داروهاي گياهي و طب سنتي سلامت

15 گیاه موثر با فعالیت ضد ویروسی

تقویم فارسی اندروید

از زمان های قدیم، گیاهان دارویی به عنوان درمانی طبیعی برای بیماری های مختلف از جمله عفونت های ویروسی استفاده می شده است. به دلیل غلظت ترکیبات گیاهی قوی، بسیاری از گیاهان به مبارزه با ویروس ها کمک می کنند و مورد علاقه پزشکان طب طبیعی هستند.

در عین حال، فواید برخی از گیاهان تنها توسط تحقیقات انسانی محدود پشتیبانی می شود، بنابراین باید آنها را با احتیاط و کم مصرف کنید.

در اینجا 15 گیاه با فعالیت ضد ویروسی قوی آورده شده است.

ضد ویروسی

1. پونه کوهی

پونه کوهی گیاهی محبوب در خانواده نعناع است که به دلیل خواص دارویی چشمگیرش شناخته شده است. ترکیبات گیاهی آن که شامل کارواکرول است، خاصیت ضد ویروسی دارد.

در یک مطالعه آزمایشگاهی، هم روغن پونه کوهی و هم کارواکرول جدا شده، فعالیت نوروویروس موش (MNV) را در عرض 15 دقیقه پس از قرار گرفتن در معرض کاهش دادند.

MNV بسیار مسری است و علت اصلی آنفولانزای معده در انسان است. این بسیار شبیه به نورویروس انسانی است و در مطالعات علمی استفاده می شود زیرا رشد نوروویروس انسانی در محیط های آزمایشگاهی بسیار دشوار است.

همچنین گفته شده است که روغن پونه کوهی و کارواکرول فعالیت ضد ویروسی در برابر ویروس هرپس سیمپلکس نوع 1 (HSV-1)، روتاویروس، یک علت شایع اسهال در نوزادان و کودکان و ویروس سنسیشیال تنفسی (RSV) که باعث عفونت های تنفسی می شود، نشان می دهند.

2. مریم گلی

مریم گلی نیز یکی از اعضای خانواده نعناع، یک گیاه معطر است که از دیرباز در طب سنتی برای درمان عفونت های ویروسی استفاده می شده است.

خواص ضد ویروسی مریم گلی بیشتر به ترکیباتی به نام سافیسینولید و مریم گلی نسبت داده می شود که در برگ و ساقه گیاه یافت می شود.

تحقیقات آزمایشگاهی نشان می دهد که این گیاه ممکن است با ویروس نقص ایمنی انسانی نوع 1 (HIV-1) که می تواند منجر به ایدز شود، مبارزه کند. در یک مطالعه، عصاره مریم گلی به طور قابل توجهی از فعالیت HIV با جلوگیری از ورود ویروس به سلول های هدف جلوگیری کرد.

همچنین گفته شده است که مریم گلی با HSV-1 و ایندیانا وزیکولوویروس که حیوانات مزرعه مانند اسب، گاو و خوک را آلوده می کند، مبارزه می کند.

3. ریحان

بسیاری از انواع ریحان، از جمله انواع شیرین و مقدس، ممکن است با برخی عفونت های ویروسی مبارزه کنند.

به عنوان مثال، یک مطالعه آزمایشگاهی نشان داد که عصاره ریحان شیرین، از جمله ترکیباتی مانند آپیژنین و اسید اورسولیک، اثرات قوی بر علیه ویروس‌ های هرپس، هپاتیت B و انتروویروس از خود نشان می‌ دهد.

نشان داده شده است ریحان مقدس که همچنین به عنوان تولسی شناخته می شود، ایمنی را افزایش می دهد که ممکن است به مبارزه با عفونت های ویروسی کمک کند.

در یک مطالعه 4 هفته ای بر روی 24 بزرگسال سالم، مکمل 300 میلی گرم عصاره ریحان مقدس به طور قابل توجهی باعث افزایش سطح سلول های T کمک کننده و سلول های کشنده طبیعی شد که هر دو سلول های ایمنی هستند که به محافظت و دفاع از بدن شما در برابر عفونت ها کمک می کنند.

4. رازیانه

رازیانه گیاهی با طعم شیرین بیان است که ممکن است با ویروس های خاصی مبارزه کند.

یک مطالعه آزمایشگاهی نشان داد که عصاره رازیانه اثرات ضد ویروسی قوی علیه ویروس‌ های هرپس و پاراآنفلوآنزا نوع 3 (PI-3) که باعث عفونت‌ های تنفسی در گاو می‌ شود، از خود نشان داد.

علاوه بر این، ترانس آنتول، جزء اصلی اسانس رازیانه، اثرات ضد ویروسی قدرتمندی را در برابر ویروس های تبخال نشان داده است.

بر اساس تحقیقات حیوانی، رازیانه همچنین ممکن است سیستم ایمنی بدن شما را تقویت کرده و التهاب را کاهش دهد که به همین ترتیب ممکن است به مبارزه با عفونت های ویروسی کمک کند.

گیاهان دارویی

5. سیر

سیر یک درمان طبیعی محبوب برای طیف گسترده ای از بیماری ها، از جمله عفونت های ویروسی است.

در مطالعه‌ ای روی 23 فرد بزرگسال مبتلا به زگیل‌ های ناشی از ویروس پاپیلومای انسانی (HPV)، استفاده از عصاره سیر در نواحی آسیب‌ دیده دو بار در روز، زگیل‌ ها را در همه آن‌ ها پس از 1 تا 2 هفته از بین برد.

علاوه بر این، مطالعات قدیمی‌ تر در آزمایشگاه نشان می‌ دهد که سیر ممکن است دارای فعالیت ضد ویروسی در برابر آنفولانزای A و B ،HIV و HSV-1، پنومونی ویروسی و رینوویروس باشد که باعث سرماخوردگی می‌ شود. با این حال، تحقیقات جدیدتری وجود ندارد.

مطالعات حیوانی و آزمایشگاهی نشان می‌ دهد که سیر با تحریک سلول‌ های ایمنی محافظ که ممکن است در برابر عفونت‌ های ویروسی محافظت کند، پاسخ سیستم ایمنی را افزایش می‌ دهد.

6. بادرنجبویه

بادرنجبویه یک گیاه لیمو است که معمولا در چای و چاشنی استفاده می شود. همچنین به دلیل خواص دارویی آن مورد تحسین قرار گرفته است.

عصاره بادرنجبویه منبع غلیظی از اسانس های قوی و ترکیبات گیاهی است که دارای فعالیت ضد ویروسی هستند.

تحقیقات آزمایشگاهی نشان داده است که دارای اثرات ضد ویروسی علیه آنفولانزای پرندگان، ویروس‌ های هرپس، HIV-1 و انتروویروس 71 است که می‌ تواند باعث عفونت‌ های شدید در نوزادان و کودکان شود.

7. نعناع فلفلی

نعناع دارای خواص ضد ویروسی قوی است و معمولاً به چای، عصاره ها و تنتورهایی که برای درمان طبیعی عفونت های ویروسی هستند، اضافه می شود.

برگ ها و اسانس های آن حاوی ترکیبات فعالی از جمله منتول و رزمارینیک اسید هستند که دارای فعالیت ضد ویروسی و ضد التهابی می باشند.

در یک مطالعه آزمایشگاهی، عصاره برگ نعناع فعالیت ضد ویروسی قوی در برابر ویروس سنسیشیال تنفسی (RSV) نشان داد و سطوح ترکیبات التهابی را به طور قابل توجهی کاهش داد.

8. رزماری

رزماری اغلب در آشپزی استفاده می شود اما به همین ترتیب به دلیل ترکیبات گیاهی متعددی که دارد، از جمله اسید اولئانولیک، کاربردهای درمانی نیز دارد.

اسید اولئانولیک فعالیت ضد ویروسی در برابر ویروس های تبخال، HIV، آنفولانزا و هپاتیت در مطالعات حیوانی و آزمایشگاهی نشان داده است.

به علاوه، عصاره رزماری اثرات ضد ویروسی را در برابر ویروس های تبخال و هپاتیت A که بر کبد تأثیر می گذارد نشان داده است.

9. اکیناسه

اکیناسه به دلیل خواص چشمگیر برای ارتقای سلامتی، یکی از پرمصرف ترین مواد در طب گیاهی است. بسیاری از قسمت های گیاه از جمله گل ها، برگ ها و ریشه های آن برای درمان های طبیعی استفاده می شود.

در واقع، اکیناسه پورپوره، گونه‌ ای که گل‌ های مخروطی شکل تولید می‌ کند، توسط بومیان آمریکا برای درمان طیف گسترده‌ ای از بیماری‌ ها، از جمله عفونت‌ های ویروسی استفاده شد.

چندین مطالعه آزمایشگاهی نشان می دهد که انواع خاصی از اکیناسه، از جمله E. pallida ،E. angustifolia و E. purpurea به ویژه در مبارزه با عفونت های ویروسی مانند تبخال و آنفولانزا موثر هستند.

به طور قابل‌ توجه، تصور می‌ شود که E. purpurea دارای اثرات تقویت‌ کننده سیستم ایمنی نیز باشد و به ویژه برای درمان عفونت‌ های ویروسی مفید است.

10. سامبوکوس

سامبوکوس یا آقطی خانواده ای از گیاهان است که به آن اِلدِر نیز می گویند. سنجد در تهیه محصولات مختلفی مانند اکسیر و قرص به کار می رود که برای درمان طبیعی عفونت های ویروسی مانند آنفولانزا و سرماخوردگی استفاده می شود.

یک مطالعه بر روی موش ها نشان داد که آب غلیظ آقطی تکثیر ویروس آنفولانزا را سرکوب می کند و پاسخ سیستم ایمنی را تحریک می کند.

علاوه بر این، در بررسی 4 مطالعه بر روی 180 نفر، مکمل‌ های الدربری به میزان قابل توجهی علائم تنفسی فوقانی ناشی از عفونت‌ های ویروسی را کاهش می‌ دهند.

11. شیرین بیان

شیرین بیان قرن ها است که در طب سنتی چینی و سایر روش های طبیعی استفاده می شود.

گلیسیریزین، لیکوئیریتیژنین و گلابرین تنها برخی از مواد فعال موجود در شیرین بیان هستند که دارای خواص آنتی ویروسی قوی هستند.

مطالعات آزمایشگاهی نشان می‌ دهد که عصاره ریشه شیرین بیان در برابر HIV ،RSV، ویروس‌ های هرپس و ویروس کرونای شدید مرتبط با سندرم تنفسی حاد (SARS-CoV) که باعث یک نوع جدی پنومونی می‌ شود، مؤثر است.

12. گون

گون گیاهی گلدار است که در طب سنتی چینی رایج است. این ماده دارای پلی ساکارید گون (APS) است که دارای ویژگی های قابل توجهی در تقویت سیستم ایمنی و ضد ویروسی می باشد.

مطالعات آزمایشگاهی و حیوانی نشان می دهد که گون با ویروس های تبخال، هپاتیت C و ویروس H9 آنفلوانزای پرندگان مبارزه می کند.

به علاوه، مطالعات آزمایشگاهی نشان می دهد که APS ممکن است از سلول های آستروسیت انسانی، فراوان ترین نوع سلول در سیستم عصبی مرکزی، از عفونت با تبخال محافظت کند.

13. زنجبیل

محصولات زنجبیل، مانند عصاره، چای و قرص‌ ها، داروهای طبیعی محبوبی هستند و دلیل خوبی هم دارند. زنجبیل به دلیل غلظت بالای ترکیبات گیاهی قوی، فعالیت ضد ویروسی چشمگیری دارد.

تحقیقات آزمایشگاهی نشان می دهد که عصاره زنجبیل دارای اثرات ضد ویروسی علیه آنفولانزای مرغی، RSV و کلسیویروس گربه (FCV) است که با نورویروس انسانی قابل مقایسه است.

علاوه بر این، ترکیبات خاص موجود در زنجبیل مانند جینجرول و زینجرون، از تکثیر ویروس جلوگیری می‌ کنند و از ورود ویروس‌ ها به سلول‌ های میزبان جلوگیری می‌ کنند.

14. جینسینگ

جینسینگ که در انواع کره ای و آمریکایی یافت می شود، از ریشه گیاهان خانواده پاناکس است. از مدت ها قبل در طب سنتی چینی استفاده می شود، گفته شده است که به ویژه در مبارزه با ویروسها موثر است.

در مطالعات حیوانی و آزمایشگاهی، عصاره جینسنگ قرمز کره ای اثرات قابل توجهی در برابر RSV، ویروس های تبخال و هپاتیت A نشان داده است.

بعلاوه، ترکیبات موجود در جینسینگ به نام جین سنوزیدها دارای اثرات ضد ویروسی علیه هپاتیت B، نوروویروس و کوکساکی ویروسها هستند که با چندین بیماری جدی مرتبط هستند از جمله عفونت مغز به نام مننگوآنسفالیت.

15. قاصدک

قاصدک ها به طور گسترده ای به عنوان علف های هرز در نظر گرفته می شوند اما برای خواص دارویی متعدد، از جمله اثرات بالقوه مبارزه با ویروس مورد مطالعه قرار گرفته اند.

تحقیقات آزمایشگاهی نشان می‌ دهد که قاصدک ممکن است با هپاتیت B ،HIV و آنفولانزا مبارزه کند.

علاوه بر این، یک مطالعه در آزمایشگاه اشاره کرد که عصاره قاصدک از تکثیر دنگی، منتقله از پشه که باعث تب دنگی می‌ شود، جلوگیری می‌ کند. این بیماری که می‌ تواند کشنده باشد، علائمی مانند تب بالا، استفراغ و درد عضلانی را ایجاد می‌ کند.

کلام آخر

گیاهان دارویی از زمان های قدیم به عنوان درمان طبیعی استفاده می شده است.

گیاهان رایج آشپزخانه مانند ریحان، مریم گلی و پونه کوهی و همچنین گیاهان کمتر شناخته شده مانند گون و سامبوکوس، دارای اثرات ضد ویروسی قوی در برابر ویروس های متعددی هستند که باعث عفونت در انسان می شوند.

افزودن این گیاهان قدرتمند به رژیم غذایی خود با استفاده از آنها در دستور العمل های مورد علاقه خود یا درست کردن آنها در چای آسان است.

با این حال، به خاطر داشته باشید که بیشتر تحقیقات در لوله های آزمایش و روی حیوانات با استفاده از عصاره های غلیظ انجام شده است. بنابراین، مشخص نیست که آیا دوزهای کوچک این گیاهان همان اثرات را دارند یا خیر.

اگر تصمیم به مصرف عصاره، تنتور یا سایر محصولات گیاهی دارید، برای اطمینان از استفاده ایمن با پزشک خود مشورت کنید.

منبع:

healthline

اضافه کردن دیدگاه

اضافه کردن دیدگاه

برای ارسال نظر اینجا کلیک کنید

تبلیغات

دانلود برنامه آموزش آشپزی

مطالب پیشنهادی