سبك زندگي موفقيت در زندگي

15 هدف عملکردی برای دستیابی به موفقیت شغلی

تقویم فارسی اندروید

برای هر شغلی، انتظاراتی وجود دارد که باید برآورده شوند و برای رسیدن به آن اهداف، یک هدف عملکردی مورد نیاز است. اهداف عملکرد – که شاخص های کلیدی عملکرد نیز نامیده می شوند – برای رتبه بندی و درجه بندی یک کارمند استفاده می شوند. کارفرمایان این موارد را همیشه برای کارمندان خود تنظیم می کنند تا اهداف کاری و همچنین پروژه یا محصولات قابل تحویل را مشخص کنند.

چه برای کسی کار می کنید چه برای خودتان کار می کنید، باید اهداف عملکردی خود را تعیین کنید تا پتانسیل خود را به حداکثر برسانید، بهره وری شخصی خود را افزایش دهید و از انتظارات کارفرما یا مشتریان خود فراتر بروید. علاوه بر این، اینها بینش عالی در مورد موقعیت های مختلف ارائه می دهند. به عنوان مثال، آنها می توانند به تعیین حجم کاری مناسب برای شما کمک کنند و اینکه آیا تاکتیک های بهره وری خاصی که استفاده می کنید موثر هستند یا خیر.

در این مقاله نکاتی در مورد اینکه چرا باید اهداف عملکردی تعیین کنید و همچنین 15 مثال هدف عملکردی که می توانید برای دستیابی به برتری شغلی و کاری تنظیم کنید، خواهید یافت.

هدف عملکردی

هدف عملکرد چیست؟

عملکرد یا اهداف کارکنان، اهداف کوتاه مدتی هستند که برای وظایف خاصی در موقعیت شغلی فعلی شما تعیین می شوند. آنها همچنین به عنوان انتظارات عملکرد مرتبط با کاری که باید انجام شود و یا شایستگی های اصلی توصیف می شوند.

هدف عملکردی را می توان به دلایل مختلفی نیز تعیین کرد. برخی از آن دلایل عبارتند از:

  • بهبودهایی که باید انجام شود.
  • اقداماتی که باید انجام شود.
  • صفاتی برای توسعه
  • مواردی که برای افزایش بهره وری و دستیابی به نتایج مطلوب باید کاهش داد.

بررسی عملکرد اهداف و هدف عملکردی می تواند توافقی بین یک کارفرما و یک کارمند در آن نقطه باشد. با این حال، آنها همچنین می توانند خود تحمیلی باشند. ابتکارات شخصی رایج است زیرا اهداف کارکنان شامل ارتقاء و افزایش حقوق می شود.

تمرکز در اینجا بر گرفتن ابتکارات خود، تعیین اهداف خود و کمک به دستیابی به نتایج غیر معمول روزانه در حرفه خود است.

چرا باید هدف عملکردی تعیین کنید؟

در اینجا چند دلیل خوب برای تعیین اهداف کارمندی آورده شده است.

برای برآوردن نیازهای سازمانی

الزامات کار شما ممکن است دلهره آور و حتی فراتر از دسترس شما باشد. با این حال، وقتی برای برآوردن این نیازها به دقت برنامه ریزی و اهداف تعیین کنید، انرژی، منابع و حتی فرصت های بیشتری برای دستیابی به اهداف خود خواهید یافت.

کارآمد و موثر بودن

پیتر دراکر، مشاور مدیریت مشهور آمریکایی گفت:

«کارآمدی انجام کارها به درستی است. اثربخشی انجام کارهای درست است.»

رئیس شما ممکن است مجبور شود به شما بگوید که چگونه کار را به درستی انجام دهید اما شما باید ابتکار عمل را به کار بگیرید تا بفهمید شغل مناسب چیست.

این به معنای جستجوی راه‌ های غیر معمول برای دستیابی به اهداف کلی کسب‌ و کار سازمانی و انجام کارهایی است که سازمان هرگز فکرش را نمی‌ کرد.

ارتقاء به یک موقعیت بالاتر

تعیین و دستیابی به اهداف عملکردی، شهرت مطلوبی را در سازمان به دست می آورد. همچنین مشوق های زیادی را برای شما در پیش دارد، از جمله افزایش حقوق، ترفیع و ارتقاء به یک موقعیت بالاتر.

کارگر عادی برای کارآیی پاداش می گیرد، در حالی که کارگر خارق العاده برای اثربخشی ارتقاء می یابد.

برای افزایش اشتغال زایی

عملکرد شما در موقعیت فعلی کلید اشتغال آینده شماست. این برای افراد در تجارت نیز صادق است – رضایت مشتری فعلی شما ممکن است منجر به آمدن مشتری دیگر شود.

وقتی با تعیین هدف عملکردی به نتایج غیرمعمولی دست می‌ یابید، به‌ طور غیرمستقیم فرصت‌ های آینده را برای خود باز می‌ کنید.

15 نمونه از اهداف عملکرد

مثال‌ های زیر از اهداف عملکرد، بهره‌ وری شما را افزایش می‌ دهد، رئیس و همکارانتان را تحت تأثیر قرار می‌ دهد و شما را برای موفقیت آماده می‌ کند.

1. در محل کار، جلسات و رویدادها وقت شناس باشید

وقت شناسی برای عملکرد ضروری است. با زودتر رسیدن به محل کار، جلسات و رویدادها، ذهن شما آرام، متمرکز و سازماندهی خواهد شد، همانطور که در مورد کار روز فکر می کنید و زود شروع می کنید.

علاوه بر این، وقت شناسی همچنین سیگنال‌ های مثبتی را درباره شما به همکاران، سالمندان و حتی مشتریانتان ارسال می‌ کند. وقت شناسی دائماً آینده نگری، شایستگی و قابلیت اطمینان را نشان می دهد. این به همه اطرافیان نشان می دهد که شما استاد زندگی خود هستید. می‌ توانید گرفتاری های شخصی احتمالی را پیش‌ بینی کنید و این توانایی را داشته باشید که برنامه‌ های خود را تغییر دهید و با آن اختلال ها کنار بیایید.

هدفی را برای به موقع رسیدن تعیین کنید، این کار هم عملکرد و هم شهرت شما را تقویت می کنید.

2. رژیم غذایی سالم داشته باشید و به طور منظم ورزش کنید

کار نیاز به انرژی مثبت، هوشیاری ذهنی و تمرکز دارد. بنابراین، شما باید به طور مداوم بدن خود را در وضعیتی قرار دهید که بتواند عملکرد مطلوبی داشته باشد. رژیم غذایی و ورزش بر وضعیت سلامتی شما تأثیر می گذارد که تأثیر مستقیمی بر عملکرد شما دارد.

شما همان چیزی هستید که می خورید، بنابراین یک مجموعه خوب از اهداف می تواند درست غذا خوردن و داشتن وضعیت روحی خوب باشد. همچنین، یک برنامه تمرینی منظم برنامه ریزی کنید تا بدن خود را در فرم خوبی قرار دهید.

3. ابتکار عمل داشته باشید

هدفی را تعیین کنید که همیشه ابتکار عمل خود را داشته باشید. غوطه ور شدن در مشکلات کاری فراموش کردن این کار را راحت تر می کند. گاهی اوقات لازم است به خارج از الزامات سازمان خود نگاه کنید، با ترندهای صنعت بزرگتر آشنا شوید و از تکنیک های غیر معمول برای دستیابی به اهداف کلی سازمان خود استفاده کنید.

ابتکار عمل ممکن است به طور طبیعی برای شما پیش نیاید اما با تعیین این اهداف و انجام بررسی عملکرد اهداف بر روی خودتان می تواند فشار لازم را به شما بدهد.

4. کیفیت کار خود را بهبود ببخشید

کیفیت محصولات شما چگونه است؟ این برای شهرت شخصی یا شرکتی شما خوب نیست که کالاهای تحویلی شما اغلب رد شوند. اگر شکایت های زیادی در مورد کار شما وجود دارد، احتمالاً به این معنی است که شما کار اشتباهی انجام می دهید.

سرپرست شما خوشحال خواهد شد که انرژی کمتری را صرف تلاش برای تصحیح کار شما کند و مشتریان شما خوشحال می شوند که نقص هایی را در موارد قابل تحویل شما مشاهده نکنند. اهدافی را تعیین کنید تا مطمئن شوید که همیشه بهترین کار خود را انجام می دهید.

5. درخواست و استفاده از بازخورد

یکی از راه‌ های بهبود عملکرد در محل کار، دریافت بازخورد منظم است. بازخورد مثبت شما را تشویق می کند تا اقداماتی را که نتایج قبلی را به ارمغان آوردند شناسایی و در صورت امکان تکرار کنید. بازخورد منفی نیز کار می کند زیرا به شما کمک می کند تا بدانید در حرکت رو به جلو چه چیزی را باید بهبود ببخشید. حل مسائل ابتدا متوجه مشکل و کاهش تعداد دفعات انجام آن از طریق برنامه ریزی برای جایگزینی عادت است.

6. دانش و مهارت های شغلی را توسعه دهید

ممکن است نیت خوبی داشته باشید اما نداشتن دانش و مهارت های کاری مورد نیاز، عملکرد شما را در درازمدت مختل می کند. صنایع رشد می‌ کنند و تغییر می‌ کنند و آنچه در مدرسه یا دانشگاه آموخته‌ اید ممکن است در جهان امروز مرتبط نباشد.

تعیین اهداف کارکنان برای کسب دانش و مهارت های نوظهور مورد نیاز در صنعت شما می تواند اطلاعات و اقدامات شما را تازه و جاری نگه دارد. ممکن است لازم باشد در دوره های کوتاه مدت ثبت نام کنید یا به سادگی تحقیق کنید تا با ترندها و پیشرفت های اخیر آشنا شوید.

7. چشم‌انداز، مأموریت و ارزش‌ های سازمان خود را پشتیبانی و ارتقا دهید

شما باید کار خود را به عنوان کمکی برای دستیابی به اهداف بزرگتر سازمان خود ببینید. سپس می توانید اهداف عملکردی را برای تحقق آن تعیین کنید.

داستان محبوب جان اف کندی رئیس جمهور آمریکا و یک سرایدار در اینجا به ذهن متبادر می شود. رئیس جمهور از مرکز فضایی ناسا بازدید کرده بود و یک سرایدار را دید که جارو حمل می کرد. رئیس‌جمهور از سرایدار پرسید که چه کار می‌ کنی و مرد پاسخ داد: “من کمک می‌ کنم مردی به ماه سفر کند!”

یک کارگر معمولی حتماً جواب دیگری می داد. وقتی اهمیت تلاش‌ های «کوچک» خود را در رشد سازمان‌ مان ببینیم، نسبت به مسئولیت‌ های خود اشتیاق بیشتری پیدا می‌ کنیم.

8. بهبود همکاری با همکاران

باید در نظر داشته باشید که با هیچکس در سازمان خود رقابت ندارید. برای رسیدن به اهداف کاری خود و سازمان به همکاری همه نیاز دارید.

همکاری در محل کار یک محیط کاری سالم ایجاد می کند که در آن ایده ها آزادانه به اشتراک گذاشته می شوند. هنگامی که آزادانه ایده ها را به اشتراک می گذارید و در سازمان خود همکاری می کنید، از دیدن بهبود عملکرد خود شگفت زده خواهید شد.

9. نحوه عملکرد سیستم های داخلی را بدانید

اگر در یک موقعیت مدیریتی هستید، ممکن است لازم باشد بخش‌ های سازمان خود را تحت الشعاع قرار دهید و درک گسترده‌ تری از آنچه در فعالیت‌ های روزانه هر بخش وجود دارد، ایجاد کنید. این به شما کمک می‌ کند تا چالش‌ ها و موانعی را که اعضای تیم‌ تان تجربه می‌ کنند، درک کنید و می‌ توانید وضعیت را بسیار بهتر از زمانی که آن دانش کم است، مدیریت کنید.

10. به شدت به اخلاق و استانداردهای داخلی پایبند باشید

یکی از راه‌ های افزایش عملکرد خود در محل کار این است که مطابق با استانداردهای اخلاقی و عملیاتی مرتبط با شغل خود کار کنید. خوب است که خارج از چارچوب فکر کنید اما سیاست ها نیز باید رعایت شوند. این تضمین می‌ کند که کار شما مورد قدردانی قرار می‌ گیرد و خود را در مشکلات قابل اجتناب قرار نمی‌ دهید.

11. ارتباطات را به طور موثر مدیریت کنید

ارتباط موثر برای عملکرد کاری ضروری است. این هم شامل ارتباط کلامی و هم غیر کلامی می شود. در گزارش ها، ارائه ها، اعلان ها، جلسات و غیره به وضوح ارتباط برقرار کنید.

همچنین، به ایمیل های مهم و سایر اشکال پرس و جو به سرعت پاسخ دهید. در صورت لزوم، توضیح بخواهید و در مورد مواردی که به وضوح بیان نشده است، فرضیاتی ایجاد نکنید.

12. دید خود را در سازمان بهبود بخشید

تصمیم بگیرید که در جلسات رسمی و غیررسمی در سازمان خود شرکت کنید و به طور فعال در آن شرکت کنید و نظرات خود را در هنگام بحث در مورد موضوعات مهم بیان کنید. این به شما امکان می دهد به پیشرفت های عمده در سازمان دسترسی داشته باشید که ممکن است در دسترس کارکنان عادی نباشد. با چنین اطلاعاتی، ممکن است بتوانید اقدامات خود را برنامه ریزی کنید و بر اساس آن کار کنید.

13. خلاقیت را به نمایش بگذارید

خلاقیت را می توان به عنوان یک نمایش غیر معمول از مهارت ها توصیف کرد که راه حل ها و نوآوری های غیر معمول را به همراه دارد. ارزش خلاقیت بر حسب نتایج کسب و کار فراتر از حد متوسط ​​اندازه گیری می شود. در مورد خلاقیت در کار عمدی داشته باشید.

14. استاد مدیریت زمان شوید

هدفی را تعیین کنید که همیشه مسئولیت زمان خود را به عهده بگیرید. اولویت بندی کنید و روی مهم ترین کارها تمرکز کنید، زمان خود را طوری تنظیم کنید که از ضرب الاجل تجاوز نکنید و همچنین برای یادگیری و اوقات فراغت وقت بگذارید.

15. استانداردهای شخصی را تنظیم کنید

یک فهرست تهیه کنید و استانداردهایی را برای رشد تعیین کنید. هدف شما این خواهد بود که مسئولیت های خود را در چارچوب استانداردهای شخصی خود انجام دهید.

این استانداردها بر اساس ایده‌ آل‌ های کاری شما و اینکه چگونه می‌ خواهید شهرت خود را در محل کار بسازید تا به شما و کارتان برتری دهید، تنظیم شده‌ اند.

حرف آخر

مهم نیست که در حال حاضر در محل کار چگونه عمل می کنید، همیشه جایی برای پیشرفت وجود دارد. تعیین اهداف عملکرد به شما کمک می‌ کند تا به حوزه‌ هایی که نیاز به بهبود دارند نگاه کنید و راه‌ های متعددی برای انجام مسئولیت‌ های خود بیابید – راه‌ های بهتری که به شما کمک می‌ کند به نتایج غیرمعمول دست یابید.

منبع:

lifehack

اضافه کردن دیدگاه

اضافه کردن دیدگاه

برای ارسال نظر اینجا کلیک کنید

تبلیغات

دانلود برنامه آموزش آشپزی

مطالب پیشنهادی