سبك زندگي موفقيت در زندگي

13 عادت روزانه برای کاهش استرس

کار روزانه ای که در محل کار یا مدرسه یا خانه انجام می دهیم می تواند به سادگی سبب ایجاد استرس و اضطراب در ما شده و آرامش مان را مختل کند. می دانید که چگونه باید از این رخداد جلوگیری کرد؟ آیا راهکار های کاهش استرس را بلد هستید؟ ما در این مقاله 13 عادت را به شما معرفی می کنیم که در صورتی که آن را به برنامه ی روزانه ی خود اضافه کنید می توانید آرامش بیشتری را در روز خود بگنجانید. با هفت گنج همراه باشید.

سه قانون وجود دارد، در شلوغی آسودگی و آرامش را پیدا کن، در اختلافات نظم و هماهنگی را کشف کن و در وسط مشکلات فرصت را به دست بیاور. ( آلبرت انیشتن )کاهش استرس

در شب خود را برای فردا آماده کنید

کارهای نیمه تمام تان را مرتب کنید. غذای باقی مانده از شام را در یک ظرف در دار قرار دهید. چمدان یا کیف تان را برای فردا آماده کنید. کیف پول و لوازم ضروری که به آن احتیاج دارید را دم دست بگذارید و در کل همه چیز را طوری مرتب کنید که در صبح بعد استرس کمتری برای آماده شدن متحمل شوید

5 تا 10 دقیقه زودتر خودتان را به قرار برسانید

اگر قرار است جایی بروید یا کسی را ملاقات کنید از قبل خود را برای 5 تا 10 دقیقه زودتر از قرارتان آماده کنید و سعی کنید زودتر آنجا باشید.

در هر زمان تنها روی یک چیز کار کنید

به جای اینکه چند کار را با هم انجام دهید سعی کنید تنها یک کار را به درستی تمام کنید. تمرکز کردن روی یک کار واحد نه تنها در کاهش استرس شما موثر است که می تواند کمک کند تا هر کاری را بهتر انجام دهید.

کار در آرامش موثر برای کاهش استرس

اگر می خواهید قدمی برای کاهش استرس خود بردارید ابتدا همه چیز را در زمام انجام کار قفل کنید و اجازه ندهید ذهن شمار ا شلوغ کرده و آرامش تان را مختل کنند. قبل از کار برنامه های پیام رسان را بسته و گوشی تان را روی سایلنت بگذارید تا کسی مزاحم کارتان نشود. حتی می توانید مرورگرتان را به افزونه StayFocusd مجهز کنید تا از برخی سایت ها در زمان کار نتوانید استفاده کنید.

مدام خود را محک بزنید

در طول روز مدام کارهایی که انجام می دهید را نسبت به آن هایی که باید انجام بدهید بسنجید. به عبارتی اجازه ندهید کارهایی شمار ا به خود مشغول کند که ارتباط خوبی با برنامه ریزی و اهداف تان ندارد. برای این کار می توانید در طول روز مدام از خود این سوال ها را بپرسید:

مهم ترین کاری که در حال حاضر انجام می دهم کدام است؟

این کار مرا به هدفم نزدیک تر می کند؟

خوردن در آرامش

یکی از کارهایی که در کاهش استرس شما موثر است این است که غذای تان را در آرامش و با خیال راحت میل کنید. برای این کار کافی است در یک محیط آرامش بخش و ساکت بوده و از سر و صدا و شلوغی دوری کنید. سعی کنید آگاهانه غذا خورده و مزه ی هر غذا را کاملا احساس کنید. همچنین آرام غذا بخورید. این کار تنش شما را کم کرده و استرس تان را پایین می آورد. به علاوه آهسته غذا خوردن از پرخوری و در نتیجه چاقی هم جلوگیری می کند. چرا که بعد از 20 دقیقه از شروع خوردن مغز به طور خودکار هورمون ها را ترشح می کند که پیام سیری و پری را به شما می دهند و اشتهای تان را کم می کنند.

کاهش استرس از طریق قانون 80/20

80 درصد از وقت تان را روی راه حل گذاشته و تنها 20 درصد از آن را به مشکل بپردازید. به عبارتی تنها به اندازه ای خودتان را با مشکل درگیر کنید که بتواند به شما شناخت داده و اطلاعاتی به شما بدهد تا در مرحله ی بعد بتوانید راه حل خوبی برای آن پیدا کنید. با این قانون دیگر شما اجازه نخواهید داشت وقت خود را صرف غصه خوردن و ناراحتی برای مشکل تان کنید و تنها اجازه خواهید داشت بخش بزرگی از زمان تان را صرف پیدا کردن یک راه حل خوب بکنید. به این ترتیب زندگی شما در مسیر شکوفایی و بهبود پیش می رود.

کمک بخواهید

لازم نیست همه چیز را به تنهایی انجام بدهید. شما می توانید گاهی درخواست کمک بکنید. گاهی لازم است یاد بگیرید که چگونه می توان از کمک مردم برای راحت تر شدن کارها و پیشبرد اهداف استفاده کرد. به این ترتیب شما قطعا برخی مواقع از مک شگفت آوری که دیگران در پیشبرد اهداف تان می توانند داشته باشند متعجب خواهید شد.

در حال زندگی کنید

اگر می خواهید در کاهش استرس تان قدمی بردارید سعی کنید ناراحتی دیروز و نگرانی فردا را از خود دور کنید. به این ترتیب تنها مسائل الان را خواهید دید و دیگر لازم نیست که سه برابر الان فشار را روی خود تحمل کنید.

ایمیل تان را فقط یکبار چک کنید

اگر می خواهید استرس کمتری داشته باشید یادتان باشد که ایمیل تان را بیش از یک بار چک نکنید. همچنین رسانه  های اجتماعی یا سایت ها را بیش از یک بار بازدید نکنید. اگر روندی غیر از این را پیش بگیرید میزان زیادی از انرژی و وقت تان هدر رفته و شما متحمل ضررهایی خواهید شد. درصورتی که امکان این کار را ندارید حداقل سعی کنید در زمان هایی از روز که انرژی و تمرکز بالایی برای انجام کارهای مهم دارید برای مثال در ساعات صبح این کار را به تعویق بیندازید.

پاسخ های کوتاه به ایمیل ها

سعی کنید پاسخ های تان در روابط مجازی کوتاه و سریع باشد و دیگر وقت زیادی را صرف این روابط و یا جواب دادن به ایمیل های تان نکنید. می توانید حتی از برخی پاسخ های پیش فرض هم استفاده کنید. این کمک می کند تا انرژی و وقت کمتری را در روز صرف پاسخ دادن به ایمیل ها بکنید.

مرز بین کار و استراحت

آیا برای تان مهم نیست که وقت کاری تمام شده و باید به استراحت بروید؟ آیا کارهای تان را با خود به خانه می برید و انجام می دهید؟ آیا آخر هفته را به انجام کارهای تان می پردازید؟ این کار باعث می شود استرس زیاید را متحمل شوید از طرفی فراموش نکنید که کار بهتر در گرو استراحت بهتر است پس به جای کار مداوم سعی کنید با استراحت به جا کیفیت کار بهتری داشته باشید.

3 اصل انرژی بالا را رعایت کنید

تنها با سه قانون طلایی زندگی شما از انرژی و کیفیت بیشتری برخوردار بوده و بهتر پیش خواهد رفت. این سه قانون خواب کافی، ورزش چند بار در هفته و خوردن غذاهای سالم است. این تئوری کاملا موثر است و دنیای متفاوتی را برای شما می سازد. قطعا زندگی سالم در کاهش استرس شما هم تاثیر بالایی خواهد داشت.

تقویم فارسی اندروید

تبلیغات

دانلود برنامه آموزش آشپزی

کانال یوتوب چی با چی

مطالب پیشنهادی