بیماری ها خواص مواد غذايي سلامت

6 داروی گیاهی و طبیعی برای رفع خستگی

آیا مدام احساس خستگی می کنید؟ این روش های درمانی ممکن است درمان طبیعی برای رفع خستگی باشد. چرا همیشه اینقدر خسته اید؟ اگر مدام بعد از زنگ های صبحگاهی متعدد باز هم خواب می مانید یا آرزو می کنید مکانی برای کار در نظر بگیرید تا ظهرها به طور پنهانی کمی استراحت کنید، نشان می دهد که از خستگی یا فرسودگی رنج می برید.

رفع خستگی

دلایل پزشکی زیادی وجود دارد که شما همیشه احساس خستگی کنید اما خستگی ناشی از یک موضوع خاص پزشکی نمی تواند از دلایل مختلفی از جمله خواب ناکافی یا قطع شده، رژیم غذایی ضعیف، استرس، افسردگی، عدم ورزش و پرواز زدگی ناشی شود. خوشبختانه کمک به رفع خستگی با یک درمان طبیعی امکان پذیر است. دکتر هنینگر می گوید: “داروهای گیاهی در حمایت از انواع خاصی از خستگی فوق العاده هستند، به خصوص در مورد مسائل مربوط به محور هیپوتالاموس-هیپوفیز-آدرنال که پاسخگوی استرس بدن است.” “و چه کسی این روزها استرس زیادی ندارد؟ گیاهان در تعدیل واکنش استرس بدن بسیار عالی هستند.”

دفعه دیگر که تنها راه خود برای بیدار شدن در ظهر را کافئین و شکر می بینید خوب است که این داروهای خانگی را برای رفع خستگی خود در نظر بگیرید.

رفع خستگی با ریشه شیرین بیان

شیرین بیان برای رفع خستگی

اگر خستگی به خاطر کار زیاد باشد و کارتان به مصرف چندین فنجان قهوه در روز برسد، می توانید خستگی آدرنال داشته باشید. اگرچه یک تشخیص پزشکی واقعی محسوب نمی شود اما خستگی آدرنال نامی است که به مجموعه ای از علائم از جمله درد بدن، مشکلات گوارشی، فرسودگی، عصبی بودن و بی خوابی داده می شود.

غدد آدرنال شما که در بالای کلیه های شما قرار دارند، مسئول ایجاد کورتیزول هستند. در حالی که این هورمون نقش مهمی در پاسخ به استرس بدن دارد، استرس مداوم می تواند باعث شود غدد به میزان کافی کورتیزول تولید نکنند و شما را از بین ببرند. دکتر هنینگر می گوید: ریشه شیرین بیان با مصرف استاندارد، یک داروی طبیعی است که معمولاً برای این نوع خستگی مداوم استفاده می شود.

این گیاه دارویی که به تنظیم عملکرد سیستم عادی کمک می کند و به بدن شما اجازه می دهد تا با استرس بهتر مقابله کند، هزاران سال است که در داروهای آیورودیک و چینی مورد استفاده قرار می گیرد. برای کمک به بازگرداندن سطح کورتیزول، به دنبال ریشه شیرین بیان استاندارد در فرم عصاره یا قرص باشید. اگر داروهای رقیق کننده خون، پتاسیم یا داروهای فشار خون مصرف می کنید قبل از مصرف ریشه شیرین بیان با پزشک خود صحبت کنید زیرا شیرین بیان (هرچند در مقادیر زیاد) باعث افزایش فشار خون می شود.

رفع خستگی از طریق گیاه جینسنگ پاناکس

خواص جینسنگ برای خستگی

در طب سنتی چینی، جینسنگ پاناکس (با نام مستعار جینسنگ آسیایی) به عنوان یک تونیک مصرف می شود که اعتقاد بر این است که انرژی دوباره به فرد می بخشد. امروزه از این دارو به عنوان یک مکمل رژیم غذایی برای بهبود بهزیستی عمومی و همچنین مشکلات سلامتی مانند اختلالات قلبی عروقی، افسردگی، اختلال نعوظ، گرگرفتگی یائسگی و خستگی استفاده می شود.

تحقیقات منتشر شده در سال 2018، در مجله پزشکی جایگزین و مکمل، ادعاهای مبارزه با خستگی جینسنگ آمریکایی و آسیایی را تأیید می کند. به دنبال جینسنگ پاناکس به صورت چای، مایع یا فرم مکمل باشید. اگر داروهای ضد افسردگی، دیابت یا داروهای رقیق کننده خون مصرف می کنید، ابتدا با پزشک خود مشورت کنید.

ماكا

درمان خستگی

تحقیقات زیادی از جمله مطالعه ای که در سال 2019 در مجله Natural Product Research و دیگر مقاله ای که در سال 2017 در ژورنال بین المللی Macromolecules Biological منتشر شد، نشان می دهد که عصاره گیاه ماکا اثر ضد خستگی بر روی حیوانات دارد. این گیاه همچنین به دلیل داشتن انرژی مشابه کافئین بدون ضررهای معمول شناخته شده است. افرادی که از ریشه ماکا استفاده می کنند، مرتباً احساس هوشیاری، سرحالی و پرانرژی بودن می کنند. در بعضی از فرهنگ ها، ماكا به عنوان یك غذای بو داده یا پخته شده یا در برای استفاده در یك سوپ استفاده می شود. افرادی که به دنبال ریشه ماکا به عنوان درمانی برای خستگی هستند، معمولاً آن را به شکل پودر، عصاره مایع و کپسول می یابند. هرکسی که مشکل تیروئید دارد قبل از مصرف ماکا باید با پزشک خود مشورت کند.

رفع خستگی با ژل رویال

خواص ژل رویال

در حالی که ژل رویال در رده گیاهان قرار نمی گیرد، اما یک نمونه عالی دیگر از داروهای خانگی برای رفع خستگی است. این ماده شیری سفید که در غدد زنبورهای پرستار تولید می شود، در طب چینی برای خستگی، افسردگی و بسیاری از بیماری های دیگر به طور گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرد. ژل رویال با داشتن ویتامین های گروه B می تواند با افزایش مصرف اکسیژن در افرادی که از آن استفاده می کنند، باعث کاهش خستگی و افزایش استقامت شود. یک مطالعه کوچک که در سال 2016 در پزشک الکترونیک منتشر شد، نشان داد که حتی به کاهش خستگی در بیماران سرطانی نیز کمک می کند. برای استفاده داخلی از طریق کپسول یا خود ژل رویال در دسترس است که باید از جای مطمئن تهیه شود. اگر در حال مصرف رقیق کننده خون هستید ابتدا با پزشک خود مشورت کنید.

جینسنگ سیبری

راه های طبیعی رفع خستگی

غالباً Eleuthero خوانده می شود. ریشه این درختچه کوچک و چوبی معمولاً در طب چینی به عنوان داروی طبیعی برای رفع خستگی مزمن استفاده می شود. اگرچه جینسنگ واقعی نیست اما “جینسنگ سیبری شناخته شده است که به مدیریت استرس کمک می کند.” “همچنین اثبات شده است که به بهبود عملکرد ورزشی، انرژی و استقامت جسمی و همچنین تمرکز کمک می کند. این ها مزایای اضافی برای حمایت از عملکرد ایمنی و هورمون های کلی است.”

به شکل عصاره مایع، کپسول، پودر و به عنوان چای موجود است. هرکسی که رقیق کننده خون یا داروهای ضد افسردگی مصرف می کند یا مبتلا به دیابت یا بیماری خود ایمنی است، باید قبل از استفاده از جینسنگ سیبری با پزشک خود صحبت کند.

کوردیسپس

احساس خستگی

یک مطالعه روی حیوانات که در سال 2015 مبتنی بر شواهد منتشر شد نشان می دهد که این قارچ دارویی که در طب چینی به عنوان یک داروی طبیعی پیشرو برای مقابله با خستگی، بهبود ضعف عضلات و افزایش عملکرد ورزشی شناخته می شود، واقعا به مبارزه با خستگی کمک می کند. دکتر پترسون می گوید: “این ماده هم ضد پیری و هم ضد تومور است و همچنین به مبارزه با التهاب کمک می کند که می تواند دلیل خستگی باشد.”

به طور معمول به شکل پودر، کپسول، مایع و چای یافت می شود. دکتر پترسون می افزاید: “اطمینان از منبع كیفیت محصول مهم است.” “گفته شده است که کوردیسپس علائم بیماری های خود ایمنی را افزایش می دهد و خطر خونریزی را افزایش می دهد.” اگر داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی یا استروئید مصرف می کنید، قبل از استفاده از آن با پزشک خود صحبت کنید.

منبع:

thehealthy

تقویم فارسی اندروید

اضافه کردن دیدگاه

برای ارسال نظر اینجا کلیک کنید

تبلیغات

دانلود برنامه آموزش آشپزی

مطالب پیشنهادی