سلامت سلامت پوست، مو و ناخن

14 اشتباه رايج در استفاده از كرم ضد آفتاب

حتی افرادی که همیشه از کرم‌های ضد آفتاب استفاده می‌کنند اشتباهات وحشتناکی در نحوه‌ی استفاده دارند. در اين مقاله از هفت گنج به برخی از اشتباهات رایج در استفاده از كرم ضد آفتاب اشاره شده است ...
تقویم فارسی اندروید

حتی افرادی که همیشه از کرم‌های ضد آفتاب استفاده می‌کنند اشتباهات وحشتناکی در نحوه‌ی استفاده دارند. در اين مقاله از هفت گنج به برخی از اشتباهات رایج در استفاده از كرم ضد آفتاب اشاره شده است …

كرم ضد آفتاب
كرم ضد آفتاب

1- تا زمانی که بیرون نروید کرم نمی‌زنید

باید 30 دقیقه قبل از اینکه در معرض نور آفتاب باشید کرم بزنید. در این مدت کرم فرصت دارد تا جذب پوست شده و شروع به کار کند درنتیجه شما اشعات uv را حتی در چند دقیقه‌ی اول دریافت نمی‌کنید.

2- فقط جاهایی که لباس ندارد کرم می‌زنید

در مقابل یک آینه‌ تمام‌قد بایستید تا به شما کمک کند مطمئن شوید کرم را به تمام نقاط بدن خود زده‌اید، مانند کمر و پشت پاها.

3- از لب‌های خود حفاظت نمی‌کنید

درست مانند پوست سایر نقاط بدن، لب‌ها نیز در مقابل اشعه‌ی UV آسیب‌پذیرند. بنابراین بسیار مهم است که از ضد آفتاب روی لب‌های خود استفاده کنید. اما از کرمی که در نقاط دیگر بدن می‌زنید برای لب‌ها استفاده نکنید زیرا طعم بدی دارد و زمان زیادی باقی نمی‌ماند. از رژهای مومی با SPF استفاده کنید که ضخیم‌ترند و بیشتر باقی می‌مانند.

4- نقاط کلیدی در بدن را فراموش می‌کنید

نقاطی در بدن وجود دارد که چون زیاد دیده نمی‌شود اغلب فراموش می‌گردد درحالی‌که محافظت از آن‌ها به‌اندازه‌ی جاهای دیگر بدن اهمیت دارد. رایج‌ترین این نقاط انگشتان پا، روی پا، کف پا، زیر بغل، پشت گردن در زیر خط رویش مو، گوش‌ها، پلک و پشت بازو است.

5- تمام کرم را می‌شویید

برچسب پرینت شده‌ی کوچک روی کرم اهمیت زیادی دارد. بنابراین یک ضد آفتاب خوب و مناسب با فعالیت خود انتخاب کنید. خصوصاً اگر فعالیت شما همراه با تعریق زیاد و یا شنا در استخر یا دریاست.

6- از کرم بدن روی صورت خود استفاده می‌کنید

بین ضد آفتاب‌های صورت و بدن تفاوت وجود دارد. کرم‌های صورت نسبت به تحریک پوست حساس‌ترند و فرمول آن تست‌شده است تا حساسیت کمتری در پوست ایجاد کرده و هیچ جوشی به وجود نیاورد.

7- تنها در روزهای آفتابی کرم می‌زنید

شاید غیرمنطقی به نظر برسد که در یک روز ابری ضد آفتاب بزنید اما اشعه‌های UV حتی زمانی که خورشید در آسمان دیده نمی شود نیز منتشر می‌شوند. 80 درصد از اشعه‌ی UV از میان ابرها نیز عبور می‌کند.

8- درست کرم نمی‌زنید

برای اطمینان از اینکه کرم‌های اسپری‌ای را درست استفاده می‌کنید آن‌ها را حدود 15 سانتی‌متری پوست گرفته و بدون وقفه اسپری کنید تا زمانی که ببینید روی پوستتان مرطوب شده است. سپس آن را روی پوست بمالید.

9- فکر می‌کنید داخل محیطی مانند ماشین ایمن هستید

رانندگی یکی از مواقعی است که به میزان زیاد در مقابل اشعه‌ی خورشید قرار دارید. پنجره و شیشه‌ی جلوی اتومبیل مانع اشعه‌ی UVB می‌شود بنابراین پوست شما نمی‌سوزد. اما اشعه‌ی UVA از آن عبور می‌کند و بیشترین علت پیری پوست و سرطان پوست نیز این اشعه است.

10- از کرم‌های دارای فرمول طیف وسیع استفاده نمی‌کنید

بسیاری از ضد آفتاب‌ها تنها اشعه‌ی UVB را می‌گیرند که عامل آفتاب‌سوختگی است. اما باید دقت کنید از کرم‌های طیف گسترده استفاده کنید که مانع اشعه‌ی UVA آفتاب نیز می‌شود.

11- کرم را مجدد ترمیم نمی‌کنید

ترمیم مجدد کرم به همان اندازه‌ی زدن آن در ابتدا اهمیت دارد. هر 80 دقیقه کرم خود را دوباره بزنید، حتی اگر ضدآب است.

12- از کرم‌های قدیمی استفاده می‌کنید

قوطی‌های کرمی که از چند سال قبل مانده‌اند شاید مشکلی برای شما ایجاد نکنند. اما این کرم‌ها دیگری تأثیری ندارند.

13- اگر در سایه‌اید کرم نمی‌زنید

نشستن زیر یک چتر در ساحل یا نزدیک استخر به این معنا نیست که از اشعه‌های خورشید در امانید. حتی اگر دچار آفتاب‌سوختگی نشوید بازهم اشعات مضر UV جذب پوستتان خواهد شد.

14- از چشمان خود محافظت نمی‌کنید

عینک‌های آفتابی تنها برای مد نیست – این عینک‌ها برای حفاظت از چشم‌ها در مقابل اشعات UV ضروری‌اند. بدون عینک مردمک چشم گشادتر شده و اشعه‌ی UV بیشتری داخل آن می‌شود. این موضوع نقش بزرگی در بیماری آب‌مروارید دارد.

گردآوری و تنظیم: گروه ۷ گنج

www.7ganj.ir

اضافه کردن دیدگاه

اضافه کردن دیدگاه

برای ارسال نظر اینجا کلیک کنید

تبلیغات

دانلود برنامه آموزش آشپزی

مطالب پیشنهادی