خواص مواد غذايي سلامت

12 کاربرد شگفت انگیز روغن زردچوبه

تقویم فارسی اندروید

روغن زردچوبه دارای طیف وسیعی از فواید و کاربردهای سلامتی است، از جمله توانایی آن به کاهش التهاب، سم زدایی بدن، کمک به پیشگیری از سرطان، بهینه سازی هضم، جلوگیری از ریزش مو، تحریک گردش خون، بهبود سلامت پوست، تقویت سیستم ایمنی، محافظت از قلب، افزودن طعم به غذا و تقویت شناخت می توان اشاره کرد.

روغن زردچوبه

روغن زردچوبه چیست؟

روغن زردچوبه از ریشه گیاه زردچوبه گرفته می شود که نام علمی آن Curcuma longa است. هزاران سال است که بخش مهمی از طب سنتی بوده است. این گیاه چند ساله بومی آسیا است، به همین دلیل است که زردچوبه (به عنوان ادویه) اغلب در بسیاری از غذاهای آسیایی یافت می شود. با این حال، ریزوم (ریشه) گیاه مملو از مواد مغذی و ترکیبات فعال منحصر به فرد است که فواید زیادی برای سلامتی برای کسانی که به طور منظم آن را مصرف می کنند، ارائه می دهد.

اسانس یا روغن زردچوبه از طریق فرآیند تقطیر با آب یا تقطیر با بخار ریشه به دست می‌ آید و دارای غلظت‌ های شدید سسکوی‌ ترپن‌ ها، زینجی‌ برن، کورکومین، سینئول، بورنئول و اسید والریک و صدها مولکول دیگر است.

این اسانس را می توان به صورت موضعی استفاده کرد، همراه با غذا مصرف کرد و یا حتی استنشاق کرد، به این معنی که ده ها روش برای استفاده از این روغن در زندگی روزمره وجود دارد. روغن به راحتی جذب پوست می شود و معمولاً برای موثر بودن نیازی به ترکیب با روغن حامل ندارد. اسانس زردچوبه را می توان در خانه تهیه کرد که نسبتاً ارزان و در دسترس است.

فواید و کاربردهای اسانس یا روغن زردچوبه

اسانس زردچوبه فواید و کاربردهای زیادی برای سلامتی دارد. برخی از آنها عبارتند از:

التهاب را کاهش می دهد

آلفا کورکومن موجود در اسانس زردچوبه در غلظت های بسیار بالایی وجود دارد و اصلی ترین ماده ضد التهابی موجود در این روغن است. این ماده شیمیایی از کورکومین مشتق شده است که ماده فعال ادویه زردچوبه است که بسیاری از فواید سلامتی آن را فراهم می کند. این به روغن زردچوبه اجازه می دهد تا التهاب مرتبط با آرتریت، نقرس، سردرد، درد عضلانی، اختلالات مفصلی و بیماری های مزمن مختلف در سراسر بدن از جمله التهاب دستگاه گوارش را تسکین دهد.

پتانسیل ضد سرطان

تحقیقات قابل توجهی در مورد روغن زردچوبه و زردچوبه انجام شده است و خواص ضد جهش زایی این روغن به خوبی شناخته شده است. طبق گزارش برخی پزشکان در مجله پیشگیری از سرطان آسیا پاسیفیک، روغن زردچوبه نه تنها می تواند از تکثیر و تولید مثل سلول های سرطانی در بدن جلوگیری کند، بلکه ساختارهای تولید کننده انرژی در بدن را نیز مختل می کند. سلول های سرطانی، باعث آپوپتوز می شوند و به عنوان یک درمان ثانویه برای انواع مختلف سرطان عمل می کنند.

گردش خون را تحریک می کند

روغن زردچوبه به عنوان یک محرک شناخته می شود، زیرا نه تنها متابولیسم را افزایش می دهد، بلکه با کاهش تجمع پلاکت ها در شریان ها و رگ های خونی، سلامت قلب را نیز ارتقا می دهد. این می تواند باعث گردش بهتر خون در بدن شود.

بدن را سم زدایی می کند

یکی از مواد فعال موجود در اسانس زردچوبه، آرتورمرون است که به طور مستقیم با سلامت کبد و سم زدایی مرتبط است. همچنین می تواند ادرار را تحریک کند، به عنوان یک ماده ادرار آور که باعث تسریع آزاد شدن سموم، چربی ها و نمک های اضافی از بدن می شود.

سیستم ایمنی را تقویت می کند

در مورد سلامت سیستم ایمنی، تعداد کمی از اسانس ها قابل اعتماد هستند و اسانس زردچوبه به دلیل خواص ضد عفونی کننده، ضد میکروبی، ضد باکتری، ضد قارچی و ضد انگلی آن به طور گسترده در صنعت داروسازی استفاده می شود. هنگامی که مصرف می شود، حتی در مقادیر کم، مواد فعال قدرتمند می توانند از دفاع طبیعی بدن شما حمایت جدی کنند.

هضم غذا را بهبود می بخشد

Zingiberene بیش از 30 درصد از اجزای اسانس زردچوبه را تشکیل می دهد و به عنوان اثر قوی بر روی سیستم گوارش شناخته شده است. این نه تنها می تواند نفخ شکم را تقویت کند و نفخ یا گرفتگی را کاهش دهد، بلکه جذب مواد مغذی و فرآیند گوارش را نیز بهینه می کند.

مراقبت از مو

اسانس زردچوبه از دیرباز به عنوان یک درمان طبیعی برای ریزش مو و طاسی الگوی مردانه استفاده می شود. اعتقاد بر این است که این روغن نتیجه بسیاری از آنتی اکسیدان های موجود در این روغن است که می تواند رشد مجدد سلول های سالم را تحریک کرده و عملکرد فولیکول های مو را تضمین کند و همچنین عفونت ها و التهاب های پوست سر را از بین ببرد.

مراقبت از پوست

استفاده موضعی از اسانس زردچوبه روی پوست، در مقادیر متوسط، همراه با یک روغن حامل، به لطف آنتی اکسیدان های غلیظ موجود در این روغن مانند کورکومین، زینگی برن و سایر سسکوی ترپن ها، می تواند به جوانتر نشان دادن و احساس جوانی پوست کمک کند. این می تواند خاصیت ارتجاعی پوست را بهبود بخشد، ظاهر چین و چروک را کاهش دهد و از پوست در برابر عفونت و تحریک محافظت می کند.

پاسخ آلرژیک را بهبود می بخشد

خواص تقویت کننده سیستم ایمنی اسانس زردچوبه می تواند توانایی بدن برای پاسخ دقیق به آلرژن ها را بهبود بخشد. به طور خاص، این اسانس می تواند با تنظیم پاسخ ایمنی، شدت واکنش های آلرژیک را کاهش دهد.

عملکرد شناختی را تقویت می کند

بسیاری از آنتی اکسیدان های موجود در غلظت های بالا در روغن زردچوبه می توانند به جلوگیری از رسوب پلاک در مسیرهای عصبی کمک کنند و به جلوگیری از بیماری های عصبی و زوال عقل کمک کنند. استنشاق این روغن به ویژه برای تقویت حافظه، تمرکز و تمرکز موثر است.

سلامت قلب را بهبود می بخشد

اسانس زردچوبه با کاهش تجمع پلاکت ها، کاهش فشار خون، کاهش التهاب و تحریک رشد گلبول های قرمز جدید، می تواند در برابر تصلب شرایین، خستگی، ضعف، کم خونی، ضعیف شدن عروق خونی، حمله قلبی، سکته مغزی و سایر بیماری های قلبی عروقی محافظت کند.

کاربردهای آشپزی

روغن زردچوبه فقط برای اهداف دارویی استفاده نمی شود. همچنین دارای طعمی غنی و معطر است که می تواند مکمل بسیاری از غذاهای مختلف باشد. زردچوبه اغلب به عنوان یک ادویه استفاده می شود اما دوزهای غلیظ روغن ضروری زردچوبه نیز ممکن است در آشپزخانه شما مفید باشد!

اثرات جانبی روغن ضروری زردچوبه

روغن زردچوبه نیز مانند اکثر روغن‌ های ضروری، به دلیل قدرت و غلظت ترکیبات آلی، عوارض جانبی دارد. این عوارض جانبی شامل تحریک پوست، ناراحتی معده، حالت تهوع، افت فشار خون و التهاب، به ویژه در غشاها، مانند چشم یا دهان است.

در حالی که مصرف اسانس زردچوبه بی خطر است اما باید آن را فقط در مقادیر بسیار کم مصرف کرد – حداکثر 5 تا 10 قطره در هر بار – و زمانی که با روغن حامل ترکیب شود، بهتر است.

خطرات

ناراحتی معده: برخی افراد پس از مصرف اسانس زردچوبه ناراحتی های گوارشی را گزارش کرده اند اما این عمدتا زمانی است که بیش از حد از این روغن مصرف می شود. اگر مقدار مناسبی مصرف شود، اسانس زردچوبه می تواند هضم را بهبود بخشد و ناراحتی معده را از بین ببرد.

تحریک پوست: زمانی که روغن ضروری زردچوبه به صورت موضعی روی پوست استفاده شود، اغلب می‌ تواند عفونت‌ ها را از بین ببرد، پوستی تمیز و سالم را تقویت کند و به عنوان یک قابض برای بستن منافذ عمل کند و خطر آکنه را کاهش دهد. با این حال، برای تعیین اینکه آیا شما حساسیت آلرژیک دارید، ابتدا باید مقدار کمی از روغن را روی یک تکه از پوست بمالید و چند ساعت صبر کنید تا ببینید آیا واکنشی وجود دارد یا خیر. علاوه بر این، روغن‌ های حامل اغلب برای افرادی که پوست حساس‌ تری دارند توصیه می‌ شود، زیرا این روغن‌ ها به رساندن روغن ضروری زردچوبه به زیر پوست کمک می‌ کنند.

چشم، بینی، دهان: مهم نیست که یک اسانس چقدر سالم باشد، می تواند باعث التهاب و سوزش جدی در غشاهای مخاطی مانند چشم، بینی و دهان شود. از دست زدن به روغن و مالیدن چشم ها و یا خوردن تصادفی روغن خودداری کنید، زیرا می تواند باعث واکنش های منفی شود.

فشار خون: اسانس زردچوبه برای کاهش فشار خون و محافظت از قلب شناخته شده است اما اگر در حال حاضر از داروهای کاهش دهنده فشار خون استفاده می کنید، این می تواند باعث کاهش خطرناک فشار خون شود که می تواند منجر به غش، ضعف و قدرت شناختی، گیجی و ضربان قلب نامنظم شود.

بارداری: مانند هر اسانس دیگری، در دوران بارداری باید احتیاط زیادی کرد و اسانس زردچوبه هرگز نباید بدون مشورت با پزشک در مورد شرایط خاص خود مصرف شود.

منبع:

organicfacts

اضافه کردن دیدگاه

اضافه کردن دیدگاه

برای ارسال نظر اینجا کلیک کنید

تبلیغات

دانلود برنامه آموزش آشپزی

مطالب پیشنهادی