روانشناسي و سلامت روان سلامت

5 کاری که باید انجام دهید اگر احساس بی ارزشی می کنید

تقویم فارسی اندروید

احساس بی ارزشی اغلب شامل احساس ناامیدی و بی اهمیتی است. چنین احساساتی اغلب علامت رایج افسردگی است اما همچنین می تواند به دلیل مواردی مانند اعتماد به نفس پایین، بی توجهی، سوء استفاده جنسی، ضربه یا موقعیت های دشوار ایجاد شود که تهدیدی برای احساس خود فرد است.

احساس بی ارزشی می تواند ناراحتی قابل توجهی ایجاد کند و عملکرد عادی در زندگی روزمره را دشوار کند. هنگامی که احساس می کنید کاری که انجام می دهید درست نیست یا هیچ یک از تلاش های شما تغییری ایجاد نمی کند، ممکن است برای شما سخت باشد که احساس انگیزه برای دنبال کردن اهداف خود داشته باشید. به همین دلیل، یافتن راه هایی برای مدیریت این احساسات دشوار و درخواست کمک در مواقع ضروری بسیار مهم است.

چرا ممکن است احساس بی ارزشی کنید؟

احساس بی ارزشی می تواند توسط عوامل مختلفی ایجاد شود. تربیت، تجربیات اجتماعی، رویدادهای استرس زا و مشکلات بهداشت روانی همه می توانند در این امر نقش داشته باشند. برخی از دلایلی که ممکن است با چنین احساساتی دست و پنجه نرم کنید عبارتند از:

فاجعه ای در دوران کودکی

ممکن است تجربه های منفی دوران کودکی را داشته باشید که اثری ماندگار از خود به جای گذاشته است. بی توجهی، سوء استفاده جنسی و بدرفتاری در دوران کودکی همگی می توانند در ایجاد احساس بی ارزشی نقش داشته باشند. کودکانی که مورد آزار و اذیت قرار می گیرند یا اغلب توسط والدین یا سایر مراقبان مورد انتقاد قرار می گیرند، ممکن است این احساسات بی اهمیت را در بزرگسالی با خود حمل کنند. تحقیقات نشان داده است که این آسیب های اولیه با فردی با احساس بی ارزشی در آینده مرتبط است.

رویدادهای منفی را تقصیر خود بدانید

ممکن است رویدادهای منفی را به اعمال یا ویژگی های خود نسبت دهید. افرادی که مستعد نسبت دادن رویدادهای منفی به علل درونی خود هستند، ممکن است بیشتر دچار علائم افسردگی از جمله بی ارزشی شوند.

انتقادات گذشته

ممکن است در گذشته مورد انتقاد دیگران قرار گرفته باشید. تجربیات منفی که در آن فرد مورد تحقیر قرار گرفته یا با انتقاد دیگران روبرو شده است نیز می تواند این احساس را در افراد ایجاد کند که انگار ارزش ندارند.

مشکل در کنترل استرس

ممکن است در مقابله با استرس دچار مشکل شوید. هر دو استرس حاد و مزمن می تواند بر ادراک فرد از خود تأثیر بگذارد. ممکن است پس از تجربه یک شکست جدی مانند مشکلات مالی، طلاق یا از دست دادن شغل، احساس بی ارزشی کنید.

نشانه ای از وضعیت سلامت روان

شما ممکن است یک بیماری روانی داشته باشید. اختلالات خلقی مانند افسردگی اغلب با علائمی مانند شرم، گناه، ناامیدی و بی ارزشی مشخص می شود. چنین علائمی ناراحتی ایجاد می کند و مدیریت کارهای معمول روزانه را دشوار می کند.

آنچه شما می توانید انجام دهید

اگر احساس بی ارزشی می کنید، اقدامات کوچک و قابل اجرایی وجود دارد که می تواند به شما کمک کند احساس بهتری داشته باشید. در اینجا ایده هایی وجود دارد که می تواند به شما کمک کند.

با خودتان مهربان صحبت کنید

افرادی که احساس بی ارزشی می کنند اغلب درگیر تفکر منفی و خودگویی می شوند. ممکن است در ابتدا چالش برانگیز باشد اما روی رفتار محبت آمیز با خود تمرکز کنید. وقتی متوجه صحبت های منفی خود شدید، به دنبال راه هایی باشید که بتوانید افکار خود را به شیوه ای مثبت تر یا واقع بینانه تر تغییر دهید. به عنوان مثال، به جای این که فکر کنید “من هرگز قادر به انجام آن نخواهم بود” می توانید بگویید: “من می توانم هر روز کارهای کوچکی انجام دهم تا پیشرفت کنم.”

به زمان بروز بی ارزشی توجه کنید

گاهی اوقات این احساسات منفی در پاسخ به موقعیت ها، افکار، تجربیات یا حتی افراد خاصی به وجود می آیند. توجه داشته باشید که این احساسات چگونه ظاهر می شوند، چه اتفاقی در هنگام بروز آنها می افتد و چه نوع افکاری ممکن است در ایجاد آن موثر باشند. این یکی از راه های کمک به مبارزه با نشخوار فکری منفی است که ممکن است به احساس عدم کفایت دامن بزند.

یک دفتر خاطرات قدردانی داشته باشید

وقتی می بینید که زندگی خود را به طور نامطلوبی با زندگی دیگران مقایسه می کنید، بی ارزشی به وجود می آید. به جای اینکه فقط به دنبال راه هایی باشید که به نظر می رسد کمبود آنها را دارید، یک دفتر خاطرات قدردانی را در نظر بگیرید که هر روز زمان کمی را در آن سپری می کنید و به چیزهایی که از آنها سپاسگزار هستید فکر می کنید. تمرکز مجدد بر افکار خود به این طریق می تواند از شما در برابر آثار منفی مقایسه و حسادت محافظت کند.

برای شخص دیگری کاری انجام دهید

گاهی اوقات وقتی احساس می کنید بی ارزش هستید، تمرکز توجه خود بر روی چیزی غیر از خودتان می تواند به شما کمک کند. تحقیقات نشان داده است که مشارکت در فعالیت های اجتماعی مانند داوطلب شدن برای جامعه اطراف شما یا کمک به شخص دیگری که نیاز دارد می تواند تأثیر مثبتی بر شادی و رفاه فرد داشته باشد. کمک به دیگران همچنین می تواند به شما در احساس ارتباط و هدف بیشتر کمک کند.

یک برنامه بهداشت روانی را امتحان کنید

تعدادی برنامه مختلف تلفن همراه برای بهبود سلامت روان اختصاص داده شده است. برخی از برنامه ها ممکن است ابزاری ارائه دهند مانند تأییدهای مثبت، آموزش ذهن آگاهی یا تمریناتی که ریشه در درمان شناختی-رفتاری (CBT) دارد و برای کمک به شما در شناسایی و تغییر الگوهای تفکر منفی طراحی شده است.

چگونه می توان کمک گرفت

مهم است به یاد داشته باشید که احساس بی ارزشی همچنین می تواند نشانه ای از یک بیماری زمینه ای روان باشد. اگر چنین احساساتی دائمی، ناراحت کننده است یا مقابله با کارهای روزمره را دشوار می کند، با ارائه دهنده مراقبت های اولیه خود صحبت کنید یا با یک متخصص بهداشت روانی تماس بگیرید.

ارائه دهنده مراقبت های اولیه شما ممکن است از شما در مورد احساسات و علائم دیگری که تجربه کرده اید بپرسد. آنها همچنین ممکن است از شما بخواهند که یک پرسشنامه برای غربالگری علائم افسردگی یا اضطراب پر کنید. شما همچنین ممکن است یک معاینه فیزیکی و آزمایشات آزمایشگاهی برای رد مشکلات پزشکی که ممکن است باعث علائم افسردگی شود، داشته باشید.

همچنین ممکن است بخواهید درمان آنلاین را در نظر بگیرید. تحقیقات نشان می دهد که درمان آنلاین می تواند به اندازه درمان سنتی رودررو موثر باشد. درمان آنلاین روشی در دسترس و اغلب مقرون به صرفه برای دریافت کمک برای نگرانی های مربوط به سلامت روان است. خدماتی که درمان آنلاین ارائه می دهد می تواند از نظر نوع خدمات، قیمت و نحوه برگزاری جلسات درمانی متفاوت باشد. در بسیاری از موارد، گزینه ها شامل چت آنلاین، کنفرانس ویدیویی، ایمیل و گزینه های تلفنی است.

حرف آخر

در حالی که همه ممکن است هر از گاهی احساس بی ارزشی کنند اما اگر چنین احساساتی مزمن و فراگیر باشند، می تواند به یک مشکل جدی تبدیل شود. خوشبختانه گام هایی وجود دارد که می توانید به یاری آنها کمک کنید تا احساس بهتری داشته باشید.

کمک های تخصصی نیز از جمله روان درمانی حضوری، داروها یا ترکیبی از این دو در دسترس است. افسردگی می تواند با گذشت زمان بدتر شود، بنابراین صحبت کردن با پزشک در مورد احساس بی ارزشی شما ممکن است اطمینان دهد که قبل از تشدید علائم، تحت درمان قرار می گیرید.

منبع:

verywellmind

مهاجرت به فنلاند در مقطع دبیرستان

اضافه کردن دیدگاه

اضافه کردن دیدگاه

برای ارسال نظر اینجا کلیک کنید

تبلیغات

دانلود برنامه آموزش آشپزی

مطالب پیشنهادی