سلامت سلامت جسمي

همه چیز درباره فواید جکوزی یا وان داغ

تقویم فارسی اندروید

جکوزی نه تنها محیط آرامش بخشی را ایجاد می کند بلکه دارای چندین مزایا برای سلامتی نیز می باشد. در زمان های قدیم مصریان، رومی ها و یونانیان از هیدروتراپی آب گرم برای مقاصد مختلف استفاده می کردند. هیدروتراپی به آرامش عضلات و همچنین به کاهش سطح استرس کمک می کند. برای یافتن فواید جکوزی برای خانواده خود، مطلب زیر را بخوانید.

فواید جکوزی

فواید جکوزی

در اینجا نگاهی گذرا به برخی از مهمترین فواید جکوزی یا وان گرم خواهیم داشت.

فواید جکوزی برای درد عضلات

یکی از بزرگترین فواید جکوزی این است که در تسکین درد عضلات و کاهش سطح استرس از طریق جت های قدرتمند و آب گرم کمک بزرگی می کند. هر کس که تا به حال تجربه چند دقیقه در یک جکوزی را داشته است این را می داند. هنگام نشستن در وان گرم، فشار آب، شناور شدن و گرما با هم کار می کنند تا سطح استرس و فشار عضلات را کاهش دهند.

گرما نقش مهمی در تسکین درد عضلات دارد. صرف چند دقیقه در وان داغ می تواند درد عضلات را به میزان قابل توجهی کاهش دهد زیرا بدن هنگام ورود به وان داغ بلافاصله شروع به گرم شدن می کند. این باعث افزایش دمای داخلی می شود که به تقویت جریان خون که باعث گرم شدن بدن و رقیق شدن رگ های خونی می شود، کمک می کند که فشار خون را پایین آورد و جریان خون را در مناطق مورد نیاز عضلات تقویت می کند.

جکوزی به درد عضلات کمک می کند زیرا در هنگام نشستن در وان داغ به دلیل شناور بودن آب، استرس بسیار کمتری روی عضلات شما وجود دارد. به همین دلیل است که حتی یک جلسه 20 دقیقه ای در وان داغ تسکین قابل توجهی از درد عضلات ایجاد می کند.

فشار آب از جت ها در وان داغ به تسکین استرس و شل شدن عضلات کمک می کند زیرا حباب هوا و جت ها ماساژ درمانی را ارائه می دهند. جت ها در وان داغ می توانند روی قسمت های خاص عضله تمرکز کنند و فشار موجود در جت ها به تسکین گره های عضلانی کمک می کند.

فواید جکوزی برای کمردرد

تخمین زده می شود که سالانه بیش از 50 میلیارد دلار توسط آمریکایی ها برای درمان کمر درد هزینه می شود. همچنین شایع ترین علت مرخصی در روزهای کاری اعلام شده است. شماری از مواردی مانند آسیب حاد، پوکی استخوان، دیسک شکم و موارد دیگری از این قبیل می تواند منجر به کمردرد شود. برای درمان کمردرد، پزشکان سونوگرافی، داروها و همچنین فیزیوتراپی را توصیه می کنند.

سرما و گرما درمانی دو چیز مهم و اساسی برای کمردرد هستند. در حالی که کیسه آب گرم مؤثر است، جکوزی روش مؤثرتری برای اعمال گرما در قسمت بزرگی از بدن فراهم می کند. آب گرم موجود در آن باعث آرامش عضلات اطراف می شود و به کاهش اسپاسم عضلات کمک می کند. آب داغ همچنین باعث افزایش دمای داخلی بدن می شود که رگ های خونی را رقیق می کند و به بهبودی در بافت آسیب دیده کمک می کند.

همچنین برخی تحقیقات گزارش داده اند که بیماران تحت درمان با آبگرم درمانی در مقایسه با افرادی که فقط با دارو درمان می شدند، از نظر کاهش درد و تحرک پیشرفت بسیار بیشتری نشان دادند.

فشار خون پایین

پژوهشکده پزشکی ورزشی آمریکای شمالی تحقیقاتی را برای یافتن ارتباط بین آب داغ درمانی و فشار خون انجام داد. این مطالعه نتیجه گیری کرد که ممکن است به بهبود گردش خون و کاهش فشار خون کمک کند. همچنین اذعان شده است که 10 دقیقه کوتاه ماندن در جکوزی می تواند به کاهش موقت فشار خون کمک کند اما باید با احتیاط از آب گرم استفاده کرد.

افرادی که دچار افزایش شدید و سریع فشار خون هستند، نباید از جکوزی یا وان آبگرم برای کاهش فشار خون استفاده کنند. همچنین آنها نباید به طور متناوب از آب سرد و وان های گرم استفاده کنند زیرا این امر باعث افزایش فشار خون آنها می شود. وان های داغ با اتساع رگ های خونی در فرایندی که به عنوان اتساع عروق انجام می شود، در کاهش فشار خون کمک می کند.

فواید جکوزی در آرامش و کمک به خواب

جکوزی برای کمک به خوابیدن شما عالی است. آب گرم ماهیچه ها را آرام می کند و از استرس رهایی می بخشد. همچنین بسیاری از افراد از وان حمام به عنوان یك كمك برای خوابیدن استفاده می كنند. یک مطالعه تحقیقاتی که در سال 1997 انجام شد، نتیجه گرفت که دمای بدن به طور طبیعی در طول شب کاهش می یابد و این امر حدوداً دو ساعت قبل از خوابیدن شروع می شود.

برای اینکه سریعتر بخوابید باید دمای بدن خود را بالا ببرید و یکی از بهترین راه های افزایش درجه حرارت داخلی بدن خیساندن بدن در وان داغ به مدت حدود 20 دقیقه است. بنابراین، باید حدود 20 دقیقه دو ساعت قبل از برنامه ریزی برای خواب، خود را در یک وان داغ خیس کنید تا از مزایای آن بهره مند شوید.

فواید جکوزی

فواید جکوزی در تسکین ورم مفاصل

تخمین زده می شود که حدود 70 میلیون نفر در آمریکا از درد مزمن مفاصل رنج می برند. در حالی که تعدادی راهکار درمانی وجود دارد که به آرامش مفاصل متورم کمک می کند اما آب درمانی سرد و گرم یکی از موثرترین روش های درمانی محسوب می شود. آب گرم درمانی شما را با یک تجربه لذت بخش و آرامش بخش همراه می کند.

وان حمام با تحریک فرآیندهای موجود در بدن که به طور طبیعی مناطق دردناک بدن را گرم می کنند کمک می کند. اتساع رگ های خونی به دلیل قرار گرفتن در معرض بدن در دمای زیاد، به تحریک گردش خون کمک می کند که منجر به انتقال اکسیژن بیشتر به مناطق متورم شده و به کاهش اسپاسم عضلات کمک می کند. گرمازدگی بهترین راه برای تسکین درد از آرتریت در نظر گرفته می شود.

فواید جکوزی در کاهش وزن و دیابت

مطالعات اخیر نشان داده اند که استفاده از جکوزی به طور مرتب در کاهش وزن و همچنین در کاهش ظاهر سلولیت کمک می کند. این به این دلیل است که خیساندن بدن در وان داغ باعث شبیه سازی ورزش به عنوان هیدروتراپی منجر به گشاد شدن رگ های خونی می شود که گردش خون بهتری را موجب می شود و باعث آرامش پوست و ماهیچه ها می شود. هیدروتراپی همچنین فشار خون را پایین آورده و ضربان قلب را بالا می برد و این بدان معنی است که جکوزی ممکن است برای سلامتی شما مفید باشد.

برخی از تحقیقات همچنین به این نتیجه رسیده اند که بزرگسالان مبتلا به دیابت نوع II قادر به کاهش سطح قند خون، کاهش وزن و بهبود الگوهای خواب با کمک آب گرم درمانی بودند. با این حال، باید احتیاط کرد زیرا برخی از مبتلایان به دیابت نیز از آسیب عصبی رنج می برند و ممکن است به طور اتفاقی خود را در وان داغ بسوزانند.

آب درمانی

آب درمانی از فواید جکوزی محسوب می شود. یک وان آب گرم با طراحی خوب، آب درمانی آرام بخش و تحریک کننده ای را ارائه می دهد. آب گرم همراه با عناصر مختلف ماساژ به شکل جت در محیط جکوزی می تواند به کاهش سطح استرس کمک کند و ذهن شما را پاک کند. گفته شده است که با استفاده از هیدروتراپی می توان به خواب خوب شبانه، بازگرداندن قدرت، حرکت مفاصل، افزایش انعطاف پذیری و تسکین درد آرتریت کمک کرد.

وان های داغ با تسهیل حذف اسید لاکتیک و با بهبود گردش خون، بهبودی سریع را در برابر صدمات ایجاد می کنند.

جکوزی

عوارض جانبی جکوزی

در حالی که فواید جکوزی بسیار زیاد است اما آنها همچنین در صورت عدم استفاده صحیح خطر ایجاد می کنند. یکی از رایج ترین تصورات غلط در مورد وان های گرم این است که نیازی نیست به همان اندازه که در یک ساحل یا استخر هستید مراقب باشید. با این حال، این امر باعث شده است که تعداد زیادی از آسیب های مرتبط با جکوزی افزایش یابد زیرا این روزها تعداد بیشتری از افراد اقدام به خرید جکوزی می کنند اما به دلیل استفاده نادرست مجروح می شوند. علاوه بر صدمات تصادفی، وان حمام یا جکوزی همچنین خطرات سلامتی دیگری را در پی دارد زیرا کلر و سایر مواد ضد عفونی کننده در آب داغ خیلی سریع تجزیه می شود و خطر ابتلا به عفونت را افزایش می دهد.

در اینجا لیستی از متداول ترین خطرات سلامتی مرتبط با جکوزی آمده است:

 • بثورات یا جوش هایی که از طریق جکوزی ایجاد می شوند و به عنوان سودوموناس درماتیت نیز شناخته می شوند، عفونی هستند که به شکل بثورات قرمز و لکه های پر از چرک می باشند. این بیماری در اثر میکروب ایجاد می شود و بعد از چند روز ظاهر می شود و معمولاً به خودی خود از بین می رود. بهترین راه برای جلوگیری از این جوش ها این است که وقت زیادی را در جکوزی که خودتان آن را تمیز نمی کنید، نگذرانید. همچنین باید بلافاصله بعد از آن دوش بگیرید و لباس شنای خود را تمیز کنید.
 • یکی دیگر از خطرات بهداشتی وان داغ یا جکوزی، بیماری لژیونر است که یک نوع شدید ذات الریه است که ممکن است از استنشاق باکتری های موجود در بخار یک وان داغ آلوده گرفته شود. علائم این بیماری شامل سردرد، لرز، تب و درد عضلانی است که یک روز یا بعد از ماندن در وان داغ ایجاد می شود. همچنین ممکن است تنگی نفس، گیجی، درد قفسه سینه و سرفه همراه با مخاط یا خون را تجربه کنید.
 • جکوزی هایی که به طور مرتب تمیز نمی شوند نیز ممکن است دارای مایعات بدن باشند و این مایعات بدن ممکن است باعث تحریک شوند. عرق، ادرار و مدفوع مخلوط شده با کلر ممکن است باعث ایجاد یک ماده تحریک کننده معروف به کلرامین شود که ممکن است منجر به سوزش چشم و سرفه شود. بنابراین مهم است که قبل از ورود به وان داغ و پس از بیرون آمدن از آن، دوش بگیرید تا از انتشار باکتری ها جلوگیری کنید.
 • بیماری های ناشی از آب هم می توانند به وجود بیایندو جکوزی های تمیز نشده همچنین ممکن است منجر به بیماری های ناشی از آب مانند کریپتو شوند.
 • توصیه می شود دمای هسته اصلی بدن زنان باردار هرگز نباید بالاتر از 102 درجه فارنهایت بالا برود زیرا دمای هسته بدن بالاتر از این حد ممکن است منجر به نقص هنگام تولد شود. بنابراین، زنان باردار باید حداکثر 10 دقیقه در وان های گرم بنشینند زیرا در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به هایپرترمی هستند.
 • نشستن برای مدت طولانی در وان های گرم همچنین ممکن است منجر به پوسته پوسته شدن و سوختگی پوست شود. بنابراین توصیه می شود بزرگسالان بیش از 15 دقیقه وقت را در وان داغ نگذرانند.

بتا بلاکرها و جکوزی

بتا بلاکرها اساساً ضربان قلب شما را کمی پایین می آورند، به این ترتیب فشار خون شما کاهش می یابد بنابراین با استفاده از جکوزی باید آگاه باشید که ممکن است همان تأثیرات را که در شخص مبتلا به فشار خون پایین وجود دارد داشته باشید.

غیر از این، دلیلی برای جلوگیری از استفاده از وان های گرم وجود ندارد. با این حال، بهترین راه این است که با پزشک خود در مورد استفاده از وان های داغ فقط برای اطمینان خاطر صحبت کنید.

سردرد بعد از جکوزی؟

برخی از افراد بعد از استفاده از وان داغ سردرد می گیرند. با اینکه گرما از فواید جکوزی به شمار می رود اما سردرد هم معمولاً در اثر گرما ایجاد می شود، یا اختلاف دما بین دمای هوای بیرونی و آب موجود در وان داغ شما و یکی از دلایل آن کمبود آب بدن در حین حضور در آبگرم است. این می تواند نشانه اولیه فشار خون بالا نیز باشد.

این امر در ماه های تابستان بیشتر اتفاق می افتد. ساده ترین راه حل این است که درجه حرارت را کمی کم کنید و مقادیر زیادی آب بنوشید، بیشتر در سایه بمانید به این ترتیب سردردی هنگام استفاده از جکوزی ایجاد نمی شود.

بیماری ریوی جکوزی دقیقاً چیست؟

این بیماری (همانطور که گفته می شود) با استنشاق باکتری هایی که در محفظه وان گرم قرار گرفته اند، ایجاد می شود که در آن به طور طبیعی این باکتری ها را از بین نمی برد.

نام واقعی آن پنومونییت حساسیت است و به دلیل پیوند آن به استخرهای سرپوشیده، به آن ریه محافظ بدن گفته می شود. به طور کلی، در یک محیط محصور، این باکتری ها از سطح وان داغ شما بالا می روند، به این ترتیب وقتی از آنجا غفلت می کنید، آنها را تنفس می کنید و کاملاً از این اتفاق آگاه نیستید.

هنگامی که داخل ریه های شما می شوند، بیشتر رشد می کنند و مشکلاتی را در قفسه سینه ایجاد می کنند مانند ایجاد مشکل در تنفس، ایجاد سرفه، ایجاد تب و ایجاد احساس خستگی و کاهش اشتهای شما که باعث کاهش وزن می شود. علاوه بر این، ممکن است بدن شما نیز با تعریق شبانه روبرو شود زیرا بدن شما سعی می کند با عفونت این انگل ها مبارزه کند.

به دلیل تأثیراتی که افراد غالباً فرض می کنند آسم است یا ممکن است برونشیت باشد، حتی ممکن است دچار سل شده باشند. ممکن است به آنها آنتی بیوتیک تجویز شود که این امر باعث بهبود می شود اما اگر با وان های گرم خود مثل سابق رفتار کنید، هرگز از بین نخواهد رفت.

تنها روش تخلیه وان داغ با استفاده از سیستم Spaguard System Flush است. آن را تمیز کنید و دوباره پر کنید و دوباره شروع کنید.

درمان بیماری ریه جکوزی می تواند تا یک سال طول بکشد تا کاملاً بهبود یابد و به همین دلیل بهتر است مطمئن شوید که مرتباً وان داغ خود را تمیز می کنید. سطح کلر درست با استفاده از این گرانول ها و یا قرص های کلر برای حفظ درست تعادل شیمیایی و جلوگیری از این عفونت ها لازم است.

همچنین به خاطر داشته باشید که از فیلتر پاک کننده استفاده کنید تا مطمئن شوید قسمت های پنهان سیستم گرمایشی و تصفیه خانه شما زمینه ایجاد دلیل ناخواسته چنین بیماری ناتوان کننده ای نیست.

نکات ایمنی در مورد جکوزی

جکوزی ها اگر به روش صحیح استفاده نشوند می توانند خطرناک باشند. نکات ایمنی ذیل را رعایت کنید تا مطمئن شوید که بدون اینکه خود را در معرض خطر قرار دهید از تجربه آن لذت می برید:

 • تخمین زده می شود که سالانه بیش از 15 کودک در جکوزی غرق می شوند. بنابراین، در صورتی که قادر به نگه داشتن سر خود در بالای آب نباشند، هرگز نباید به کودکان رفتن در وان داغ را اجازه دهید. همچنین اگر بچه های بالغ دارید که می توانند از وان گرم استفاده کنند، نباید در مدت زمانی که دمای آب 104 درجه فارنهایت باشد بیش از 5 دقیقه از آن استفاده کنند. کودکان خردسال نیز باید از غوطه وری کامل بدن خودداری کنند. باید روی صندلی های بالای آن بنشیند.
 • برخی از داروها باعث خواب آلودگی می شوند و بنابراین ممکن است در هنگام ترکیب با وان داغ عوارضی ایجاد کنند. بنابراین مهم است که داروهایی که باعث خواب آلودگی می شوند با جکوزی همراه نکنید.
 • در کنار وان داغ نباید وسایل برقی وجود داشته باشد. شما باید به جای استفاده از سیم های کابل، از وسایل دارای باتری استفاده کنید.
 • توصیه می شود در هنگام طوفان و رعد و برق از استفاده از جکوزی خودداری کنید. همچنین جکوزی های داخلی باید به درستی تهویه شوند تا از پر شدن فضای هوای محصور با باکتری های غیر بهداشتی جلوگیری شود زیرا این امر ممکن است منجر به گرفتگی ریه شود.
 • میهمانان باید قبل از ورود به وان داغ با صابون حمام کنند. اگر آب آلوده است، نباید از وان گرم استفاده کنید زیرا ممکن است منجر به عفونت های پوستی مختلفی شود.
 • اگر شخصی بی حال به نظر می رسد، مهم است که بلافاصله او را از وان داغ خارج کنید تا مطمئن شوید که مبتلا به هایپرترمی نیست.
 • بسیاری از افراد نیز در وان داغ می لغزند و می افتند. برای جلوگیری از سقوط، لغزش و افتادن، توصیه می شود نخ های ضد اسید و تشک لاستیکی نصب کنید.

درجه حرارت گرم جکوزی

برای حداکثر دما در جکوزی، توصیه می شود حداکثر دمای 104 درجه فارنهایت حفظ شود. دمای بالاتر از این حد ممکن است خطرات سلامتی را افزایش دهد زیرا ممکن است دمای بدن را به سطح ناامنی برساند. بنابراین، مهم است که هرگز از این حد عبور نکند. در حقیقت، بیشتر تولید کنندگان جکوزی سنسورهایی را قرار داده اند که اجازه نمی دهد درجه حرارت از 104 درجه فارنهایت بالاتر رود.

جکوزی و الکل

شما هرگز نباید جکوزی و الکل را با هم همراه کنید. اگر دمای آب جکوزی بالاتر از دمای معمولی بدن باشد، ممکن است باعث خواب آلودگی شود که می تواند به بیهوشی و غرق شدن منجر شود. اگر فرد همچنین مشروبات الکلی را قبل از نشستن در آب داغ مصرف کند، خطر غرق شدن به میزان قابل توجهی افزایش می یابد. هر ساله تعدادی مرگ و میر به دلیل استفاده کردن الکل در وان داغ گزارش می شود. اگر در حالی که در وان گرم هستید مشروبات الکلی می نوشید، شانس ابتلا به کمبود آب بدن را در هنگام تعریق در آب زیاد می کنید، در حالی که الکل آب بدن را جذب می کند.

فواید جکوزی

چه مدت باید در یک وان داغ یا جکوزی بمانید؟

بستگی به سن دارد. كودكان بايد كمتر از 10 دقيقه در وان داغ قرار گيرند و دماي وان داغ نيز بايد كمي از درجه حرارت بدن کمتر باشد. بزرگسالان که هیچ مشکلی در زمینه سلامتی ندارند و از دیابت یا فشار خون بالا رنج نمی برند، می توانند با اطمینان خاطر در هر یک بار استفاده از جکوزی به مدت 60 دقیقه در آن بمانند.

با این وجود مهم است که بزرگسالان به طور متناوب در بالاترین صندلی در جکوزی بنشینند زیرا قلب را بالاتر از سطح آب نگه می دارد و به بدن اجازه می دهد تا خنک شود. توصیه می شود این کار را حدود 5 تا 10 دقیقه پس از 15 دقیقه نشستن و قبل از نشستن بر صندلی پایین انجام دهید. افرادی که از هرگونه شرایط قلبی رنج می برند، باید حداکثر مدت زمان استفاده از وان داغ را تا حدود 15 تا 20 دقیقه در هر بار استفاده نگه دارند.

استخرهای گرم برای کودکان

کودکان باید حداکثر 10 دقیقه را در وان گرم با دمای کمی پایین تر از دمای هسته بدن بگذرانند.

بارداری و جکوزی

همانطور که در بالا ذکر شد، خطرات بهداشتی یک جکوزی که کاملاً تمیز نشده باشد ممکن است خطرات مختلف سلامتی را به همراه داشته باشد. همچنین، زنان باردار در معرض خطر بیشتری برای هیپرترمی قرار دارند و بنابراین، آنها نباید بیش از 10 دقیقه را پشت سر هم در وان داغ بگذرانند زیرا این امر ممکن است دمای داخلی بدن شان را بالا ببرد که ممکن است منجر به نقایصی هنگام زایمان شود.

نتیجه گیری

در کل، هیدروتراپی جکوزی دارای مزایای بسیاری است. جکوزی محیطی آرامش بخش را فراهم می کند که به شما در پاکسازی ذهن کمک می کند و با تسکین بخشیدن به عضلات و تسریع در بهبودی از آسیب ها باعث تسکین درد می شود. به زبان ساده، جکوزی یک راه عالی برای جوان سازی ذهن و بدن شما در هنگام استفاده به روش صحیح است.

 

منبع:

pooladvisors.net

lazeetimes

اضافه کردن دیدگاه

اضافه کردن دیدگاه

برای ارسال نظر اینجا کلیک کنید

تبلیغات

دانلود برنامه آموزش آشپزی

مطالب پیشنهادی