بیماری ها سلامت

6 دلیل برای پرخوری

مهاجرت به فنلاند در مقطع دبیرستان

6 دلیل برای پرخوری
وقتی بدانید چرا پرخوری می کنید راحت تر خواهید توانست بر آن غلبه کنید. دانستن دلایل پرخوری کمک می کند تا در مواقع لازم جلو آن را گرفته و دیگر انجامش ندهید. ما از دکتر “مایکل روسل” متخصص تغذیه خواستیم تا برای شما از رفتارهایی که به پرخوری منجر می شود گفته و نتایج را در اختیارتان بگذارد.

1.غدا یا پاداش؟

یکی از مشکلات افراد پرخوری این است که به غذا به عنوان پاداش و جایزه برای خودشان نگاه می کنند. این افراد به غذا به عنوان یک جایزه برای موفقیت های شان نگاه می کنند در حالی که غذا باید به طور روزانه و منظم و در موقع خودش مصرف شود. برای مثال ممکن است یک ساعت کار مداوم را با موفقیت پشت سر بگذارند. سپس فکر کنند که سزاوار یک لیوان نوشیدنی هستند اما بعد تمام بطری را سر بکشند. آیا این برای شما هم پیش آمده است؟ در هفته چند بار اینگونه به خود پاداش می دهید؟
بهتر است در خصوص میزان کالری غذاها با خود صادق باشید و و به جای این پاداش مضر که بعد ها مجبور خواهید بود آن را روی تردمیل با عرق کردن پس بدهید یک پاداش بهتر برای خودتان پیدا کنید.

2. یک تکه غذای بیشتر

پرخوری از همین یک تکه ها شروع می شود و ادامه پیدا می کند. برای مثال اگر بعد از یک عده ی غذایی دوباره گرسنه شدید و خواستید یک میان وعده بخورید و با خود می گویید که فقط یک برش از پیتزا را می خورم اما بعد تا 3 برش را بخورید شما قطعا یک آدم پرخور هستید و باید منتظر عواقب بعدی آن نیز باشید. مراقب باشید که اگر هر برش پیتزا 300 کالری داشته باشد مصرف 3 برش 900 کالری به بدن شما می رساند و این اصلا خوب نیست.

3. زیاد به خودتان سخت نگیرید

اگر به خاطر پرخوری تان خود را مقصر می دانید و فکر می کنید که وزن و وضعیت ظاهری تان شرم آور است باید این احساسات را کنار بگذاید. هر کسی ممکن است گاهی پرخوری کند و بعد می تواند با کمی رعایت آن را جبران کند اما اگر مدام خود را سرزنش کنید دچار یک خشم درونی می شوید و پس از کمی کاهش وزن تمایل تان به خوردن بیشتر می شود و نوعی پرخوری عصبی پیدا می کنید. محققان در دانشگاه تورنتو به این نتیجه رسیدند که افرادی که از وزن خود ناراضی اند بعد از کاهش 10 کیلو گرم وزن خود تمایل بیشتری به خوردن داشتند. این افراد دوره ی سخت تری را نسبت به دیگران طی کردند و دیگر تحمل آن را ندارند.

4. خوردن کامل غذای داخل بشقاب

ممکن است در یک مهمانی برای شما بیشتر از آنچه که لازم دارید غذا بکشند و یا اینکه در یک رستوران برای جلب نظر مشتری بیشتر از حد مناسب یک وعده غذایی سرویس بدهند. در این صورت مجبور نیستید همه ی غذای خود را تمام کنید. شما مشروط به تمیز کردن بشقاب غذای تان نیستید. می توانید تا هر چقدر که لازم دارید غذا بخورید و بقیه ی آن را بگذارید بماند.

5. خسته بودن

گاهی کمبود خواب و خستگی می تواند مقاومت و توانایی شما را برای کنترل پرخوری کم کنند. به عبارتی خستگی اراده تان را ضعیف می کند. یک مطالعه در مجموعه ی مقالات آکادمی ملی علوم 2013 نشان داد که خواب کافی می تواند باعث شود تا افراد تا 5 درصد کمتر کالری مصرف کنند. اگر شما 7 تا 9 ساعت خواب کافی داشته باشید راحت تر می توانید اراده تان را برای کنترل پرخوری به دست بیاورید. برای اینکه خواب کافی داشته باشید می توانید تصمیم بگیرید که آخر هفته ها بیشتر بخوابید. یک مطالعه در استرالیا نشان داد که افرادی که در آخر هفته ها دیرتر می خوابند، در روزهای ابتدای هفته بیشتر از سایرین خسته بوده و انرژی کمی دارند.

تقویم فارسی اندروید

اضافه کردن دیدگاه

اضافه کردن دیدگاه

برای ارسال نظر اینجا کلیک کنید

تبلیغات

دانلود برنامه آموزش آشپزی

مطالب پیشنهادی