بیماری ها سلامت

20 نکته ای که پزشکان آرزو می کنند درباره بیماری سرطان بدانید

تقویم فارسی اندروید

سرطان، بیماری که در آن سلول های غیرطبیعی به طور غیرقابل کنترل تقسیم می شوند و بافت بدن را از بین می برند، تنها در ایالات متحده سالانه بیش از نیم میلیون نفر را سالانه می کشد و این بیماری سرطان را به دومین علت اصلی مرگ و میر در کشور تبدیل می کند که فقط بیماری قلبی از آن فراتر می رود.

بیماری سرطان

عوامل زیادی باعث می شوند که بسیاری از افراد در ابتدا به این بیماری مبتلا شوند که بسیاری از آنها را می توان به طور کامل کنترل کرد.

چرا هنوز سیگار می کشید؟

دکتر باسو متخصص انکولوژی می گوید اگر رفتاری وجود داشته باشد که بیشترین خطر ابتلا به سرطان را افزایش دهد، سیگار کشیدن است. برخی عوامل خارج از کنترل شما هستند – مانند ژن ها و قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی سمی در محیط – اما آنچه شما انجام می دهید کاملاً به شما بستگی دارد. وی می افزاید: با توجه به این که با بدن چه کار می کند و چگونه خطر ابتلا به سرطان و بیماری های قلبی را افزایش می دهد که دو قاتل برتر جهان هستند، هیچ دلیلی برای ادامه سیگار کشیدن وجود ندارد.

سرطان تنها یک بیماری نیست

دکتر باسو می گوید: این مجموعه ای از بیماری های مختلف از نظر قلبی است. وی می افزاید: بنابراین، درمانی برای آن وجود ندارد. سرطان های مختلف بر سلول های مختلف بدن تأثیر می گذارد و نیاز به درمان های متفاوتی دارد. برخی از آنها موثرتر از بقیه هستند و اغلب بستگی به این دارد که چقدر زود به آن مبتلا می شوید.

بیماری سرطان

سرطان به معنای کیفیت پایین زندگی نیست

دکتر باسو می گوید، برخلاف آنچه در فیلم ها می بینید، امروزه درمان بسیاری از سرطان ها ممکن است. برخی از بیماران ممکن است حتی موی خود را از دست ندهند، شیمی درمانی می تواند فقط یک قرص باشد و اگر سرطان زود تشخیص داده شود، زنان ممکن است نیازی به ماستکتومی نداشته باشند. او می افزاید که شما باید دقیقاً بدانید که چه نوع بیماری دارید و در مورد نحوه درمان آن بدانید.

سرطان نیازی به درمان ندارد

دکتر باسو می گوید، برای اینکه بیمار خوب شود نیازی به حذف همه سرطان ها نیست. این شبیه دیابت است، اگر بیماری را مدیریت کنید، مجبور نیستید رنج ببرید و می توانید یک زندگی شاد و سالم داشته باشید. وی می افزاید: مولتیپل میلوما، سرطان سلول های پلاسما، یک نمونه است. اینگونه نیست که اگر درمان نشوید، عمرتان تمام شده است بلکه یک حد وسط وجود دارد.

بیشتر مردم زنده می مانند تا بر اثر سرطان بمیرند

این واقعاً به نوع سرطان بستگی دارد اما به طور کلی، افراد بیشتری با آن برای مدت طولانی مبارزه کرده یا آن را مدیریت می کنند تا اینکه از آن بمیرند. با سرطان های شایع می توان بسیار خوب عمل کرد. برای مثال سرطان سینه و روده بزرگ را در نظر بگیرید. میانگین بقای 5 ساله برای افراد مبتلا به سرطان پستان 90 درصد و متوسط ​​بقای 10 ساله 83 درصد است. به گفته انجمن سرطان آمریکا، میزان بقای نسبی 5 ساله برای افراد مبتلا به سرطان روده بزرگ در مرحله اول حدود 92 درصد است.

بیماری ها

بیماران سرطانی بسیار بیشتر از گذشته عمر می کنند

دکتر باسو می گوید، این مورد حتی در مورد سرطان های شدیدتر نیز صادق است. دلیل این امر، درمان های جدیدتر و بهتر و همچنین آزمایش های بهبود یافته است که امکان تشخیص برخی از تومورها را در مراحل اولیه فراهم کرده است. دکتر باسو می افزاید همچنین برنامه های مختلف غربالگری برای افرادی که به دلیل سابقه خانوادگی در خطر ابتلا به سرطان هستند، وجود دارد و مثل این است که برای جلوگیری از آتش سوزی آتش های کوچک را خاموش کنید.

برخی از سرطان ها توسط ویروس ها ایجاد می شوند

تحقیقات نشان می دهد که ویروس ها حدود 20 درصد از کل موارد سرطان انسان را تشکیل می دهند. دکتر باسو می گوید، ویروس اپشتین بار (EBV) می تواند باعث ایجاد انواع خاصی از لنفوم شود. وی می افزاید که ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) عامل ایجاد سرطان دهانه رحم است اما می تواند منجر به سرطان گردن و سر نیز شود. چیزی که بسیاری از مردم نمی دانند این است که آیا بسیاری از افراد مبتلا به HIV در دهه 80 انواع مختلفی از سرطان را تجربه کرده اند یا نه. وی می افزاید: افرادی که سیستم ایمنی ضعیف تری دارند بیشتر مستعد ابتلا به سرطان هستند که این خود دلیل خوبی برای توجه بیشتر به عادات سالم بهداشتی است.

بسیاری از درمان ها به سادگی بیماری سرطان را کنترل می کنند

دکتر باسو می گوید، اکثر مردم هنوز شیمی درمانی را دارویی IV با عوارض جانبی سمی می دانند اما این می تواند فقط یک قرص باشد. تعدادی عامل وجود دارد که برای کنترل گسترش سرطان طراحی شده اند اما آن را از بین نمی برند. به عنوان مثال، سرطان خون میلوئید مزمن (CLM) که نوعی سرطان سلول خونی است که به آرامی در حال پیشرفت است و از مغز استخوان شروع می شود، قابل درمان نیست مگر اینکه شما پیوند مغز استخوان انجام دهید. وی می افزاید: قرص هایی وجود دارد که باعث نمی شود سرطان خون برای همیشه از بین برود اما گسترش سلول های سرطانی را کنترل می کند.

چرا غلبه بر بیماری سرطان بسیار سخت است؟

دکتر باسو می گوید: “سرطان اساساً بدن خود شما است که به خود حمله می کند.” یک عملکرد پاسبانی در بدن وجود دارد که در صورت خرابی سلول ها فعال می شود. سلول های سیستم ایمنی به طور معمول از شر سلول های ناکارآمد خلاص می شوند. اما گاهی اوقات سیستم ایمنی بدن آنها را نمی شناسد، زیرا بدن آموزش دیده است که به سلول های خود حمله نکند.” گاهی اوقات با بروز علائم، سرطان بیش از حد گسترش یافته است و نمی توان اقدامات کمی برای کنترل یا درمان آن انجام داد.

تشخیص سرطان

تعداد کمی از سرطان ها به طور تصادفی تشخیص داده می شوند

دکتر باسو می گوید: “متأسفانه اکثر مردم پس از گذشت مدتی که علائم را تجربه کردند به ما مراجعه می کنند.” در حالت ایده آل، مردم به سلامت خود توجه بیشتری می کنند و برای بررسی های سالانه مراجعه می کنند که در طی آن آزمایش خون و آزمایشات می تواند بی نظمی هایی را نشان دهد که می تواند مورد بررسی قرار گیرد. هرچه زودتر سرطان را پیدا کنید بهتر است.

برخی از سرطان ها دارای ارتباطات خانوادگی قوی هستند

دکتر باسو می گوید، اگر یکی از اعضای خانواده شما مبتلا به سرطان بوده است، حتماً با پزشک خود مشورت کنید که آیا لازم است زودتر غربالگری شده و سپس تحت درمان قرار گیرد. در برخی موارد، سرطان می تواند توسط یک ژن غیرطبیعی که به ارث برده است ایجاد شود، هر چند ممکن است منجر به سرطان شود یا نشود. با این حال، دکتر باسو می گوید، به این واقعیت توجه داشته باشید که به عنوان مثال، سرطان های پستان و روده ارتباطات خانوادگی قوی دارند. از طرف دیگر، سرطان خون چنین نیست.

میزان کلی مرگ و میر ناشی از بیماری سرطان طی سالها کاهش یافته است

به گفته موسسه ملی سرطان، بین سالهای 1990 تا 2014، این میزان 25 درصد کاهش یافته است. جدیدترین بررسی آمار سرطان SEER، که در آوریل 2018 منتشر شد، نشان می دهد که میزان مرگ و میر ناشی از سرطان در سالهای 2006 تا 2015 به میزان 1.8 درصد در مردان، در بین زنان از 2006 تا 2015، 1.4 درصد در سال و در بین کودکان سنین 0 تا 19 از 2011 تا 2015، 1.4 درصد در سال کاهش یافته است.

سرطان پوست به طور فزاینده ای در جوانان یافت می شود

افرادی که سابقه خانوادگی سرطان پوست و خال های غیر معمول متعدد دارند در معرض خطر بیشتری هستند. همچنین، هرچه سن شما بالاتر می رود، احتمال ابتلا به سرطان پوست به دلیل قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش بیشتر است. به گفته دکتر الیزابت هیل، متخصص پوست، سرطان پوست به طور فزاینده ای در افراد جوان دیده می شود. نظریه این است که آنها زمان بیشتری را در خارج از خانه می گذرانند. ضعف سیستم ایمنی، ژنتیک و التهاب طولانی مدت پوست نیز عوامل خطرساز هستند.

سلامت جسمی

دستگاه های سولاریوم خطرناک هستند

دکتر هیل می گوید: “آنها فوق العاده خطرناک و متأسفانه بسیار رایج هستند.” با استفاده از تخت های برنزه و لامپ ها، پوست خود را در معرض اشعه ماوراء بنفش قرار می دهید. حتی قبل از 35 سالگی، احتمال ابتلا به سرطان پوست را 75 درصد افزایش می دهید. هر جلسه آن را 20 درصد دیگر افزایش می دهد.” همچنین، دکتر هیل می گوید، مردم تمایل دارند قسمت هایی از بدن را که به طور معمول نور زیادی را نمی بینند، در معرض اشعه قرار دهند. این نواحی بسیار حساس و مستعد ابتلا به سرطان پوست هستند.

مردان بیشتر به بیماری سرطان پوست مبتلا می شوند

به گفته AAD، احتمالاً به دلیل افزایش قرار گرفتن در معرض نور خورشید، مردان بالای 50 سال نسبت به جمعیت عمومی بیشتر در معرض ابتلا به ملانوما هستند. در سال 2016، تخمین زده می شود که 10130 مورد مرگ ناشی از ملانوما باشد – 6750 مرد و 3380 زن. به گفته دکتر هیل، دو قله در سرطان پوست وجود دارد: در زنان زیر 40 سال و مردان مسن. او می افزاید: “مردان بیشترین مرگ و میر را دارند زیرا اغلب سرطان را در مراحل پیشرفته تشخیص می دهند.” او می افزاید: “زنان تمایل بیشتری به بررسی پوست خود دارند که منجر به تشخیص زود هنگام می شود.”

چاقی یک عامل خطرساز بزرگ است

دکتر نیتا لی از دانشگاه پزشکی شیکاگو می گوید: “این مورد حتی بر سیگار کشیدن نیز غلبه کرده است.” درصد زیادی از بیماری سرطان پستان و تخمدان به ویژه با چاقی مرتبط است. طبق اعلام مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC)، سرطان های مرتبط با افراد دارای اضافه وزن و چاقی 40 درصد از سرطان های تشخیص داده شده در ایالات متحده را تشکیل می دهند.

برخی از انواع بیماری سرطان را نمی توان غربالگری کرد

برخی قبل از ایجاد درد مدت طولانی رشد می کنند، برخی دیگر به سرعت بروز پیدا می کنند. بنابراین چکاپ سالانه خود را از دست ندهید. مردم اغلب به دلیل علائم هشداردهنده این کار را انجام می دهند. دکتر سلیمان گراف، متخصص هماتولوژی/انکولوژی و عضو اتحادیه مراقبت از سرطان سیاتل در پاسخ به این پرسش آیا علائم غیر قطعی نشان دهنده سرطان است می گوید، بستگی به سن بیمار، سابقه پزشکی و خانواده و عادات سلامتی دارد. وی می افزاید: غربالگری معمولاً در پیشگیری از بیماری موثر بوده است.

کمبودهای تغذیه ای خطر را افزایش می دهد

به گفته موسسه ملی سرطان، مصرف بیشتر ویتامین D یا سطوح بالای ویتامین D در خون خطر ابتلا به سرطان های خاص را کاهش می دهد. سرطان هایی که بیشترین اطلاعات انسانی برای آنها در دسترس است سرطان روده بزرگ، سینه، پروستات و پانکراس است. تحقیقات نشان می دهد که ویتامین D با تنظیم ژن های دخیل در گسترش سلول های سرطانی به عنوان یک عامل ضد تومور عمل می کند. یکی دیگر از مواد معدنی مهم کلسیم است. برخی از شواهد نشان می دهد که مردان و زنانی که بیشترین میزان کلسیم را دریافت کرده اند، خطر ابتلا به برخی سرطان ها در آنها کاهش یافته است.

تغذیه سالم

مصرف غذا و نوشیدنی با شیرین کننده های مصنوعی نیز همینطور است

کاهش قند موجود در محصولات بهایی دارد. شیرین کننده های مصنوعی برای حفظ طعم به آن اضافه می شوند اما نشان داده شده است که آنها حتی بیشتر از خود قند آسیب می رسانند. Splenda یکی از بدترین ها است، زیرا با انواع مختلف سرطان ارتباط دارد. با این حال برای تأیید ارتباط، مطالعات بیشتری باید انجام شود. آزمایش بر روی موش ها نشان داده است که آسپارتام، که نام بازاری آن NutraSweet و Equal است، می تواند باعث ایجاد سلول های سرطانی در قسمت های مختلف بدن شود.

سرطان ریه و پستان شایع ترین سرطان در سراسر جهان است

بر اساس گزارش صندوق تحقیقات جهانی سرطان، هر کدام 12.3 درصد از کل موارد جدید تشخیص داده شده را تنها در سال 2018 تشکیل داده اند. سه سرطان اصلی در مردان -سرطان ریه، پروستات و روده بزرگ- 44.4 درصد از همه سرطان ها (به استثنای سرطان پوست غیر ملانومی) را شامل می شود. سه سرطان اصلی در زنان -سرطان سینه، روده بزرگ و ریه- 43.9 درصد از همه سرطان ها را شامل می شود، همچنین سرطان پوست غیر ملانومی را نیز شامل نمی شود.

منبع:

theactivetimes

اضافه کردن دیدگاه

اضافه کردن دیدگاه

برای ارسال نظر اینجا کلیک کنید

تبلیغات

دانلود برنامه آموزش آشپزی

مطالب پیشنهادی