سلامت سلامت جنسي و زناشويي

16 دلیل برای تاخیر در پریود

تقویم فارسی اندروید

بارداری تا حد زیادی شایع ترین علت عقب افتادن قاعدگی است. با این حال، سایر عوامل پزشکی و شیوه زندگی نیز می تواند بر چرخه قاعدگی شما تأثیر بگذارد و باعث تاخیر در پریود شود.

اگر باردار نیستید، تغییرات وزن، بی نظمی های هورمونی و یائسگی از شایع ترین علل عقب افتادگی قاعدگی هستند. با این مشکلات، ممکن است یک یا دو ماه پریود نشوید یا ممکن است آمنوره کامل را تجربه کنید به این معنی که برای سه ماه متوالی یا بیشتر پریود نمی شوید.

یک سیکل قاعدگی طبیعی (روزی که پریود شما شروع می شود تا اولین روز قاعدگی بعدی) حدود 28 روز است. با این حال، یک چرخه طبیعی می تواند تا 38 روز باشد. اگر سیکل شما طولانی تر از این یا بیشتر از حد معمول برای شما باشد، دیر در نظر گرفته می شود.

این مقاله 16 دلیل رایج که ممکن است پریود شما به تاخیر بیفتد را بررسی می کند.

تاخیر در پریود

استرس

استرس شدید تولید هورمون آزاد کننده گنادوتروپین (GnRH) را مختل می کند – هورمونی که تخمک گذاری و چرخه قاعدگی را تنظیم می کند.

استرس فیزیکی و روانی هم می تواند باعث تاخیر در پریود شود اما سطح استرسی که می تواند این اثر را ایجاد کند معمولاً شدیدتر از داشتن یک روز بد است.

از دست دادن یک قاعدگی در حالی که شرایط بسیار استرس زا را پشت سر می گذارید غیر معمول نیست. با این حال، اگر تحت استرس طولانی مدت هستید و سه دوره یا بیشتر را از دست داده اید، ملاقات با پزشک خود را در نظر بگیرید (و اگر استرس شدید است، در اسرع وقت این کار را انجام دهید).

اگر هیچ دلیل پزشکی دیگری برای عقب افتادن قاعدگی شما وجود نداشته باشد، پزشک شما ممکن است مشاوره ای را برای کمک به شما برای مقابله با وضعیت خود پیشنهاد دهد. هنگامی که استرس شما به سطح قابل کنترل بازگشت، ممکن است چند ماه یا بیشتر طول بکشد تا چرخه های شما دوباره منظم شوند.

سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS)

افراد مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) دارای عدم تعادل هورمونی هستند که می تواند باعث تاخیر یا نامنظم شدن قاعدگی شود. اگر سندرم تخمدان پلی کیستیک دارید، احتمالاً علائم دیگری به جز چرخه قاعدگی نامنظم خواهید داشت. برخی از این موارد ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • افزایش وزن / مشکل کاهش وزن
 • ناباروری
 • آکنه
 • ریزش یا نازک شدن مو
 • رشد مو در صورت یا بدن
 • چاقی

چاقی بر تنظیم استروژن و پروژسترون تأثیر می گذارد و با پریود نشدن همراه است. حتی ممکن است منجر به مشکلات باروری شود. کاهش وزن می تواند به تنظیم چرخه قاعدگی برای زنان چاق کمک کند.

وزن کم بدن

کمبود وزن شدید با چرخه های منظم قاعدگی نیز تداخل دارد. هنگامی که بدن فاقد چربی و سایر مواد مغذی باشد، نمی تواند آنطور که باید هورمون تولید کند.

زنانی که دچار بی اشتهایی (دریافت کالری بسیار کم) هستند یا با ورزش بسیار بیشتر از آنچه مصرف می کنند کالری می سوزانند ممکن است دچار آمنوره شوند. به طور معمول، افزایش وزن به بازگشت قاعدگی شما کمک می کند.

تغییرات سریع وزن به دلیل بیماری، دارو یا تغییرات رژیم غذایی نیز ممکن است در تولید یا ترشح هورمون اختلال ایجاد کند. به نوبه خود، این ممکن است باعث شود که شما یک دوره یا بیشتر را از دست بدهید.

نارسایی اولیه تخمدان

نارسایی اولیه تخمدان (POI) زمانی اتفاق می‌ افتد که عملکرد طبیعی تخمدان‌ ها قبل از رسیدن به 40 سالگی متوقف شود.
علت POI به خوبی شناخته نشده است اما اعتقاد بر این است که به عملکرد فولیکول ها مربوط می شود. اینها کیسه های کوچکی در تخمدان ها هستند که در آن تخمک ها بالغ می شوند. در افراد مبتلا به POI، ممکن است فولیکول های فعال کافی وجود نداشته باشد.

بیماری های مزمن

شرایط مزمنی که می توانند بر چرخه قاعدگی شما تأثیر بگذارند عبارتند از:

 • تومورهای هیپوفیز (که ممکن است سرطان باشند یا نباشند)
 • بیماری های غده فوق کلیوی
 • کیست های تخمدان
 • اختلال عملکرد کبد
 • دیابت

شرایط خاصی که در بدو تولد وجود دارند، مانند سندرم ترنر و عدم حساسیت آندروژن، معمولاً باعث مشکلات قاعدگی و باروری می شوند. این شرایط مادرزادی اغلب با آمنوره همراه است.

بیماری حاد

بیماری های حاد مانند ذات الریه، حمله قلبی، نارسایی کلیه یا مننژیت می تواند منجر به کاهش وزن سریع، کمبود تغذیه یا اختلال در عملکرد هورمونی شود. این شرایط همچنین می تواند منجر به از تاخیر در قاعدگی شود.

ورزش شدید

ورزش شدید می‌ تواند باعث تغییراتی در هورمون‌ های هیپوفیز و هورمون‌ های تیروئید شود که می‌ تواند بر تخمک‌ گذاری و قاعدگی تأثیر بگذارد. ورزش کردن برای یک یا دو ساعت در روز نباید بر چرخه قاعدگی شما تأثیر بگذارد. معمولاً ساعت‌ ها ورزش سخت به صورت روزانه باعث می شود تا این تغییرات هورمونی رخ دهد.

اگر قصد دارید تا این حد ورزش کنید، ممکن است بخواهید مخالفت کنید.

با یک پزشک ورزشی صحبت کنید. وظیفه آنها این است که به بدن شما کمک کنند تا تمام نیازهای فیزیکی را که شما به آن وارد می کنید، پشتیبانی کند. این ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • بهینه سازی رژیم غذایی خود با غذاهای مغذی که انرژی شما را افزایش می دهد.
 • آموزش تکنیک های کششی برای کاهش استرس فیزیکی
 • انجام آزمایش خون برای بررسی کمبود آهن یا ویتامین، عدم تعادل هورمونی، کم آبی بدن و موارد دیگر

دارو

برخی از داروها مانند داروهای ضد افسردگی، داروهای ضد روان پریشی، داروهای تیروئید، داروهای ضد تشنج و برخی از داروهای شیمی درمانی ممکن است باعث غیبت یا تاخیر در پریود شوند.

حاملگی خارج رحمی

IUD با احتمال کمی حاملگی خارج از رحم همراه است. عقب افتادن قاعدگی در فردی که IUD دارد می تواند نشانه ای از این وضعیت خطرناک باشد.

بارداری خارج از رحم زمانی اتفاق می افتد که حاملگی در خارج از دیواره رحم لانه گزینی می کند. اگر تست حاملگی شما مثبت بود و آی یو دی دارید، باید به پزشک خود مراجعه کنید.

علائم حاملگی خارج از رحم شامل گرفتگی در ناحیه تحتانی شکم، درد شانه، ضعف یا سرگیجه، حالت تهوع و حساسیت پستان است. برخی از زنان پریود نمی شوند، در حالی که برخی دیگر خونریزی واژینال یا لکه بینی دارند.

علاوه بر استفاده از IUD، عوامل دیگری که با حاملگی خارج از رحم مرتبط هستند عبارتند از:

 • سابقه بارداری خارج از رحم
 • بیماری التهابی لگن
 • قرص های ضد بارداری فقط پروژسترون
 • سابقه عفونت مقاربتی
 • سابقه ناباروری
 • لقاح آزمایشگاهی
 • سیگار کشیدن
 • اسکار لوله فالوپ، احتمالاً به دلیل جراحی لگن یا پارگی آپاندیس

حاملگی خارج از رحم یک وضعیت تهدید کننده زندگی است. اگر قاعدگی خود را از دست دادید و فکر می کنید ممکن است در معرض خطر باشید، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

پیش یائسگی و یائسگی

پیش یائسگی دوره انتقال بین سن باروری و سن غیر باروری است. قاعدگی‌ های شما ممکن است در این مدت سبک‌ تر، سنگین‌ تر، مکررتر یا کمتر باشد. در بیشتر موارد، آنها فقط با آنچه شما عادت کرده‌ اید متفاوت هستند.

یائسگی زمانی اتفاق می افتد که شما به نقطه ای از زندگی خود رسیده اید که دیگر تخمک گذاری یا قاعدگی نخواهید داشت. میانگین سن یائسگی 51 سال است.

کنترل تولد

داروهای ضد بارداری هورمونی مانند Depo-Provera، مینی پیل فقط حاوی پروژسترون، Mirena IUD و Nexplanon نیز می توانند بر چرخه شما تأثیر بگذارند. انواع مختلف داروهای ضد بارداری می توانند به روش های مختلف بر چرخه قاعدگی شما تأثیر بگذارند. برخی از داروهای ضد بارداری با پریودهای سنگین، برخی با پریودهای سبک و برخی با آمنوره همراه هستند.

چرا پریود من برای جلوگیری از بارداری دیر می شود؟

داروهای ضد بارداری می توانند به تنظیم دوره های قاعدگی شما کمک کنند اما عوامل دیگری مانند استرس، رژیم غذایی و تغییرات وزن همچنان می توانند بر چرخه قاعدگی شما تأثیر بگذارند. همچنین ممکن است در حین استفاده از داروهای ضد بارداری، الیگومنوره (خونریزی نادر یا غیرطبیعی خفیف) را تجربه کنید.

مشکلات تیروئید

افراد مبتلا به بیماری تیروئید هورمون تیروئید بسیار زیاد یا خیلی کم دارند. هورمون تیروئید وظایف زیادی در بدن دارد، از جمله تنظیم چرخه قاعدگی. وقتی مقدار مناسبی از هورمون تیروئید ندارید، ممکن است پریودهای نامنظم داشته باشید. برخی از افراد مبتلا به بیماری تیروئید ممکن است به طور کلی پریود خود را از دست بدهند، اغلب برای چند ماه یا بیشتر.

تغییر در برنامه شما

تغییر برنامه می تواند ساعت بدن شما را از بین ببرد. اگر مرتباً شیفت های کاری را از روز به شب تغییر می دهید یا اگر برنامه شما به طور کلی در هم ریخته است، دوره شما می تواند نسبتاً غیرقابل پیش بینی باشد.

تغییر در برنامه شما نباید باعث شود که شما به طور کامل پریود خود را از دست بدهید اما می تواند باعث شود که پریود شما زودتر یا دیرتر از زمان مورد انتظار شروع شود. در صورت تجربه جت لگ (نوعی اختلال در ریتم شبانه روزی)، چرخه شما نیز می تواند چند روز تغییر کند.

دوره های اخیرا شروع شده

یک چرخه قاعدگی طبیعی می تواند متفاوت باشد. این امر به ویژه در مورد دختران جوانی که به تازگی شروع به پریود شدن کرده اند یا برای زنانی که چندین سال است پریود نشده اند و دوباره شروع به قاعدگی می کنند صادق است.

زن جوانی که فقط چند سیکل داشته است ممکن است ماه‌ ها بدون سیکل دیگر بگذرد تا زمانی که یک الگوی منظم شروع شود و زنانی که به دلیل استفاده از روش‌ های پیشگیری از بارداری، درمان هورمونی یا بیماری پریود نشده‌ اند، ممکن است بلافاصله دوره‌ های منظم و ماهانه را از سر نگیرند.

شیر دادن

ممکن است در هنگام شیردهی پریودهای سبک، پریودهای نادر یا آمنوره داشته باشید، به خصوص اگر شیردهی تمام یا تقریباً بیشتر کالری کودک شما را تامین کند.

بسیاری از زنان بر این باورند که شیردهی نوعی پیشگیری از بارداری است. در حالی که می تواند شانس باردار شدن شما را کاهش دهد اما 100٪ موثر نیست. حتی اگر در دوران شیردهی پریود نمی شوید، می توانید باردار شوید. اگر برای یک کودک دیگر آماده نیستید، باید از یک روش ضد بارداری پشتیبان استفاده کنید.

چه زمانی با پزشک خود تماس بگیرید

از دست دادن پریود هر چند وقت یکبار معمولاً جای نگرانی نیست. می خواهید بدانید چقدر تاخیر برای پریود شما طبیعی است؟ بستگی دارد. به طور متوسط، یک سیکل قاعدگی 28 روز طول می کشد اما 38 روز نیز می تواند در محدوده طبیعی باشد.

در زندگی خود، بنابراین در برخی مواقع، احتمالاً در زمانی که باردار نیستید، قاعدگی دیررس را تجربه خواهید کرد.

با این حال، اگر بیش از یک دوره پریود را از دست دادید یا اگر قاعدگی شما با علائم جدید یا غیرعادی همراه بود، باید با پزشک خود تماس بگیرید.

اگر هر یک از موارد زیر را نیز تجربه کردید، فوراً به پزشک مراجعه کنید:

 • سردردهای جدید یا بدتر شده
 • تغییر در بینایی
 • حالت تهوع یا استفراغ
 • تب
 • ریزش مو
 • ترشحات سینه یا تولید شیر
 • رشد موهای زائد

خلاصه

دلایل زیادی برای دیررس قاعدگی وجود دارد. اینها اغلب به تغییراتی در بدن مربوط می شود که باعث عدم تعادل هورمونی می شود مانند استرس، بیماری های خاص یا دارو. در حالی که بیشتر آنها دلیلی برای هشدار نیستند اما اگر بیش از یک دوره را به طور کامل از دست داده اید، به ارزیابی و درمان نیاز دارید.

سوالات متداول

آیا می توانید باردار باشید و هنوز پریود شوید؟

خیر، در دوران بارداری نمی توانید پریود شوید. با این حال، مقداری لکه بینی در مراحل اولیه بارداری طبیعی است. اگر خونریزی ادامه یابد یا شدید شود، ممکن است نشان دهنده یک مشکل جدی باشد.

اگر پریود دیر شد چه کار کنم؟

ابتدا، اگر اخیراً رابطه جنسی داشته اید، آزمایش بارداری بدهید. می توانید به محض اینکه متوجه عقب افتادگی قاعدگی شدید، تست بارداری خانگی را انجام دهید یا برای انجام آزمایش به پزشک مراجعه کنید.

اگر دیر پریود شده اید و علائم غیرعادی را تجربه می کنید، باید به یک پزشک مراجعه کنید. مراقب سردردهای جدید یا بدتر شده، تغییرات در بینایی، حالت تهوع، استفراغ، تب، ریزش مو، ترشحات سینه یا تولید شیر یا رشد بیش از حد مو باشید.

آیا استرس می تواند پریود شما را به تاخیر بیندازد؟

بله، استرس می تواند پریود شما را به تاخیر بیندازد. افرادی که دارای سطوح قابل توجه یا طولانی مدت استرس هستند، ممکن است چرخه قاعدگی نامنظم را تجربه کنند.

آیا رابطه جنسی می تواند پریود شما را به تاخیر بیندازد؟

خیر. رابطه جنسی به خودی خود نمی تواند پریود را به تعویق بیندازد. قاعدگی را می توان با باردار شدن از رابطه جنسی به تاخیر انداخت اما رابطه جنسی محافظت شده نباید باعث آن شود.

منبع:

verywellhealth

اضافه کردن دیدگاه

اضافه کردن دیدگاه

برای ارسال نظر اینجا کلیک کنید

تبلیغات

دانلود برنامه آموزش آشپزی

مطالب پیشنهادی