سبك زندگي موفقيت در زندگي

12 روش علمی ساده برای یادگیری سریع و هوشمندانه

ممکن است شما این مقاله را بخوانید زیرا در تلاش برای یادگیری چیزی هستید. شاید شما برای امتحان به خصوصی مطالعه را به تعویق می اندازید یا از اینکه به آرامی یک زبان جدید یاد می گیرید ناامید شده اید. من انبوهی از تحقیقات علمی را جستجو کرده ام تا به شما در یافتن راه هایی برای یادگیری سریع و هوشمندانه همه چیز کمک کنم.

ممکن است حافظه تصویری نداشته باشید اما حداقل می توانید برای سرعت بخشیدن به یادگیری و حفظ بهتر اطلاعات، برخی اقدامات عملی را انجام دهید.

یادگیری سریع

1. ذهن آگاهی را امتحان کنید

ذهن آگاهی فقط نشستن روی یک بالشتک یوگا با چشمان بسته نیست. در واقع شواهد علمی وجود دارد که مدیتیشن نتایج یادگیری سریع را بهبود می بخشد. سطح اضطراب را کاهش می دهد و به افراد کمک می کند تا نوع شفافیت لازم برای یادگیری سریع و موثر را تجربه کنند.

اما روش های دیگری نیز برای تجربه ذهن آگاهی وجود دارد. همچنین می توانید تمرینات ذهن آگاهی که شما را ترغیب می کنند چشمان خود را باز کنید و جهان را به روشی غیرقضاوتی ببینید و بشنوید، امتحان کنید.

یکی از تمرینات مورد علاقه من برای ذهن آگاهی این است: همانطور که در حال قدم زدن هستید، به سادگی به مواردی که پشت سر می گذرانید اشاره کنید و آنچه را که هستند صدا کنید: “درخت، چمن، قورباغه، پیاده رو.” با این کار، شما به جای استرس، اضطراب یا غرق شدن در اندیشه خود، تمرین می کنید که به دنیای اطراف خود فکر کنید و در زمان حال حاضر باشید.

همچنین می توانید چشمان خود را ببندید و با دقت گوش دهید تا سعی کنید بیشترین صداها را تشخیص دهید. تنفس خود را آهسته و عمیق کنید تا سعی کنید بیشتر از این که می توانید بشنوید به جای اینکه با تصورات بیش از حد خود گیر بیفتید.

2. کمی بخوابید

مطالعات همچنین نشان می دهد بین کمبود خواب و نتیجه تحصیلی منفی رابطه وجود دارد. به بیان ساده، اگر خواب کافی ندارید، یادگیری و حفظ مهارت شما آسیب می بیند.

بنابراین دریابید که هر شب به چه میزان خواب نیاز دارید و هر روز به یک ساعت خواب و بیداری ثابت بچسبید. نمرات و عملکرد شغلی شما به طور قطع بهبود خواهد یافت.

3. سالم بخورید

اگر رژیم غذایی غنی از چربی اشباع و شکر تصفیه شده می خورید و به غذاهای فرآوری شده به جای میوه های تازه و سبزیجات فکر می کنید، به مغز خود لطفی نمی کنید. رژیم های غذایی سنگین با غذاهای فرآوری شده با نتایج یادگیری ضعیف تری مرتبط هستند. محققان دریافتند که رژیم های غذایی ناسالم پر از چربی های اشباع و قند تصفیه شده بر روی هیپوکامپ و تشکیل حافظه تأثیر منفی می گذارد که برای یادگیری سریع و کارآمد ضروری است.

بنابراین، اگر به دنبال روش هایی برای یادگیری سریعتر و دقیق تر هستید، میان وعده های مضر را کنار بگذارید و به سراغ رژیم غذایی پر از میوه و سبزیجات تازه، غلات کامل و گوشت های بدون چربی بروید.

4. ورزش کنید

راه دیگر برای یادگیری بهتر و سریعتر این است که مطمئن شوید در طول هفته برخی از ورزش ها را انجام می دهید. درست مثل خواب کافی، ورزش تقویت کننده هیپوکامپ است. این بدان معناست که مغز شما بهتر می تواند اطلاعات را حفظ کند.

یک مطالعه روی موش ها نشان داد که افزودن ورزش بعد از بیش از یک سال کم تحرکی، تخریب هیپوکامپ را تا حدود 50٪ معکوس می کند. این بدان معناست که حتی اگر اخیراً ورزش نکرده اید، خیلی دیر نیست. حداقل هفته ای سه جلسه تمرین هوازی را هدف داشته باشید که حداقل 30 دقیقه در هر جلسه طول بکشد تا سلامتی هیپوکامپ شما حفظ شود.

5. بر یک چیز تمرکز کنید

بسیاری از مردم فکر می کنند که در انجام چند وظیفه تبحر دارند. ما این را زیاد می شنویم. مردم فکر می کنند هنگام گوش دادن به یک سخنرانی آنلاین درباره ژنتیک، می توانند به موسیقی هم گوش دهند و فضای مجازی را هم رصد کنند. بیشتر به نظر می رسد، این یک آرزو است. اگر به دنبال روش هایی برای یادگیری سریعتر و دقیق تر هستید، یکی از ساده ترین آنها این است که همه برگه ها را ببندید و یک کار را فقط انجام دهید.

یک تئوری معتقد است ما نمی توانیم همه ورودی های حسی خود را همزمان داشته باشیم. ما ممکن است تلویزیون و آن سخنرانی آنلاین داشته باشیم و هنگام مکالمه با یک دوست به موسیقی گوش دهیم اما نمی توان آگاهانه از همه این ورودی ها استفاده کرد.

در یک مطالعه این تئوری تأیید شد و این بدان معناست که دانش آموزان در هنگام تلاش برای انجام چند وظیفه قادر به حفظ همان اطلاعات یا یادگیری به همان اندازه کارآمد نبودند. بنابراین آن را ساده نگه دارید، حواس پرتی را محدود کنید و هر بار یک چیز را یاد بگیرید.

درس خواندن

6. نگران یادگیری سبک ها نباشید

شاید در مورد سبک های یادگیری و اینکه چگونه دانستن سبک یادگیری می تواند به شما در یادگیری بهتر کمک کند، مطالعه کرده باشید. هیچ مدرک علمی وجود ندارد که تأیید کند سبک های یادگیری نتایج یادگیری را بهبود می بخشد.

سبک های یادگیری از نیل فلمینگ در دهه 1990 ناشی می شود و در دهه های اخیر محبوبیت بیشتری پیدا کرده است اما این بدان معنا نیست که این تئوری در واقع یادگیری را بهبود می بخشد.

به جای اینکه بخواهید خودتان را مجبور کنید همه چیز را با سبک دلخواه خود یاد بگیرید، باید بیشتر روی تطبیق چالش با سبک یادگیری تمرکز کنید. اگر می خواهید واژگان خود را برای یک مسابقه کتبی به خاطر بسپارید، منطقی است که خواندن / نوشتن و یادگیری تصویری را با هم مخلوط کنید. اگر می خواهید نحوه مکالمه به زبان جدید را بیاموزید، ممکن است بخواهید به سبک های صوتی و حرکتی ادامه دهید.

خیلی نگران سبک های یادگیری نباشید. در عوض، آن ها را مخلوط کرده و همه سبک های مختلف را امتحان کنید.

7. تکرار فاصله ای را امتحان کنید

تکرار فاصله ای می تواند به شما در یادگیری بهتر کمک کند. تکرار فاصله ای سیستمی است که در آن خودتان را امتحان می کنید تا ببینید آیا چیزی را می دانید یا نه. این کار به عنوان یک مجموعه مرتبا فیزیکی یا دیجیتال عالی عمل می کند – وقتی که شما نیاز به یادگیری بسیاری از اطلاعات کوچک دارید.

تمام اطلاعاتی که درست می گویید در یک گروه قرار می گیرند و اطلاعاتی که نمی دانید در قسمت دیگری است. شما بیشتر با اطلاعاتی که اشتباه می گویید خود را امتحان می کنید. درنهایت، اطلاعاتی که شما مداوم و درست می گویید بیشتر و بیشتر فاصله می گیرند تا زمانی که در حافظه طولانی مدت قرار بگیرند. در آن زمان، شما واقعاً آن را یاد گرفته اید.

تکرار فاصله ای در مطالعات علمی اثبات شده است. این به حافظه و مهارت های حل مسئله کمک می کند و منجر به پیشرفت های چشمگیری در یادگیری طولانی مدت می شود. شما می توانید از سیستم فلش کارت استفاده کنید.

8. دستگاه های Mnemonic را امتحان کنید

یک ترفند دیگر برای یادگیری سریعتر و دقیق تر، امتحان کردن دستگاه های عبارت یادآور است. این به سادگی فرآیند تقسیم اطلاعات با استفاده از حروف اول یا کلمات اختصاری است.

ایده این است که به خاطر سپردن یک چیز راحت تر از چند کلمه است و با استفاده از حرف اول همه رنگ ها، به خود سرنخی می دهید تا رنگ ها را به یاد بیاورید. یعنی حروف اول رنگ ها یک کلمه را می سازند و شما برای حفظ کل رنگ ها با یک کلمه طرف هستید. این در مورد همه دسته ها همینطور عمل می کند.

تحقیقات تأیید می کند که دستگاه های mnemonic به تسریع حفظ و حتی بهبود استدلال رسمی کمک می کنند که هرگز چیز بدی نیست.

9. یادگیری خود را تبدیل به بازی کنید

Gamification زمانی است که شما با اضافه کردن عناصر بازی مانند امتیازات، رقابت و جوایز یا اهداف، چیزی را که یک بازی نیست به چیزی بیشتر شبیه بازی تبدیل کنید.

یک مثال از گیمیفیکیشن این است که با مسابقه در برابر ساعت یا مسابقه با کسی برای دیدن اینکه چه کسی می تواند اتاق را سریعتر تمیز کند، یک کار خانگی را به یک بازی تبدیل کنید.

شما همچنین می توانید یادگیری را گیمی کنید. آن را به یک رقابت تبدیل کنید. با افزودن یک سیستم امتیازدهی یا محدودیت زمانی، به خود انگیزه دهید. مطالعات نشان می دهد که یادگیری گیمینگ انگیزه و تعامل، پیشرفت تحصیلی و ارتباط اجتماعی را افزایش می دهد.

10. بداهه پردازی کنید

گزینه بعدی بداهه پردازی است. بداهه پردازی یا فقط افزودن اصول بداهه به زندگی روزمره شما به کاهش اضطراب و تقویت خلاقیت و همکاری کمک می کند.  در یک مطالعه، دانش آموزان دبیرستان پس از شرکت در کارگاه آموزشی بداهه، مطالب بیشتری نوشتند.

بنابراین، ممکن است بخواهید برای تقویت یادگیری سریع خود تفکر بداهه ای را امتحان کنید، این بدان معناست که اشتباهات را بپذیرید، به توافق برسید و به ایده ها بیفزایید و منفی بافی یا قضاوت نکنید.

11. تأمل کنید

استراتژی دیگر برای یادگیری سریع تر و دقیق تر این است که بازتاب بخشی از روند خود باشد. در یک مطالعه، دانش آموزانی که از آنها خواسته شد تا در مورد پیشرفت خود تأمل کنند، از دانش آموزانی که تأمل در آنها نهادینه نشده بود، عملکرد بهتری داشتند.

بنابراین، اگر می خواهید سریع تر و کارآمدتر یاد بگیرید، حتماً به طور دوره ای در پیشرفت خود تأمل کنید. از خود چند سوال بپرسید و اهداف قابل دستیابی را تعیین کنید. آیا برنامه فعلی شما جواب می دهد؟ چرا بله و چرا نه؟ هنوز با چه مشکلی دست و پنجه نرم می کنید؟

به این ترتیب شما فقط تکرار همان عادت های ناکارآمد یا بی اثر را نخواهید داشت. درعوض، شما قادر خواهید بود تغییراتی ایجاد کنید، بنابراین می توانید نتایج یادگیری خود را بهبود ببخشید.

12. به دنبال بازخورد باشید

اگر می خواهید مزایای یادگیری خود را بیشتر کنید، علاوه بر بازتاب خود، بازخورد دیگران را نیز در آن بگنجانید. تحقیقات نشان می دهد هنگامی که بازخورد با تأمل ترکیب می شود، دانش آموزان حتی به مزایای بارزتری نیز در یادگیری خود دست می یابند.

بنابراین، به دنبال یک مشاور باشید که بتواند بازخورد صادقانه و مثبتی به شما بدهد.

حرف آخر

یادگیری سریع یک فرایند پیچیده است که شما را مجبور می کند استرس خود را مدیریت کنید، از سلامت جسمی خود مراقبت کنید و برای دستیابی به موفقیت مطلوب، برنامه های یادگیری را ایجاد و اصلاح کنید.

البته، ترفندهایی برای کمک به شما در افزایش سرعت یادگیری مانند استفاده از دستگاههای mnemonic و تکرار فاصله ای وجود دارد. اما در پایان روز، یک نگرش جامع تر به سلامتی شما را فراتر از همه جا می برد.

منبع:

lifehack

تقویم فارسی اندروید

اضافه کردن دیدگاه

برای ارسال نظر اینجا کلیک کنید

تبلیغات

دانلود برنامه آموزش آشپزی

کانال یوتوب چی با چی

مطالب پیشنهادی