سلامت سلامت پوست، مو و ناخن

آیا شستشوی صورت زیر دوش مضر است؟

شما زیر دوش آب گرم هستید و مو و بدن خود را می شوید، بنابراین طبیعی است که به پاک کننده صورت خود دست بزنید و صورت خود را نیز بشویید. آیا این عادت شستشوی صورت به ظاهر بی ضرر ممکن است بیشتر از فایده به پوست شما آسیب برساند؟

شستشوی صورت

برای رسیدن به پاسخ این پرسش ما به گروه متنوعی از نویسندگان، مربیان و سایر متخصصان اعتماد می کنیم تا نکات خود را در مورد همه موارد، از نحوه متفاوت بودن کاربرد محصول تا بهترین ماسک ورقه ای برای نیازهای شخصی شما به اشتراک بگذارند.

بحث شستشوی صورت زیر دوش

یک باور وجود دارد که می گوید آب گرم دوش می تواند پوست شما را از روغن های طبیعی که آن را مرطوب و درخشان نگه می دارد، پاک کند.

اگر عاشق دوش طولانی هستید، پوست خود را برای مدت زمان طولانی تری در معرض دمای گرم تری قرار می دهید. گرمای اضافی ممکن است باعث تحریک شود که به ویژه به پوست حساس آسیب می رساند. این می تواند مشکلات پوستی مانند آکنه را بدتر کند.

باکتری های حمام نیز وجود دارد که می تواند در آنها نقش داشته باشد. برخی معتقدند شستن صورت زیر دوش پوست شما را در معرض همه چیزهای ناخوشایند موجود در حمام قرار می دهد.

آیا این درست است؟

به گفته دو متخصص، اینها شایعات رایج هستند. یکی از آنها تأیید می کند که او به طور مرتب صورت خود را زیر دوش می شوید.

با این حال، هر دو متخصص می گویند بهتر است هنگام شستشوی صورت زیر دوش، احتیاط کنید. تنظیمدرست دمای آب برای مراقبت از پوست بسیار مهم است.

کارشناسان توضیح می دهند

“خطر ادعا شده این است که آب گرم باعث کم آبی پوست می شود، گرمای آب گرم و بخار ممکن است باعث گشاد شدن رگ های خونی حساس در پوست شود و باکتری های موجود در حمام می توانند خطر ابتلا به عفونت را افزایش دهند اما هیچ مدرک علمی برای تأیید هیچ یک از این ادعاها وجود ندارد.

ابیگل جیمز، چهره شناس مستقر در لندن می گوید در واقع شستشوی صورت زیر دوش می تواند فوایدی هم داشته باشد.

“بخار دوش ممکن است در واقع به روند پاکسازی صورت کمک کند. بسیاری از سالن های آرایشی در سراسر دنیا هنگام پاک کردن قسمت صورت از بخار استفاده می کنند، زیرا باعث نرم شدن منافذ پوست می شود. این به این معنی است که پاک سازی می تواند موثرتر باشد.”

او می گوید: “من ترجیح می دهم کسی صورت خود را زیر دوش بشوید تا اینکه اصلا صورت خود را تمیز نکند.” “من شخصاً دوست دارم از پارچه ای برای پاک کردن مواد پاک کننده استفاده کنم و این ممکن است در زیر دوش آب اتفاق نیفتد، به احتمال زیاد شما فقط پاک کننده خود را استفاده می کنید.”

پیام اصلی چیست؟ روتین مراقبت از پوستی را که برای شما مناسب است پیدا کنید.

آیا شستشوی صورت زیر دوش می تواند باعث ایجاد آکنه شود؟

لی متخصص پوست می گوید هیچ ادعایی مبنی بر اینکه شستن صورت زیر دوش می تواند باعث ایجاد آکنه شود، وجود ندارد ، اگرچه پتانسیل تحریک روزاسه را دارد.

او می گوید: “هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد شستن صورت در زیر دوش باعث تشدید آکنه می شود اما اگر مدت زمان طولانی را در آنجا سپری کنید این احتمال وجود دارد که دوش باعث تشدید روزاسه شود.” “گرما و رطوبت می تواند رگ های خونی پوستی را گشاد کند.”

جیمز موافقت می کند که شستشوی صورت در زیر دوش باعث ایجاد یا بدتر شدن آکنه نمی شود.

جیمز می گوید: “دلایل بروز آکنه پیچیده است: هورمون ها، استرس، مراقبت از پوست نادرست، رژیم غذایی نامناسب، از بین بردن بیش از حد چربی پوست، تحریک با آرایش و ترکیبی از موارد فوق می توانند از عوامل موثر در این امر باشند.”

آب گرم خوب است یا بد؟

کارشناسان اتفاق نظر دارند که شستن صورت زیر دوش به پوست شما آسیب نمی رساند یا باعث آکنه نمی شود اما این بدان معنا نیست که باید دما را روی آب داغ تنظیم کنید.

هنوز هم بهتر است از آب گرم استفاده کنید، نه از آب بسیار داغ.

“استفاده از آب بسیار داغ برای پوست خوب نیست. اگر هفته ای یک یا دو بار باشد اشکالی ندارد اما نه به صورت روزانه. بنابراین پایین آوردن درجه گرما خوب است. یا حتی بهتر، دوش آب سرد را امتحان کنید.”

لی می گوید: “اعتدال مهم است.” “شستن یک یا دو بار در روز با آب گرم و مدت زمان کوتاه ایده آل است، زیرا آب داغ می تواند روغن های طبیعی پوست را از بین ببرد.”

زیبایی پوست

بهتر است صورت خود را قبل یا بعد از دوش بشویید؟

چه شما عاشق شستن صورت خود در زیر دوش باشید یا ترجیح دهید پوست را در دستشویی تمیز کنید یا دوست دارید از پاک کننده های کرمی برای پاک کردن آلودگی استفاده کنید، مهم این است که این کار را به طور منظم انجام دهید.

لی می گوید بهتر است تمرکز خود را روی تمیز کردن صبح و شب بگذارید تا اینکه نگران این باشید که آیا باید این کار را قبل، در حین دوش گرفتن یا بعد از آن انجام دهید.

آیا بهتر است صورت خود را صبح یا عصر بشویید؟

“تمیز کردن منظم و روزانه صورت برای حفظ سلامت پوست مهم است. پاکسازی عصرانه ضروری است، زیرا پاک سازی آرایش و آلودگی هایی را که پوست شما می تواند در طول روز جمع کند از بین می برد. ”

به گفته لی، تمیز کردن صبح اختیاری است. اگر می خواهید با پوستی چرب از خواب بیدار شوید یا اگر می خواهید محصولی را که یک شب باقی مانده است پاک نکنید، باید بگوییم بهتر است پاک کنید.

انواع پاک کننده ها

هر جا که روتین تمیز کردن شما انجام شود، لی می گوید پاک کننده های ملایم و غیر ساینده بهترین گزینه برای شما هستند.

وی توصیه می کند: “برای پوست مستعد آکنه، به دنبال پاک کننده هایی با اسید سالیسیلیک یا بنزوئیل پراکسید باشید.”

“برای روزهایی که آرایش سنگین دارید، یک تمیز کردن مضاعف مثل یک تمیز کننده دوفاز آب با روغن یا میسلار و به دنبال آن یک تمیز کننده سنتی فومی در نظر بگیرید.”

میسلار واتر ترکیبی از آب تصفیه شده، مرطوب کننده ها و پاک کننده ها است که به بیرون کشیدن خاک و روغن از پوست کمک می کند.

اگر هنوز نگران شستشوی صورت زیر دوش هستید، رفتن به سینک دستشویی مشکلی ندارد. اینگونه هم می توانید از بخار آب شیر استفاده کنید تا روند پاکسازی موثرتر باشد.

نتیجه گیری

محل شستن صورت به خود شما بستگی دارد. مهمتر است که انجام شود و با دقت انجام شود.

“بر خلاف گمان ها، محل شستن صورت مهم نیست. با تمیز کردن صورت زیر دوش، می توانید در وقت صرفه جویی کنید.”

شستن در هر جایی بهتر از نشستن است.

فقط به یاد داشته باشید که دما و مدت زمان خود را پایین و کوتاه نگه دارید و از یک پاک کننده ملایم و غیر ساینده استفاده کنید.

هنوز زیر دوش راحت نیستید؟ شستن در سینک دستشویی مشکلی ندارد.

منبع:

healthline

تقویم فارسی اندروید

اضافه کردن دیدگاه

برای ارسال نظر اینجا کلیک کنید

تبلیغات

دانلود برنامه آموزش آشپزی

کانال یوتوب چی با چی

مطالب پیشنهادی