تغذيه سالم سلامت

8 فایده مکمل های آهن برای بدن

تقویم فارسی اندروید

آهن ماده ای معدنی است که بسیاری از افراد زیاد نام آن را می شنوند و نقشی اساسی در بدن ما دارد. کمبود آهن در خون ما می تواند منجر به مشکلات جدی سلامتی از جمله کم خونی شود. آهن اساساً ویتامینی است که برای انتقال اکسیژن در خون و انجام فرآیندهای دیگر در بدن استفاده می شود. با این حال، این یک ماده ای است که بسیاری از آمریکایی ها فاقد آن هستند – تقریباً 10 میلیون نفر سطح آهن پایین دارند و 5 میلیون نفر از آنها دارای کم خونی ناشی از فقر آهن تشخیص داده شده اند. خوشبختانه غذاهای زیادی وجود دارد که حاوی آهن هستند. علاوه بر این، می توانید به دنبال مکمل های آهن باشید که می تواند باعث افزایش قابل توجه آهن بدن نیز شود.

مکمل های آهن

منابع خوب آهن

طبق اخبار پزشکی امروز، مردان فقط به 8 میلی گرم آهن در روز نیاز دارند در حالی که زنان بین 8 تا 18 میلی گرم آهن نیاز دارند. خیلی زیاد به نظر نمی رسد، مخصوصاً وقتی غذاهای مختلفی را که در دسترس هستند و دارای آهن زیادی هستند در نظر بگیرید. برخی از غذاهای خاص حتی می توانند آهن اضافی مورد نیاز روز را در یک جلسه برای شما فراهم کنند.

برخی از گزینه های غذایی عبارتند از:

  • صدف کنسرو شده – 85 گرم از آن می تواند 26 میلی گرم آهن تأمین کند.
  • جو دوسر غنی شده – 100 گرم از آن حدود 25 میلی گرم آهن تأمین می کند.
  • لوبیای سفید – یک فنجان 21 میلی گرم می دهد.
  • شکلات تلخ (45-69٪ درصد کاکائو) – یک عدد  اسنک شکلاتی 13 میلی گرم می دهد.
  • صدف های اقیانوس آرام (پخته شده) – 85 گرم از آن تقریباً 8 میلی گرم می دهد.
  • اسفناج (پخته شده) – یک فنجان 6.5 میلی گرم می دهد.

سایر موارد شامل جگر گوشت گاو، عدس یا نخود جوشانده، توفوی سفت، گوجه فرنگی، گوشت گاو بدون چربی، سیب زمینی پخته و بادام هندی بوداده است.

اگرچه اینها گزینه های خوبی هستند اما مورد مهم دیگر توجه به مکمل های آهن است. فواید مصرف مکمل های آهن این است که آنها همچنان میزان آهن روزانه شما را تأمین می کنند در حالی که ویتامین های دیگر را نیز پوشش می دهند. علاوه بر این، بسیاری از حدس و گمان های مورد نیاز برای دریافت آهن مورد نیاز روزانه را از بین می برد.

8 فایده مکمل های آهن

آهن بسیاری از عملکردهای حیاتی ما را در بدن ما حفظ می کند، از جمله مواردی مانند انرژی عمومی، تمرکز، سیستم ایمنی بدن و تنظیم درجه حرارت بدن و یکی از بهترین راه ها برای اطمینان از لذت بردن از این مزایا استفاده از مکمل های مختلف موجود است.

در اینجا 8 مزیت اصلی مکمل های آهن و اینکه چرا باید مصرف آنها را به یاد بسپارید آورده شده است.

1. انرژی

همانطور که در بالا ذکر شد، آهن منبع خوبی از انرژی است. علاوه بر این، کمبود انرژی می تواند منجر به از دست دادن تمرکز، تحریک پذیری و فقدان قدرت شود. با استفاده از مکمل های آهن می توانید از تمام این موارد جلوگیری کنید تا میزان آهن بدن را افزایش داده و در نتیجه سطح انرژی خود را بهبود ببخشید.

2. هموگلوبین را تقویت می کند

عملکرد اصلی آهن اکسیژن رسانی از طریق خون است. این کار را با تشکیل هموگلوبین – پروتئین گلبول قرمز انجام می دهد. هموگلوبین بسیار مهم است زیرا از دست دادن خون می تواند از بسیاری جهات صرفاً به علت آسیب دیدگی اتفاق بیفتد. به عنوان مثال، زنان هر ماه در دوره های قاعدگی خون از دست می دهند. به همین دلیل کم خونی در زنان بیشتر دیده می شود زیرا آنها به دلیل از دست دادن خون به طور طبیعی به آهن بیشتری در بدن خود احتیاج دارند.

3. تقویت عملکرد ورزشی

نقش کلیدی که آهن انجام می دهد انتقال اکسیژن از طریق خون و عملکرد در بدن است. کمبود آهن باعث کشیدگی عضلات و کاهش عملکرد ورزشی می شود. حتی اگر قصد دویدن در ماراتن یا انجام کارهای سخت جسمی را ندارید، آهن باعث بهبود استقامت و در نتیجه عضلات می شود.

این مهم است زیرا یکی از رایج ترین پیوندهای کم خونی ضعف عضلانی است. به علاوه، از آنجا که عضلات شما قویتر می شوند، این باعث می شود که بافت شما ملتهب شود و هنگام ورزش از طریق بدن درد ایجاد کند.

4. کبودی را کاهش می دهد

در همان مورد ضعف عضلانی، افرادی که به راحتی کبود می شوند نیز ممکن است از آهن کم رنج ببرند. کبودی زمانی اتفاق می افتد که سیستم لخته شدن داخلی شما همانطور که در نظر گرفته شده کار نمی کند. نحوه عملکرد این سیستم به لطف هموگلوبین است که بر تولید و عملکرد پلاکت ها تأثیر می گذارد – سلول هایی که در درجه اول لخته شدن خون را کنترل می کنند. اگر کسی هستید که غالباً کبود می شود، یک مکمل آهن می تواند کمک زیادی کند.

5. تقویت عملکرد شناختی

قبلاً نیز اشاره کردیم که آهن می تواند بر عملکرد شناختی تأثیر بگذارد. کمبود آهن می تواند منجر به عدم تمرکز شود زیرا اکسیژن کمتری از طریق سیستم خون و در نتیجه مغز شما حرکت می کند. همچنین می تواند فقدان آهن را تحت تأثیر قرار دهد و توجه شما را تحت تأثیر قرار دهد.

هنگام مصرف مکمل های آهن، تحقیقات نشان می دهد که عملکرد کلی شناختی ما بهبود می یابد.

6. سم زدایی از مغز و بدن

فایده دیگری که می توانید مد نظر قرار دهید این واقعیت است که آنزیم های آهن – که در مکمل های آهن وجود دارد – به مغز و بدن اجازه می دهد سموم احتمالی بدن ما را خنثی کند. علاوه بر این، می تواند آلاینده ها را خنثی کند و سمومی که از خارج نیز وارد می شوند را از بین ببرد. با مصرف مکمل آهن، بدن شما سموم مختلف را دفع می کند و از ورود آنها نیز جلوگیری می کند.

7. خواب سالم تر

تحقیقاتی که در سال 2015 منتشر شد نشان داد که بین سطح آهن پایین و مشکلات خواب مانند خواب بی قرار، آپنه خواب (وقفه تنفسی در خواب) و بی خوابی رابطه وجود دارد. مطمئناً، نگه داشتن سطح آهن در یک سطح منظم یا بالاتر به طور قابل توجهی به توانایی شما برای خوابیدن کمک می کند و از بروز این مشکلات خواب جلوگیری می کند.

8. سیستم ایمنی را تقویت می کند

مزیت نهایی مکمل های آهن این است که به راحتی می توانند ایمنی بدن فرد را تقویت کنند. ما قبلاً می دانیم که آنها می توانند سموم را دفع کنند اما آهن می تواند به نوعی با ویروس ها و باکتری های بد مبارزه کند.

هموگلوبین که توسط مکمل های آهن تشکیل می شود همچنین در ارسال اکسیژن به قسمت های ضروری بدن برای مبارزه با بیماری ها و عفونت ها نقش دارد. مواردی مانند سلول ها، بافت ها و اندام های آسیب دیده که برای مقابله با مشکلات لازم هستند، آهن را تقویت می کنند. این به آنها امکان می دهد تا در طولانی مدت با بیماری ها و عفونت ها مقابله کرده و حتی از آنها پیشگیری کند.

منبع:

lifehack

اضافه کردن دیدگاه

اضافه کردن دیدگاه

برای ارسال نظر اینجا کلیک کنید

تبلیغات

دانلود برنامه آموزش آشپزی

مطالب پیشنهادی