روانشناسی سبك زندگي

12 راه برای غلبه بر تنهایی

تقویم فارسی اندروید

چه یک فرد اجتماعی باشید و چه یک فرد خجالتی، در هر صورت انسان هستید و بنابراین برای ارتباط با دیگران آماده شده اید. پس از گذشت یک سال از فاصله گذاری اجتماعی، بسیاری از مردم بیشتر از همیشه احساس تنهایی می کنند و این خوب نیست و باید به دنبال راهی برای غلبه بر تنهایی باشند زیرا فقدان ارتباط شخصی می تواند منجر به مشکلات عاطفی و فیزیکی مانند موارد زیر را به دنبال داشته باشد:

 • مشکلات خواب
 • احساس استرس
 • تغییر عملکرد مغز
 • افزایش مشکلات قلبی
 • خطر بالای سکته مغزی
 • تصمیم گیری ضعیف
 • مشکلات حافظه
 • خطر بالای سوء مصرف مواد

نیازی به یک بیماری همه گیر نیست تا شما را منزوی کند. رویدادهای شخصی نیز می توانند باعث شوند که شما احساس عدم ارتباط کنید.

سارا هایتاور، یک مشاور حرفه ای دارای مجوز در آتلانتا، لحظه ای از تنهایی عمیق را پس از سقط جنین چندین سال پیش به یاد می آورد. می‌ دانستم تنها کسی نیستم که این را تجربه کرده‌ ام اما در این لحظه، می‌ توانی احساس کنی که تنها فرد با این شرایط هستی و من حسابی در غم و اندوه عمیق و تنهایی بودم.»

هایتاور به عنوان یک درمانگر، سعی می کند به مراجعان کمک کند تا بفهمند صحبت در مورد تنهایی و غلبه بر تنهایی خوب است. او می‌ گوید: «این می‌ تواند فراخوانی برای اقدام باشد. “این احساسات زنگ بیداری برای نگاه کردن به چیزهایی در زندگی ما هستند که می توانیم تغییر دهیم.»

اگر این روزها احساس تنهایی می کنید – شاید بیشتر از حد معمول – راه هایی برای غلبه بر تنهایی وجود دارد.

غلبه بر تنهایی

با خودتان مهربان باشید

منتقد درونی شما می تواند احساس تنهایی را در شما تقویت کند. اگر فکر می‌ کنید با افراد دیگر متفاوت هستید یا با آن‌ ها سازگار نیستید، برقراری ارتباط با دیگران می‌ تواند سخت‌ تر باشد. ممکن است در حفره تنهایی گیر بیفتید. افکار خود را بشناسید و به آنها به عنوان فرصتی برای ایجاد برخی تغییرات نگاه کنید.

دکتر دیوید کیتس، مدیر بهداشت رفتاری در پزشکی نبراسکا در اوماها، می گوید: «تنهایی مانند درد است. “ممکن است اندازه گیری آن سخت باشد اما شما می دانید که چه زمانی آن را احساس می کنید.” تشخیص اینکه شما از حالت عادی خارج شده اید می تواند نشانه این باشد که ممکن است به زمان بیشتری با دوستان و خانواده نیاز داشته باشید.

با دیگران مهربان باشید

صرف زمان از برنامه خود برای کمک به دیگران می تواند کمک بزرگی باشد. یاری رساندن به دیگران می تواند شادی درونی شما را روشن کند و به شما کمک کند بخشی از یک جامعه بزرگتر باشید. یکی از اقوام یا همسایه های مسن تر را بررسی کنید. برای یک آشپزخانه سوپ تهیه کنید یا برای یک رویداد اجتماعی مجازی داوطلب شوید.

کیتس می‌ گوید: «ما می‌ دانیم که مردم به دلیل همه‌ گیری در سطح ملی آسیب می‌ بینند. “حقیقت این است که ما مدت ها قبل از یک بیماری همه گیر جهانی با تنهایی و کمبود ارتباطات اجتماعی روبرو بودیم.” کارشناسانی مانند کیتس به شبکه‌ های اجتماعی اشاره می‌ کنند که می‌ تواند ناشی از مواردی مانند کوچک‌ تر شدن خانواده، افزایش رسانه‌ های اجتماعی، زندگی دورتر خانواده‌ ها و داشتن پیوندهای کمتر با گروه‌ های داوطلب و مذهبی باشد.

برای غلبه بر تنهایی از پیش برنامه ریزی کنید

روزهایی در تقویم وجود دارند که می توانند شما را ناراحت کنند. برای روزها یا فصول سخت از قبل برنامه ریزی کنید و چیزهای سرگرم کننده را در تقویم قرار دهید. سعی کنید با خیال راحت با دوستان یا خانواده ملاقات کنید. وقتی روزی (یا زمانی از سال) که از آن می‌ ترسید، چیزی دارد که مشتاقانه منتظر آن هستید، می‌ تواند کمک کند.

هایتاور می گوید: «من آن را خودمراقبتی پیشگیرانه می نامم. “بدانید که انتظار دارید در یک زمان معین احساس تنهایی کنید و با خودتان مهربان تر باشید.” برای رانندگی در یک مسیر یا ملاقات با دوستان برنامه ریزی کنید. انتظار برای چیزهای شادی آور می تواند باعث شادی شود.

یک حیوان خانگی را به فرزندی قبول کنید

اگر در حال حاضر یک حیوان خانگی دارید، احتمالاً می توانید مزایای داشتن حیوان خانگی در خانه را به اشتراک بگذارید. اگر نه، به این فکر کنید که یکی را به خانواده خود بیاورید. تحقیقات نشان می دهد که داشتن حیوان خانگی می تواند فشار خون را کاهش دهد، خلق و خوی شما را بهبود بخشد و استرس را کاهش دهد. اگر احساس تنهایی می کنید، یک نوازشگر اضافی نیز می تواند کمک کند. مطمئن شوید که می توانید هزینه ها و کارهای اضافی مورد نیاز حیوان را مدیریت کنید.

از رسانه های اجتماعی هوشمندانه استفاده کنید

ورود به شبکه‌ های اجتماعی می‌ تواند به شما کمک کند احساس ارتباط کنید اما زمان زیاد آنلاین می تواند منجر به تنهایی شود.

هایتاور می‌ گوید: «رسانه‌ های اجتماعی گاهی اوقات می‌ توانند ذهن شما را فریب دهند تا فکر کند در حال برقراری ارتباط واقعی هستید در حالی که اینطور نیستید. رسانه‌ های اجتماعی بد نیستند اما نباید جایگزین ارتباطات واقعی شوند.»

به مدت زمانی که آنلاین می گذرانید نگاهی بیندازید. دکتر آدام براون، دانشیار روان‌ شناسی در مدرسه جدید تحقیقات اجتماعی در شهر نیویورک، می‌ گوید: «ما خیلی روی لایک‌ ها متمرکز شده‌ ایم اما آن‌ ها به احساس ارتباط تبدیل نمی‌ شوند». در عوض، از رسانه های اجتماعی برای کمک به ایجاد ارتباطاتی فراتر از لایک ها و نظرات استفاده کنید. با خانواده و دوستان خود بازی های آنلاین انجام دهید. برنامه هایی را امتحان کنید که به شما امکان می دهند نمایش یا فیلمی را با شخص دیگری تماشا کنید.

یک سرگرمی را دوباره کشف کنید

یک سرگرمی – حتی سرگرمی که به تنهایی انجام می دهید – می تواند کمک کند. آن لحظه جادویی که در انجام کاری که از آن لذت می برید گم می شوید، می تواند شما را از تنهایی دور کند.

می توانید یک سرگرمی قدیمی مانند مطالعه، آشپزی، عکاسی یا یوگا داشته باشید. چیزهایی که دستان شما را درگیر می کند (مانند بافتنی و نقاشی) نیز می تواند به شما کمک کند زمان را به روشی خوب از دست بدهید یا برای یادگیری یک سرگرمی جدید ثبت نام کنید. یک دوره آموزشی آنلاین را امتحان کنید یا چند ویدیوی آنلاین را بررسی کنید. در طول مسیر با افرادی با علایق مشترک روبرو خواهید شد.

خجالتی بودن

دوباره با دیگران ارتباط برقرار کنید

برای غلبه بر تنهایی به هزاران کمک نیاز ندارید. کارشناسان می گویند که داشتن چند دوست صمیمی می تواند تفاوت بزرگی ایجاد کند. هوشمندانه شروع کنید. یک تماس تلفنی داشته باشید و سپس برنامه‌ ریزی یک چت آنلاین یا قهوه یا چای را به صورت حضوری در نظر بگیرید.

با دیگران تماس بگیرید، بدانید که آنها نیز ممکن است ترک منطقه راحتی خود برایشان سخت باشد. یک شب بازی خانوادگی را مجدداً راه اندازی کنید یا یک مهمانی آنلاین ماهانه با دوستانی که دورتر هستند برنامه ریزی کنید.

چرایی خود را پیدا کنید

یافتن یک هدف ممکن است یک ماموریت انفرادی به نظر برسد اما اینطور نیست. هدف ریشه در کار با دیگران دارد. وقتی فراخوان زندگی خود را پیدا کردید، اغلب کسانی را نیز خواهید یافت که در مسیری مشابه با شما هستند. بخشی از این ممکن است ناشی از اتصال مجدد به ایمان شما یا گذراندن وقتی برای تأمل باشد.

کاوش در ریشه های خود نیز می تواند به تعیین هدف شما کمک کند. براون می گوید شنیدن داستان هایی در مورد سابقه خانوادگی شما می تواند افسردگی را کاهش و عزت نفس را افزایش دهد. “یادگیری در مورد چگونگی گذراندن دوران سخت اعضای خانواده ما می تواند به ما کمک کند تا چالش های خود را در چارچوب قرار دهیم.”

براون می‌ گوید تحقیقات نشان می‌ دهد که فعالیت‌ های نوستالژیک مانند ورق زدن عکس‌ های قدیمی خانوادگی می‌ تواند به شما کمک کند احساس ارتباط بیشتری داشته باشید.

به طبیعت گردی بروید

چه با یک دوست یا تنها باشید، گذراندن وقت در طبیعت می تواند خلق و خوی شما را بالا ببرد. براون می گوید: «تحقیقات زیادی وجود دارد که نشان می دهد حضور در طبیعت می تواند به غلبه بر تنهایی کمک کند.

یک رانندگی خوش منظره داشته باشید. به تنهایی یا با یک دوست در پارک قدم بزنید. یک روز را از کار یا وظایف خانوادگی مرخصی بگیرید و از یک روز در ساحل، دریاچه یا یک مسیر زیبا لذت ببرید. اگر در خانه کار می کنید، کار خود را در فضای باز و زمانی که هوا خوب است انجام دهید.

بدن خود را حرکت دهید

جابجایی فواید زیادی دارد، از جمله کمک به شما در غلبه بر تنهایی. رقص، یوگا یا پیاده روی را امتحان کنید یا یک کلاس ورزشی آنلاین پیدا کنید. فعال ماندن می تواند به درمان افسردگی، اضطراب، استرس و بسیاری از چیزهای دیگر که می تواند با تنهایی همراه باشد کمک کند.

وقت یا انرژی برای یک تمرین طولانی ندارید؟ مشکلی نیست هر روز را با 5 تا 10 دقیقه شروع کنید. مطالعات نشان می‌ دهند که ورزش متوسط – که در آن شما سنگین‌ تر از حد معمول نفس می‌ کشید و کمی گرم می‌ شوید – می‌ تواند فواید زیادی داشته باشد.

به دنبال درمان باشید

همه گاهی اوقات احساس تنهایی می کنند اما کارشناسان می گویند اگر موارد زیر را احساس می کنید مشکلی وجود دارد:

 • تنهایی بیش از یک بار در هفته
 • احساس خالی بودن
 • مثل اینکه شما تعلق خاطر ندارید.

اگر نمی توانید این احساسات را از بین ببرید، ممکن است لازم باشد با یک مشاور صحبت کنید. از دست دادن یکی از عزیزان، طلاق، بازنشستگی یا نقل مکان به یک شهر جدید می تواند احساسات تنهایی را فعال کند. یک درمانگر می تواند به شما کمک کند تا روی این لحظات کار کنید و ابزارهایی برای بهبود آنها در اختیار شما قرار دهد.

یاد بگیرید زمان تنهایی را گرامی بدارید

شاید عجیب به نظر برسد اما گذراندن وقت به تنهایی می تواند به شما کمک کند اگر احساس تنهایی می کنید. کیتس می گوید: «مهم است که بین تنهایی و انزوای اجتماعی تمایز قائل شویم. تنهایی ذهنی است. افرادی هستند که نسبتاً منزوی هستند و تنها نیستند و دیگرانی هستند که در اطراف افراد زیادی با احساس عمیق تنهایی هستند.

گذراندن وقت با خود می تواند به شما کمک کند احساس شارژ شدن کنید. وضوح و تمرکز بیشتر را به ارمغان می آورد و خلاقیت را تقویت می کند. همچنین می‌ تواند به شما در روابطتان کمک کند زیرا گذراندن زمان با کیفیت با خودتان می‌ تواند به شما کمک کند از گذراندن وقت خود با دیگران قدردانی کنید. مانند هر چیزی، تعادل کلیدی است. اگر زمان زیادی را به تنهایی می گذرانید، حس شما به شما می گوید. ممکن است احساس کنید چیزی از کار افتاده است یا چیزی گم کرده اید. این می تواند نشانه خوبی برای برقراری ارتباط مجدد با دیگران باشد.

نیازی نیست که تنهایی در زندگی شما ثابت باشد. ایجاد چند تغییر می تواند شادی، ارتباط و دوستی هایی را که در گوشه و کنار در انتظار شماست، بازگرداند.

منبع:

webmd

اضافه کردن دیدگاه

اضافه کردن دیدگاه

برای ارسال نظر اینجا کلیک کنید

تبلیغات

دانلود برنامه آموزش آشپزی

مطالب پیشنهادی