سبك زندگي موفقيت در زندگي

8 نکته برای کمک به شما در تصمیم گیری بزرگ بعدی

تقویم فارسی اندروید

تصمیم اینکه چه چیزی برای شام بخوریم. پیدا کردن یک نمایش جدید برای تماشا. انتخاب مکانیک مناسب برای تعمیر خودرو تصمیم گیری در مورد اینکه آیا باید با یک همکار که اعتبار ایده شما را به عهده گرفته است یا خیر گاهی بسیار سخت می شود.

در هر روز، ممکن است بیش از آن چیزی که بتوانید حساب کنید، تصمیم بگیرید. برخی از تصمیمات جزئی یا در مقیاس کوچک ممکن است راحت‌ تر به دست بیایند اما همیشه اینطور نیست.

با این حال، وقتی نوبت به تصمیم‌ های مهم یا بالقوه تغییر دهنده زندگی می‌ رسد، ممکن است ساعت‌ ها یا روزها بر سر انتخاب‌ هایتان و پیامدهای بالقوه‌ شان عذاب بکشید.

آلیسون گومز، درمانگر ازدواج و خانواده دارای مجوز مستقر در کالیفرنیا، توضیح می دهد که دشواری در تصمیم گیری اغلب از این ایده ناقص ناشی می شود که شما فقط یک انتخاب «درست» و «اشتباه» دارید. به گفته گومز اما دادن اجازه به خود برای کاوش، اشتباه کردن و درس گرفتن از تجربیات خود می تواند تا حدودی از این فشار بکاهد.

گومز همچنین می‌ گوید یادگیری برخی مهارت‌ های تصمیم‌ گیری می‌ تواند استرس زیادی را هنگام تصمیم‌ گیری از بین ببرد و به شما کمک کند:

 • کارآمدتر انتخاب کنید.
 • بهتر به اهداف خود برسید.
 • تصمیماتی بگیرید که کمتر احتمال دارد بعداً پشیمان شوید.

راشل لرین مونتونی، روانشناس دارای مجوز که در واشنگتن دی سی و شهر نیویورک خدمات ارائه می کند، می گوید ایجاد مهارت های تصمیم گیری قوی می تواند به افزایش اعتماد به نفس شما کمک کند. این افزایش اعتماد به نفس می تواند به شما کمک کند وقتی با تصمیمات چالش برانگیز در آینده روبرو می شوید احساس قدرت و اعتماد به نفس بیشتری داشته باشید.

در زیر، هشت استراتژی را مشاهده خواهید کرد که می‌توانند به شما کمک کنند تا در طول فرآیند تصمیم‌ گیری شفاف‌ سازی کنید.

تصمیم گیری بزرگ

1. اهداف و ارزش های خود را مشخص کنید

لیز وایت، روانشناس بالینی و بنیانگذار روانشناسی بالینی هارلی، هنگام تصمیم گیری های بزرگ و تغییر دهنده زندگی، توصیه می کند ابتدا اهداف و ارزش های خود را تعریف کنید و سپس از خود بپرسید که کدام انتخاب با آنها همخوانی بیشتری دارد.

دانستن اینکه چه چیزی برای شما مهم است می تواند به شما کمک کند تا تصمیمی را که به بهترین وجه نیازهای شما را برآورده می کند روشن کنید.

بگویید که در تلاش هستید تصمیم بگیرید که آیا باید در سراسر کشور برای یک فرصت شغلی امیدوارکننده حرکت کنید یا خیر. اگر یکی از ارزش‌ های اصلی شما روابط خانوادگی است و جا به‌ جایی شما را به عزیزانتان نزدیک‌ تر می‌ کند، ممکن است تصمیم بگیرید که ارزش این تغییر را دارد. از طرف دیگر، اگر آزادی و انعطاف‌ پذیری را به عنوان برخی از ارزش‌ های اصلی خود شناسایی کنید و این شغل با برنامه‌ ای سفت و سخت همراه باشد، ممکن است در مقابل آن تصمیم بگیرید.

اگر تمایلات مردم پسند داشته باشید، این رویکرد همچنین می تواند مزایای زیادی داشته باشد. مشخص کردن ارزش‌ها و اهداف زندگی منحصر به‌ فردتان می‌ تواند به شما کمک کند تا تصمیم بگیرید بر اساس آنچه برای شما بهترین است، به جای اینکه چه چیزی برای دیگران بهترین است.

2. انتخاب های خود را محدود کنید

زمانی که گزینه های زیادی برای در نظر گرفتن دارید، اغلب تصمیم گیری دشوارتر می شود.

در یک مطالعه قدیمی‌ تر، مشتریان در یک فروشگاه مواد غذایی با یکی از دو نمایشگر مختلف مواجه شدند که نمونه‌ های مربا را رایگان ارائه می‌ دادند. یکی از نمایشگرها 6 طعم و دیگری 24 طعم ارائه می دهد. اگرچه مشتریان بیشتری در صفحه نمایش با طعم های بیشتر توقف کردند اما احتمال خرید یک شیشه مربا نسبت به مشتریانی که تنها با 6 طعم در صفحه نمایش ایستاده بودند بسیار کمتر بود. محققان این یافته را به “گزافی انتخاب” نسبت دادند.

به طور خلاصه، انبوهی از گزینه‌ ها می‌ توانند به شما احساس غرق شدن بدهند که ممکن است در نهایت هیچ تصمیمی نگیرید.

بنابراین، تعیین برخی محدودیت ها در مورد تصمیمات خود، ممکن است آنها را کمی آسان تر کند. مثلا:

 • آیا می خواهید پیمانکاری برای تعمیر پنجره های خود انتخاب کنید؟ برآوردها را با سه متخصص برنامه ریزی کنید.
 • به دنبال لباس جدیدی برای پوشیدن در عروسی یک دوست هستید؟ به مرور دو فروشگاه پایبند باشید.
 • برای امتحان یک سرگرمی جدید آماده اید؟ سه انتخاب برتر خود را بنویسید و یکی را از طریق قرعه انتخاب کنید.

تصمیم گیری

3. دوباره با فیزیک خود ارتباط برقرار کنید

متوجه شدید که در مورد یک تصمیم خاص بیش از حد فکر می کنید؟ به گفته لیندسی فریس، درمانگر ازدواج و خانواده، استراحت برای تمرکز حواس – چه به معنای مدیتیشن 10 دقیقه ای، تمرینات تنفسی یا یوگای ترمیمی باشد – می تواند کمک کننده باشد.

یک بررسی در سال 2015 نشان داد که مدیتیشن می‌ تواند از تصمیم‌ گیری بهتر با موارد زیر پشتیبانی کند:

 • افزایش آگاهی و پذیرش بدون قضاوت شما از زمان حال
 • تقویت همدلی
 • به شما کمک می کند تا احساسات خود را تنظیم کنید.
 • ترویج تفکر بازتابی
 • کاهش تکانشگری

شاید شما در حال تلاش برای تصمیم گیری در مورد این باشید که آیا با شریک زندگی خود نقل مکان کنید یا به زندگی خود ادامه دهید.

فریس پیشنهاد می کند: «در مورد همه گزینه های خود فکر کنید و به واکنش بدن خود گوش دهید.

ممکن است آرام بنشینید و فکر کنید که با هم حرکت کنید و بدن خود را برای علائم واکنش اسکن کنید. اگر کمی در قفسه سینه، تنش در فک یا ناراحتی در شکم خود احساس می کنید، ممکن است نشان دهد که هنوز کاملاً آماده جهش نیستید – برخی از اعضای شما هنوز در برابر این ایده مقاومت می کنند.

4. نظر دوم را دریافت کنید

گاهی اوقات، به دست آوردن دیدگاه یک دوست نزدیک یا خانواده می تواند کمک کند به ویژه زمانی که تصمیمات بزرگی می گیرید که می تواند زندگی شما را به عنوان یک کل تحت تاثیر قرار دهد. فریس می گوید، فقط مطمئن شوید که با کسی صحبت کنید که از نظر عاطفی با او احساس امنیت می کنید.

البته، پرسیدن نظرات هر کسی که می‌ شناسید، تنها در صورتی ممکن است شما را تحت تأثیر قرار دهد که آنها نظرات متناقضی داشته باشند. مونتونی پیشنهاد می کند فردی را انتخاب کنید که یا تجربه قبلی در مورد موضوع مورد نظر داشته باشد یا واقعاً به قضاوت او اعتماد کنید.

به عنوان مثال، وقتی تصمیم می گیرید که آیا باید فرزندتان را به پیش دبستانی بفرستید، ممکن است از یک خواهر یا برادر یا دوستی بپرسید که بچه هایی در همان سن دارد.

5. به کمک ترازنامه تصمیم گیری کنید

مونتونی می‌ گوید فهرست کردن مزایا و معایب یکی از تکنیک‌ های عملی است که می‌ توانید هنگام تصمیم‌ گیری در مورد ایجاد تغییر یا عدم استفاده از آن استفاده کنید.

در نمودار خود دو ستون قرار دهید: یکی برای جوانب مثبت و دیگری برای معایب. نمودار شما دو ردیف نیز خواهد داشت: یکی نشان دهنده تغییر و دیگری برای ثابت نگه داشتن چیزها.

بگویید مدتی است که احساس می کنید رابطه شما نیازهای شما را برآورده نمی کند. شریک زندگی شما مهربان و متفکر است اما چیزی درست به نظر نمی رسد. شما فکر کرده اید که همه چیز را از بین ببرید اما هنوز تصمیم خود را نگرفته اید، بنابراین تصمیم می گیرید نموداری را امتحان کنید تا شفافیت بیشتری داشته باشید.

نمودار شما ممکن است چیزی شبیه به این باشد:

از شریکم جدا شوم

جوانب مثبت:

1. زمان بیشتری برای صرف کردن با دوستان و سرگرمی ها، مراقبت از خود و بهبود خود خواهم داشت.
2. من برای ملاقات بالقوه افراد دیگر آزاد خواهم بود.
3. من می توانم بیشتر سفر کنم و هر کجا که بخواهم زندگی کنم بدون اینکه نگران احساس آنها باشم.

جوانب منفی:

1. ممکن است وقتی مجرد باشم احساس تنهایی کنم.
2. مکالمه جدایی ممکن است ناخوشایند یا ناراحت کننده باشد.

در رابطه بمانم

جوانب مثبت:

1. من مجبور نخواهم شد به خاطر جدایی از او احساس گناه کنم.
2. من کسی را برای حمایت و همراهی خواهم داشت.

جوانب منفی:

1. ممکن است از اینکه می مانم فقط برای اینکه به او صدمه نزنم ناراحت باشم.
2. ممکن است ملاقات با کسی را که برای من مناسب تر است از دست بدهم.
3. من هنوز هم ممکن است مجبور شوم در نهایت از جدا شوم و ممکن است بعداً دردناک تر شود.

هنگامی که افکار خود را به وضوح در نمودار در نظر بگیرید، ممکن است متوجه شوید که پایان دادن به رابطه مزایای بیشتری دارد، در حالی که ماندن معایب بیشتری دارد.

مهمتر از آن، ممکن است متوجه شوید که دلایل شما برای ماندن ارتباط زیادی با این دارد که نمی خواهید شریکتان را آزار دهید یا ناراحت کنید، در حالی که دلایل شما برای پایان دادن بیشتر به نیازهای شخصی شما مربوط می شود.

البته نمودارها و لیست ها نمی توانند تصمیم شما را برای شما بگیرند اما آنها به شما کمک می کنند تا افکار خود را در قالبی خوانا مرتب کنید، که ممکن است در نهایت این روند را آسان تر کند.

آیا تغییر خود می تواند مزایایی داشته باشد؟

برخی شواهد نشان می‌ دهند که افرادی که تغییری ایجاد می‌ کنند معمولاً نسبت به کسانی که چیزی را تغییر نمی‌ دهند، احساس رضایت بیشتری از تصمیمات خود دارند.

در یک مطالعه در سال 2020، محققان از مردم خواستند تا تصمیمات مهم زندگی را بر اساس نتیجه پرتاب سکه بگیرند. شرکت کنندگان در مورد مواردی مانند ترک شغل، جدا شدن از شریک یا خواستگاری از شریک شان، راه اندازی کسب و کار خود و ترک نوشیدن الکل تصمیم گرفتند.

افرادی که به دلیل نتایج پرتاب سکه تغییری ایجاد کردند، 6 ماه بعد در مقایسه با افرادی که تغییری ایجاد نکردند، احساس شادی بیشتری داشتند. آنها همچنین احتمال بیشتری داشتند که بگویند اگر دوباره با همان دوراهی مواجه شوند، همان تصمیم را می گیرند.

گفتنی است، این مطالعه دارای تعدادی محدودیت بود. محققان همچنین نتوانستند تأیید کنند که این تغییر واقعاً باعث افزایش شادی شرکت کنندگان شده است.

به طور خلاصه، پرتاب سکه ممکن است راه ایده آلی برای تصمیم گیری شما نباشد اما اگر به ایجاد تغییر فکر کرده اید، می تواند ارزش امتحان کردن را داشته باشد.

موفقیت

6. بهترین و بدترین سناریوها را در نظر بگیرید

برای در نظر گرفتن همه چیز، مونتونی پیشنهاد می کند بهترین و بدترین نتایج ممکن را برای هر انتخاب در نظر بگیرید.

اگر تمایل دارید بدبینانه فکر کنید، این تکنیک می تواند نکات مثبت بالقوه ای را که ممکن است از تصمیم شما بیرون بیاید را به شما یادآوری کند. همچنین می تواند این واقعیت را تقویت کند که حتی بدترین سناریو ممکن است آنقدر روی زندگی کلی شما تأثیر نگذارد.

فرض کنید برای کار در شرکتی که تحسینش می کنید درخواست داده اید. حتی اگر برای این نقش صلاحیت کمی ندارید، فکر می کنید به راحتی می توانید مهارت هایی را که ندارید به دست آورید و اشتیاق دارید که کار را به خوبی انجام دهید.

اما وقتی بخش استخدام با شما تماس می گیرد و به شما پیشنهاد مصاحبه می دهد، کمی مضطرب می شوید و سردرگم می شوید که آیا حتی باید قبول کنید. به هر حال، شما تک تک مهارت هایی را که آنها می خواستند ندارید.

در آزمون این تمرین، ممکن است «خجالت‌ کشیدن در مصاحبه» و «به دست نیاوردن شغل» را به‌ عنوان بدترین سناریوهای خود تشخیص دهید.

اما سپس بهترین نتیجه ممکن را در نظر می گیرید: آنها انگیزه و اشتیاق شما را تحسین می کنند و شما کار را به دست می آورید. این امکان به شما کمک می کند تصمیم خود را برای پذیرش مصاحبه بگیرید.

7. روزانه نگاری را امتحان کنید

نوشتن افکار و احساسات خود در مورد یک تصمیم خاص بر روی کاغذ ممکن است به شما کمک کند تا با برخی از تردیدها و ترس های خود کار کنید و در نهایت بینش بیشتری در مورد آنچه که امیدوارید با آن به دست آورید به شما ارائه دهد.

چند دستور یادداشت برداری برای شروع:

 • آیا فکر یک انتخاب خاص به شما احساس انرژی می دهد یا خسته می شوید؟ چرا؟
 • قبل از اینکه بتوانید تصمیم بگیرید به چه اطلاعات اضافی نیاز دارید؟
 • 5 سال بعد، پس از انتخاب خود، خود را مجسم کنید. زندگی روزمره خود را توصیف کنید.
 • وانمود کنید که یکی از عزیزانتان با چنین تصمیمی روبرو است و برای او نامه ای بنویسید و افکار و توصیه های خود را ارائه دهید.

8. به یاد داشته باشید: شما انعطاف پذیر هستید

گرفتن تصمیم‌ های خاص می‌ تواند دلهره‌ آور باشد، به‌ ویژه زمانی که درگیر چیزی می‌ شوید که ممکن است اشتباه باشد. به همین دلیل است که گومز می گوید مهم است که به خود یادآوری کنید که مهم نیست چه اتفاقی می افتد، زنده خواهید ماند و سازگار خواهید شد.

گومز می افزاید: «زندگی همیشه در حرکت است و شما می توانید به تصمیم گیری ادامه دهید یا اشتباه را اصلاح کنید یا از آن درس بگیرید.

لحظه ای به تصمیماتی که دوست دارید تغییر دهید فکر کنید. حتی اگر از نتیجه کار خیلی راضی نبودید، به هر حال ممکن است چیز مثبتی به دست آورده باشید: به عنوان مثال، دانش جدیدی در مورد خودتان یا وضوح در مورد نیازهایتان.

وقتی به یاد می آورید که پس از گرفتن تصمیمی که به نتیجه نمی رسد، همچنان می توانید پیشرفت کنید، ممکن است ترس کمتری از انتخاب به اصطلاح “اشتباه” داشته باشید.

حرف آخر

هر تعداد تکنیک می تواند به شما در انتخاب های دشوار کمک کند، از مدیتیشن و یادداشت روزانه گرفته تا مشاوره با یک عزیز مورد اعتماد. فقط به خاطر داشته باشید که هیچ راه درستی برای تصمیم گیری وجود ندارد، همانطور که هیچ تصمیم درستی وجود ندارد و همه این روش ها برای همه کارساز نیستند.

مونتونی می‌ گوید: «توسعه مهارت‌ های تصمیم‌ گیری مؤثر و کارآمد یک فرآیند در حال تکامل است، بنابراین در حین کار بر روی این موضوع به خودتان لطف کنید».

اگر اغلب به توانایی‌ ها و دانش خود در مورد خود شک دارید یا به طور مداوم تصمیم‌ گیری برایتان دشوار است، یک درمانگر می‌ تواند حمایت بیشتری ارائه کند.

منبع:

healthline

مهاجرت به فنلاند در مقطع دبیرستان

اضافه کردن دیدگاه

اضافه کردن دیدگاه

برای ارسال نظر اینجا کلیک کنید

تبلیغات

دانلود برنامه آموزش آشپزی

مطالب پیشنهادی