سلامت سلامت جسمي

14 کاری که در دوره پریود خود نباید انجام دهید

تقویم فارسی اندروید

همه ما مکانیسم های مقابله ای خود را در مورد دوره پریود یا عادت ماهانه داریم، از کیسه آب گرم تا استفاده از برچسب دوره یا نوشیدن دمنوش های متنوع اما آیا می دانید یک لیست طولانی از مواردی وجود دارد که در واقع می تواند باعث شود دوره های ما بدتر شوند؟ ما با پزشکان، متخصصین زنان و مربیان شخصی صحبت کردیم که در هنگام قاعدگی باید از چه مواردی اجتناب کنیم.

دوره پریود

وعده های غذایی را حذف نکنید یا سریع از آنها نگذرید

كلی مولاهل، درمانگر تغذیه و بنیانگذار برنامه تعادل هورمونی The Natural Balance، می گوید: مهم است كه وعده غذایی خود را در طول دوره قاعدگی حذف كنید. “برای بسیاری از خانمها، به ویژه آنهایی که دوره پریود طولانی دارند و از دست دادن خون زیادی را تجربه می کنند، به دلیل از دست دادن آهن که خون اکسیژنه را به بدن منتقل می کند، ممکن است هنگام قاعدگی سطح انرژی کاهش یابد. برای اطمینان از کاهش سطح انرژی و قند خون، بهتر است در صورت کمبود انرژی، سه وعده غذایی مناسب در روز، دو لیتر آب و مقداری میوه میل کنید.”

برده برنامه کاری خود نباشید

چرخه ماهانه شما به ویژه هفته پریود، می تواند تأثیر زیادی در فعالیت بدنی شما داشته باشد. راشل پنروز، مربی استودیوی تمرین سراسری F45 Training می گوید: “برنامه تمرینی خود را بسته به احساس خود تنظیم کنید و به آنچه بدنتان به شما می گوید گوش دهید.”

اگر احساس کرختی و تنبلی می کنید، تمرین را سبک کنید. نائومی گیل از مارک تامپون ارگانیک Ohne می گوید: از انجام فعالیت های طولانی مدت و سنگین مانند تمرینات با شدت بالا، دویدن طولانی یا تمرین دو سرعت پرهیز کنید. راشل می گوید: “تمرینات با فشار زیاد از مقدار زیادی از انرژی شما استفاده می كند كه معمولاً هنگام پریود کمبود آن را دارید.” “یک راه حل عالی می تواند پیاده روی به جای دویدن یا تمرین کم فشار HIIT باشد. از همه مهمتر اگر احساس سنگینی و خستگی می کنید و بدن شما به نه گفتن ادامه می دهد، باید متوقف شوید. یک دوش آب گرم داشته بگیرید و یک کتاب بخوانید. همیشه می توانید یک روز دیگر به تمرینات خود برسید.”

وارونه نشوید

مگر اینکه یوگا انجام دهید در غیر این صورت این احتمالاً در لیست کارهای شما نیست. ولی اگر این کار را انجام دهید، ممکن است بهتر باشد از حالت های معکوس مانند ایستادن روی شانه و سر استفاده نکنید. هیچ مدرکی وجود ندارد که ثابت کند وارونگی در دوران قاعدگی برای شما مضر است، همانطور که گاهی گفته می شود خطر آندومتریوز را در افراد سالم ایجاد نمی کند. با این حال در اولین روزهای قاعدگی، خوب است که خلاف گرانش نایستید. اگر هم واقعاً می خواهید یک وارونگی انجام دهید، بهتر است آن را خیلی طولانی نگه ندارید.

در مورد فشارهای قوی و کار اصلی نیز آسان بگیرید. شما نمی خواهید گرفتگی اضافی به آن منطقه اضافه کنید.” در عوض، روی ژست هایی تمرکز کنید که در این زمان به ناحیه شکم شما فضای خالی می دهند مانند حالت پروانه دراز کشیده/ کفشدوزک. دراز کشیده، زانوها را خم کرده و کف پاها را کنار هم قرار دهید و سپس بگذارید زانوهایتان به طرفین بیرون بیایند.

واژن خود را بیش از حد شستشو ندهید

ممکن است وسوسه انگیز باشد که هنگام پریود شدن توجه بیشتری به شستشوی پایین نشان دهید اما از تمیز کردن بیش از حد دوری کنید. كلی می گوید: “شستشوی زیاد قسمت های حساس شما می تواند سطح میكروبیوم واژن را مختل كند.” استحمام آرام فقط در آب گرم باید برای تمیز ماندن کافی باشد. حتی صابون های قوی نیز می توانند باکتری های طبیعی موجود در آنجا را مختل کنند و باعث واکنش بدی شوند. در صورت وجود هرگونه بوی نامطبوع، ارزش بررسی بیش از حد رشد باکتریایی یا قارچی مانند برفک یا BV را دارد.”

از قهوه معمول خود صرف نظر کنید

تانیا ادیب، متخصص زنان و زایمان و مشاور برند تجاری تامپون و حوله Callaly، توصیه می کند یک قهوه خوب می تواند یکی از بزرگترین شادی های زندگی باشد اما نباید کافئین مصرف کنید. “کافئین می تواند گرفتگی عضلات شما را بدتر کند زیرا می تواند رگ های خونی شما را منقبض کند.”

سینه های خود را چک نکنید

همه ما زنان معمولاً این کار را انجام می دهیم تا بتوانیم متوجه تغییراتی شویم، اما دوره پریود شما بهترین زمان برای بررسی آنها نیست. دکتر تانیا می گوید: “بهتر است تا بعد از پریود صبر کنید تا معاینه پستان را انجام دهید زیرا ممکن است به دلیل تغییر در هورمون ها پف کرده باشد.”

رابطه جنسی محافظت نشده نداشته باشید

اگر می خواهید از بارداری جلوگیری کنید، در قاعدگی خود رابطه جنسی محافظت نشده نداشته باشید. همه ما این را در مدرسه شنیدیم که نمی توانید حین رابطه جنسی در دوره پریود باردار شوید، اما درست نیست.

شما هنوز می توانید در دوره قاعدگی باردار شوید، به خصوص اگر پریود نامنظم  داشتهباشید زیرا ممکن است خونریزی در اواسط دوره داشته باشید و در آن زمان تخمک گذاری کنید. فقط به این دلیل که خونریزی دارید به این معنی نیست که در این مدت بارور نیستید. دکتر تانیا هشدار می دهد. “خون انتقال دهنده خوبی برای عفونت است بنابراین بهتر است در این مدت از خود محافظت کنید.”

با تامپون خود نخوابید

گذاشتن تامپون بیش از چهار ساعت شما را در معرض خطر ابتلا به سندرم شوک سمی (TSS) قرار می دهد. کلی می گوید: “این زمانی است که سموم باکتری های استافیلوکوکوس اورئوس شروع به نفوذ در خون می کنند و می توانند واکنش های تهدید کننده زندگی را ایجاد کنند.” “ممکن است شروع به تب، بثورات پوستی، سرگیجه و استفراغ کنید. اگر شک دارید که ممکن است TSS داشته باشید، در اسرع وقت به دنبال مشاوره پزشکی باشید.”

فراموش نکنید که تامپون خود را نیز عوض کنید. این یک امر واضح به نظر می رسد اما به ویژه برای افرادی که دوره های پریود با خونریزی کمی دارند، بسیار مهم است. دکتر تانیا می گوید: “ما به طور کلی به زنان توصیه می کنیم که هر چهار ساعت تامپون خود را عوض کنند.” ” این مسئله مشکلی برای خانم هایی نیست که خونریزی شدیدی دارند، زنان با دوره قاعدگی سبک تر باید مطمئن شوند که حتی اگر خونی نشده باشد، تامپون را عوض می کنند.”

خیلی غذای شور یا شیرین نخورید

غذاهای بسیار شور می توانند گرفتگی عضلات را بدتر کرده و به احتباس آب اضافه کنند که برخی از زنان در طول دوره پریود تجربه می کنند.

غذای شیرین هم خیلی بهتر نیست، این خبر بدی است وقتی تمام اشتیاق شما به یک تکه شکلات است. غذای شیرین (و همچنین کافئین و الکل) مواد شیمیایی در بدن ایجاد می کند که گیرنده های درد شما را بدتر می کند و حال شما را بدتر می کند. تلاش برای آگاهی از خوردن مقدار زیادی میوه و سبزیجات، مقدار زیادی آب یا چای گیاهی و وعده های غذایی منظم کمک زیادی به کاهش درد پریود و PMS می کند.

تا دیر وقت بیدار ماندن

اواخر شب سریال مورد علاقه خود را تماشا می کنید؟ دکتر تانیا توصیه می کند که ریموت را پایین بگذارید و به رختخواب بروید. “مطمئن شوید که به اندازه کافی می خوابید زیرا در طول دوره قاعدگی هنوز به استراحت خود احتیاج دارید حتی اگر PMS و علائم قبل از قاعدگی از بین رفته باشد. سعی کنید به اندازه کافی استراحت کنید تا در یک فرم عالی باشید.”

مصرف الکل

مصرف الکل همیشه وقتی عادت ماهانه دارید، عاقلانه نیست. دکتر سارا جارویس هشدار می دهد: “الکل معمولاً به عنوان روشی برای آرامش بخشی استفاده می شود اما در واقع یک عامل افسردگی است و می تواند افسردگی و اضطراب را بدتر کند.” “الکل در دوره قبل از قاعدگی تأثیرات عمیق تری بر روحیه شما دارد – بنابراین ارزش دارد از شرایطی که ممکن است قبل از پریود بیشتر بنوشید، اجتناب کنید.”

احساس نکنید باید از کیکی که می خواهید بگذرید

جودی هیوز، مشاور تحقیقاتی در زمینه آندومتریوز می گوید: “هورمون های شما شورش می کنند و آستانه درد شما در کمترین حد است.” “اگر آن تکه کیک را می خواهید، آن را بخورید! اگر احساس می کنید کل روز باید گریه کنید و احساسات خود را پاکسازی کنید، این کار را انجام دهید. هر کاری که به طور طبیعی به سراغتان می آید بدون قضاوت انجام دهید و با خود مهربان باشید. درد در طول دوره ها بسیار زیاد است و باعث می شود همه احساسات و واکنش ها روی سطح بدن ظاهر شوند. با آنها بنشینید و با پذیرش به آنها نگاه کنید.”

داخل خانه خود را مخفی نکنید

به اندازه کافی وسوسه انگیز است که در طول زمستان در خانه بمانید، حتی قبل از اینکه دچار درد پریود شوید اما بیرون رفتن مهم است. نائومی گیل از Ohne می گوید: “مشخص شده است که طبیعت به ما کمک می کند تا سلامت روان ما تسکین یابد و برخی از ما در دوره قاعدگی اضطراب مان افزایش می یابد، بیرون رفتن برای یک پیاده روی سریع می تواند برای تقویت هورمون های شاد شما مفید واقع شود.”

درد خود را بیشتر نکنید

اگر می خواهید پیرسینگ یا اپیلاسیون آن قسمت را انجام دهید باید بدانید که ما در دوران قاعدگی خود نسبت به درد حساسیت بیشتری داریم بنابراین دکتر سارا جارویس توصیه می کند که قرار ملاقات های اینچنینی خود را برای دو هفته پس از پایان پریود برنامه ریزی کنید. وی می گوید: “مطالعات نشان می دهد که زنان به طور مداوم نسبت به درد قبل از پریود و در طول دوره خود حساس ترند.”

منبع:

getthegloss

اضافه کردن دیدگاه

اضافه کردن دیدگاه

برای ارسال نظر اینجا کلیک کنید

تبلیغات

دانلود برنامه آموزش آشپزی

مطالب پیشنهادی