی اولیه توصیف شده توسط اکمن است. انزجار را می توان به روش های مختلفی نشان داد از جمله:

 • زبان بدن: روی برگرداندن از موضوع انزجار
 • واکنش‌ های فیزیکی: مانند استفراغ یا عرق کردن
 • حالات چهره: مانند چین و چروک بینی و جمع کردن لب بالایی

این حس انزجار می تواند از چیزهای مختلفی ناشی شود، از جمله طعم، بینایی یا بوی ناخوشایند. محققان بر این باورند که این احساس در واکنش به غذاهایی که ممکن است مضر یا کشنده باشند، تکامل یافته است. برای مثال، وقتی افراد بوی بد یا طعم غذاهای بدی را می‌ چشند، انزجار یک واکنش معمولی است.

بهداشت نامناسب، عفونت، خون، پوسیدگی و مرگ نیز می توانند باعث ایجاد واکنش انزجار شوند. این ممکن است راه بدن برای اجتناب از چیزهایی باشد که ممکن است ناقل بیماری های قابل انتقال باشند.

افراد همچنین می توانند با مشاهده رفتارهای ناپسند، غیراخلاقی یا شیطانی دیگران، دچار انزجار اخلاقی شوند.

خشم

خشم می تواند یک احساس بسیار قوی باشد که با احساس خصومت، آشفتگی، ناامیدی و دشمنی نسبت به دیگران مشخص می شود. مانند ترس، خشم نیز می‌ تواند نقشی در واکنش مبارزه یا فرار بدن شما داشته باشد.

وقتی یک تهدید باعث ایجاد احساس خشم می شود، ممکن است تمایل داشته باشید که خطر را دفع کنید و از خود محافظت کنید. خشم اغلب از طریق موارد زیر نشان داده می شود:

 • حالات چهره: مانند اخم کردن یا خیره شدن
 • زبان بدن: مانند گرفتن محکم موضع یا رو گرداندن
 • لحن صدا: مانند زمخت صحبت کردن یا فریاد زدن
 • پاسخ های فیزیولوژیکی: مانند عرق کردن یا قرمز شدن
 • رفتارهای پرخاشگرانه: مانند ضربه زدن، لگد زدن یا پرتاب اشیا

در حالی که خشم اغلب به عنوان یک احساس منفی در نظر گرفته می شود، گاهی اوقات می تواند چیز خوبی باشد. این می تواند در کمک به روشن شدن نیازهای شما در یک رابطه سازنده باشد و همچنین می تواند شما را تشویق کند که اقدام کنید و راه حل هایی برای چیزهایی که شما را آزار می دهد پیدا کنید.

با این حال، خشم زمانی که بیش از حد باشد یا به شیوه‌ های ناسالم، خطرناک یا مضر برای دیگران ابراز شود، می‌ تواند به یک مشکل تبدیل شود. خشم کنترل نشده می تواند به سرعت به پرخاشگری، سوء استفاده یا خشونت تبدیل شود.

این نوع احساسات می تواند پیامدهای روحی و جسمی داشته باشد. عصبانیت کنترل نشده می تواند تصمیم گیری منطقی را دشوار کند و حتی می تواند بر سلامت جسمانی شما تأثیر بگذارد.

خشم با بیماری های عروق کرونر قلب و دیابت مرتبط است. همچنین با رفتارهایی که خطرات سلامتی را به همراه دارد مانند رانندگی پرخاشگرانه، مصرف الکل و سیگار کشیدن مرتبط است.

تعجب

غافلگیری یکی دیگر از شش نوع اصلی احساسات انسانی است که در ابتدا توسط اکمن توصیف شد. غافلگیری معمولاً بسیار کوتاه است و با یک واکنش لرزان فیزیولوژیکی به دنبال چیزی غیرمنتظره مشخص می شود.

این نوع احساسات می تواند مثبت، منفی یا خنثی باشد. برای مثال، یک غافلگیری ناخوشایند ممکن است شامل پریدن شخصی از پشت درخت و ترساندن شما در هنگام رفتن به سمت ماشین باشد.

یک نمونه از یک سورپرایز دلپذیر این است که به خانه برسید و متوجه شوید که نزدیکترین دوستان شما برای جشن تولد شما جمع شده اند. غافلگیری اغلب با موارد زیر مشخص می شود:

 • حالات چهره: مانند بالا بردن ابروها، گشاد کردن چشم ها و باز کردن دهان
 • پاسخ های فیزیکی: مانند پریدن به عقب
 • واکنش های کلامی: مانند فریاد زدن، جیغ زدن یا نفس نفس زدن

غافلگیری نوع دیگری از احساسات است که می تواند واکنش مبارزه یا فرار را تحریک کند. هنگامی که افراد دچار وحشت می شوند، ممکن است یک انفجار آدرنالین را تجربه کنند که به آماده سازی بدن برای مبارزه یا فرار کمک می کند.

غافلگیری می تواند تأثیرات مهمی بر رفتار انسان داشته باشد. به عنوان مثال، تحقیقات نشان داده است که مردم تمایل دارند به طور نامتناسبی متوجه رویدادهای غافلگیر کننده شوند.

به همین دلیل است که اتفاقات شگفت انگیز و غیرعادی در تلویزیون بیشتر از سایر اخبار در حافظه خودنمایی می کند. تحقیقات همچنین نشان داده است که مردم بیشتر تحت تأثیر استدلال های غافلگیرکننده قرار می گیرند و از اطلاعات غافلگیرکننده بیشتر یاد می گیرند.

انواع دیگر احساسات

شش احساس اساسی توصیف شده توسط اکمن تنها بخشی از انواع مختلف احساساتی است که افراد قادر به تجربه آنها هستند. نظریه اکمن نشان می دهد که این احساسات اصلی در سراسر فرهنگ ها در سراسر جهان جهانی هستند.

با این حال، سایر نظریه ها و تحقیقات جدید به بررسی انواع مختلف احساسات و نحوه طبقه بندی آنها ادامه می دهند. اکمن بعداً تعدادی از احساسات دیگر را به لیست خود اضافه کرد، اما پیشنهاد کرد که برخلاف شش احساس اصلی او، لزوماً نمی توان همه آنها را از طریق حالات صورت رمزگذاری کرد. برخی از احساساتی که او بعداً شناسایی کرد عبارتند از:

 • لذت
 • تحقیر
 • خرسندی
 • خجالت
 • هیجان
 • احساس گناه
 • افتخار در موفقیت
 • تسکین
 • رضایت
 • شرمندگی

سایر نظریه های احساسات

مانند بسیاری از مفاهیم در روانشناسی، همه نظریه پردازان در مورد نحوه طبقه بندی احساسات یا اینکه واقعاً احساسات اساسی چیست اتفاق نظر ندارند. در حالی که نظریه اکمن یکی از شناخته شده ترین نظریه هاست، نظریه پردازان دیگر ایده های خود را در مورد اینکه چه احساساتی هسته تجربه انسانی را تشکیل می دهند، ارائه کرده اند.

به عنوان مثال، برخی از محققان عنوان کرده اند که تنها دو یا سه احساس اساسی وجود دارد. دیگران پیشنهاد کرده اند که احساسات در یک سلسله مراتب وجود دارند. سپس احساسات اولیه مانند عشق، شادی، تعجب، خشم و غم را می توان به احساسات ثانویه تقسیم کرد. به عنوان مثال، عشق از احساسات ثانویه مانند محبت و اشتیاق تشکیل شده است.

سپس ممکن است این احساسات ثانویه بیشتر به آنچه به عنوان احساسات ثالثی شناخته می شود، تجزیه شوند. عاطفه ثانویه محبت شامل احساسات ثالثی مانند دوست داشتن، مراقبت، شفقت و مهربانی است.

یک مطالعه جدیدتر نشان می دهد که حداقل 27 احساس متمایز وجود دارد که همه آنها بسیار به هم مرتبط هستند. پس از تجزیه و تحلیل پاسخ بیش از 800 مرد به بیش از 2000 کلیپ ویدیویی، محققان یک نقشه تعاملی ایجاد کردند تا نشان دهند که چگونه این احساسات با هم مرتبط هستند.

داچر کلتنر، محقق ارشد، مدیر دانشکده مرکز علمی Greater Good، توضیح داد: «ما دریافتیم که 27 بعد متمایز، نه شش، برای توضیح روشی که صدها نفر به طور قابل اعتماد احساس خود را در پاسخ به هر ویدیو گزارش کردند، ضروری است.

به عبارت دیگر، احساسات حالت‌ هایی نیستند که به صورت مجزا رخ دهند. در عوض، این مطالعه نشان می‌ دهد که شیب‌ هایی از احساسات وجود دارد و این احساسات مختلف عمیقاً به هم مرتبط هستند.

آلن کوئن، نویسنده اصلی این مطالعه و دانشجوی دکترای علوم اعصاب در دانشگاه کالیفرنیا برکلی، پیشنهاد می‌ کند که شفاف‌ سازی بهتر ماهیت احساسات ما می‌ تواند نقش مهمی در کمک به دانشمندان، روان‌شناسان و پزشکان داشته باشد تا بیشتر در مورد اینکه چگونه احساسات زیربنای فعالیت مغز، رفتار، و حالت. با ایجاد درک بهتر از این حالات، او امیدوار است که محققان بتوانند درمان های بهبود یافته ای را برای شرایط روانپزشکی ایجاد کنند.

حرف آخر

احساسات نقش مهمی در نحوه زندگی ما دارند، از تأثیرگذاری بر نحوه تعامل ما با دیگران در زندگی روزمره تا تأثیرگذاری بر تصمیماتی که می گیریم. با درک برخی از انواع مختلف احساسات، می توانید درک عمیق تری از نحوه بیان این احساسات و تأثیر آنها بر رفتار خود به دست آورید.

با این حال، یادآوری این نکته مهم است که هیچ احساسی تک بعدی نیست. درعوض، بسیاری از احساساتی که تجربه می کنید ظریف و پیچیده هستند و با هم کار می کنند تا بافت غنی و متنوع زندگی عاطفی شما را ایجاد کنند.

منبع:

verywellmind

اضافه کردن دیدگاه

اضافه کردن دیدگاه

برای ارسال نظر اینجا کلیک کنید

تبلیغات

دانلود برنامه آموزش آشپزی

مطالب پیشنهادی