انرژی مثبت روانشناسی سبك زندگي

5 عادت غیر عادی که امسال شما را خوشحال تر می کند

تقویم فارسی اندروید

همه ما می خواهیم خوشحال باشیم، درست است؟ مشکل این است که انتخاب کارهایی که واقعاً ما را خوشحال می کنند، خیلی پیچیده است. آیا شما هم عادت غیر عادی برای خوشحال شدنتان دارید؟ مثلا: آیا خوردن یا پرهیز از کاسه بستنی دوم شما را خوشحال می کند؟ آیا تماشای فیلم و سریال یا رفتن به ورزشگاه باعث خوشحالی شما خواهد شد؟ آیا خرید آن آیفون جدید یا صرفه جویی در هزینه به منظور پس انداز برای رهن خانه جدید شما را خوشحال می کند؟ خوشبختی سخت است زیرا اغلب با آنچه در آن لحظه احساس خوبی دارد مغایر است و به جای غریزه هایمان، ما تمایل داریم آنچه را که اکنون احساس خوبی به ما می دهد نسبت به آنچه که ما را در طولانی مدت خوشحال می کند، انتخاب کنیم.

عادت غیر عادی

البته، هر چند وقت یک بار از این رفتار پیش فرض کوتاه می آییم و راه خود را برای انتخاب های مهم و خوشبختی در پیش خواهیم گرفت اما قدرت اراده به تنهایی یک استراتژی پایدار برای موفقیت نیست.

اگر می خواهید به طور مداوم شادتر باشید، باید انتخاب مداوم و بهتری داشته باشید و مهمترین گزینه برای انتخاب بهتر، تعیین عادات است.

به عنوان مثال اگر می توانید بعد از کار عادت به ورزش کنید، پیش فرض خود را از سریال دیدن به ورزش تغییر دهید. عادت رفتن به ورزشگاه به این معنی است که لازم نیست بین لذت های لحظه ای و خوشبختی در آینده تصمیمی سخت بگیرید و این اکنون به طور ساده پیش فرض شماست. این فقط کاری است که شما بعد از پایان ساعت کاری انجام می دهید.

خوشبختی مداوم مربوط به عادات است.

آنچه در زیر می آید 5 عادت غیر عادی است که می توانید آنها را انجام دهید که منجر به شادتر شدن در زندگی شما می شود.

یک مراقبه موسیقی صبحگاهی را امتحان کنید

همه ما عادت به کارهای روزمره و عادت های اولیه در صبح داریم:

 • ساعت 5:30 از خواب بیدار می شوید و قبل از کار برای دویدن بیرون می روید.
 • قبل از شروع روز، وقت کافی برای انجام برخی از کارها مانند یوگا و صبحانه سالم بگذارید.
 • شاید وقت خود را برای کار در پروژه ای جانبی متوقف کنیم مثل نوشتن رمان، نوشتن در یک وبلاگ و خرید اینترنتی.
 • و البته مراقبه نیز نباید فراموش شود، ما به خودمان فکر می کنیم، اگر می توانستیم هر روز 20 دقیقه برای آرام کردن ذهن پیش از آغاز استرس روز، وقت بگذاریم خود را می ساختیم.

همانطور که گفته شد، همه ما می دانیم که تصور انجام این کارها چقدر عالی است اما با این حال، صبح اولین روز هفته به محض اینکه زنگ هشدار خاموش می شود، همه اهداف خوب ما از بین می روند و بعد دوباره به همان روال صبحانه عجولانه و هولناکی که همیشه داشته ایم برمی گردیم.

من به عنوان یک روانشناس، هر وقت می بینم کسی نتوانسته است هدفی را واقعاً خوب دنبال کند (هدفی که واقعاً به آنها سود می رساند و فرد به وضوح آن را می خواهد) اولین چیزی که من به دنبال آن هستم، پاداش است.

ببینید درست است، ما این مغزهای انسانی فانتزی را داریم که می توانند کارهایی مانند ساخت برنامه های پیچیده برای آینده را انجام دهند و به صورت تحلیلی در مورد چیزها فکر کنند اما ما سیستم انگیزه خود را نیز از اجداد بدوی مان به ارث برده ایم و در واقع مغز ما به همان روش کار می کند:

 • چیز جدیدی را امتحان کن.
 • لذت بخش بود یا دردناک؟
 • اگر لذت بخش بود، دوباره این کار را انجام بده.
 • اگر دردناک بود، دیگر این کار را نکن.

رفتارهایی که به دنبال آن پاداشی لذت بخش دریافت می کنید، تقویت می شوند به این معنی که ما بیشتر احتمال دارد در آینده دوباره این رفتار را انجام دهیم. اگرچه آنها مهم هستند اما پاداش هم مهم  است. مهم نیست که این عمل چقدر خوب است، اگر با چیزی لذتبخش به هیچ وجه پاداش داده نشود، شانس اینکه ما این کار را دوباره انجام دهیم کم است.

کلید عادت های صبحگاهی بهتر این است که آنها را لذت بخش کنید. 

این اشتباهی است که من می بینم مردم بارها و بارها با عادت روزمره خود انجام می دهند. آنها همه این عادات و رفتارهای جدید مانند مراقبه و ورزش را امتحان می کنند اما جایزه ای برای خود در نظر نمی گیرند! علاوه بر این، بیشتر این فعالیت ها به ویژه در آغاز اصلا لذت بخشنیستند. برای مثال ورزش و مراقبه، در ابتدا واقعاً سخت و ناراحت کننده هستند.

یک توصیه من اغلب به مشتری هایم که می خواهند یک عادت صبحگاهی آرام تر ایجاد کنند که فکر می کنم یک هدف عالی است، این است که یک مراقبه موسیقی را امتحان کنند.

مراقبه می تواند به معنای انواع چیزها برای افراد مختلف باشد اما ایده اصلی این است که مراقبه به آرامش و تمرکز ذهن شما، به ویژه توجه شما کمک می کند. وقتی برای مدت زمان طولانی به نفس کشیدن یا مانترا یا واقعاً هر نوع احساسی توجه می کنید، این عضله کنترل توجه را تقویت می کنید.

اما نکته جالب اینجاست: شما مجبور نیستید خود را در مراقبه های تنفسی سنتی قرار دهید بلکه هر آنچه به شما کمک می کند توجه خود را متمرکز کنید و بدون فکر کردن دقایقی را بگذرانید، کار خواهد کرد.

یکی از راه های مورد علاقه من برای مدیتیشن، موسیقی است زیرا چه کسی است که عاشق گوش دادن به موسیقی مورد علاقه اش نباشد، درست است؟

آنچه شما باید انجام دهید این است:

 • یک لیست از تعداد انگشت شماری از آهنگ های مورد علاقه خود تهیه کنید.
 • زنگ هشدار خود را تنظیم کنید تا نیم ساعت زودتر از حد معمول از خواب بیدار شوید.
 • وقتی زنگ هشدار را خاموش کردید، به خود یادآوری کنید که مجبور نیستید کاری ناخوشایند مثل نشستن در سکوتی خسته کننده که نیم ساعت نفس عمیق کشیدن یا در سرما دویدن را انجام دهید. در عوض، شما مجبور به گوش دادن به موسیقی مورد علاقه خود هستید.
 • سپس یک هدفون های خوب بردارید و لیست آهنگ خود را گوش دهید.
 • همچنان که گوش می دهید، تمرکز خود را بر روی احساس موسیقی ادامه دهید. سعی کنید در مورد معنی اشعار یا خاطرات گوش دادن به یک آهنگ خاص فکر نکنید. درعوض فقط سعی کنید از موسیقی خود لذت ببرید. بدون فکر کردن به موسیقی گوش دهید.
 • هنگامی که افکار یا خاطرات به ناچار ظهور می کنند به سادگی به خود یادآوری کنید که هدف فقط گوش دادن و احساس موسیقی و بازگشت توجه شما به صدای خالص است.

اگر تلاش کرده اید که یک روال جدید صبحگاهی را شروع کنید یا مراقبه یا ذهن آگاهی را شروع کنید، فکر می کنم یک مراقبه موسیقی یک روش عالی برای شروع است.

مزیت بزرگش این است که ساده و واقعاً لذت بخش است، این بدان معنی است که عادت کردن به این عادت غیر عادی بسیار ساده تر است. سپس به محض اینکه این به یک عادت تبدیل شد، می توانید با آن بازی کنید و آن را با یک عادت صبحگاهی دیگر مانند مراقبه سنتی یا ذهن آگاهی یا ورزش تغییر دهید.

راه های خوشبختی

برای غمگین شدن برنامه ریزی کنید

به عنوان یک روانشناس و درمانگر، شماره یک مواردی که من در مردم ناراضی می بینم این است که آنها با احساسات دشوار رابطه ای ناسالم دست و پنجه نرم می کنند. به ویژه آنها که احساساتی مانند غم و اندوه یا اضطراب یا عصبانیت را تجربه می کنند که گویی ویروس هایی هستند که باید از بین بروند یا حداقل از آن ها جلوگیری شود.

اما مشکل اینجاست: اگر هربار احساسی دردناک ظاهر می شود یا سعی می کنید از شر آن خلاص شوید یا خود را از آن منحرف کنید، به مغز خود آموزش می دهید تا از این احساس هراس نداشته باشد. این بدان معناست که در آینده مغز شما حتی بیشتر به دنبال احساسات دردناک خواهد بود. و هنگامی که آنها ظاهر می شوند، شما باید با یک انگیزه قوی تر پاسخ دهید تا از آن جلوگیری کنید.

هنگامی که با احساسات خود می جنگیم یا از آنها فرار می کنیم، مغز خود را آموزش می دهیم که از آنها نترسیم.
البته این تعجب آور نیست. طبیعی است که بخواهیم از شر چیزهایی که به ما صدمه می زنند و به ما احساس بد می دهند، از جمله احساسات “منفی” مانند گناه، غم، ترس و غیره خلاص شویم.

اما یک اشتباه اساسی در این خط تفکر وجود دارد: فقط به دلیل اینکه این احساسات، احساس بدی به دنبال دارند به معنای بد بودن آن ها نیست.

درد انگشت هنگام لمس اجاق گاز داغ مطمئناً احساس بدی دارد اما بد نیست که هنگام لمس کردن چیزی گرم، احساس درد کنید. در واقع، خوب است که احساس درد کنید زیرا باعث می شود دست شما سریع قبل از سوختگی جدی از اجاق گاز دور شود و به پوست شما آسیب نرساند.

به همین ترتیب، احساسات ناراحت کننده هم واقعاً احساس درد به دنبال دارند اما این بدان معنا نیست که باید از آنها جلوگیری شود.

درد عاطفی دقیقاً مانند درد جسمی، یک ویژگی ذهنی است نه قطعی.

اما وقتی دائماً سعی می کنید از احساسات دردناک جلوگیری کنید یا آنها را برطرف کنید، اساساً احساس هراسی از احساسات خود ایجاد می کنید و با این کار شما خود را برای رنج مزمن آماده می کنید.

راه برون رفت از این چرخه شرور این است که برعکس غریزه خود را انجام دهید: به جای فرار از احساسات دردناک، سعی کنید به آنها نزدیک شوید.

درد عاطفی اجتناب ناپذیر است. اتفاقات بد اتفاق می افتند و در نتیجه احساس بد می کنیم اما لازم نیست درد شدید احساس بد را تحمل کنید. نیازی نیست از احساسات و حالات دردناک، ترس و شرم داشته باشید.

این لایه دوم احساسات دشوار در حقیقت چیزی است که بیشترین احساس پریشانی و رنج را به وجود می آورد و خوشبختانه می توانید این رنج عاطفی افزوده را از بین ببرید. نکته اصلی این است که با احساسات خود رابطه سالم تری برقرار کنید.

برای مثال با نزدیک شدن به عمد احساسات دشوار مانند غم، به ذهن خود آموزش می دهید تا آن را نه به عنوان یک تهدید بلکه به عنوان چیزی طبیعی ببینید و از آن نترسید.

این عادت غیر عادی برای شروع شما خوب است که من آن را برنامه ریزی برای غم می نامم:

 • یک روز از روز را انتخاب کنید که نسبتاً ساکت باشد. اوایل عصر اغلب انتخاب خوبی است.
 • یک تایمر به مدت 10 دقیقه بر روی تلفن همراه خود تنظیم کنید.
 • با یک کاغذ خالی بنشینید و شروع به نوشتن در مورد هر چیز و هر کسی که می توانید در مورد آن فکر کنید و باعث می شود احساس غم و اندوه کنید. این می تواند شخصی باشد (مثل غم و اندوه نسبت به مرحوم شدن خویشاوند شما) یا جهانی باشد (مثل غم گرفتاری پناهندگان در یک کشور خارجی). این همچنین می تواند بسیار كوچك باشد (احساس كم توجهی از طرف همسرتان پس از صرف شام که متوجه چیزی نشده است).
 • هدف این است که به سادگی مواردی را که باعث ناراحتی شما می شود ذکر کنید. بیش از حد درباره آنها توضیح ندهید یا آنها را تحلیل نکنید. فقط آنها را بیرون بریزید. مانند طوفان مغزی. نگران غلط املایی یا نگارشی یا موارد مشابه آن نباشید.
 • وقتی 10 دقیقه تمام شد، کاغذ را دور بریزید.
 • هر روز یا حداقل چند بار در هفته این کار را تکرار کنید.

توجه: شما می توانید این تمرین را با هر احساس دشواری انجام دهید. به عنوان مثال، با مشتری هایم که بسیار مضطرب هستند من اغلب این کار را انجام می دهم “برنامه ریزی برای نگرانی” که در آنجا آنها همه چیزهایی را که از آنها مضطرب هستند می نویسند.

به یاد داشته باشید، ایده اصلی این است که به جای فرار از احساسات دشوار خود، به آنها نزدیک شوید. این بهترین راه برای بازآفرینی مغز شما برای تحمل و پذیرش دشواری عاطفی در آن است به جای وحشت از آن.

و هنگامی که شما از احساسات “منفی” خود وحشت نکنید، آنها بسیار کمتر صدمه می بینند، ساده تر می شوند و تقریباً به همان اندازه بزرگ می مانند.

تماس و تعامل با دوستان از راه دور

برای بسیاری از ما این واقعیت زندگی مدرن است که ما عمدتاً آزاد هستیم تا هر کجا که می خواهیم زندگی کنیم.

این آزادی امکان کشف فرصت های شغلی هیجان انگیز و زندگی در جغرافیاها و فرهنگ های کاملاً متفاوت را نسبت به آنچه که در آن بزرگ شده بودیم آسان تر می کند.

بله ما فیس بوک، توییتر، اسنپ چت و تیک تاک داریم اما واقع بین باشید: چند دوست خوب شما از طریق رسانه های اجتماعی واقعاً پیدا شده اند؟ بله، تعداد زیادی نیست.

اما فکر کردن در مورد هر چیزی که منجر به شادی به روشی قوی تر از تعامل منظم با دوستان خوب باشد دشوار است.
ما موجوداتی اجتماعی هستیم. شاید شما یک شخص منزوی باشید، شاید شما ده‌ها دوست نداشته باشید، شاید بیش از هر چیزی به تنهایی علاقه داشته باشید اما هیچ کدام این واقعیت را تغییر نمی دهند که به روابط مثبت نیاز ندارید. زندگی برای خوشبختی کامل به دوستی ها نیاز دارد و وقتی صحبت از دوستی ها می شود، هیچ چیزی بهتر از تعامل حضوری و چهره به چهره نیست اما باز هم می توانید از روش مکالمه قدیمی از طریق تلفن استفاده کنید.

تماس با مردم هنوز بهترین راه برای ادامه روابط است زیرا این تنها واسطه ای است که عمق و صمیمیت مکالمه را تسهیل می کند یا حداقل تنها چیزی است که این امکان را می دهد. اما تماس تلفنی با افراد می تواند چالش برانگیز باشد.

هزار و یک دلیل برای این وجود دارد که نمی خواهم وقت خود را صرف فهرست کردن کنم، اما نکته این است:

ایجاد وقت برای تماس با دوستان از راه دور و حفظ دوستی به طور خودکار یا به راحتی اتفاق نمی افتد و یک عادت غیر عادی محسوب می شود.

شما باید برای آن برنامه ریزی کنید. به طور خاص، شما باید آن را برنامه ریزی کنید. درست مثل یک جلسه کاری یا قرار ملاقات با پزشک.

در مورد آن فکر کنید: برای سالم ماندن از نظر جسمی، حداقل سالی یک بار با پزشک خود قرار معاینه می گذارید، درست است؟ در واقع، آنقدر مهم است که به محض اینکه قرار ملاقات خود را تمام کردید، قرار یک سال دیگر را از قبل رزرو کنید. به این ترتیب، شما هرگز از نظر جسمی سالانه از خود بی خبر نمی مانید.

من استدلال می كنم كه سلامت اجتماعی و عاطفی تقریباً به همان اندازه سلامت جسمی مهم است و یکی از عناصر اصلی سلامت اجتماعی و عاطفی تعامل مداوم و با کیفیت با دوستان است و اگر بهترین دوستان تان در کنار شما نیستند و در همان مکان شما زندگی نمی کنند، باید وقت بگذارید تا با آنها تماس بگیرید.

بنابراین برنامه ریزی کنید!

می دانم که عجیب به نظر می رسد اما اگر شادی شما تا حد زیادی به ارتباط منظم با دوستان خوب بستگی داشته باشد، بنابراین برنامه ریزی برای این کار در تقویم شما خیلی مهم است.

در اینجا نحوه شروع کار آمده است:

 • یک دوست خوب را انتخاب کنید که دوست دارید با او بیشتر در ارتباط باشید.
 • برای آنها متنی ارسال کنید که این را بگوید: “سلام دوست من، من دوست دارم زمانی را تعیین کنیم تا با هم حرف بزنیم. روزهای مناسب برای برنامه ریزی یک تماس از نظر تو چیست؟”
 • از تماس خود لذت ببرید.
 • قبل از قطع کردن وقتی هنوز پشت تلفن هستید، زمان تماس بعدی خود را تعیین کنید.
 • بلافاصله پس از قطع کردن، زنگ یادآوری را در تلفن خود برای آن تاریخ تلفن بعدی تنظیم کنید.

هیچ معجونی از داروها، مشاوره خود درمانی یا درمان دیگری وجود ندارد که بتوانید مزایای صحبت کردن با یک دوست خوب را با مزایای آن مقایسه کنید و ایجاد یک عادت منطم حتی بهتر است با اینکه ممکن است یک عادت غیر عادی به نظر برسد. بنابراین برنامه ریزی کنید!

راز خوشبختی

یادگیری طراحی

من فکر می کنم یکی از کم ارزش ترین ابزارها برای بهبود چشمگیر سلامت روانی و بهزیستی، سرگرمی است. مشکل این است که اکثر مردم تا کلمه سرگرمی را می شنوند به یک پیرمرد فکر می کنند که تمبر جمع می کند یا پیرزنی را تصور می کنند که با قلاب بافی می کند.

اکنون، من هیچ مخالفتی در مقابل جمع آوری تمبر یا قلاب بافی ندارم اما اصطلاح سرگرمی بسیار بیشتر از این را شامل می شود. سرگرمی هر نوع فعالیتی است که به عنوان عادت عادی یا عادت غیر عادی شما بطور منظم با آن سر و کار دارید که معنادار یا لذت بخش است و در درجه اول به خاطر خود شماست و به طور معمول شامل مقداری یادگیری و رشد می شود.

 • بازی بسکتبال می تواند سرگرمی باشد.
 • کار داوطلبانه در یک آشپزخانه می تواند یک سرگرمی باشد.
 • نوشتن شعر می تواند یک سرگرمی باشد.
 • پخت نان خامه ای می تواند سرگرمی باشد.
 • خرید کردن می تواند سرگرمی باشد.
 • وبلاگ نویسی می تواند سرگرمی باشد.
 • کوهپیمایی می تواند سرگرمی باشد.
 • مدیریت یک انجمن هواداران می تواند یک سرگرمی باشد.
 • ساخت جواهرات می تواند یک سرگرمی باشد.
 • نقاشی با آبرنگ می تواند سرگرمی باشد.
 • تعمیرات و سر هم بندی اتومبیل های قدیمی می تواند یک سرگرمی باشد.
 • آموزش کراس فیت می تواند یک سرگرمی باشد.
 • ساخت ویدیو آموزشی یوگا در یوتیوب می تواند یک سرگرمی باشد.
 • تهیه پادکست می تواند یک سرگرمی باشد.
 • نوشتن داستان می تواند یک سرگرمی باشد.
 • نوشتن نظرات آنلاین در مورد رستوران های محلی می تواند یک سرگرمی باشد.
 • زمین شناسی آماتور می تواند سرگرمی باشد.
 • جمع آوری پوسترهای مسافرتی از دهه های پیشین می تواند یک سرگرمی باشد.

فرصت های سرگرمی بی پایان است و قدرت یک سرگرمی خوب برای خوشبختی شما بسیار زیاد است. به دلایل زیر:

1. سرگرمی به خاطر خود شما انجام شود. بیشتر روزها و زندگی ما مملو از فعالیت های ابزاری است یعنی کارهایی که به خاطر چیز دیگری انجام می دهیم. ما بچه ها را به مدرسه می بریم زیرا آنها به آموزش نیاز دارند. ما لازانیا درست می کنیم زیرا خانواده باید غذا بخورند. ما مطالعه می کنیم زیرا باید به دانشکده پزشکی برویم و غیره. مشكل این است كه رضایت حاصل ای اینگونه کارها پس از مدتی خسته کننده می شود و به همان اندازه مهم است انجام کارهایی که ما به خصوص از آنها لذت نمی بریم زیرا آنها منجر به یک اتفاق خوب می شوند، همچنین مهم است که چند کار مداوم داشته باشیم که صرفاً به خاطر خودمان انجام می شود.

2. سرگرمی ها سرگرم کننده هستند. اگر فردی بالغ هستید، این سؤال را از خود بپرسید و تا حد امکان با صداقت جواب دهید: من به طور مرتب چقدر فعالیت سرگرم کننده دارم؟ اگر جواب تان شما را ترساند، ممکن است زمان ایجاد سرگرمی باشد.

3. سرگرمی منجر به یادگیری و رشد می شود. به دلایلی، وقتی مدرسه را تمام می کنیم و شغل خود را شروع می کنیم، به نوعی فرض می کنیم که دوره یادگیری و رشد در زندگی ما به اتمام رسیده است و گرچه این پس از گذشت چندین دهه از تحصیل قابل درک است اما هیچ کس واقعاً نمی خواهد از یادگیری فاصله بگیرد زیرا این چیزی است که همه در طول زندگی به آن مایل هستند و از آن سود می برند. البته، آنچه ما می آموزیم لازم نیست که ماهیت آکادمیک داشته باشد. اگر حس مبهمی مانند “چیزی در زندگی من گم شده است” احساس می کنید، یک مورد خوب برای یادگیری و رشد پیدا کنید و این عادت غیر عادی را به زندگی تان اضافه کنید.

بنابراین یاد بگیرید که ترسیم کنید. یا هر سرگرمی دیگری که جذاب به نظر برسد.

این کار را یاد بگیرید زیرا طراحی و نقاشی ویژگی های معدودی دارد که اگر مطمئن نیستید از کجا شروع کنید، می تواند انتخاب خوبی برای سرگرمی و تعیین یک عادت غیر عادی باشد.

 1. به هیچ توانایی و ویژگی خاصی احتیاج ندارد.
 2. شما می توانید آن را در هر نقطه ای از دنیا انجام دهید.
 3. ارزان است.
 4. برای شروع، هزاران منبع رایگان آنلاین وجود دارد.
 5. منجر به نتایج فوری و ملموس می شود. این مهم است زیرا باعث می شود یادگیری سریع تر شود (بازخورد مستقیم) و همچنین به دلیل اینکه باعث می شود پاداش ها و موفقیت هایی کسب کنید.

خوب، این مورد برای سرگرمی یا سرمایه گذاری مجدد به عنوان وسیله ای برای افزایش شادی شما محسوب می شود اما یک مسئله کوچک وجود دارد که باید قبل از حرکت بگوییم.

چسبیدن به سرگرمی می تواند دشوار باشد زیرا مراحل اولیه اغلب با یادگیری و ایجاد مهارت های جدید دشوار است.

بنابراین، آنچه ما نیاز داریم روشی است برای اطمینان از این که در طی دوره اولیه آهسته و چالش برانگیز با سرگرمی خود همراه شده و آن را به چیز دیگری تبدیل کنیم که در آن مزایای سرگرمی بالاتر از هزینه ها قرار می گیرد.

از نظر روانشناختی، این یکی از ساده ترین و قدرتمندترین روش هایی است که من تا به حال دیده ام که یک عادت غیر عادی جدید بسازم و حتی در صورت سخت بودن به روال همیشگی خود برگردم و فکر می کنم وقتی سعی می کنید یک سرگرمی جدید یاد بگیرید، یک راه عالی برای ایجاد مسئولیت پذیری است.

اگر علاقه دارید، من راهنمایی را برای اینكه استراتژی چیست و نحوه استفاده از آن در اینجا نوشتم اما در اینجا اصول اولیه ای وجود دارد:

 1. یک تقویم ماهانه تهیه کنید و آن را در جایی قرار دهید که مجبور شوید هر روز آن را ببینید (مثلاً روی یخچال یا میز کار خود).
 2. یک نشانگر بزرگ قرمز تهیه کنید. هر بار که با موفقیت مقداری از وقت خود را صرف سرگرمی خود کردید، یک X بزرگ قرمز را بر روی آن روز قرار دهید.
 3. سعی کنید از مسیر خود خارج نشوید.
 4. اگر یک روز را از دست دادید، توجه داشته باشید که چند روز پشت سر هم وقت دارید و این کار اکنون به هدف بعدی شما تبدیل می شود.

من به شما می گویم، شگفت انگیز است که چگونه این علامت X قرمز شما را پر انگیزه می کند!

آخر هفته ها زود بیدار شوید

مطمئناً یک هفته طولانی  را پشت سر گذاشته اید و حسابی خسته شده اید، شاید فکر می کنید کمبود خواب دارید و غیره … بنابراین شما صبح جمعه یا تعطیل می خوابید و دوباره شنبه صبح از راه می رسد.

با این حال من می خواهم بگویم که چرا خوابیدن در تعطیلات آخر هفته ایده خوبی نیست. به دو دلیل:

1. این در واقع برای خواب شما عالی نیست

خوابیدن در تعطیلات آخر هفته بزرگترین علت عقب ماندگی اجتماعی است که خود بزرگترین عامل ایجاد بی خوابی در بسیاری از افراد محسوب می شود.

وقتی روزهای پنج شنبه و جمعه دیر بیدار می شوید، به مغز خود یاد می دهید که انتظار دیر بیدار شدن در روزهای شنبه و یکشنبه را نیز داشته باشد. سپس هنگامی که این خواب را دریافت نکردید احساس بدی خواهید داشت. در واقع این همان روشی است که هنگام عبور از مناطق زمانی اتفاق می افتد. شما ساعت بیولوژیکی خود را با ساعت روی دیوار اشتباه می گیرید.

بنابراین، مهم نیست که چقدر خواب آلود هستید، مزایای بیدار ماندن مداوم حتی در آخر هفته ها، تقریباً همیشه از لذت های زودگذر خوابیدن در آخر هفته ها بیشتر است.

2. خوابیدن در تعطیلات آخر هفته چه بها یا ارزش فوق العاده ای دارد

شما نمی توانید صرفاً بر روی مزیت های آشکار تصمیم خوبی بگیرید، بلکه همچنین باید آنچه را که از دست می دهید را نیز در نظر بگیرید و اگر آنچه تسلیمش می شوید به اندازه کافی بزرگ است اما ممکن است از مزیت آشکار پیشی بگیرد و تصمیم کلی را تغییر دهد.

به عنوان مثال اگر فقط یک شب به مدت 4 ساعت خوابیدید پس بله، خوابیدن برای یک ساعت یا دو ساعت دیگر احتمالاً چیزی است که شما با نخوابیدن به آن دست یافته اید. اما این وضعیت اکثر افراد عاشق آخر هفته نیست. آنها به جای هشت ساعت خواب ایده آل خود هفت ساعت خوابیدند و تصمیم گرفتند که سرانجام این فرصت را سهم خود کنند.

مشکلی که وجود دارد این است که اکثر مردم به هشت ساعت خواب نیاز ندارند و با هفت یا هفت ساعت و نیم خواب هم کاملاً خوب هستند. این بدان معناست که یک یا دو ساعت اضافی در صبح روز آخر هفته می تواند برای چیزی صرف شود که سلامتی و خوشبختی را برای افراد به دنبال داشته باشد. برای مثال:

 • ورزش کردن
 • مراقبه
 • قبل از بیدار شدن بچه ها با همسرتان خلوتی ساکت و آرام داشته باشید
 • فرصتی برای کار روی سرگرمی یا پروژه جانبی تان
 • فرصتی برای تهیه یک صبحانه سالم و خوشمزه
 • زمان تماس تلفنی یک دوست خوب یا حتی ارسال نامه یا ایمیل برای یک نفر

خواب بدون شک مهم است اما در یک مقطع خاص، قانون کاهش بازده ها شروع می شود. برای بیشتر افراد، هشت ساعت به جای هفت ساعت خیلی خوب نیست در واقع، به دلیل تاخیر در موقعیت های اجتماعی، در واقع ممکن است ضررش بیشتر از منفعتش باشد پس این عادت غیر عادی را به برنامه تان اضافه کنید.

اما در هر صورت شما باید سود را با ضرر متعادل کنید: چگونه می توانم آخر هفته آن یک ساعت یا دو ساعت را در خواب بگذرانم؟ و آیا این واقعاً برای من بهتر از یک ساعت از هشت ساعت خوابم بگذرم و به کارهایم برسم که مطمئناً خیلی خوب است اما احتمالاً درمورد سلامتی خوابم خیلی خوب نیست؟

نکته بزرگتر این است: صبح های آخر هفته خود را با دقت بررسی کنید. آنها یک فرصت هستند شاید یک ساعت یا دو ساعت اضافی برای خواب بهترین استفاده از آن زمان باشد اما شاید بتوان استفاده های مفیدتری هم از زمان کرد.

همه چیزهایی که لازم است بدانید

خوشبختی کاری نیست که بتوانید انجام دهید یا آن را پیدا کرده یا به آن برسید. به طور مستقیم اینگونه نیست.

خوشبختی از عادت ها ناشی می شود. عادت های خوب و حتی عادت غیر عادی خوب. عادت هایی که حتی اگر در حال حاضر به نظر می رسد چالش برانگیز هستند، بازده مثبت چشمگیری در درازمدت و بلند مدت را به دنبال دارند.

من 5 نمونه عادت غیر عادی را آورده ام که احتمالاً منجر به بهبود قابل توجه در خوشبختی شما می شود:

 1. یک مراقبه موسیقی صبحگاهی را امتحان کنید.
 2. برای غمگین شدن برنامه ریزی کنید.
 3. تعامل و تماس با دوستان از راه دور.
 4. طراحی کردن را یاد بگیرید (یعنی سرگرمی بیابید).
 5. تعطیلات آخر هفته بیدار شوید.

یکی را انتخاب کنید، چند هفته آن را انجام دهید و ببینید چه اتفاقی می افتد. شما ممکن است از نتیجه بی اندازه راضی باشید.

منبع:

medium

اضافه کردن دیدگاه

اضافه کردن دیدگاه

برای ارسال نظر اینجا کلیک کنید

تبلیغات

دانلود برنامه آموزش آشپزی

مطالب پیشنهادی