روانشناسی سبك زندگي

19 کاری که افراد دارای هوش هیجانی انجام می دهند

تقویم فارسی اندروید

هوش هیجانی در زندگی روزمره چه نقشی ایفا می کند؟ 19 عمل زیر نشان می دهد چگونه بعضی از افراد به جای اینکه در برابر این هوش هیجانی تسلیم شوند، می توانند احساساتشان را به کار گیرند.

هوش هیجانی

خصوصیات افراد دارای هوش هیجانی

در اینجا 19 کار وجود دارد که افراد دارای هوش هیجانی انجام می دهند:

1. آنها در مورد احساسات فکر می کنند

افراد دارای هوش هیجانی قادر به تشخیص احساسات و درک نقشی هستند که در تأثیرگذاری بر افکار، کلمات و اعمال فرد ایفا می کنند.

آنها این کار را با مشاهده بی سر و صدای خود و دیگران انجام می دهند، روی آن مشاهدات تأمل می کنند و (در بعضی مواقع) نتیجه گیری های خود را به اشتراک می گذارند. این امر آنها را قادر می سازد تا آنچه را که “در زیر سطح” اتفاق می افتد، ببینند و می توانند دلایل رفتار ما را تشخیص دهند.

2. مکث می کنند

آنها از نظر عاطفی باخبر هستند که احساسات زودگذر است و اغلب تصمیم گیری های انگیزشی باعث پشیمانی می شوند. بنابراین، آنها سعی می کنند قبل از صحبت کردن یا عمل کردن، مکث کرده و فکر کنند به خصوص وقتی که در یک لحظه احساساتی محاصره شده اند.

خلاصه اینکه، هدف آنها این است که هرگز بر اساس یک احساس موقتی تصمیم دائمی نگیرند.

3. آنها تفکر خود را کنترل می کنند

اکثر احساسات به طور غریزی تجربه می شوند، به این معنی است که شما نمی توانید در هر لحظه که می خواهید چیزی حس کنید.

اما افراد دارای هوش هیجانی تشخیص می دهند که می توانند با تمرکز روی افکار خود، چگونگی واکنش نسبت به آن احساسات را کنترل کنند. با انجام این کار، آنها از تبدیل شدن به یک برده احساسات، جلوگیری می کنند.

4. آنها از “اشتباهات احساسی” یاد می گیرند

حقیقت این است که هیچ یک از ما نمی توانیم احساسات خود را کاملاً کنترل کنیم. همه ما اشتباه می کنیم و به این کار ادامه خواهیم داد.

اما افراد دارای هوش هیجانی واقعی سعی در یادگیری از اشتباهات شان دارند. آنها رفتار خود را مورد بررسی قرار می دهند، محرک هایشان را شناسایی می کنند و عادت هایی را که برای حفظ موفقیت و حفظ تعادل دارند، پرورش می دهند.

5. آنها فروتنی می کنند

امروزه بسیاری از افراد فروتنی را نوعی ضعف می دانند.

اما کسانی که هوش هیجانی دارند، فروتنانه همه چیز را ارزیابی می کنند. آنها سریعاً انتقاد را پذیرفته و از آن برای رشد خود استفاده می کنند. آنها درک می کنند که فروتن بودن، به معنای عدم اعتماد به نفس نیست و هرگز در برابر عقاید یا اصول خود ایستادگی نمی کنند. در عوض، فروتنی مستلزم پذیرفتن این است که آنها همه چیز را نمی دانند و مایل به یادگیری از دیگران هستند.

6. آنها صداقت را تمرین می کنند

افراد دارای هوش هیجانی به هر چیزی که می گویند صمیمانه باور دارند و سپس آن را انجام می دهند؛ آنها همچنین از حقایق نصفه و نیمه پرهیز می کنند و سعی در ارائه اطلاعات به روشی دارند که نیاز به تفسیر نداشته باشد.

آنها می فهمند که تمرکز روی تکنیک ها، نقاط ضعف و بندها ممکن است بتواند کار آنها را راه بیندازد اما اعتماد دیگران به آنها جلب نخواهد شد.

7. آنها قابل اعتماد هستند

کسانی که هوش هیجانی بالایی دارند درک می کنند که قابل اعتماد بودن به معنای اشتراک همه چیز در مورد خودشان برای همه و در همه اوقات نیست.

در عوض، آنها تلاش می كنند كه همواره معنی صحبت های خود را بیان كنند، به معنای آنچه می گویند فکر کنند و مهمتر از همه به ارزش ها و اصول خود پایبند باشند.

8. آنها از خود همدلی نشان می دهند

افراد دارای هوش هیجانی برای دیدن همه چیز از طریق چشمان شخص دیگر سخت تلاش می کنند به جای آنکه آنها را رها کنند و به آنها برچسب بزنند.

آنها گوش می دهند نه اینکه داوری کنند. در عوض، آنها به درک دیگران می پردازند که منجر به روابط عمیق تر و ماندگارتر می شود.

9. آنها دیگران را تحسین می کنند

افراد دارای هوش عاطفی به دنبال خیرخواهی برای دیگران هستند. پس آنها احترام ویژه ای دارند.

آنها همچنین بر پرورش پتانسیل دیگران تمرکز می کنند. با این کار، آنها نکته های مثبت و تحقق بخشنده ای در دیگران ایجاد می کنند.

10. آنها بازخورد لازم را به طور مؤثر ارائه می دهند

بازخورد منفی پتانسیل بسیار خوبی برای ایجاد احساس صدمه در دیگران دارد.

با درک این موضوع، افراد باهوش و عاطفی از انتقاد به عنوان بازخورد سازنده استفاده می کنند، بنابراین گیرنده آن را به جای مضر بودن مفید می داند.

11. آنها عذرخواهی می کنند

“ببخشید” می تواند سخت ترین کلمه برای گفتن باشد.

اما افراد با هوش عاطفی قدرت این کلمه را درک می کنند. آنها همچنین می دانند که عرض پوزش همیشه به معنای اشتباه نیست فقط این است که شما برای رابطه خود ارزش قائل هستید.

12. آنها می بخشند و فراموش می کنند

فراموش نکردن مثل این است که یک چاقو را درون زخم فرو کنید. در حالی که طرف متخلف به زندگی خود مشغول است، شما هرگز به خودتان فرصت بهبودی نمی دهید.

اما با بخشش و فراموشی، افراد هیجانی پیش می روند و مانع از آن می شوند که دیگران احساسات شان را به گروگان بگیرند.

13. آنها تعهدات خود را حفظ می کنند

ما در دنیایی زندگی می کنیم که پایمال کردن تعهدات در آن معمول است.

اما افراد باهوش عاطفی می دانند که نگه داشتن تعهد خود – در همه چیزهای بزرگ و کوچک – باعث ایجاد شهرت قوی برای افزایش قابلیت اطمینان می شود.

14. آنها داستان های خوبی را بیان می کنند

همه عاشق شنیدن یک داستان عالی هستند.

با درک این موضوع، افراد دارای هوش هیجانی از حکایات و روایات استفاده می کنند تا اعداد، واقعیت ها و ایده های کلیدی را به زندگی شان منتقل کنند. از طریق تصاویر و نمونه های واقعی، آنها دیگران را به خود نزدیک می کنند و انگیزه می دهند تا به آنها عمل کنند.

15. آنها به دیگران کمک می کنند

یکی از بهترین راه ها برای الهام بخشیدن به کسی کمک به آنها است.

با گسترش یک دست حامی و یاری دهنده، افراد دارای هوش عاطفی به دیگران کمک می کنند تا به بهترین نسخه از خود تبدیل شوند.

16. آنها می دانند کی باید استراحت کنند

کسانی که هوش هیجانی بالایی دارند، درک می کنند که نیازی به درک هرگونه احساسی نیستند و تجربه می کنند و هر اتفاقی که رخ می دهد بلافاصله از آن جدا می کنند.

در عوض آنها در هنگام فهم عمیق تر، مفید واقع می شوند و به سادگی از لحظه های خود لذت می برند.

17. آنها خود را از دستکاری عاطفی محافظت می کنند

افراد با هوش عاطفی می دانند هنگامی که افراد از فریب برای دستکاری  استفاده می کنند یا از اهداف خودخواهانه استفاده می کنند، قسمت تاریکی هم برای EQ وجود دارد.

و این تنها یکی از دلایلی است که آنها همچنان به شدت بالا بردن EQ خود می پردازند تا بتوانند از خود و دیگران محافظت کنند.

18. آنها پذیرای تنوع هستند

افراد با هوش عاطفی تشخیص می دهند که EQ در همه بسته ها، شکل ها و اندازه های مختلف ارائه می شود. زن یا مرد، کوتاه یا بلند. سبزه یا سفید. رهبر یا پیروان.

با آگاهی از تمایلات و نقاط ضعف عاطفی خود، آنها سعی می کنند از افراد مختلف یاد بگیرند با درک این افراد و از طریق این افراد است که می توانند بیشترین یادگیری را داشته باشند.

19. آنها قدرت احساسات را تشخیص می دهند

احساسات ما بر همه چیز در زندگی ما تأثیر می گذارد.

آنها به ما کمک می کنند تصمیم بگیریم کدام مسیر شغلی را طی کنیم و برای کدام شغل از آن استفاده کنیم. آنها تعیین می کنند که از یک فیلم، یک آهنگ یا یک اثر هنری لذت ببریم یا خیر. آنها بر تصمیمات ما تأثیر می گذارند که ما کجا زندگی خواهیم کرد و چه مدت طول می کشد. آنها به ما کمک می کنند تا تعیین کنیم چه کسی را انتخاب کنیم تا وقت خود را با او بگذرانیم، عاشق چه کسی شویم و ازدواج کنیم و چه کسی را پشت سر بگذاریم.

احساسات می تواند باعث شود که ما تصمیم قطعی و انشعابی بگیریم، با عواقبی که تا آخر عمر به دنبال ما خواهند بود. در بعضی مواقع، آنها باعث می شوند احساس کنیم که در یک سیاه چاله گیر کرده ایم و راه حلی نداریم اما آنها همچنین می توانند نور را در انتهای تونل ببینند و بدترین شرایط را تحمل کنند.

به همین دلایل است که هوش هیجانی بسیار ارزشمند است.

منبع:

getpocket

مهاجرت به فنلاند در مقطع دبیرستان

اضافه کردن دیدگاه

اضافه کردن دیدگاه

برای ارسال نظر اینجا کلیک کنید

تبلیغات

دانلود برنامه آموزش آشپزی

مطالب پیشنهادی