ازدواج دانستنی های قبل از ازدواج

6 راه برای داشتن احساس بهتر در مورد مجرد بودن

تقویم فارسی اندروید

گاهی اوقات مجرد بودن می تواند احساس آزادی و یا حتی توانمندی به همراه داشته باشد. شما می توانید هر کاری که می خواهید انجام دهید، بدون اینکه نگران کاری باشید که شریک زندگی تان انجام می دهد اما مواقعی نیز وجود دارد که تنهایی می تواند خسته کننده باشد.

حتی اگر با احساس اشتیاق برای داشتن شریک زندگی خود دست و پنجه نرم می کنید یا حداقل آینده عاشقانه برای خود تصور می کنید، کارهایی وجود دارد که می توانید انجام دهید تا احساس بهتری در مجرد بودن داشته باشید.

مجرد بودن

دیدگاه خود را تغییر دهید

یافتن راه هایی برای غلبه بر تنهایی و احساس بهتر در مورد وضعیت مجردی خود فقط برای وضعیت ذهنی شما مهم نیست. برای سلامتی شما نیز مهم است. احساس تنهایی، از جمله تنهایی عاشقانه، می تواند تأثیر جدی بر سلامت و رفاه داشته باشد.

احساس انزوا، عدم حمایت و تنهایی با کاهش ایمنی، بدتر خوابیدن، کاهش سلامت قلبی عروقی و افزایش مشکلات سلامت روان مرتبط است.

دیدگاه شما در مورد وضعیت رابطه شما می تواند نقش مهمی در احساس شما نسبت به مجرد بودن داشته باشد. یک مطالعه نشان داد که افرادی که خود را دوست دارند و به طور داوطلبانه مجرد هستند، کمتر احساس تنهایی عاشقانه را گزارش می کنند. با این حال، افرادی که احساس می‌کردند شریک نداشتن شان غیرارادی است، بیشتر از نظر احساسی حس تنهایی می‌ کنند.

احساس شما در مورد مجرد بودن می تواند تحت تأثیر عوامل مختلفی قرار گیرد، از جمله:

 • کلیشه هایی که افراد مجرد را غمگین، تنها، ناامن و کمتر راضی نشان می دهند.
 • فشار اجتماعی برای یافتن شریک زندگی و تشکیل خانواده
 • تلقی از وضعیت مجرد به عنوان منبع فردگرایی و استقلال

عوامل دیگری از جمله جنسیت و سن نیز می توانند بر درک شما از دلیل مجردی تأثیر بگذارند. مثلا:

 • مردان جوان تر به احتمال زیاد می خواهند مجرد باشند، زیرا می خواهند آزاد باشند تا بیشتر قرار ملاقات بگذارند و آرام نگیرند.
 • زنان جوان تر به احتمال زیاد مجرد هستند تا از آسیب دیدن خود جلوگیری کنند یا به این دلیل که احساس نمی کنند شریک های مطلوبی وجود دارند.
 • بزرگسالان جوان – چه مرد و چه زن – به احتمال زیاد می خواهند مجرد باشند زیرا مهارت های معاشقه قوی ندارند.
 • بزرگسالان جوان نیز به احتمال زیاد می گویند که مجرد بودن شان به دلیل بیزاری از تعهد است.
 • در مقابل، افراد مسن تر به احتمال زیاد مجرد بودن را گزارش می کنند تا بتوانند کارهایی را که می خواهند انجام دهند.

به دنبال یافتن راه‌ هایی برای اصلاح دیدگاه خود باشید. به جای تمرکز بر جنبه های منفی مجرد بودن، روی جنبه هایی که از آنها لذت می برید یا آزادی هایی که به ارمغان می آورد تمرکز کنید.

روی اهداف خود کار کنید

اگر از وضعیت مجردی خود احساس ناامیدی می کنید، یافتن اهداف دیگری به غیر از ایجاد رابطه می تواند به شما کمک کند اعتماد به نفس و قدرت بیشتری داشته باشید. اهداف شما ممکن است بر زندگی حرفه‌ ای، سرگرمی‌ هایتان، خانواده، سلامتی یا چیزهای دیگری که می‌خواهید انجام دهید متمرکز شود.

چیزهایی که ممکن است امتحان کنید عبارتند از:

 • شرکت در کلاس یا ثبت نام در یک برنامه برای ارتقاء درجه خود
 • برای کمک به ردیابی مواردی که می خواهید بهبود دهید، یک دفتر خاطرات داشته باشید.
 • یادگیری یک زبان جدید یا شروع به یک سرگرمی جدید

این می تواند هر چیزی باشد—هدف این است که روی یادگیری چیزهای جدید در مورد اینکه در حال حاضر چه کسی هستید و در آینده می خواهید چه کسی باشید کار کنید. این نه تنها می تواند به شما در ایجاد احساس رضایت از زندگی خود به عنوان یک فرد مجرد کمک کند، بلکه می تواند به شما کمک کند تا کمی بیشتر خودتان را بشناسید تا بهتر بتوانید آنچه را که در یک شریک زندگی می خواهید ببینید.

مقایسه را متوقف کنید

اگر از مجرد بودن احساس ناراحتی می‌کنید، دیدن دوستان و خانواده‌ تان در روابطشان سخت است اما مهم است که از مقایسه خود با دیگران خودداری کنید، خواه آنها اعضای خانواده، دوستان نزدیک یا آشنایان آنلاین شما باشند.

واقعیت این است که شما هرگز نمی توانید تمام جزئیات زندگی یا رابطه شخص دیگری را بدانید. آنچه در یک پست رسانه های اجتماعی یک رابطه کامل و عالی به نظر می رسد ممکن است در زندگی واقعی بسیار متفاوت باشد.

و فقط به این دلیل که رابطه شخص دیگری برای آنها عالی است، به این معنی نیست که آن چیزیست که شما لزوماً می خواهید. به جای درگیر شدن در مقایسه‌ هایی که باعث می‌ شود احساس کنید که زندگی تان نقص دارد، روی یافتن خوشبختی در زندگی و دستاوردهای خود تمرکز کنید.

روی روابط دیگر سرمایه گذاری کنید

همچنین مهم است به یاد داشته باشید که روابط شما با سایر افراد – دوستان، خانواده و دیگران – نیز برای شما مهم است.

تحقیقات نشان داده است که در حالی که بزرگسالان مجرد تمایل به سلامت روانی بدتری نسبت به همتایان خود دارند که در روابط عاشقانه هستند، میزان حمایت اجتماعی که افراد احساس می‌ کردند نقش مهمی در خنثی کردن این موضوع داشت.

به عبارت دیگر، احساس اینکه از حمایت اجتماعی زیادی از سوی افراد مهم زندگی خود برخوردار هستید، برای محافظت از سلامت روان شما ضروری است.

بنابراین تا زمانی که مجرد هستید، روی تقویت آن ارتباطات اجتماعی غیرعاشقانه تمرکز کنید. با دوستان برنامه‌ ریزی کنید – حتی در صورت نیاز، ملاقات‌ های مجازی داشته باشید. از اتفاقاتی که با عزیزانتان می‌ گذرد مطلع باشید، خواه چند بار در هفته با تلفن چت کنید یا به صورت آنلاین تعامل داشته باشید.

ایجاد ارتباطات اجتماعی جدید و پیدا کردن دوستان جدید نیز می تواند مفید باشد. به گروه های آنلاین بپیوندید، برای اهدافی که برای شما مهم هستند داوطلب شوید، در باشگاه های ورزشی محلی شرکت کنید یا یک باشگاه کتاب راه اندازی کنید. در بسیاری از موارد، پرورش حمایت اجتماعی حتی ممکن است منجر به ملاقات با شخصی شود که به صورت عاشقانه به او علاقه دارید.

بر فواید مجردی تمرکز کنید

در حالی که بودن در یک رابطه مزایایی دارد، تحقیقات همچنین نشان می دهد که تنها بودن می تواند مجموعه ای از مزایای خاص خود را به همراه داشته باشد. به عنوان مثال:

 • صرف زمان بیشتر برای یافتن رابطه مناسب به این معنی است که احتمال بیشتری وجود دارد که شریکی را پیدا کنید که مناسب شما باشد.
 • شما زمان بیشتری برای دنبال کردن اهدافی مانند تحصیل و توسعه شغلی پربار دارید.
 • شما زمان بیشتری برای آشنایی با ترجیحات، نیازها و خط قرمزهای خود دارید که در نهایت می‌ تواند به شما در انتخاب یک شریک بلندمدت بهتر کمک کند.

با افراد جدید آشنا شوید

حتی اگر در حال حاضر آماده نباشید، صرف وقت برای قرار ملاقات با افراد جدید می تواند مفید باشد. برنامه های دوستیابی آنلاین می توانند گزینه خوبی باشند اما دوستان نیز می توانند منبعی برای ارتباطات جدید باشند.

و اگر قرار ملاقات حضوری گزینه‌ ای مناسب نیست، ملاقات مجازی می‌ تواند یک جایگزین عالی باشد. یک قرار ویدیویی آنلاین را در نظر بگیرید که در آن می‌ توانید در حین لذت بردن از یک وعده غذایی یا فعالیت‌ های دیگر با هم ملاقات کرده و گپ بزنید تا به شما کمک کند علایق عشقی بالقوه جدیدی را بشناسید.

بسیاری از مردم احساس می کنند که ملاقات مجازی می تواند به عنوان یک یخ شکن عمل کند. هنگامی که از دور ملاقات می کنید، ممکن است متوجه شوید که کمتر عصبی می شوید و بیشتر هم صحبت می کنید.

زندگی شاد

حرف آخر

زندگی یک مسابقه نیست و شما نیازی به رسیدن به نقاط عطف زندگی با هر سرعت خاصی ندارید. شما می توانید بدون وابستگی به یک شریک عاشقانه، زندگی غنی، رضایت بخش و شادی داشته باشید. همچنین اگر احساس می کنید آماده نیستید با یک نفر کنار بیایید، اشکالی ندارد.

مهمتر از همه، به خود یادآوری کنید که دوست داشتنی هستید. اگر زمانی که تصمیم به دنبال کردن یک رابطه دارید، افراد مجرد زیادی وجود دارند که علایق، اهداف و ارزش‌ های مشترکی با شما دارند.

منبع:

verywellmind

مهاجرت به فنلاند در مقطع دبیرستان

اضافه کردن دیدگاه

اضافه کردن دیدگاه

برای ارسال نظر اینجا کلیک کنید

تبلیغات

دانلود برنامه آموزش آشپزی

مطالب پیشنهادی