خواص مواد غذايي سلامت

5 مزیت برتر تئوبرومین به علاوه عوارض جانبی

تقویم فارسی اندروید

شکلات توسط بسیاری به عنوان یکی از بزرگترین منابع لذت آشپزی و شیرینی پزی شناخته می شود. برای هزاران سال است دانه‌ های کاکائو – که منبع شکلات واقعی و همچنین قهوه هستند – محرک‌ های طبیعی، آرامش‌ دهنده، شادی‌ آور، تقویت‌ کننده‌ های جنسی و ضدافسردگی‌ ها شناخته می‌ شوند که تا حدی به دلیل ماده شیمیایی موجود در این دانه‌ ها به نام تئوبرومین است.

این ترکیب برای اولین بار در دهه 1840 توسط زیست شناسانی که روی دانه های تلخ (یا غلاف) درختان کاکائو در آمریکای مرکزی و جنوبی مطالعه می کردند، کشف شد که از درختانی تحت عنوان “Theobroma” نام بردند که در یونانی به معنای “غذای خدایان” است.

امروزه، منابع تئوبرومین، از جمله کاکائوی تلخ و چای، هنوز به عنوان غذاهایی با مواد مغذی در نظر گرفته می شوند که ممکن است اثرات شناختی و تقویت کننده خلق و خو نیز داشته باشند.

تئوبرومین

تئوبرومین چیست؟

تئوبرومین یک ترکیب تلخ و فرار است که از دانه های کاکائو به دست می آید. این از نظر فنی یک ترکیب آلکالوئیدی (به معنی یک ماده شیمیایی حاوی اتم نیتروژن) است که شبیه کافئین است و اثرات مشابهی دارد.

تئوبرومین دقیقاً با انسان چه می کند؟ اثرات آن شامل تحریک قلب، گشاد شدن رگ‌ های خونی و به طور بالقوه بهبود خلق و خوی فرد است.

آیا تئوبرومین محرکی مانند کافئین است؟ در حالی که در مقایسه با کافئین یک محرک قوی نیست اما دارای برخی از اثرات محرک، از جمله افزایش سرعت ضربان قلب، احتمالا افزایش هوشیاری و افزایش ادرار است.

تئوبرومین و کافئین

هر دوی این ترکیبات که متیل گزانتین ها در نظر گرفته می شوند، به طور طبیعی در دانه های کاکائو یافت می شوند و اثرات فیزیولوژیکی مشابهی دارند. میزان تئوبرومین در محصولات شکلات/کاکائو بیشتر از کافئین است، در حالی که کافئین بیشتری در قهوه وجود دارد.

به طور کلی، اثرات تئوبرومین بسیار کمتر از کافئین مورد مطالعه قرار گرفته است.

این ترکیبات با هم مسئول احساسات نشاط آور و لذت بخشی هستند که افراد با شکلات و چای مرتبط می کنند. مطالعات نشان می‌ دهند که هر دوی آنها بر خلق و خوی ما تأثیر مثبت می‌ گذارند و در عین حال خطر ابتلا به برخی از مشکلات سلامتی مانند تخریب عصبی را کاهش می‌ دهند.

کجا یافت می شود؟

شکلات ممکن است محبوب ترین منبع تئوبرومین باشد اما تنها منبع آن نیست. علاوه بر اینکه یکی از بسیاری از مواد شیمیایی موجود در دانه‌ های کاکائو است، در مقادیر کمتری در انواع برگ‌ های چای، چای سبز ماچا، قهوه و مکمل‌ های قهوه سبز، شکلات داغ، آجیل کولا و برخی از گیاهان کمتر شناخته شده دیگر وجود دارد. .

برای درست کردن شکلات، غلاف‌ های کاکائو را می‌ شکنند و دانه‌ ها را بیرون می‌ آورند و سپس تخمیر می‌ کنند و توده‌ ای از شکلات قهوه‌ ای غنی باقی می‌ ماند. بیشترین غلظت تئوبرومین در نوک های شکلات تلخ/کاکائو یافت می شود، در حالی که شکلات شیری مقدار کمتری دارد.

شکلات تلخ حاوی مقدار بیشتری کاکائوی جامد (به علاوه معمولاً قند کمتر و آنتی اکسیدان های بیشتر) است، بنابراین راه ایده آل برای مصرف تئوبرومین است.

شاید تعجب کنید، کره کاکائو فقط حاوی مقادیر کمی کافئین و تئوبرومین است. این توده جامد دانه کاکائو است که چربی کمتری نسبت به روغن گیاه دارد.

کره کاکائو با آنتی اکسیدان ها، مواد معدنی خاص و این مولکول ها تغلیظ شده است.

فواید سلامتی

1. می تواند بر عملکرد قلب و عروق تأثیر مثبت بگذارد

بسته به فرد و میزان حساسیت او به اثرات آن، مزایای تئوبرومین شامل عمل به عنوان یک محرک میوکارد و گشاد کننده عروق است. به عبارت دیگر، می تواند به تنظیم فشار خون کمک کند و با گشاد کردن رگ های خونی از گردش خون سالم حمایت کند.

همچنین ممکن است به حفظ عملکرد سالم ریه مانند افزایش جریان هوا به ریه ها و کاهش علائم آسم کمک کند و برخی اثرات ضد التهابی خفیف داشته باشد.

برخی مطالعات نشان می دهد که توانایی آن در کاهش التهاب ممکن است به دلیل نقش آن در مسدود کردن آنزیم های فسفودی استراز و افزایش فعالیت آنزیم های خاص مانند PKA باشد.

2. توسط برخی به عنوان یک داروی غرایز جنسی در نظر گرفته شده است

برخی از مواد شیمیایی موجود در شکلات، از جمله تئوبرومین و فنیل اتیلامین، باعث شهرت آن به عنوان یک غذای غرایز جنسی طبیعی شده است. با این حال، این مورد برای بحث باقی می ماند زیرا یافته های مطالعه مخلوط شده است.

اگر تئوبرومین موجود در شکلات در واقع دارای خواص تقویت کننده جنسی است، احتمالاً به دلیل توانایی آن در بهبود خلق و خو، سطح انرژی و جریان خون شماست.

3. ممکن است اثرات تقویت کننده خلق و خو داشته باشد

برخی مطالعات نشان می دهد که مصرف تئوبرومین از شکلات ممکن است احساسات سرخوشی ایجاد کند و اثرات ضد افسردگی خفیفی داشته باشد. با این حال، به نظر می رسد اثرات آرامش بخش شکلات به دلیل ترکیب منحصر به فرد مواد شیمیایی موجود در آن، به ویژه فنیل اتیلامین باشد.

4. یک نوتروپیک در نظر گرفته شده و ممکن است تمرکز را افزایش دهد

تحقیقات نشان می دهد که تئوبرومین بر تمرکز از طریق مکانیسمی مشابه کافئین تأثیر می گذارد: توسط قفل کردن گیرنده های آدنوزین و مهار فسفودی استراز. به عبارت ساده، به کاهش اثرات مواد شیمیایی در مغز کمک می‌ کند که باعث می‌ شوند شما احساس بی‌ حالی و عدم تمرکز کنید.

اثرات محرک خفیف آن یکی از دلایلی است که بیشتر به یک مکمل محبوب مورد استفاده ورزشکاران تبدیل شده است.

در حالی که شواهد حکایتی به ما می گوید که ممکن است عملکرد ذهنی، انگیزه و توانایی تمرکز را بهبود بخشد و خستگی را کاهش دهد، تحقیقات بیشتری در مورد این موضوع ضروری است. یک مطالعه شواهدی را نشان داد که مصرف مکمل‌ های کاکائو به عملکرد شرکت‌ کنندگان در انجام وظایف ذهنی کمک می‌ کند و باعث می‌ شود کمتر احساس خستگی کنند اما مشخص نیست که آیا سایر ترکیبات موجود در کاکائو (از جمله آنتی‌ اکسیدان‌ های بیوفلاونوئید) شایسته این اعتبار هستند یا خیر.

5. دارای اثرات ادرارآور طبیعی است

این ترکیب یک ادرارآور طبیعی است که می تواند به افزایش میزان ادرار ساخته شده توسط کلیه ها کمک کند، به این معنی که ممکن است به کاهش احتباس آب و درمان ادم (تجمع مایعات) کمک کند.

آیا تئوبرومین منجر به کاهش وزن می شود؟ این در مطالعات قابل اعتماد ثابت نشده است اما با توجه به اینکه می تواند سطح انرژی را افزایش دهد و نفخ و التهاب را کاهش دهد. به این معنی که ممکن است به کنترل اشتهای شما، حمایت از سلامت متابولیک و کاهش هوس ناشی از خستگی کمک کند.

خطر، عوارض جانبی و تداخلات دارویی

مطالعات به ما می گوید که تئوبرومین برای انسان بی خطر است و معمولاً با اثرات ناخواسته کمتری نسبت به کافئین همراه است.

آیا تئوبرومین شما را بیدار نگه می دارد یا به مشکلات خواب، مانند بی خوابی کمک می کند؟ بعید است اگر از منابع غذایی به تنهایی مصرف شود، برخلاف مکمل ها، اگرچه ممکن است.

در واقع، برخی افراد حتی ادعا می کنند که مصرف آن به شکل مکمل به خواب آنها کمک می کند و به آنها اجازه می دهد تا عمیق تر استراحت کنند.

عوارض جانبی احتمالی که هنگام مصرف دوزهای بالای این مولکول رخ می دهد شامل حالت تهوع، از دست دادن اشتها، تعریق، لرزش، مشکلات گوارشی و سردرد (مشابه عوارض جانبی کافئین و سردردهای کافئینی) است.

حساسیت تئوبرومین از فردی به فرد دیگر متفاوت است. برخی نسبت به اثرات محرک ها تحمل بیشتری دارند، در حالی که برخی دیگر نمی توانند بیش از مقادیری ناچیز را تحمل کنند.

برای اکثر مردم، مصرف شکلات، کاکائو و چای در حد اعتدال واکنش منفی ایجاد نمی کند اما مکمل ها همچنان ممکن است عوارض منفی داشته باشند.

برای کسانی که به دنبال خوردن غذاهایی با طعم شکلات هستند، چیپس خرنوب گزینه ای جایگزین برای شکلات واقعی است زیرا خرنوب فاقد کافئین یا تئوبرومین است و بنابراین هیچ اثر محرکی ندارد.

چرا تئوبرومین موجود در شکلات برای سگ ها مضر است؟

در حالی که اکثر مردم می توانند تئوبرومین و کافئین را تحمل کنند، مصرف هر دو برای سگ ها و گربه ها خطرناک است، به خصوص اگر در مقادیر زیاد مصرف شوند و سگ یا گربه کوچک باشد.

حیوانات خانگی این مواد شیمیایی را متفاوت از انسان‌ ها متابولیزه می‌ کنند و در صورت خوردن بیش از حد شکلات می‌ توانند مسمومیت را تجربه کنند.

اگر مطمئن نیستید که حیوان خانگی شما چقدر شکلات مصرف کرده است، بهتر است فوراً آن را نزد دامپزشک ببرید – به خصوص اگر علائمی مانند استفراغ، اسهال، بیش فعالی و لرزش را نشان می دهد.

اطلاعات مکمل و دوز مصرف

وقتی تئوبرومین به صورت مکمل مصرف می شود، در چه مواردی کاربرد دارد؟ مکمل های تئوبرومین به عنوان نوتروپیک یا برای حمایت از سلامت مغز و قلب و عروق و همچنین برای حمایت از ریه ها و حتی برای بهبود خواب استفاده می شود.

معمولاً به صورت پودر ریز فروخته می شود که وقتی با مواد دیگر ترکیب نشود طعم تلخی دارد. پودر یا کپسول را می توان به تنهایی مصرف کرد یا در غذاها و نوشیدنی ها استفاده کرد.

توصیه های دوز بسته به فرد، دلیل استفاده از آن و سطح حساسیت فرد به اثرات آن متفاوت است. به نظر می رسد که تئوبرومین در دوزهای بین 300 تا 600 میلی گرم در روز بی خطر باشد.

در صورت مصرف طولانی مدت یا در دوزهای بالاتر بین 1000 تا 1500 میلی گرم، احتمال ایجاد عوارض جانبی بیشتر است. 1000 میلی گرم در روز نیز می تواند ضربان قلب شما را افزایش دهد و علائمی مانند اضطراب را بدتر کند.

نتیجه گیری

  • تئوبرومین چیست؟ این یک ترکیب آلکالوئیدی است که به طور طبیعی در گیاه کاکائو یافت می شود. غلیظ ترین منابع غذایی شامل شکلات تلخ، کاکائو و چای است.
  • در حالی که قهوه و کاکائو هر دو از دانه های کاکائو به دست می آیند، کافئین بیشتری در قهوه و تئوبرومین در کاکائو وجود دارد.
  • فواید تئوبرومین به طور بالقوه شامل داشتن اثرات دیورتیک، گشاد شدن شریان ها و افزایش جریان خون، بهبود خلق و خو، بهبود تمرکز و احتمالاً داشتن اثرات تقویت جنسی است.
  • اگر تئوبرومین در دوزهای بالا مصرف شود، ممکن است خواب را مختل کند و عوارض جانبی دیگری مانند عصبی شدن، مشکلات گوارشی و سردرد ایجاد کند. گفته می شود، معمولاً بهتر از کافئین تحمل می شود.

منبع:

draxe

اضافه کردن دیدگاه

اضافه کردن دیدگاه

برای ارسال نظر اینجا کلیک کنید

تبلیغات

دانلود برنامه آموزش آشپزی

مطالب پیشنهادی