سبك زندگي موفقيت در زندگي

9 نکته مهم برای کمک به شما برای شروع سفر خودشناسی

تقویم فارسی اندروید

آیا تا به حال به این فکر کرده اید که دقیقاً از زندگی چه می خواهید؟ شاید شما این اولین قدم را به سوی خودشناسی برداشته باشید اما راهی برای دستیابی به اهداف اصلی خود پیدا نکرده باشید.

رویاها، ارزش های شخصی، استعدادها، حتی ویژگی های شخصیتی شما ممکن است همیشه در عجله زندگی روزمره اهمیت چندانی نداشته باشند اما آگاهی از این ویژگی‌ ها می‌ تواند به شما بینش زیادی نسبت به درونتان بدهد.

قطعا اولویت های روزانه مهم هستند اما زندگی ای که چیزی بیش از یک سری حرکت های مشابه نیست، معمولاً لذت زیادی را به همراه ندارد.

اگر به نقطه‌ ای از زندگی رسیده‌ اید که می‌ پرسید: «واقعاً من کی هستم؟» خودشناسی می تواند به شما کمک کند تا خود را کمی بهتر بشناسید.

کشف خود ممکن است مفهومی بزرگ و ترسناک به نظر برسد اما در واقع فقط فرآیندی از موارد زیر است:

 • بررسی زندگی شما
 • پی بردن به آنچه گم شده است.
 • برداشتن گام در جهت تحقق

هیچ زمانی بهتر از زمان حال برای خودکاوشی وجود ندارد، بنابراین در اینجا چند نکته برای شروع شما وجود دارد.

خودشناسی

خودشناسی را با تجسم خود ایده آلتان شروع کنید

شاید زندگی شما بر اساس دستورالعمل‌ هایی که والدین، معلمان، دوستان و دیگران توصیه کرده‌ اند به آرامی پیش رفته باشد. اگر اینطور است، ممکن است به خود واقعی خود زیاد فکر نکرده باشید.

بسیاری از مردم در نهایت خود را با روابطشان با دیگران یا کارهایی که همیشه انجام داده‌ اند تعریف می‌ کنند و هرگز امکان هیچ چیز متفاوتی را در نظر نمی‌ گیرند.

با این حال، بدون داشتن ایده روشنی از چیزهایی که برای شما یا شخصی که امیدوارید تبدیل شوید اهمیت دارد، به جای خودتان برای دیگران زندگی خواهید کرد.

نیازی نیست با یک تصویر کامل شروع کنید. بالاخره سفر شما به کشف چیستی تصویر کامل است.

اما سعی کنید از خود چیزهایی مانند موارد زیر را بپرسید:

 • من از زندگی چه می خواهم؟
 • 5 سال دیگر خودم را کجا ببینم؟ 10 سال دیگر چطور؟
 • برای چی پشیمونم؟
 • چه چیزی باعث می شود به خودم افتخار کنم؟

پاسخ به این سؤالات می تواند نقطه شروعی برای شما باشد. اگر گیر کردید، می‌ توانید به زمانی فکر کنید که احساس رضایت و خوشحالی می‌ کردید و آنچه در آن نقش داشت را در نظر بگیرید.

علایق خود را کشف کنید

اشتیاق به زندگی کمک می کند و آن را غنی و معنادار می کند.

شاید اشتیاق به کمک به دیگران شما را به رشته پزشکی راهنمایی کرده باشد اما موقعیت فعلی شما در پزشکی کاملاً خواسته شما را برای ارائه مراقبت دلسوزانه برآورده نمی کند.

زندگی کردن با اشتیاق ممکن است شامل شناسایی شغلی باشد که واقعاً می خواهید و در مورد مراحل لازم برای تغییر شغل تحقیق کنید. یا شاید در حال بررسی راه هایی برای داوطلب شدن با مهارت های خود به عنوان یک پزشک خیابانی باشید.

به خاطر داشته باشید که احساسات همیشه نباید پیچیده باشند یا به علایق حرفه ای مرتبط باشند. به این فکر کنید که اوقات فراغت خود را به صورت روزانه صرف چه کاری می کنید. چه چیزی شما را هیجان زده می کند و به زندگی شما شادی می بخشد؟

حتی علایقی مانند فیلم و موسیقی نیز می تواند بینش را ارائه دهد. وقت گذاشتن برای در نظر گرفتن چیزهایی که از آنها لذت می برید و بیشتر منتظر آن هستید می تواند به شما کمک کند راه هایی برای غنی سازی زندگی خود پیدا کنید.

چیزهای جدید را امتحان کنید

شاید نتوانید بسیاری از علایق را نام ببرید. اشکالی ندارد! اگر مدت‌ هاست که کارهای زیادی برای خود انجام نداده‌ اید، ممکن است یادتان نرود از چه چیزی لذت می‌ بردید.

یک راه خوب برای شروع فهمیدن این موضوع چیست؟ کاری جدید و کاملا متفاوت انجام دهید. تا زمانی که به آن وارد نشوید، نمی دانید از چه چیزی لذت می برید، درست است؟

شاید شما همیشه به فعالیت های هنری علاقه داشته اید اما پس از کلاس هنری دانشگاه هیچ تلاشی نکرده اید. برای کلاس های آموزش بزرگسالان رایگان یا کم هزینه، کتابخانه محلی یا سایر مراکز اجتماعی خود را بررسی کنید.

اگر نمی توانید شخصاً به کلاس بروید، آموزش های آنلاین را امتحان کنید. آنها ممکن است کاملاً یکسان نباشند اما اغلب می توانند آنقدر به شما آموزش دهند که بدانید آیا می خواهید به دنبال سرگرمی خود باشید یا خیر.

کاوش در سرگرمی‌ های جدید، به‌ ویژه سرگرمی‌ هایی که قبلاً هرگز امتحان نکرده‌ اید، گاهی اوقات ممکن است کمی سخت به نظر برسد، به خصوص اگر به دنبال گزینه‌ های ماجراجویانه‌ تر باشید.

اگر عصبی هستید، سعی کنید به این فکر کنید که بعد از آن چقدر احساس غرور و موفقیت خواهید کرد. علاوه بر آموزش بیشتر در مورد خودتان، خطرات ایمن ممکن است عزت نفس شما را افزایش دهد.

مهارت های خود را ارزیابی کنید

اکثر مردم مهارت خاصی دارند – کاردستی، تعمیر خانه، آشپزی یا هر تعداد مهارت دیگر. به عنوان بخشی از فرآیند کشف خود، بهتر است کمی زمان بگذارید تا توانایی های منحصر به فرد خود و نحوه استفاده از آنها را در نظر بگیرید.

شاید دوستانتان همیشه از شما می خواهند که برای مهمانی هایشان برنامه ریزی کنید یا همسایگانتان مرتباً از شما نکات باغبانی را می خواهند. اگر این مهارت‌ ها چیزی است که می‌ توانید خودتان را در حال رشد تصور کنید، چرا آنها را به‌ کار نگیرید؟

استفاده از مهارت های خود آنها را تقویت می کند که می تواند اعتماد به نفس شما را افزایش دهد. اعتماد به نفس بیشتر، به نوبه خود، می تواند شما را تشویق کند که به کشف این استعدادها، همراه با استعدادهای دیگری که قبلاً متوجه آن نشده اید، ادامه دهید.

آنچه را که در مورد خود ارزش قائل هستید شناسایی کنید

ارزش‌ های شخصی شما، یا ویژگی‌ های خاصی که از نظر شما مهم‌ ترین و معنادارترین هستند، می تواند چیزهای زیادی در مورد طبیعت شما به شما بگوید. این ارزش‌ ها می‌ توانند به نشان دادن زندگی شما و همچنین رفتاری که از دیگران انتظار دارید کمک کنند.

ارزش ها ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • صداقت
 • رحم و شفقت و دلسوزی
 • وفاداری
 • خلاقیت
 • شجاعت
 • هوش

روشن کردن این ارزش‌ ها می‌ تواند به شما کمک کند مطمئن شوید که در حال انجام آن‌ ها هستید. اگر هرگز برای کشف اصولی که به نظرتان ارزشمندتر است وقت نگذارید، ساختن این بخشی از فرآیند خودیابی می‌ تواند مزایای زیادی داشته باشد.

موفقیت

از خود سوال بپرسید

وقتی پاسخ می خواهید، با چند سوال شروع کنید.

 • دلیل کارهایی که انجام می دهم چیست؟
 • چه چیزی مرا هدایت می کند؟
 • چه چیزی را از دست داده ام؟
 • انتخاب های من چه تأثیری بر زندگی ای که می خواهم دارد؟

سپس، این سوالات را در تمام زمینه های زندگی خود به کار ببرید.

با این حال، احساس نکنید که نیازی به پاسخ فوری دارید. کشف خود زمان می برد و بسیار مفید است که به جای درک اولین چیزی که به ذهنتان می رسد، پاسخ های خود را با دقت در نظر بگیرید.

مهمتر از همه، در خودشناسی با خودتان صادق باشید. اگر نمی توانید به یک پاسخ خوب دست پیدا کنید، به این معنی نیست که شکست خورده اید اما نشان می دهد که برخی از تغییرات ممکن است کمک کند.

چیز جدیدی یاد بگیرید

یادگیری زمانی بهترین نتیجه را دارد که به عنوان یک فرآیند مادام العمر تلقی شود.

اگر همیشه می خواستید در مورد چیزی خاص بیشتر بدانید، برای مطالعه آن وقت بگذارید. کتاب‌ ها، کتاب‌ های راهنما یا ابزارهای آنلاین می‌ توانند چیزهای زیادی را به شما آموزش دهند، به خصوص اگر می‌ خواهید مهارت‌ های فنی را توسعه دهید یا مفاهیم تاریخی یا علمی را مطالعه کنید.

برنامه‌ ها می‌ توانند به شما کمک کنند تا هر چیزی از مدیتیشن گرفته تا زبان‌ های خارجی را شروع کنید، بنابراین اگر علاقه‌ ای دارید، آن را جستجو کنید – به احتمال زیاد یک برنامه یا وب‌ سایت رایگان اختصاص داده شده به آن وجود دارد.

در پایان، چه شرکت در کلاس را انتخاب کنید، چه از فردی در جامعه یاد بگیرید یا مهارت جدیدی را به خود بیاموزید، گسترش دانش خود همیشه یک حرکت عاقلانه است.

خودشناسی

نگه داشتن یک دفترچه یادداشت

اگر در دوران نوجوانی در یک دفتر یادداشت می کردید، ممکن است به یاد بیاورید که چگونه به شما کمک کرد رویاها و احساسات خود را کشف کنید. عادت به یادداشت برداری (یا وبلاگ نویسی) دوباره می تواند به شما کمک کند که دوباره با خودتان ارتباط برقرار کنید و درباره شخصی که تبدیل شده اید بیشتر بدانید.

یادداشت برداری می تواند به تأمل در خود کمک کند اما می تواند هدف عملی تری نیز داشته باشد. می توانید از نوشته های خود برای پرسیدن سوالات و پاسخ به آنها استفاده کنید یا هر یک از نکات بالا را عمیق تر بررسی کنید.

یادداشت برداری همچنین می تواند به شما کمک کند الگوهایی را که مدام در زندگی شما ظاهر می شوند را پیگیری کنید. یادگیری بیشتر در مورد الگوهای غیرمفید می تواند نقش اساسی در فرآیند خودیابی داشته باشد. وقتی می دانید چه چیزی کار نمی کند، می توانید تعمیر آن را شروع کنید.

نوشتن نقطه قوت شما نیست؟ مهم نیست. به سادگی یادداشت کردن هر چیزی که به ذهنتان می رسد می تواند سودمند باشد.

اگر تمایل بیشتری به هنر دارید، یک دفتر خاطرات طراحی یا نوع دیگری از ژورنال هنری نیز می تواند به شما در کشف احساسات و اهدافتان کمک کند. به سادگی قلم را روی کاغذ قرار دهید، آینده ایده آل خود را تصور کنید و ببینید چه چیزی به وجود می آید.

همچنین ممکن است بخواهید “تمرین سنگ قبر” را امتحان کنید، تکنیکی که در روان درمانی استفاده می شود. این شامل نوشتن این است که چه چیزی برای شما مهم است و برای چه چیزی ایستادگی کرده اید و اساساً آنچه می خواهید روی سنگ قبر شما ظاهر شود.

با یک درمانگر صحبت کنید

زمانی که فرآیند خودشناسی بسیار پیچیده به نظر می رسد و نمی دانید از کجا شروع کنید، درمان می تواند فضای امنی را برای دریافت راهنمایی های دلسوزانه فراهم کند.

برای بهره مندی از حمایت حرفه ای، نیازی به تجربه علائم سلامت روان ندارید. درمانگران به افراد کمک می‌ کنند تا طیف وسیعی از مسائل، از جمله شفاف‌ سازی اهداف، تغییرات شغلی و مسائل هویتی را مرتب کنند.

تمایل به یادگیری بیشتر در مورد خود ممکن است به اندازه کافی برای درمان مهم به نظر نرسد اما اگر احساس ناراحتی یا نامطمئنی می کنید، درمان کاملاً می تواند در خودشناسی سودمند باشد.

حرف آخر

فرآیند کشف خود یا خودشناسی برای هرکس متفاوت به نظر می رسد اما معمولاً چیزی نیست که یک شبه اتفاق بیفتد. شما تا حدودی شروعی جهشی دارید زیرا از قبل حداقل کمی درباره خود می دانید اما هنوز هم برای خودشناسی به زمان و صبر نیاز دارد، درست مانند شناختن اشخاص دیگر.

شما مسئول سفر خودشناسی هستید، اما نترسید که از مسیر اصلی خارج شوید. هر چه از طریق خودکاوشی، زمینه بیشتری را پوشش دهید، بیشتر در مورد خود کشف خواهید کرد.

منبع:

healthline

اضافه کردن دیدگاه

اضافه کردن دیدگاه

برای ارسال نظر اینجا کلیک کنید

تبلیغات

دانلود برنامه آموزش آشپزی

مطالب پیشنهادی